Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Vizyon belgesi hazırlanıyor!

AA |  20 Şubat 2019 Çarşamba - 13:19 | Son Güncelleme : 20 02 2019 - 15:42

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaşlı nüfus oranımızın yıllar içinde artması ve 2040 yılında şimdikinin yaklaşık iki katına ulaşması bekleniyor. İşte bunun için katıldığım tüm nikah törenlerinde gençlerimize en az üç çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Birinci Yaşlılık Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, Şura'nın hayırlı olmasını diledi.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Şura'nın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi kutlayan Erdoğan, görüşleri, teklifleri, tartışmalarıyla katkı sağlayacaklara teşekkür etti.
Yaşlılığın hayatın kaçınılmaz bir dönemi olduğuna işaret eden Erdoğan, dünyaya gelince er veya geç, vakti saati geldiğinde dar-ül bekaya göç etmemiş kimsenin olmadığını söyledi.

Tarihte fikirde, sanatta, edebiyatta, felsefede önemli eserler vermiş kişilerin pek çoğunun yaşlılık, yaşlanma üzerine düşündüklerini ve önemli sözler söylediklerini anlatan Erdoğan, Yunus Emre'nin "Geldi geçti ömrüm benim" şirini örnek gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: "Kemal Tahir'in Yorgun Savaşçı romanında Yüzbaşı Cemil, Teğmen Faruk'a 'Yaşlandık mı dersin' diye sorar. Teğmen Faruk'un bu soruya cevabı 'Bizim yorgunluğumuz, gövdemizden değil, ruhumuzdan olsa gerek.' der. Yaşlılık, gövdelerden önce ruhlara çöker. Bir başka düşünür, 'Gençlik, bilgeliği öğrenme, yaşlılık da uygulama dönemidir' diyor. 'Hepiniz inancınız kadar genç, şüpheniz kadar ihtiyar. Kendinize olan güveniniz kadar genç, korkunuz kadar ihtiyar. Umudunuz kadar genç, yeisiniz kadar ihtiyarsınız' diyen yazara hak vermemek elde mi? Atalarımız 'Akıl yaşta değil, baştadır' der. Ama bunun bir de 'Aklı başa yaş getirir' şeklinde devamı vardır. Yaşlılığı bir dağa tırmanmaya benzeten bir yazar, çıktıkça yorgunluğun arttığını, nefesin daraldığını ama görüş açısının genişlediğini söylüyor. Herkesin uzun yaşamak istediği ama yaşlanmak istemediği bir dünyanın içindeyiz. En önemlisi de hangi yaşta bulunduğumuzdan ziyade, o vakte kadar ne yaptığımız, nasıl yaşadığımızdır. Bugün bulunduğumuz yaşlara kadar gelmiş olmamız, Rabbimizin bizlere bir lütfudur." 
 
"Önce 40'ı bulmayan ortalama hayat süresi bugün 70'in üzerindedir"
 
Daha doğarken gözlerini hayata yumandan, her yaşta bu dünyayı terk edene kadar, insana göre zamansız pek çok ölüme şahitlik ettiklerini aktaran Erdoğan, bunun yanında yaşı 70, 80, 90, 100 ve hatta daha fazla olan nice büyüklükleri bildiklerini kaydetti.

Kaçınılmaz olanın yaşlılık için üzülmek yerine, bu dönemi en güzel şekilde değerlendirmeye gayret göstermek gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Dünya nüfusu özellikle gelişmiş ülkelerde hızla yaşlanıyor. Birkaç asır önce 40'ı bulmayan ortalama hayat süresi bugün 70'in üzerindedir, hatta bazı ülkelerde 90'ı zorlamaktadır. Bu durum çözüm bekleyen pek çok meseleyi de beraberinde getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gelişmiş ülkelerin, hızla yaşlanan nüfusları sebebiyle ciddi bir gelecek endişesi içinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Batı ülkelerinde azalan genç nüfusun yerini diğer coğrafyalardan gelen göçmenlerin kapattığını söyledi.
 


"Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 8,8'e kadar ulaşmıştır"
 
Asya ve Afrika kıtaları ile Güney Amerika'nın ortalamanın çok üzerinde büyüyen nüfuslarıyla dünyanın geleceğine talip olduklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin durumu, her ne kadar Batı ülkeleri kadar vahim değilse de çok da iç acıcı gözükmüyor. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfus oranı yüzde 8,8'e kadar ulaşmıştır. Bu da 7,2 milyon yaşlıya sahip olduğumuz anlamına geliyor. Yaşlı nüfus oranımızın yıllar içinde artması ve 2040 yılında şimdikinin yaklaşık iki katına ulaşması bekleniyor. İşte bunun için katıldığım tüm nikah törenlerinde gençlerimize en az üç çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum. Bir olur garip olur, 2 olur rakip olur, 3 olur denge olur, 4 olur bereket olur, gerisi Allah kerim diyorum. Mecburuz, çünkü dinamik genç nüfus yapısını sağlam tutalım." "Bizim gibi ülkeler için nüfus güçtür." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nüfusumuzu en iyi şekilde beslemek, eğitmek, donatmak, istihdam alanları oluşturmak, altyapı hizmetleri vermek şartıyla bu gücü kullanabileceğimizi biliyoruz. Ama ortada yeterli nüfus yoksa, diğer imkanların bir süre sonra kendiliğinden yok olup gitmesi veya el değiştirmesi kaçınılmazdır. Nüfus yapımızdaki bu değişim bize diğer pek çok nüfusun veya birçok hususun yanı sıra yaşlılarımıza götürülecek hizmetlerin artırılması gerektiğine de işaret ediyor. Yaşlı hizmetlerini sadece maddi imkanlarla sınırlı görmek, onlara yapılacak en büyük haksızlıktır. Asıl olan yaşlılarımızın aile bütünlüğü içinde etkinliklerini ve üretkenliklerini koruyarak sosyal çevreleriyle birlikte bu dönemlerini geçirebilmelerini temin etmektir. Yaşlılarla ilgili politikalarımızı işte bu anlayışla belirlemeli ve uygulamaya geçirmeliyiz. Elbette kimsesi kalmayan veya ailesiyle birlikte hayatını sürdürme imkanından mahrum olan yaşlılarımız için huzurevinden, bakım ve rehabilitasyon merkezlerine kadar her türlü altyapıyı oluşturmalıyız. Kendi evinde hayatını sürdürmek isteyenler için de evde temizlik, yemek, sağlık hizmeti desteği gibi imkanları da sunmalıyız. İşte bunları biz yapıyoruz. Bizden önce böyle bir şey yoktu." Hasta vatandaşların evde tedavilerini yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, doktorların evlere giderek burada müdahaleyi yaptıklarını belirtti.

Asıl olanın yaşlıların aileleriyle birlikte ve sosyal hayatın içinde ömürlerini geçirmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Biz, yaşlılarını 'koca' diyerek en üst makama oturtan, 'ak saçlı, ak sakallı' diyerek en üst toplumsal payeliği veren, bilgeli ve dirliği onlarla simgeleyen bir kültüre sahibiz." diye konuştu.

Erdoğan, "Cennet anaların ayağı altındadır' hadisi şerifini herhalde bilmeyen yoktur. Ben anacığımın ayağının altını öperdim. Anam ayağını çekerdi. Anacığım bana cennet kokusunu çok mu görüyorsun derdim, ağlardı. Tavsiye ediyorum, analarınızın ayaklarının altını öpün. Onlar gibisi yok. Onlar olduğu için biz varız. Onlar olmasa biz yoktuk." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Birinci Yaşlılık Şurası'nda konuştu.

Zaman zaman bazı araçların arkalarında okuduğu yazıda "anamın duası, babamın gölgesi yeter" sözlerinin yer aldığını aktaran Erdoğan, "Gerçekten de bizim milletimiz için, başka hiçbir beklentiye girmeden, sadece duası bile anaya babaya ömür boyu hizmet etmek için yeterli bir sebeptir." diye konuştu.

Şayet bir evde büyükanne, büyükbaba, anne, baba ve torunlar bir arada yaşayabiliyorsa o evin gerçekten günün 24 saati yaşayan, günün 24 saati içinde huzur bulunan bir yer olduğunu dile getiren Erdoğan, "Olması gereken budur. Ama bu var mı şimdi, maalesef yok. Şimdi kaçan kaçana. 'Artık ben yetiştim' diyor birisi, gidiyor bir tarafa, öbürü 'yetiştim' diyor gidiyor bir tarafa. Halbuki aslolan bu değil." ifadelerini kullandı.

Özellikle büyükşehir hayatının böyle bir aile modelini giderek zorlaştırdığının farkında olduklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat bu durumun, aile büyükleriyle ilişkilerin, neredeyse bayram ziyaretlerinin bile ihmal edildiği bir periyoda dönüşmesini asla kabul edemeyiz. Ben kimsenin özel hayatına karışamam, o ayrı mesele ama doğrusu ben kabullenemiyorum. Aynı şehirde yaşayıp da en azından her hafta sonu anne babalarımızla torunlarını bir araya getirmiyorsak, hem çocuklarımıza hem büyüklerimize haksızlık yapıyor, vebal altına giriyoruz demektir. Bizim, en az yaşlı bakım hizmetleri kadar, en az aktif yaşlanma konusu kadar, bu meseleye de önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Hatta gerekiyorsa bunun için teşvik mekanizmaları kurmalıyız. Ülkemizde, özellikle de sıkıntılı dönemlerde, ana baba ocağının sığınılacak güvenli bir liman olarak görülmesi, köklerimizin hala sağlam olduğunu gösteriyor. Hepimizin yetişmesinde emeği olan, fikir ve gönül dünyamızın şekillenmesinde katkısı bulunan aile büyüklerimizin bize kattığı zenginlikten çocuklarımızı mahrum etmemeliyiz."
 
 
 "Yaşlılarımıza sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır"
 
Erdoğan, medeniyet ve kültür değerlerinin nesilden nesile aktarılması konusunda büyüklerin rolünün okuldan, öğretmenden, kitaptan daha fazla olduğuna inandığını, dolayısıyla yaşlılara sahip çıkmanın, aynı zamanda geleceğe sahip çıkmak olduğunu kaydetti.

İnsanların hayat süresi uzadıkça yaşlılıkla ilgili konuların daha çok tartışılmaya ve konuşulmaya başlandığını belirten Erdoğan, "aktif yaşlanma" kavramının da bunlardan birisi olduğunu söyledi. Erdoğan, bu kavramla uzun iş hayatını tamamlayıp kendi gelirine sahip bir şekilde emekli olan yaşlıların sağlık, güvenlik ve sosyal hayata katılım hususundaki imkanlarının en üst düzeye çıkartılmasının amaçlandığını anlattı.

"Hayat boyu öğrenme" denilen süreç ile aktif yaşlanma arasında yakın bir ilişki bulunduğunu dile getiren Erdoğan, bunun, hem yaşlıların hayatlarını daha kolay sürdürmelerini sağlayacak bilgileri öğrendikleri hem de kendi tecrübelerini diğer insanlara aktardıkları çift yönlü süreç olduğunu kaydetti.

Tarihe bakıldığında en önemli eserlerin pek çoğunun yaşlılık döneminde verildiğinin görüleceğini ifade eden Erdoğan, Mimar Sinan'ın, en muhteşem eseri olan Selimiye Camii'ni inşa ettiğinde 80 yaşında olduğunu hatırlattı. Erdoğan, şöyle konuştu: "Biruni, Cabir, Farabi, Cezeri, Kindi, Piri Reis, Erzurumlu İbrahim Hakkı gibi nice alimlerimiz, asırlara ışık tutan eserlerini, bugün yaşlılık dediğimiz dönemlerinde vermişlerdir. Aynı şekilde diğer medeniyetlerin de pek çok önemli eserlerinde, yaşlılık dönemlerinde bu işi başaran şahsiyetlerin imzaları vardır. Her ne kadar 'gençler ileriye, ihtiyarlar geriye bakarlar' denirse de bu her zaman doğru değildir. Son nefesine kadar hep ileriye bakan nice bedeni yaşlı ruhu genç insanımız vardır. Gerçekten de insan gençliğinde öğrenirken yaşlılığında anlar. İşte o anlama kabiliyetinin değerine paha biçilmez. Bunun için 'yüzümüz değil asıl aklımız buruşmaya başladığında yaşlanırız' diyoruz. Bizi yaşlandıran, nüfus kağıdımızdaki rakamlar değil ülkemize, milletimize, şehrimize, ailemize hala verecek bir şeylerimiz varken bunlardan imtina etmektir. Maddi ve manevi anlamda üretkenliğini devam ettiren yaşlılarımız, kendileriyle birlikte topluma da çok büyük katkıda bulunmuş olur. Bakanlığımız 2019-2023 dönemini kapsayan bir yaşlı vizyon belgesi hazırlıyor. Bu çalışmada yaşlılarımızın pek çok alana aktif katılımını desteklemeyi amaçlayan programlar da yer alıyor." Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2003 yılından bu yana yaşlılar için çok önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini de belirterek, huzurevlerinde bakılan yaşlı sayısının, 5 bini bile bulmazken bugün 14 bine yaklaştığını ifade etti. Erdoğan, "Kimsesizlerin kimsesi bir sosyal devlet olduğumuzu göstererek hiçbir yaşlımızı sokakta veya çaresiz bir şekilde dört duvar arasında bırakmıyor, hepsine de sahip çıkıyoruz." dedi.

Devletin yaptığı öncülüğün, ülkedeki toplam huzurevi sayısı ve kapasitesinde de önemli artışa vesile olduğunu dile getiren Erdoğan, bugün ülkedeki 396 huzurevinde 33 bin 146 kapasite bulunduğunu bildirdi. 65 yaşını geçenlere ödenen yaşlılık maaşının, göreve geldiklerinde 24 lira olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu rakamı 601 liraya çıkartarak hiçbir vatandaşın mağdur olmamasını temin ettiklerini söyledi.

Erdoğan, bu ödemeyi tüm hane halkının değil sadece maaşa hak kazanan kişinin kendisi ve eşinin gelirine göre yaptıklarını, geliri asgari ücretin üçte ikisinden az olan yaşlılara, özel kuruluşlardan hizmet alımı yoluyla bakım hizmeti de verdiklerini kaydetti.

Engelli yaşlıların evlerinde bakımı için de ödenen tutarın 1305 lira olduğunu aktaran Erdoğan, yaşlıların toplumsal hayata katılımlarını teşvik etmek için 65 yaş üzeri herkesin, tüm şehir içi ulaşım hatlarından ücretsiz, şehirlerarası demiryolu ve deniz yolu ulaşım hatlarından ise yüzde 50 indirimli yararlanabilmelerini de kendilerinin sağladıklarını bildirdi.  
 
 
Erdoğan, belediyelerin evde ve gündüzlü bakım  hizmetlerini desteklemek için 35 binden fazla kişiye ulaşan yaşlı destek  programını başlattıklarını söyledi.
 
Yaygınlaştırılan aktif yaşam merkezleriyle yaşlıların ve engellilerin  sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırdıklarını ifade eden Erdoğan,  "Emeklilerimize ödemeye başladığımız iki dini bayramda biner liralık bayram  ikramiyelerimiz de yaşlılarımız için önemli bir destek olmuştur. Bunların yanında  daha pek çok hizmetle yaşlılarımız için kimsesizlerin kimsesi olma sözümüzü  yerine getiriyoruz." diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Antik Roma döneminin filozoflarından Çiçero, eski Atina'ya ilişkin  yaşanan bir hadiseyi şöyle anlatır; 'Atina'da ihtiyar bir adam tiyatroya gider.  Kendisine Atinalıların oturduğu bölümde kimse yer vermez. Bunun üzerine ihtiyar,  Spartalıların oturduğu bölüme geçmek zorunda kalır. Orada hemen ihtiyara bir yer  açılır. Atinalılar ise bu davranışı, alkışlarla karşılarlar çünkü Atinalılar  iyilik nedir bilirler ama yapmak istemezler.' Dünyamızın hızla Atinalılaştığı bir  dönemde, yaşlılarımıza sahip çıkmayı, onlara saygıda kusur etmemeyi, onları hep  el üstünde tutmayı boynumuzun hep borcu olarak görüyoruz. Yaşlıların tek başına  hayatlarını sürdürdüğü, çocukların da tek başlarına büyüdüğü bir dünya, bizim  dünyamız değildir. Biz köklerimizle varız."
 
"Kuşakların aynı çatı altında yaşadığı Türkiye istiyoruz"
 
Köklerin en güçlü göstergesinin yaşlılarla, ak saçlılarla kurulan  ilişki biçimi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Huzurevi tabelalarının arttığı değil,  kuşakların aynı çatı altında yaşadığı veya ilişkilerin kesintisiz sürdüğü bir  Türkiye istiyoruz." dedi.
 
Erdoğan, annesini, babasını, huzurevine bırakan evlatlar değil,  onlarla beraber yaşayan evlatlar istediklerini vurgulayarak, tarihte ve kültürde  var olan toplumsal yapıyı korumak ve ihya etmek için çalışmayı sürdürüceklerini  söyledi.
 
Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." sözlerini anımsatan  Erdoğan, "Yaşlılar Şurası'nın bu doğrultuda yapılacak çalışmaların daha derli  toplu, daha bilinçli ve daha süratli yürütülmesine vesile olacak bir milat haline  dönüşmesini temenni ediyorum." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan konuşmasını, Şair Ataol Behramoğlu'nun "Kırk Yaşın Eşiğinde  Şiir" isimli eserinden "Bana artık dingin olmak, bana yalınlık yaraşır. İçimde  şiirin güzelliği, yaşamak sevinciyle yaraşır. Güzeller güzeli ömrüm, sana git  gide sevdalanıştayım. Nice emeklerle dokunmuş bir ince, bir nazlı nakıştayım."  dizelerini okuyarak tamamladı.
 
Notlar
 
Yaşlılara ilişkin kısa bir filmle başlayan programda Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca düzenlenen "Köprü: Kuşaklar Arası  Dayanışma Fotoğraf Yarışması"nı kazanan 5 isme ödüllerini takdim etti.
 
Kadir Volkan Taşdemir "Tek Mercek Yansıtma" dalında mansiyon ödülünün  sahibi oldu. "Tek Mercek Yansıtma" dalında birinci olan Esengül Yavuz'un ödülünü  eşi İsmail Yavuz aldı. Osman Berker Gümüş, ikincilik, Tekin Özcan üçüncülük  ödülünü aldı. Kadir Volkan Taşdemir "Tek Mercek Yansıtma" dalında mansiyon  ödülünün sahibi oldu. Abdurrahim Duran'a da "Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı"  dalında ödül verildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 yaşındaki Ayşe Güler, 105 yaşındaki Bektaş  Ergül, 105 yaşındaki Hanife Pekdemir, 103 yaşındaki Kıymet Gazez, 102 yaşındaki  Yaşar Baştürk, 104 yaşındaki İsmail Baran, 101 yaşındaki Hüseyin Akkanat, 107  yaşındaki Şükriye Özbay'a "Asırlık Çınar Ödülü" de takdim etti.
 
Erdoğan, 107 yaşındaki Şükriye Özbay'a memleketi Şanlıurfa'ya gideceği  müjdesini verdi. Şükriye Özbay ise ona içli köfte ikram edeceğini söyledi.
 
Hüseyin Akkanat'ın elini sıkarken Erdoğan, "Eli o kadar güçlü ki  parmaklarımı birbirine geçirdi. Maşallah!" dedi.
 
104 yaşındaki İsmail Baran'a ödülünü takdim ederken, aralarında geçen  konuşmayı katılımcılarla paylaşan Erdoğan, "'Dişlerime bak. Benim ağzımda bir  tane boş yok.' dedi. Arkasından bana 'Sen de var mı?' dedi. Ben de eksikler var,  dedim." diye konuştu.
 
Baran ise "Cumhurbaşkanımızın yanına geldik. Allah devletimize,  milletimize zeval vermesin." ifadesini kullandı.
 
Kıymet Gazez, "Cumhurbaşkanımızı, Allah başımızdan ayırmasın. Pek çok  yaptığı işler, teröristlerle mücadelesi bizim canımızı kurtarıyor." diye konuştu.
 
Gazez, Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitleri'ne yazdığı şiirden bir  kısım okudu. Erdoğan şiiri "Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, Sana  ağuşunu açmış duruyor Peygamber." dizelerini okuyarak kendisine eşlik etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül alanlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
Şura, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından devam edecek.
 
Şuranın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk'un başkanlığındaki "Dünya'da Yaşlı Dostu Politikalar" başlıklı oturumunda,   KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Bangladeş Sosyal Refah Bakanı  Nuruzzaman Ahmed, Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politika Bakan Yardımcısı  Sultanka Petrova, Makedonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Mila Carovska,  Katar İdari Gelişim, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Yusuf bin Muhammed el Osman  Fahro, Slovenya Çalışma, Aile, Sosyal İşler ve Fırsat Eşitliği Bakanı Ksenija  Klampfer, Türkmenistan Çalışma ve Nüfusun Sosyal Korunması Bakanı Muhammetseyit  Sylapov, yaşlı dostu politikalar konusunda değerlendirmelerde bulunacak.

 

ETİKETLER