Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlar inmezse diğer ürünlere de gireceğiz

AA |  15 Şubat 2019 Cuma - 21:34 | Son Güncelleme : 16 02 2019 - 1:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber - Atv ortak canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanzim satışlarıyla ilgili, 'Eğer fiyatlarda uygun bir yere inmezlerse bu defa biz diğer ürünlere de gireceğiz. Ama bizim kesinlikle bu alanlarda da bulunmak diye bir derdimiz yok' dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV-A Haber ortak canlı yayınında gündeme  ilişkin soruları yanıtladı.
 
Soçi'deki Suriye Zirvesi'ne ilişkin soru üzerine Erdoğan, Astana  sürecinin alt başlıkları olarak Soçi zirvelerini başlattıklarını dile getirerek,  birinci turda Soçi'den başlayıp, Ankara, Tahran olarak devam eden, şimdi ikinci  turunda tekrar Soçi'den başlayan görüşmelerin beşincisini de Türkiye'de  yapacaklarını aktardı.
 
Türkiye'de gerçekleşecek zirvenin hangi vilayette yapılacağına henüz  karar verilmediğini ifade eden Erdoğan, bunun daha sonra bildirileceğini  vurgulayarak, "Diyebilirim ki bu buluşmamız da gerçekten çok çok verimli, faydalı  oldu. En azından Fırat'ın batısında başta şu anda İdlib olmak üzere, tabii bunun  dışında Münbiç olmak üzere bunları masaya yatırdık. Cerablus'u, El Bab'ı masaya  yatırdık. Fakat aslolan nedir? Münbiç'teki terör örgütlerinin YPG, PYD,  bulundukları yeri terk etmesi. Nereden? Münbiç'ten çıkmaları gerekiyor ve bunlar  bize daha önce verilen sözler gereği Fırat'ın doğusuna kaydırılması gerekiyor."  diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bu konuda atılan bir adım olmadığını  dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Çünkü Münbiç aslında bu terör örgütlerinin yeri değil. Burası yüzde  85-90 itibarıyla Araplara aittir. Ama bu söz Obama döneminden bize verildiği  halde yerine getirilmedi. Tabii Sayın Trump döneminde de bu söz verildi, yine  yerine getirilmedi. Şu anda hala bu terör örgütleri burada duruyor. Peki, şu anda  bunların buradan çıkması diye bir şey söz konusu mu? Hala bize söylenen  'çıkacaklar, terk edecekler'. Tabii bu arada da Münbiç'in dışında da şu an İdlib  büyük önem arz ediyor. 300-400 bin insanın bulunduğu bu yerde çok ciddi sınamalar  oldu ve burada eğer bu sınamalar neticelenmiş olsaydı ülkemiz çok ciddi bir  iltica akınına yine uğrayacaktı. Şu anda bizde 3 milyon 600 bin mülteci var. Ama  bu arada 310 bin mülteci, Türkiye'den geri döndü. Nereye geri döndü? Bir kısmı  Cerablus'a, Afrin'e, öbür tarafta da El Bab'a. Böyle bir dönüş başladı. Güvenliği  sağlanan bölgelerde bu dönüşler oldu. Fakat biz tabii bu dönüşleri yeterli  bulmuyoruz. Bizim arzumuz bu dönüşlerle birlikte o insanların mutluluğunu tesis  ve temin etmek. O insanlar şu anda bu dönüşle beraber bir huzur yakaladılar."
 
"ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ NEYİ GEREKTİRİRSE ONU YAPACAĞIZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'de, Cerablus'ta, El Bab'ta okulları,  hastaneleri yapıp, altyapıyı oluşturduklarını ifade ederek, "Bakıyorsunuz futbol  sahalarında artık kendi aralarında adeta bir lig oluşturma durumuna geldiler.  Bunlar tabii yeniden bir kaynaşma, yeniden bir millet, halk olduklarını anlama  fırsatı verdi. Bunu sağlayan da Türk Silahlı Kuvvetleri oldu. Bizim özellikle  yardım kuruluşlarımız oldu." dedi.
 
Bu kapsamda şu ana kadar 35 milyar dolar gibi bir rakam harcandığına  işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Peki Avrupa Birliği verdiği sözü tuttu mu? Tutmadı. Bize şu ana kadar  söz verdikleri 3 3 milyar avroydu. Peki verilen nedir? 1 milyar 750 milyon avro.  Bunun dışında bir de Dünya Mülteciler Komiserliğinden 750 milyon dolar gibi bir  destek geldi. Söz var ama icra yok. Şimdi bütün mesele, olsa da olmasa da biz  tabii Türkiye olarak hep dedik ki 'veren el olacağız.' Bunda da dünyada,  özellikle tüm ülkeler arasında milli gelire oranla en az gelişmiş ülkelere yardım  noktasında Türkiye bir numara. Bazıları, Amerika diyor 'biz bir numarayız' hiç  alakası yok. OECD'nin rakamları var. OECD'nin rakamlarında da Türkiye'nin bir  numara olduğunu görüyoruz. Soçi bu noktada öyle bir zirve oldu ki ilk Soçi'den bu  yana bu gelişmekte oluş çok farklıydı. Herkes artık Türkiye'nin gücünü ve bu  noktadaki samimiyetini anladı, anlıyor. Bir diğeri de tabii Türkiye'de artık  Suriye'de düzenin kurulacağı izlenimi oluşmaya başladı. Bu da önemli. Yani bunu  bizler iktidar olarak hamdolsun bu süreç içerisinde sağlamış bulunuyoruz. Yeterli  mi değil? İran ve Rusya ortak arayışı sürdürdükçe, biz de tabii bunu  sürdüreceğiz, buradan taviz vermeyeceğiz. Şunu da söyleyeyim, ulusal güvenliğimiz  neyi gerektirirse onu da yapacağız."
 
"DEAŞ'IN ARTIK KIRINTILARI VAR"
 
ABD Başkanı Trump'ın 24 saat içerisinde Suriye'ye dair çok önemli bir  açıklama yapacağının duyurulması hatırlatılarak, "Trump'ın ne açıklamasını  bekleyebiliriz?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:
 
"Trump'ın biliyorsunuz şu anda bir para talebi var. Bu para talebinin  Kongre'den çıkması gerekiyor. Şu anda itibarıyla bu henüz çıkmış değil. Bu konuda  da çok farklı yöntemleri kullanmak istiyor ama demokrat üyeler bunu üst mahkemeye  götürme durumundalar. Böyle bir durum var. Bir diğer taraftan da bakıyorsunuz  hala DEAŞ'ı adeta 24 saat içerisinde temizleyeceğini Sayın Trump iddia ediyor. Bu  olur mu olmaz mı ayrı bir konu, zaten DEAŞ'tan orada ne kaldı ki? DEAŞ'ın artık  kırıntıları var. Bu konuma gelmiş vaziyetti. Buradan da ben şunu anlıyorum, bunu  söylemek suretiyle acaba 'Demokratları yanıma alabilir miyim, onların desteğini  alabilir miyim?' böyle bir anlayış da olabilir diye düşünüyorum. Şu anda tabii  yarınki açıklamada şunu bir defa kesinlikle söyleyecektir diye düşünüyorum, hani  kırıntıları kaldı diyorum ya, diyecektir ki 'DEAŞ'a karşı zaferi kazandık.' Yani  bir zafer ilanı olabilir. Bu ilanı yaparken de burada tabii DEAŞ'ın coğrafi  hakimiyetini sonlandırmak gibi bir dert yok. DEAŞ'ı tamamen bitirmek ve DEAŞ'a  kaynaklık eden özellikle ortamı sonlandırmak olabilir. Başka bir şey de olmaz  diye düşünüyorum."
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve geldiğinden bu yana yanındaki  generallerin sürekli değiştiğini belirten Erdoğan, bu değişimlerin bir şeyi  ortaya koyduğunu, burada yönetici olarak kalabilmenin kolay bir iş olmadığını  gösterdiğini söyledi.
 
"TRUMP UZLAŞIDAN UZAK BİR TUTUM SERGİLİYOR"
 
Trump'ın özel sektörden gelmesinin önemli olduğunu, zamanı geldiğinde  şirket mantığıyla yönettiğini ifade eden Erdoğan, kendisinin de özel sektörü  bildiğini dile getirdi.
 
Erdoğan, "Trump yönetimi Suriye'den çekilme konusunda kendi içinde  uzlaşıdan uzak bir görünüm sergiliyor. Diğer taraftan Amerika'nın Suriye'den  çekilme kararını yakından takip edeceğimizi en başından beri hep konuşuyoruz,  söylüyoruz. Niye? Kendi planlarımızı hayata geçirme noktasında bunu kullanmakta  da kararlıyız. 911 kilometre sınır var ve bu sınırın herhangi bir tehdide açık  olmaması lazım. Burası bizim için bir terör koridoru olarak hep kullanıldı. O tür  ifadeler kullanıldı." diye konuştu.
 
Kobani döneminde eski ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisini arayarak  "Kobani'de bize yardımcı olun, oradaki Kürtleri kurtaralım. Aksi taktirde 24  saatte bu insanlar yok edilecek." dediğini belirten Erdoğan, kendisinin de  Obama'ya "Niye yok edilsin. Bizim kapımız her zaman açık o ayrı mesele ama sizin  güvenceniz varken, bizim güvencemiz varken niye yok edilsin." dediğini söyledi.
 
Erdoğan, sonrasında ise ABD'nin oradakilere helikopterlerle silah  desteği vererek orada adeta bir terör örgütü oluşturduğunu vurgulayarak, şöyle  devam etti:
 
"Silahları mühimmatlarıyla beraber hepsini daha sonra tespit ettik.  Sonunda ne oldu? 300 bine yakın Kobani halkı Türkiye'ye göç etmek durumunda  kaldı. Onları da korumamıza aldık. Onların büyük bir kısmı hala ülkemizde, bizim  güvencemiz altında. Bir de kalkıyorlar utanmadan, sıkılmadan 'Türkiye Kürtlere  düşmanlık ediyor.' Bu nasıl düşmanlıktır ya. Kobani'den gelenler şu anda  Türkiye'de yaşıyor. Türkiye onlara her türlü güvenceyi vermiş, her türlü korumayı  yapıyor. Bize 'Böyle böyle Kürtlere olumsuz yaklaşımlarınız varmış.' Elinize,  dilinize dursun ya. Bilmeden bunları nasıl söylüyorsunuz, nasıl konuşuyorsunuz.  Bizim derdimiz terör örgütleriyle. Biz teröristlere karşıyız. Kürtler benim  vatandaşımdır, kardeşimdir. Benim partimin içerisinde sayısal olarak ciddi oranda  Kürt vatandaşlarım vardır. Ayırmak diye bir şey olmaz."
 
"BİR KISMINI PAKETLEDİK, YENİ PAKETLER DE GELECEK"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in  iadesine ilişkin, maalesef Amerika'nın hala samimi davranmadığını belirterek,  şöyle konuştu:
 
"Biz onlara karşı her türlü samimiyetimizi şu ana kadar gösterdik.  Terör örgütlerinden gelenler vardı 12, 13 tane. Biz bu teröristleri bizden  istedikleri zaman, El-Kaide'den vesaire, bunları kendilerine verdik. En son  aramızda çok ciddi bir sıkıntı konusu olan Evanjelik  Papaz Brunson konusunda da  yargımız burayı iyi niyetle ele almak suretiyle, adli kontrol değil de tahliye  kararı çıktı. Tahliye kararıyla gönderildi. Bunlar karşısında FETÖ Amerika'da  yargılanan birisi değil şu anda. Yargılanan birisi olmadığı halde FETÖ'yü,  ülkemizde onunla ilgili bu kadar verilmiş kararlar varken, onunla ilgili 85  klasör dosyası gönderdik. Bunlar ortada. Sadece bir deport edecek. Gönder  dostluğumuzu görelim. Ondan sonra bakıyorsunuz, zaman zaman 'Filancayı da  gönderin.' Kusura bakmasınlar. Bu bizim aramızdaki gerginliği artırıyor. Orada bu  yaklaşım, bu anlayış olunca bizde arka arkaya soru işaretleri doğmaya başlıyor.  Bu soru işaretlerine halkım cevap aradığı gibi biz de cevap arıyoruz. İçeride  bunların köklerini kuruttuk. Kurutmaya devam ediyoruz. Daha bitmedi. Bu virüs  öyle yaygın ki tam bir metastaz yapmış. Biz diğer kısımları da çökerteceğiz.  Müttefiklerimiz maalesef gerekli adımları atmıyor. Atmasın."
 
Erdoğan, gereken adımlar atılarak jandarma, polis, asker, nerede  varlarsa FETÖ'nün üzerine gidildiğini ifade ederek, bu dönemde de seçim  arifesinde hepsinin değişik yerlerden palazlandığını, mahkemelerde de daha önce  söylediklerini inkar ettiklerini söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(FETÖ'cülerin iadesi) Biz iade sürecinin şu  anda takipçisiyiz. Bir kısmını paketledik, yeni paketler de gelecek." dedi.
 
FETÖ'cü emniyet müdürünün kaçmaya yeltendiğini, yine BoraJetin  patronunun yanındaki bir kişinin de kaçmak üzereyken yakalandığını dile getiren  Erdoğan, bu işi yakın takipte tutmaya devam edeceklerini anlattı.
 
"BU KATLANIR BİR ŞEY DEĞİL"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin  soruşturmada elde edilen bütün belge, bilgileri A'dan Z'ye vermediklerini ifade  ederek, gelenlere önce bu operasyon esnasında nelerin olduğunu dinlettiklerini,  bazılarının bundan bir şeyler çıkardığını ama bazılarının da "Siz ne  çıkaracaksınız." diye hala beklediğini anlattı.
 
Turkuaz Grubuna, bu konuda ortaya konulan eserlerle ilgili teşekkür  eden Erdoğan, eserlerin sadece Türkçe değil, İngilizce ve Arapça olarak  yayınlanacağını söyledi.
 
Erdoğan, bunun belki de binlerce, 10 binlerce yayınlanması  gerekeceğini vurgulayarak, "Oradaki bütün belgeler, bilgiler hakikatler hele hele  o kronolojik yapı, dünyada inanıyorum ki o ilgilenen mahfilleri, birinci derecede  yazılı, görsel medya, sosyal medya bununla çok ilgilenecekler, bunlar  ilgilendikçe Suudi Arabistan'ın göreceksiniz tutuşması farklı olacak. Hele hele  Birleşmiş Milletler son atılan adımlarla, onların ortaya koydukları çok önemli.  Bundan da öte bir şey daha var. CIA bu konuda bütün ağırlığını buna koymuş değil.  Biz Amerika'dan bu konuda çok şey bekliyoruz. Amerika  buraya varlığını,  ağırlığını koyması lazım. Yani Suudi Arabistan'la olan ikili ilişkiler göz önüne  alınarak eğer Cemal Kaşıkçı gibi bir düşünce insanı, bir kalemşör bir tarafa  atılabiliyorsa, bugün tandırda yakıldı gibi şeyler de ortaya çıktı. Bu katlanılır  bir şey değil." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, Amerika'nın bir taraftan "Ben dünyada demokrasi, adalet adına  varım." dediğini dile getirerek, "Nasıl bir adalet bu, nasıl bir demokrasi. Öbür  tarafta Suudiler rahatsız olduklarını ortaya koyuyorlar. Dürüst olalım, açık  olalım. Bir Müslüman, kalkıp da bir Müslüman vatandaşına, bırak Müslüman olmayana  böyle bir şeyi yapabilir mi?" dedi.
 
Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Başkonsolosluğuna nikah işlemleri için  belgelerini getirdiğini, dışarıda da nişanlısının beklediğini, sonrasında da  kaybolduğunu anımsatan Erdoğan, daha sonra ise çıktığına ilişkin yalan  açıklamalar yapıldığını anlattı.
 
"SES KAYITLARI TESLİM EDİLECEK"
 
Erdoğan, 2 uçakla 15 kişinin Türkiye'ye geldiğini, ses kayıtlarında  çok açık ve net şekilde "Ben kesmeyi iyi bilirim." dediğini, bu kişinin sonradan  da adli tıpçı olduğunun anlaşıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Bunlar bu kadar açık ortadayken daha neyi gizleyeceksin. Bu mızrak  çuvala sığmaz. Dolayısıyla hala Suudi Arabistan yargılamanın neticelerini  açıklamış değil. 'Yargılıyoruz, yargılayacağız.' Tamam yargıla o zaman. Cezasını  da açıkla. Herkes rahatlasın ama böyle bir şey henüz söz konusu değil. Bizim  cevaplanmasını istediğimiz sorular çok açık, net. Kaşıkçı'nın cesedi nerede?  Yerli iş birlikçi diyorsunuz. Kim bu yerli iş birlikçiler? Çok açık, net. Çıkın  ortaya konuşun. Talimatı kim verdi? Bu 15 kişi bunu bilmemesi mümkün mü? Bunun  failleri bu 15'in içinde. 15 de kendilerine talimatı kimin verdiğini biliyor. Bir  başka konu olsa Suudi Arabistan bunları nasıl konuşturur. Bunları çok iyi  biliriz."
 
Erdoğan, "Bizim bu işi uluslararası mahkemeye taşıma noktasında  kararlılığımız var." diyerek bu konuyla ilgili gerek Adalet, gerekse Dışişleri  bakanlıklarının ve MİT'in çalışmaları olduğunu, cinayetin nasıl, nerede, kimler  tarafından işlendiğine ilişkin bilgileri bu yargıyı yapacak olan mercilere teslim  edeceklerini söyledi.
 
Olayın kronolojisinin, ses kayıtlarının teslim edileceğini belirten  Erdoğan, "Zaten kimler istediyse bunların bir kısmını dinlettik. Suudilere de  dinlettik. Suudilerin istihbaratçıları bile bu bir felaket dediler. Herhalde  bunlar morfin aldı dediler. Amerikalılar hakeza aynı söylediler. Fransızlar aynı  şeyi. Yani kim bize, 'Bu konuda yardımcı olur musunuz' diyenlere, biz bunu  gizlemedik." diye konuştu.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni  soykırımını anma günü ilan etmesine ilişkin soru üzerine Erdoğan, birileri  rahatsız olacak diye gerçekleri dile getirmekten geri durmayacaklarını vurguladı.
 
Erdoğan, modern tarihin ilk soykırımı olarak nitelendirilen 600 bin  Katolik'in hayatını kaybettiği Vendee soykırımını hatırlattı. Fransız ordularının  1830'da Cezayir'i işgaline de değinen Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"1839 Gabon, bir sömürge merkezi kurarak burayı bir köle ticaret  merkezi haline getirdiler. 1840, Senegal... İşgal sonrası büyük bir  Hristiyanlaştırma çalışması başlattılar. Çünkü orası ağırlıklı Müslümandı.  1861-1904, Benin... Süreç içerisinde Fransız işgaline karşı çıkan ayaklanmalar,  Fransızlar tarafından kanlı şekilde bastırıldı. 1872-1954, Vietnam. 500 binden  fazla Vietnamlı Fransızlar tarafından katledilmiştir. 1881-1884, yine Cezayir.  Fransız işgalini sona erdirmek amacıyla çıkan ayaklanmada çok sayıda insan  katledilmiştir. Yerli Kanunu adı verilen zulüm kanunları uygulamaya geçirilmiştir  Cezayir'de. 1881, Tunus... 1881'de Fransızların yönetimine geçti ve işgale  direnenler katledildi, halk Fransızca eğitim öğretime başladı. 1896 Gine...  Fransızlar, İslam'ın izlerini silmek için İslami eğitimi yasakladılar ve  Hristiyanlaştırma çalışması başlattılar."
 
"SİYASETTE YENİSİN ÖNCE BUNUN BİR TARİHİNİ ÖĞREN"
 
Macron'un bunları bilmediğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Macron'a ben söyledim, 'Sen daha siyasette yenisin, önce bunun  tarihini bir öğren'. 'Bizim tarihimizde yok' diyor. Bak şimdi ben sana tarih  dersi veriyorum. Bunları bir defa iyi öğrenmesi lazım. Bakın çok ilginçtir,  1896-1919 Burkina Faso. Bu ülkeyi tamamen sömürge haline getirdiler. 1903  Moritanya. Moritanya'yı işgal ederek yoğun Hristiyan misyonerlik faaliyetlerini  başlattılar. 1911, Çad. Çad'ı tamamen işgal ettiler, İslami eğitimi tamamen  yasakladılar. 1916, Kamerun. Müslümanlara baskı uygulayarak misyonerlik  faaliyetlerini sürdürdüler. 1917, Cibuti... Orası da Müslümandır. Afar  Müslümanları tarafından başlatılan ayaklanmayı bütün insanlık dışı uygulamalarla  bastırdılar, ayrıca Müslümanların dinlerini öğrenmelerini engellediler. 1945,  yeniden Cezayir'e döndük. 8 Mayıs 1945'te bağımsızlık yanlısı 45 bin Cezayirliyi,  kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden katlettiler, 132 yıl işgal altında kalan  Cezayir'de 1,5 milyon Cezayirli hayatını kaybetti. Buradan tabii Cezayirli  kardeşlerime de bu vesileyle seslenmiş oluyorum. 1961 Paris... 17 Ekim 1961'de  Fransız polisi, ülkelerinin Fransız koloni yönetiminden bağımsızlığını talep eden  silahsız Cezayirli göstericilerin üzerine ateş açarak göstericilerin ölümüne  sebep oldu. 1994, Ruanda... 800 bin Tutsi ve Hutu'nun ölümüyle sonuçlanan  soykırım hakkında oluşturulan Ruanda Araştırma Komisyonun hazırladığı rapora  göre, Fransa ülkede yapılan soykırıma faal olarak katılmıştır. Raporda, Fransa  ayrıca soykırımcılara istihbarat, strateji, askeri eğitim desteği sağlamakla  öldürülecek kişilerin listesinin belirlenmesine katkıda bulunmakla, silah temin  etmekle suçlanmıştır."
 
"BİZİM TARİHİMİZDE SOYKIRIM YOKTUR"
 
Benzer şeylerin yine egemen güçler tarafından dünyanın değişik  ülkelerinde yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Macron, sen önce bir defa bu işi hallet. Bizim tarihimizde soykırım  yoktur. Ermeni soykırımı diye sözde bu ifadeyi dikkatli kullan. Önce bu işin bir  tarihini öğren. Ermeniler, bizim ülkemizde hiçbir zaman soykırıma tabi  tutulmadığı gibi şu anda ülkemizde 100 bin civarında vatandaş, vatandaş olmayan  Ermeni var. Bunlar bizim ülkemizde yaşıyorlar. Yaşamaya da devam edecekler. Biz  bunların mesela vatandaş olmayanları Ermenistan'a gönderebilirdik ama  göndermedik. Çünkü kendi ülkelerinde bunların huzuru yoktu ama şu anda nereden  çıktıysa bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü, Macron çıktı  Ermenileri öptü. Hayırlı olsun."
 
"BEN BUNA ÇOK YÜZLÜLÜK DİYORUM"
 
"Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde kapıda bekletilmesi konusunda ne  düşünüyorsunuz? AB sürecinde neredeyiz?" şeklindeki soruyu ise Erdoğan, şöyle  yanıtladı:
 
"Avrupa Birliği, ben buna iki yüzlülük demiyorum, çok yüzlülük  diyorum, bunu iktidara geldiğimizden bu yana bize karşı hep uyguladı. Bir defa  dürüst değiller. Yalanı acayip kullanıyorlar. İşte, şu en son mülteciler olayında  bir taraftan kalkıp yüzümüze karşı 'Siz 3,5 milyon mülteciyi ülkenizde  barındırıyorsunuz. Size ne kadar teşekkür etsek azdır. Onun için biz de her türlü  desteği vereceğiz'... Peki verin... Söz veriyorlar. Yalan dedim ya, 3 artı 3  milyar avro ilk etapta biz size bir destek vereceğiz... Peki şu ana kadar ne  verdiler? Şu ana kadar 1 milyar 750 milyon avro verdiler. Nerede gerisi? Yok.  Burada bizim bütçemize vermiyor, bunu uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla  Kızılay'a veya AFAD'a veriyor. İkide bir karşımıza çıkıyorlar şunu söylüyorlar:  'Hani proje?' Proje dediğin şey ne? Gel Kilis'e projeyi gör, nasıl uygulandı.  Kampa gel. Gel Gaziantep'e, oradaki kampları gör. Hatay'a gel, oradaki kampları  gör. Her taraf kamp. Gel buraları gör."
 
"BİZİ MÜSLÜMAN OLDUĞUMUZ İÇİN ALMIYORLAR"
 
Şu anda 310 bin Suriyelinin Suriye'ye döndüğünü hatırlatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "310 bin mülteciye kim bakıyor? Suriye mi bakıyor? Biz  bakıyoruz. Şu anda bizim Kızılay ekiplerimiz orada, devlet olarak biz oradayız,  askerimiz orada. Bütün bunların hala bakımını biz yapıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Avrupa Birliği ile ilgili süreçte ilk başta 15 fasılla başladıklarını  hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"15 faslın olduğu zamanda ben Başbakan olarak liderler zirvesine  katılabiliyordum. O zaman da tabii liderler zirvesinde katılan ülkelerin sayısı  şimdiki gibi değil, yanılmıyorsam 15 ülkeydik ve daha sonra ne zamanki Sarkozy  Fransa'nın başına geldi, Merkel Almanya'nın başına geldi, geldikten sonra bütün  bu fasılları 15'ten 35'e çıkardılar. Onunla da kalmadılar bir diğer taraftan da  liderler zirvesini de ortadan kaldırdılar. Liderler zirvesini ortadan kaldırırken  Türkiye dışında müzakereye en yakın olan ülkeleri aldılar, Türkiye'yi almadılar.  Bununla kalmadılar ve bir anda hemen Avrupa Birliği üyelerinin sayıları  tırmanmaya başladı. Onlar artarken Türkiye'yi dışarıda tuttular. İkide bir bize  ne dediler? 'Bu fasılların gereklerini yerine getirmeniz halinde Türkiye'yi de  alırız.' Türkiye'yi almamalarını artık açıklıyorum, ifşa ediyorum. Tek sebebi  var, biz Müslümanız, bizi Müslüman olduğumuz için almıyorlar. Çıkın açıklayın  bunu, bunu da açıklayamıyorlar. 'Nereden biliyorsun bunu?'... Bunu yine bu  ülkelerin içinde görev yapmış Dışişleri Bakanlarından öğrendim. İtirafları...  Vakti saati geldiğinde ismini de açıklarım. Bunlar bu kadar açık, net ortada."
 
Bunları söylediğinde, "Böyle şey olur mu?" şeklinde karşılık aldığını  aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bahaneleri şu, 'Sizi nüfusunuz kalabalık olduğu  için almıyoruz.' Başta bunu niye demediniz? Türkiye'nin nüfusu oldu 82 milyon.  Bundan dolayı Türkiye, Avrupa Birliğine yük olurmuş. Ne yük olacağız? Zaten siz  Avrupa Birliği olarak eskiden parasal destekleri veriyordunuz. Şimdi artık  bunları da kaldırdınız. Bir arada işte genç nüfus filan falan demeye başladılar.  Bunların hepsi yalan." diye konuştu.
 
"BURAYA GELDİ VE SİLAHLANDIRILDILAR"
 
"Teröre destek olan bir Avrupa görüyoruz. Bu minvaldeki  değerlendirmelerinizi de alabilir miyiz?" şeklindeki soru üzerine ise Erdoğan,  "Teröre ve terör örgütlerine sadece Avrupa Birliği destek olmuyor ki. Bu konuda  şu anda Amerika'nın Suriye'de yaptığı ne? PKK'nın özellikle terör ayağı olan ki  zaten kendisi terör örgütü, YPG, PYD bunlar terör örgütü değil mi? Bunlara şu  anda Amerika destek vermiyor mu? 23 bin tır ve kamyon, mühimmat, araç, silah,  bunlar nereye geldi? Bunların hepsi Suriye'ye geldi. Şu anda bunlar kuzey  Suriye'deki üslere, aynı zamanda bu terör örgütünün bulunduğu yerlere bunlar  geldi. Bunların hepsi Irak tarafından buraya geldi ve silahlandırıldılar." dedi.
 
ABD'nin DEAŞ'a karşı mücadeleyi bu örgütlerle yürüttüğünü iddia  ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Hani 'Kürtler dostumuzdur oyununa geliyorlar ya.  'Kürtlere karşı aman şöyle olmasın böyle olmasın' ne alakası var? Bunlar terör  örgütleri. Terör örgütlerine geliyor bu desteği veriyorsun. Bir defa gözleme  noktalarında filan tabii Amerika yok. Orada tabii biz 11-12 noktamız var. Bunun  yanında Rusya'nın var. İran bile oralara pek girmedi ama Amerika nasıl olsa diyor  benim üslerim var, işte 18 tane üssü var. Bu üslerde bütün gerekli olan  destekleri onlara veriyor. Bu tür desteklerle de maalesef orada ortamı geren bir  yapı söz konusu. Bu terör örgütlerini de Kürtler adına kullandığını söylüyor.  Yoksa samimi Kürtlerin veyahut da bunların Kürtleri temsili diye bir şey söz  konusu değil." diye konuştu.
 
"AMERİKAN SİLAHLARI PİYASADA SATILIYOR"
 
ABD'nin terör örgütlerine verdiği silahları geri alacağına dair  sözlerini hatırlatan Erdoğan, şunları anlattı:
 
"Ben kendilerine dedim ki, 'Sayın Trump, aynı şeyi bize Bush da  söylemişti. Nerede? Irak'ta söyledi. Irak'a Amerika girdiği zaman ne olacak bu  hal dediğimizde o zaman Bush bize dedi ki biz buradan ayrılırken bütün seri  numaralı bizde olduğu için bu silahları alarak biz buradan çıkacağız ama daha  sonra bizim oradaki terör örgütleriyle mücadelemizde baktık ki bütün Amerika'nın  silahları orada. Şimdi, piyasada da var. Çünkü bu silahlar götürülmedi. Bu  silahlar aynı zamanda piyasaya satıldı. Şu anda Suriye'de de yine Amerikan  silahları piyasada satılıyor. Olay sadece bu terör örgütlerinin elinde değil.  Geçim kaynakları nereden bunların. Çok ciddi bir silah pazarı var. Silah  pazarında da bunlar şu anda satılıyor ama biz bunları kendilerine söylediğimiz  halde bunlar hala buradan 'şöyle bir el çekelim, burada bir yanlış var', bunları  demiyorlar. Fakat bu gerçekler tabii önlerine devamlı gelecek. En son Hamburg'da  yaptığımız G20 Zirvesi'nde bunları yanındaki yetkili adamlarıyla beraber de  konuştuk, görüştük. Aynen bunları kullandı. 'Biz buradan çekilirken bütün  silahlarımızı alacağız, bunların seri numaralı bizde var' Biz de onlara aksini  söyledik, tespitli söyledik ki o zaman aslında bin 250 tırdı, daha sonra bu rakam  23 bin tıra çıktı."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, sağlıktaki dönüşümün sorulması üzerine, Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel  Müdürü olduğu dönemi gördüklerini, o dönemde hastanelerde ölenlerin rehin  alındığı tabloları da bildiklerini dile getirerek, "Ölmüş ya... Onu  bırakmıyorlar. Genel Müdür kim? Bay Kemal. Ya ölmüş, 'parayı getireceksin öyle  alabilirsin'. Bu dönemler yaşandı." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, o dönemde ilaç olmadığını, SSK'lıların eczanelerden ilaç  alamadığını, hastanelerin eczanelerinde de yazılan ilaçların tamamının  bulunamadığını dile getirerek, artık böyle bir sorun olmadığını, kim olursa olsun  vatandaşın istediği eczaneden gidip ilacını alabildiğini kaydetti.
 
Artık herkesin istediği hastanede tedavisini olabildiğini, SGK ile  anlaşması olan özel hastanelerde de bunun geçerli olduğunu anlatan Erdoğan, "Bir  ara mesela Bay Kemal, yalanı iyi biliyor dedim ya, hastanelerde artık ameliyatlar  durdu yalanını da attı. Bütün bunlar Türkiye'de yürürken, biz bir taraftan devlet  hastanelerini yürüttük ve her ilde, hatta ilçelere varıncaya kadar hastaneler  inşa ettik. Şimdi de benim hakikaten hayalim olan şehir hastanelerine geçtik. Şu  anda büyükşehirlerden bu işe başladık. Büyükşehirlerin yanında bazı  şehirlerimizde de Yozgat, Isparta gibi, oralarda da şehir hastaneleri yaptık."  diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanelerinde her şeyin daha otomatik  bir sisteme bağlandığını, kadroların daha da güçlü olduğunu aktararak, yaklaşık 3  bin 600 yataklı Bilkent'teki Ankara Şehir Hastanesi'nin çok yakın bir zamanda  açılışının yapılacağını söyledi.
 
Bilkent'teki şehir hastanesinde hasta kabulünün de başladığını ifade  eden Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Bunu yıpratmak için bile ne diyorlar biliyor musun? 'Yol yok.' Ne  demek yol yok? Yolu da var, çok çok büyük, fazlasıyla yeter otoparkı da var. Şu  anda 6 binin üzerinde ambulansa sahibiz. Bu noktalara geldik. Bu şehir  hastanesinde bu yatak kapasitesiyle diğer komşu hastanelerden oraya taşınmalar  başladı. Çünkü vatandaşımızın orada çektiği çileler son bulsun diyoruz. Atatürk  Eğitim Hastanesi taşındı. Şimdi Dış Kapı falan onlar taşınıyor, taşınacak.  Böylece buralardaki sıkıntılar da süratle buraya taşınınca zaten biter. Orada  artık bir sıkıntı falan inşallah kalmayacak. Ambulans servisleriyle, her şeyiyle  ve hep söylüyorum, doktor noktasındaki sayıyı daha da artırmak gayemiz var.  Sağlık memuruydu, hemşireydi bütün bunlarda sayıyı daha da artıracağız. Sağlık  Bakanımızın da ifade ettiği gibi, burada çok ciddi bir eleman ihtiyacımız olacak.  Bunlarla beraber de bu şehir hastanesinde güçlü ekipmanlarla, ekiplerle, burada  ileri bir teknoloji kullanılacak. Aynı şeyi mesela, burada şimdi Olimpiyat  Stadı'nın yanında bir şehir hastanesi yine yapılıyor. Kısa bir zaman sonra da  Anadolu Yakası'nda da Samandıra bölgesinde bir şehir hastanesini de başlayacağız.  Şu anda proje çalışmaları tamam, ihale çalışmalarına başlayacağız. Kartal'daki  enkazda yaralıların kaldırıldığı hastanenin hemen bitişiğinde ayrıca devlet  hastanesi yapıyoruz. O bittiği anda da zaten şu anda kullanılan yeri devre dışı  bırakacağız."
 
SANATÇILAR LİNÇ KAMPANYASINA MARUZ KALIYOR
 
Sanatçı Ferman Akgül'ün konser için gittiği Avustralya'da  rahatsızlandığı ve orada aldığı sağlık hizmetinden memnun kalmadığı, bunun  üzerine sosyal medyada Türkiye'nin sağlık sisteminin daha iyi olduğuna dair  yaptığı sosyal medyada paylaşımının ardından bir "linç kampanyasının"  yürütülmesine ilişkin görüşü sorulan ve "Sizinle toplantı yapan sanatçılar,  sporcular, sinemacılar linç kampanyasına maruz kalıyorlar, şahsınız da öyle. Ne  diyeceksiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, bu noktada üzüldüğünü, ülkede eğer bir  ayrımcılık varsa, bunun sanatçılardan veya siyasetçilerden kaynaklanmadığının  ortaya çıktığını, tam aksine birilerinin düşünce dünyasına uymayacak hareketler  içerisine girildiği zaman bunun yapıldığını aktardı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumu 16-17 yıldır yaşadıklarını dile  getirerek, "Harbiye Kongre Merkezi'ni yaparken, yanında da biliyorsunuz bir  tiyatro var. Biz tabii orayı yaparken dedik ki tiyatroyu da yıkmamız lazım.  Neden? Çünkü aşağıda 3 bin kişilik adeta bir opera binası yapıyoruz. Burası öyle  veya böyle zaten hafriyatlar yapılırken yıkılacak. Ama biz buraya bunun daha  büyüğünü yapalım dedik. Biz daha işe başlamadık hemen bu tiyatrocu olduğunu  söyleyenler başladılar aleyhte kampanyalara. Tabii kendilerine birçok konuşmamda  ifade ettim 'Biz daha büyüğünü, daha modernini yapacağız'. Hayır, durmadılar. Biz  de işimize baktık ve orada 3 bin 300 kişilik dev salonu, opera binasını yaptık.  Yukarıda da tiyatro salonunu yaptık." şeklinde konuştu.
 
 O günden bugüne Harbiye Kongre Merkezi'nin sürekli faaliyet halinde  olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Sürekli uluslararası, ulusal toplantılar olsun. Bunun dışında yine  değişik yerlerde bizimle beraber herhangi bir etkinliğe gelen kim olursa olsun,  Türkiye'nin en popüler sanatçıları her zaman bu tiplerden maalesef sözlü  hakaretlere uğramışlardır. İşte ana muhalefetin başındaki zat, kullandığı ifadeye  baksana, 'Bu adam, adamlar' falan, bunu kullanıyor. Biz bu sanatçılarımızla  nereye gittik? Hanım erkek hep beraber Afrin mücadelesinin yapıldığı dönemde  Mehmetçiğimize bir moral aşılayalım diye Genelkurmay Başkanım olsun, kuvvet  komutanlarımız olsun hep beraber oraya gittik ve onlarla birlikte orada şöyle bir  el ele, kol kola olduk, resimler çektirdik. Bu arada da Sayın Tatlıses başta  olmak üzere orada az önce söylendiği gibi Yaylaları, vesaireleri söylemek  suretiyle hem askerimize orada ayrı bir coşku aşılama imkanı oldu hem de o  dayanışma ruhunu... Bunlar tabii ilk defa yapılmıyor. Bunlar geçmişte  sanatçıların her zaman Mehmetçikle moral günleri adı altında buluşmaları olurdu.  O moral günleriyle Mehmet güç, kuvvet bulur. Bazı şeylerini unuturdu. Bizim  yaptığımız da buydu. Bunu yaptık. Tabii Bay Kemal'in bu tür şeylerden haberi yok.  Bu ancak yaşamakla oluyor ve ben tabii sanatçılarımıza yapılan bu saygısızlık,  hakaretlerden dolayı da hakikaten her zaman söylemişimdir onlar adına devamlı  üzüntülerimi dile getirmişimdir. Ama kim ne derse desin sanatçı zaten sanatıyla,  bir defa kendisine olan muhabbeti her zaman kazanacaktır ve biz de her zaman  onların yanındayız. Nitekim bu son sinema yasasıyla ilgili attığımız adım da  bunun bir emaresidir. Şunu bir defa bilmemiz lazım, bu nefret dili hiçbir zaman  kazanamaz, bunu bileceğiz. Tahammülsüzlük, zaten bizim değerlerimize de uygun  değil. Onlar istedikleri kadar tahammülsüzlük göstersinler. Şunu bilmemiz lazım,  mahalle baskısı nerede ve nasıl yaşanıyor, herkesin çok iyi görmesi lazım. Şu  anda benim milletim de işte bu mahalle baskısının nerelerden geldiğini, nasıl  olduğunu görmek suretiyle de 31 Mart'ı buna göre değerlendirmesi lazım diye  düşünüyorum."
 
"IMF 1-2 SENE ÖNCE BİZDEN BORÇ İSTEDİ"
 
Erdoğan, ekonomideki son duruma ilişkin değerlendirmesinin sorulması  üzerine de göreve geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu, o  zaman Merkez Bankası'nın döviz rezervinin de 27,5 milyar dolar olduğunu  anımsattı.
 
"Tabii biz şunu bir defa biliyorum, IMF'nin Cumhuriyet Halk  Partisi'nin iktidarının, bu SHP olabilir, CHP olabilir, bunların birbirinden  farkı yok. Biz bunları biliyorsunuz sesinden tanırız ve 23,5 milyar dolar borçla  kucağımızda bulduğumuz IMF'ye biz bir defa taksitlerimizi ödemeye devam etti."  diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Merkez Bankası'nın ise bu döviz rezervi bizi rahatsız ediciydi. Bunun  da artması lazımdı. Başbakanlığım döneminde bir ara Merkez Bankası'nın döviz  rezervi 136 milyar dolara kadar çıktı. Ama bu arada IMF'yi eritiyoruz.  Hatırlarsanız 2008'deki ekonomik krizde de benim bir açıklamam olmuştu. Demiştim  ki 'Bu kriz bizi teğet geçer, hiç endişe etmeyin.' demiştim. Şu anda da gelinen  noktada da 2013 Mayıs'ında biz IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. Fakat sürekli  hep bizim önümüze bu IMF getirilirdi. Eyvallah tamam, bunu biz başlatmadık.  Kucağımızda bulduk ama bu işi biz çözeceğiz, çözdük ve bitti. Şimdi CHP yine bunu  gündeme getirip duruyor. 'İşte bak göreceksiniz IMF'ye Türkiye muhtaç olacak,  böyle bir noktaya geldi.' Daha IMF şurada 1-2 sene önce bizden borç istedi. 5  milyar dolar borç istedi. Ben Başbakanım o zaman dedim ki 'verin'. Bizim  vereceğimizi anlayınca IMF borç almaktan çekindi ve vazgeçti. Şu anda IMF diye  bir ilişkimiz yok, borç yok, bitti o iş. Ama bu arada biz 80 milyar dolara kadar  Merkez Bankası döviz rezervinde bir düşüş yaşadık. Şimdi yeniden toparlandık ve  Merkez Bankası döviz rezervi 100 milyar dolara tırmandı. Şu anda yine oraya geldi  ve burada kalmayacağız. Bu artış inanıyorum ki devam edecek. Çünkü biz yere bir  defa sağlam basıyoruz. Biz diğer ülkeler gibi değiliz."
 
"YAYGINLAŞTIRARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye kur, döviz ve enflasyon üzerinden  operasyon çekilmeye çalışıldığını belirterek, "Bununla kalmadılar bir de patates,  sivri biber, yok domates, yok bunun yanında çeşitli bakliyat ürünleri vesaire.  Dedik ki bakın burada dürüst davranın ve zincir marketlere de seslendik, açık  söyledim, eğer bunlar yapılmazsa, bu fiyatlar en uygun yere çekilmezse biz burada  adımlarımızı atarız. Biz adımı attık. Şu anda da tabii bu işi Ankara, İstanbul  olarak başladık. Bugün Bursa'da 3 tane açtık. Onlar da 10'a çıkacak ama ben 10'da  bırakmayın, 30'a felan çıkartın dedim. Bunu yaygınlaştırarak devam ettireceğiz."  diye konuştu.
 
Bu adımın hemen ardından fiyatların yarı yarıya düştüğünü, bununla  kalmayıp, zincir marketlerde de rakamların ciddi manada düşüş göstermeye  başladığını aktaran Erdoğan, bazı köşe yazarlarının  "Bu serbest piyasa  ekonomisine terstir." eleştirilerine değinerek, bunun çok ahlaki bir durum  olmadığını aktardı.
 
Serbest piyasa ekonomisinin, haftalık, 10, 15 günlük ürünler için  geçerli olmadığını, bunun beyaz eşya, otomobil gibi ürünlerin piyasadaki  fiyatlarının belirlenmesinde geçerli olan bir durum olduğunu dile getiren  Erdoğan, "Öbür tarafta kalkıp da domatesi, patatesi serbest piyasa ekonomisi  içinde belirleyici bir ürün olarak nasıl ortaya koyarsın? Bir defa bunun  belirleyici ürün olması lazım ama bunların öyle bir durumu yok ki Bunu sattın  sattın, satmadığın takdirde bunlar depolarda zaten çürüyor. Benim vatandaşım da  bunu gidiyor olmadık fiyatlarla alıyor. Soğanda bunu yaşadık, çürüdü, sarımsak  çürüdü. Ama şimdi Antalya da bu işin içinde, o da giriyor ve böylece benim  vatandaşım şu anda ilk etapta bir defa yarı yarıya düştüğünü gördü."  değerlendirmesini yaptı.
 
"EĞER FİYATLARDA UYGUN BİR YERE İNMEZLERSE DİĞER ÜRÜNLERE DE GİRECEĞİZ"
  
Erdoğan, seçim sonrası şartların düzelmemesi halinde bunu daha yaygın  hale getireceklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bakkallarımıza, küçük marketlere varıncaya kadar onlarla da bunu  konuşup, bu adımları atarak çok daha geniş bir satış ağını kurmuş olacağız. Bu  tabii marketleri ciddi manada rahatsız edecek. Çünkü bunun arkasından ne gelecek?  Eğer fiyatlarda uygun bir yere inmezlerse bu defa biz diğer ürünlere de  gireceğiz. Ama bizim kesinlikle bu alanlarda da bulunmak diye bir derdimiz yok.  Baktık ki her şey yerli yerine oturdu hemen biz anında çekiliriz, bizim orada  kalmak diye bir derdimiz yok. Bizim zaten işimiz başımızdan aşmış vaziyette. Biz  daha bu işe girerken siyasette, 'bizim işimiz ticaret değil' dedik. Ama bu konuda  da zincir marketler, diğerleri olsun hepsi insaflı hareket edecekler. Çünkü biz  hangisinin de ne kadar kazandığını biliyoruz."
 
  
 

ETİKETLER