Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız

AA |  24 Ocak 2019 Perşembe - 18:50 | Son Güncelleme : 24 01 2019 - 20:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca ile basın açıklamasında bulundu.

Venezuela'da yaşananlarla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkana saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa  Birliği'nin Türkiye'ye göç sorunu noktasında vermiş olduğu söz tabii yerine  gelmiyor. Daha önce bizlere 3 artı 3, 6 milyar avro olarak verilmiş olan sözün ne  yazık ki şu anda adeta bir çeyreği verilmiş durumda." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro  Preca, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevkidaşı Preca'yı Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan ilk Malta Devlet  Başkanı sıfatıyla ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan,  Preca ve heyetine "Hoş geldiniz." dedi.

"Bu tarihi ziyaret vesilesiyle inşallah siyasi ilişkilerimizde yeni  bir dönemin başladığına inanıyorum." ifadesini kullanan Erdoğan, iki ülke  ilişkilerinin son yıllarda her alanda hızlı bir gelişme kaydettiğini ve Türkiye  Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım'ın Başbakanlığı döneminde  yaptığı ziyaretle üst düzeyde bu gelişmelerin başladığını, bakanlar arası  ziyaretlerle de bu durumun devam ettiğini anımsattı.

Siyasi ilişkilerle orantılı olarak iş çevreleri arasındaki temasların  da gün geçtikçe arttığına işaret eden Erdoğan, dün İstanbul'da düzenlenen iş  konseyi ile iş adamlarının tekrar bir araya geldiğini ve ticari iş birliği  imkanlarını değerlendirdiklerini aktardı.

Her iki ülkenin de kendine özgü ekonomik avantajlarıyla müteşebbisler  için farklı avantajlar sunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke iş  adamlarının bu imkanları değerlendirmelerini, daha fazla yatırıma, ticarete ve  güçlü iş birliklerine bunu dönüştürmelerinde büyük fayda olduğuna inandığını  vurguladı.

Erdoğan, "Özellikle karşılıklı iş birliği yatırımlar, bunun yanında  üçüncü ülkelere müşterek yatırımlar olarak bunu ifade edebilirim. İkili ticaret  hacmimizi önce eski düzey olan, hedeflerimiz olan 2 milyar dolara çıkarma  noktasında bu irade mevcut. Heyetler arası ve ikili görüşmede de bunu aramızda  konuştuk ve bu mutabakatımız aramızda var. Bunu 1 milyar dolara ilk etapta  çıkarmanın kararlılığı içerisindeyiz." diye konuştu.

Son yıllarda Türk şirketlerinin Malta'da inşaat, altyapı, turizm ve  mali hizmetler gibi alanlarda önemli yatırımlara imza attığını anımsatan Erdoğan,  "Firmalarımız, pek çok projeyi başarıyla hayata geçirdiler. Fırsat verilmesi  halinde Türk şirketleri tüm dünyanın takdir ettiği birikim ve hizmetleriyle  Malta'ya da önemli katkılarda bulunabileceklerdir. Bu konuda Sayın  Cumhurbaşkanı'nın firmalarımıza gereken desteği vermesini özellikle temenni  ediyorum." dedi.

Erdoğan, Türk Hava Yollarının (THY) her gün iki kez düzenlediği  İstanbul-Malta uçuşlarının da iki ülkeyi birbirine daha yakınlaştırdığını ve  bunların daha da artması noktasındaki talepleri de gündeme getirmek istediğini  belirtti.

Mevkidaşı ile iki ülke ilişkilerini tüm yönleriyle ele alma imkanı  bulduklarını ifade eden Erdoğan, "İlişkilerimizi kültür, turizm, eğitim, sağlık  ve denizcilik gibi birçok alanda özellikle de enerji konusu başta olmak üzere  daha ileriye götürme konusunda mutabık kaldık." diye konuştu.

Görüşmelerinde bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarına  vurgu yapan Erdoğan, "Akdeniz coğrafyasında farklı kültür ve medeniyetlerin  kesişim noktasında yer alan ülkelerimizin bölgemize yönelik birçok risk, tehdit  ve sınamada benzer yaklaşımlara sahip olduğunu görmüş olduk. Önümüzdeki dönemde  bölgedeki siyasi, ekonomik ve insanı sorunların menfi etkileri karşısında gerek  ikili düzeyde gerekse ortak platformlarda birlikte hareket etme yönündeki  arzumuzu da ifade ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Malta'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin güçlü savunucularından  biri olduğunu söyleyen ve bundan dolayı teşekkürlerini ifade eden Erdoğan, "Bu  vesileyle özellikle bundan sonraki süreçte de Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde  bu desteklerinin devam edeceğine inanıyorum. Burada Avrupa Birliği ile vize  serbestisi ve gümrük birliği güncellenmesi, Malta ile ilişkilerimize daha fazla  hizmet, yatırım ve turizm olarak yansıyacaktır." dedi.

"Bu süreçlerin hızlandırılmasında Malta'nın desteğini özellikle  kendilerinden rica ediyorum." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye göç sorunu noktasında vermiş olduğu söz  tabii yerine gelmiyor. Daha önce bizlere 3 artı 3, 6 milyar avro olarak verilmiş  olan sözün ne yazık ki şu anda adeta bir çeyreği verilmiş durumda, o da 1,750  milyar avro gibi bir destek. Bu bizim bütçemize zaten gelmiyor, bu uluslararası  kuruluşlar vasıtasıyla gelen bir destektir. Bizim ise yaptığımız harcama 35  milyar dolara ulaşmış durumda. Bu konuda Avrupa Birliği'nde bunun gündeme  getirilmesi ve bununla birlikte de bu desteğin verilmesi suretiyle bizim gerek  Suriye'den, gerek Irak'tan ülkemize göç edenler konusunda bizler onların daha  insani şartlarda yaşaması konusunda çabalarımızı artıralım istiyoruz.

Bu konudaki hassasiyetimiz şu anda mevcut bütçemizde tabii ki devam  ediyor. Gelse de gelmese de biz bunu devam ettireceğiz, bunu kesemeyiz. Çünkü o  insanların oradaki yaşam koşullarını, eğitimden sağlığa ve bütün oradaki  konteyner kentlerde olsun, çadır kentlerde olsun yaşayan insanların daha ideal  şartlarda yaşaması için de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Onları kendi haline terk  etmek bizim haddimize değil."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela'da  yaşanan olaylara ilişkin, "Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkana  eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir." dedi. 

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan,  Malta'dan gelen bir gazetecinin, iki ülke arasında ileriye dönük hangi yeni  alanlarda yatırım ve ticari faaliyetlerin olabileceğine ilişkin sorusu üzerine,  bu konuda bazı sektörlerin iki ülkenin ortak alanları olduğunu ifade etti.

Bunlardan birinin altyapı, üst yapı alanındaki yatırımlar olduğunu  belirten Erdoğan, Türkiye'deki müteahhitlik sektörünün çok güçlü olduğunu ve  dünyada 2. sırada yer aldığını vurguladı. Erdoğan, Türkiye'nin bu alanda her  türlü adımı atabilecek güce ve kabiliyete sahip olduğunu söyledi.

Türkiye ile Malta arasında paket turizmin yapılması mümkündür"

Bir diğer önemli adımın turizm olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Turizm  noktasında da Türkiye'nin bu konuda ispat edilmiş başarısı var. Malta da turizme  çok açık bir ülke olması hasebiyle Türkiye ile Malta arasında paket turizmin  yapılması, o da mümkündür. Buna belki üçüncü ülke de dahil edilmek suretiyle bu  tür adımlar atılabilir." diye konuştu.

Bu konuda ilgili bakanların müşterek çalışmalarını çok önemsediğini  dile getiren Erdoğan, "Bu yıl bildiğiniz gibi bizim turist sayısı 40 milyonu  yakaladı ve sektör olarak da altyapısıyla turizmde çok çok iyi bir konumdayız."  ifadesini kullandı.

Dil eğitiminde Malta'nın başarısının önemli olduğunu aktaran Erdoğan,  Türkiye'den gençlerin Malta'ya gittiğini, bu konuda iş birliği içinde olmanın  faydalı olacağını ifade etti.

"Sağlık turizminde güçlü bir Türkiye inşa ediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayinde de Türkiye'nin çok çeşitli  alanlarda kendini ispat ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Savuna sanayine yönelik de iş birliğine gidebiliriz. Bu konuda çok  şeyleri ispatlayan bir Türkiye var ama çok daha farklı bir şey bu ilaç sektöründe  yine Malta ile iş birliğine girmemizi çok anlamlı buluyorum. Gerek jenerik,  lisans vesaire bu konularda atabileceğimiz adımlar var. Bizim fiziki altyapımız  özelikle sağlık sektöründe çok çok iyi. Şimdi bu fiziki yapımızı daha da  güçlendiriyoruz. Özellikle şehir hastaneleri zincirimiz varki bu dünyada örnek  bir yapılanma olarak gelişiyor. Bunun için de sağlık turizminde güçlü bir Türkiye  inşa ediyoruz, bu da devam ediyor."

Bir diğer önemli adımın da enerji noktasında, Türkiye ile Malta  arasındaki iş birliğini "yenilenebilir enerji" başta olmak üzere  yapabileceklerine işaret eden Erdoğan, "Bunu Sayın Başkanla da ikili olarak  görüştük. Bu rüzgar enerjisinde, güneş enerjisinde olabilir, bütün bunlarda  altyapısı olan bir ülke konumundayız ve bizler bu dayanışmaya her zaman hazırız.  İnanıyorum ki bu dayanışmayı yapacağımız ilk Malta ziyaretinde de sektörel bazda  görüşmelerle de kayıt altına alacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan bir Türk gazetecinin, Venezuela'da yaşanan gelişmelere ilişkin  ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile  telefon görüşmesini ve Venezuela'da yaşananlara ilişkin görüşlerini sorması  üzerine Maduro ile tanışmalarını şöyle anlattı:

"Bizim malum 15 Temmuz darbe girişimi bize yapılmıştı, hatırlayın. Bu  darbe girişimde Sayın Maduro bizi hiç gecikmeden aramış, ardından da çıkıp  gelmişti. Halbuki biz o ana kadar da Maduro ile hiç tanışmıyorduk. O darbe  girişimiyle biz Maduro ile tanışmış olduk, o güzel de bir başlangıç oldu."

Böylece bazı sektörlerde de müşterek adımlar atma yoluna gittiklerini  belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben demokrasiyi bu güne kadar şöyle tanıdım; 40 yıllık bir siyasi  geçmişim var. 40 yıllık siyasi geçmişimde sandıktan çıkana saygı duyacaksınız.  Sandıktan çıkana eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Bu  totaliter bir zihniyettir, totaliter bir yapıdır, anlayıştır. Dolayısıyla Maduro,  sandıktan çıkmıştır ama onu hazmedemeyen başta tabi Lima ülkeleri olmak üzere,  son anda tabi Sayın Trump'ın bu tür bir açıklaması demokrasiye inanmış bir insan  açısından beni de şoke etmiştir ve ben de doğrusu Rusya'dan dönerken Maduro'yu  aradım ve kendisine, bu noktada çok açık, net; demokrasi noktasında  antidemokratik girişimlere asla prim verme, dik dur dedim.

Eğer, demokrat isek biz de demokratların yanında yerimizi almamız  gerekir. Bu konuda çekinmeye de gerek yok. Demokrasinin mücadelesini verenler,  dünyada demokrasi mücadelesi verenlerin ve sandıkta çıkanların yanında yer alması  gerekir diye düşünüyorum ve bu konuda milli iradeye aykırı yollarla bazı  yöntemlerin denenmesini doğru bulmuyorum ve şu anda yapılan da budur. Bunu doğru  bulmamız mümkün değil."

"Kim demokrat, kim demokrat değil bunları biliyoruz"

Erdoğan, Maduro'nun kendisine inananlarla beraber bu yolda yürürken,  bu sıkıntılı anı da aşacağına olan inancını da dile getirerek, "Bize 15 Temmuz  darbe girişimi yapıldığı zaman inanır mısınız, Avrupa Birliği bizi aramadı. Bakın  müzakere masasında olan Türkiye'yi Avrupa Birliği aramamıştır. Aradan günler,  haftalar geçmiştir. Sadece İngiltere bizi aradı, bunun dışında bizi arayan  olmadı. Bunu da biz biliyoruz tabi. Bunlar da bizim kayıtlara giriyor. Yani kim  demokrat, kim demokrat değil bunları biliyoruz. Bir ziyaretçi olarak biz de  bunları kayıtlarımıza gireceğiz fakat Maduro inandığı yolda dik durur, devam  ederse ben Venezuela halkının desteklediği ve sandıktan çıkardığı liderinin  arkasında duracağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE'NİN AB KATILIMINI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK

Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca, Malta  olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımını desteklemeye devam edeceklerini  belirterek, "Müreffeh bir Avrupa ve bölge için bu gerekli." dedi. 

Preca, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti  dile getirerek, devlet başkanları nezdinde ilk kez bir araya gelmiş olmaktan onur  duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB'ye üyeliğine ilişkin Preca, "Türkiye ve Avrupa Birliği  arasında devam eden diyalog konusunda da destekçiyiz. Malta olarak Türkiye'nin  Avrupa Birliği'ne katılımını desteklemeye devam edeceğiz. Malta'nın hem vizyonu  hem misyonu gereğince AB'nin genişleme sürecini destekliyoruz. Malta olarak  inanıyoruz ki barışçıl, kapsayıcı müreffeh bir Avrupa ve bölge için bu gerekli."  ifadelerini kullandı.

"Türkiye bölgedeki barış için bir katalizör görevi üstlenmeye  çalışıyor"

Türkiye'nin bölgede diyalog tesisine yönelik gayretlerini memnuniyet  ve takdirle karşıladıklarını belirten Preca, "Türkiye güvenlik ve bölgedeki barış  için bir katalizör görevi üstlenmeye çalışıyor. Hükümetiniz ve sizin  gayretlerinizle ülkeniz milyonlarca sığınmacı, göçmen ve mültecinin sığındığı bir  yer oldu." diye konuştu.

Preca, mülteci krizine Türkiye'nin verdiği cevabın siyasi kazanım  gözetmeyen bir tarzda olduğunun altını çizerek, Malta olarak bu göç krizini  onurlu bir şekilde yürütmeye çalıştıklarını kaydetti.

"İlişkilerimizi daha da geliştirme konusunda kararlıyız"

Preca, son yıllarda geliştirilen ilişkilerin karşılıklı fayda getiren  ortaklıklar doğurduğuna dikkati çekerek, "Bu ortaklıkları zaman içinde iki halkın  faydasına olacak şekilde daha da güçlendirdik." ifadesini kullandı.İki ülke arasındaki mevcut mükemmel iş birliğinin özellikle ekonomik  anlamda daha da güçlendirilebileceğine işaret eden Preca, "Malta olarak biz zaten  mükemmel olan ikili ilişkilerimizi daha da geliştirme konusunda kararlılık  sergiliyoruz." dedi. Preca, dün İstanbul'da gerçekleştirilen İş Forumu'nun bu  minvalde önem arz ettiğini vurguladı.

Preca, Türkiye-Malta Ekonomi ve Ticaret Ortaklık Komitesinin (JETCO)  bir sonraki toplantısının Türkiye'de yapılacağını ve bu kapsamda daha fazla iş  birliği alanları keşfetmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Türk yatırımı ülkemizin ikinci en büyük yabancı yatırımı"

Preca, görüşmelerde finansal hizmetler, blok zincir teknolojisi,  eğitim, sağlık, bakım hizmetleri, ilaç sektörü, doğa bilimleri, ulaştırma,  lojistik, turizm, inşaat, altyapı hizmetleri, alternatif enerji, havacılık  hizmetleri ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesi gibi konu başlıklarında  muhtemel iş birliklerini ele aldıklarını söyledi.

"Türkiye ve Malta olarak çok çeşitli seviyelerde rakip değil ortak  olabileceğimizi gördük. Mükemmel birer iş ortağı olabileceğimizi gördük. Türk  yatırımı şu anda ülkemizin ikinci en büyük yabancı yatırımı." ifadelerini  kullanan Preca, Türkiye ve Malta'nın önemli stratejik konuma sahip olduğunu  belirtti.

Malta Cumhurbaşkanı Preca ayrıca hükümeti ve Malta halkı adına Kerç  Boğazı'nda yaşanan deniz kazasında hayatını kaybeden Türk vatandaşları için baş  sağlığı diledi.