Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi size bir müjde veriyorum

AA |  20 Haziran 2018 Çarşamba - 18:55 | Son Güncelleme : 21 06 2018 - 2:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin mitinginde konuştu. Erdoğan, Kandil'e düzenlenen operasyona ilişkin, "Afrin bitti sırada Kandil var. Nerede Türkiye'ye taciz var biz tepelerine bineceğiz." dedi. Mardinlilere 'Size şimdi bir müjde veriyorum.' diyen Erdoğan, "Bir millet bahçesini Mardin'imize kavuşturuyoruz. Anne baba yavrularımız gideceksiniz o millet bahçesinde yatıp yuvarlanacaksınız." ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, partisinin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda  düzenlenen mitinginde, Mardinlilere hitap etti.
 
Konuşmasına, "Binlerce yıllık tarihiyle medeniyetler beşiği Mardin.  Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Süryani'siyle hoşgörünün vatanı Mardin." diyerek  başlayan Erdoğan, Mardin'in barışın simgesi, ilim ve hikmetin merkezi olduğunu  bildirdi.
 
Erdoğan, Mardin'in "Küçük Türkiye" olduğunu belirterek, şehrin  milletin birlik ve beraberliğinin timsali olduğunu ifade etti. Mardin'in  kiliseleri, camileri farklı inançlara ait ibadethaneleriyle saygının sembolü  olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Mardin Türk'ü, Arap'ı, Kürt’ü, Ezidi’si,  Süryani'siyle barışın şimal yıldızıdır. Mardin sadece bizim değil, sadece  Türkiye'nin değil bütün dünyanın göz bebeğidir." dedi.
 
Erdoğan, tarihi meydandan Mardinli emekçilere, çiftçilere, çobanlara,  esnafa, kadınlara ve gençlere, Prof. Dr. Aziz Sancar başta olmak üzere yurt  dışında Türkiye'yi gururla temsil eden Mardinli gurbetçilere de ayrıca  selamlarını gönderdi.
 
"Yola Çıktım Mardin'e" isimli türkünün "Yola çıktım Mardin'e. Düştüm  senin derdine. Mevlam sabırlar versin, yarini yitirene." sözlerini anımsatan  Erdoğan, "Biz de diyoruz ki; 'Mevlam Mardin'den ayrı kalanlara da sabırlar  versin. Rabbim bu güzel şehrin hasretiyle yananlara yardım etsin, Rabbim  sizlerden Mardinli kardeşlerimden ayrı kalanlara sabır versin." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin mitingine Mardin'den uçsuz bucaksız  bir katılımın olduğuna işaret ederek, Şanlıurfa'nın da çok kalabalık olduğunu,  oradan Mardin'e selamlar getirdiğini aktardı.
 
Bugün Mardin'in coşkuda, heyecanda ve kardeşlikte yine kendisiyle  yarıştığını aktaran Erdoğan, "Bugün Mardin, yeni bir dirilişe, yeni bir şahlanışa  hazırlanıyor. Mardin, 24 Haziran'da tarih, destan yazmaya hazırlanıyor. Mardin,  bu milletin iradesini pazarda satışa çıkaran gafillere şöyle esaslı bir ders  vermeye hazırlanıyor." ifadesini kullandı.
 
Konuşması "Kahrolsun PKK" sloganlarıyla kesildi
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin ile gurur duyduklarının altını çizerek,  şöyle devam etti:
 
"Mardin'in, bölgemiz ateş çemberinden geçerken binlerce yıllık  kardeşliğine sahip çıkmasıyla gurur duyuyoruz. Mardin'in asırlık medreseleriyle,  zamana ve yıllara meydan okuyan camileriyle gurur duyuyoruz. Mardin'in tarımıyla,  turizmiyle, ticaretiyle, çalışkanlığıyla gurur duyuyoruz.
 
Biz Mardin'in bölücü terör örgütüne boyun eğmemesiyle gurur duyuyoruz.  Mardinli kardeşlerimizin kahir ekseriyeti 'çukur terörü' sırasında gerçekten  başarılı bir imtihan verdi. Bölücü örgütün şehrini, mahallesini, sokağını elinden  almasına müsaade etmedi. Bölücü örgüt tarafından adeta enkaza çevrilen  ilçelerimizi de biz ayağa kaldırdık, kaldırıyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının bu kısmı alandakilerce  "Kahrolsun PKK" sloganlarıyla kesildi.
 
Nusaybin, Dargeçit ve Derik'in o süreçte çok ciddi zararlar gördüğüne  işaret eden Erdoğan, "Bölücü terör örgütü bilhassa Nusaybin'in 6 mahallesinde  büyük yıkımlara, acılara, gözyaşlarına neden olmuştur. Aralarında camilerin,  okulların, kütüphanelerin, sağlık merkezlerinin, vatandaşlarımızın evlerinin,  dükkanlarının olduğu binlerce yapı örgütün sokak çeteleri tarafından yakıldı,  yıkıldı, ağır silahlarla saldırıya uğradı." diye konuştu.
 
"Kürt kardeşlerim tarihlerinin en büyük eziyetini, zulmünü bu sokak  çetelerinin elinde yaşadı." diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Biz, o dönemde bir taraftan bu sokak çetelerini temizlerken, diğer  taraftan da Mardinli kardeşlerimize sahip çıktık. Bölücü örgütün hışmına, zulmüne  uğrayan hiçbir kardeşimizi aç, açıkta bırakmadık. Devlet, tüm şefkatiyle  vatandaşlarını kucaklarken, teröristlerin başlarına da kadife eldivenin içindeki  çelik yumruğunu indirmekten çekinmedi.
 
Bu vesileyle Mardin'in ilçelerini eli kanlı canilerden temizlerken,  şehit düşen emniyet güçlerimizi rahmetle şükranla yad ediyorum. Gazilerimize  Allah'tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Teröristlerin acımasızca, alçakça  katlettiği Mardinli sivillere de yüce Mevla'dan rahmet diliyorum."
 
Hem ülke içerisinde hem de sınırlar ötesinde yürüttükleri bu  operasyonlarla Mardinlilere yaşattıkları acıların, zulümlerin, yürek sızılarının  hesabını teröristlerden misliyle sorduklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları  ifade etti:
 
"Bu süreçte bölücü terör örgütünün bizi çekmek istediği tuzağa da  düşmedik. Örgütün sergilediği onca alçaklığa rağmen hukuktan, demokrasiden ve  adaletten taviz vermedik. Geçmişte yaşandığı gibi hiç kimsenin hukukun  sınırlarını zorlamasına müsaade etmedik. Adeta bir kuyumcu hassasiyetiyle hareket  etmek suretiyle vatandaşlarımızın incinmesine, incitilmesine, onurlarının  kırılmasına, herhangi bir şekilde haksızlığa maruz kalmalarına kesinlikle rıza  göstermedik."
 
"Afrin bitti, şimdi Kandil"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sırada "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları  üzerine, "Artık Afrin bitti, şimdi Kandil, Kandil... İnşallah çalışmalar yürüyor.  Nerede terör var, nerede Türkiye'ye taciz var, biz orada tepelerine tepelerine  bineceğiz." karşılığını verdi.
 
Çukur terörünün izlerini silmek için çalışıldığını, kısa sürede  yıkılan evlerin yerine çok daha iyisinin ve kalitelisinin inşa edildiğini  belirten Erdoğan, Nusaybin'de 6 bin evin zarar gördüğünü, bunların neredeyse  tamamının açılan tüneller, bombalar nedeniyle kullanılamayacak halde olduğunu  ifade etti.
 
Erdoğan, evi zarar gören vatandaşlar için 5 bin 51 konut projesi  başlatıldığını, konutların kısa sürede hak sahiplerine teslim edileceğini  söyledi.
 
Nusaybin'de 168 trilyon lira yatırım yapıldığını dile getiren Erdoğan,  TOKİ'nin yeniden inşa ettiği, terörden zarar gören konutlara ilişkin görüntüleri  izletti. "Biz yapım ekibiyiz, teröristler yıkım ekibi" diyen Erdoğan, birkaç ay  içinde Nusaybin'deki konutların bitirileceğini söyledi.
 
Derik ve Dargeçit ilçelerindeki belediyelerin sorumluluğundaki cadde  ve sokakların yenilendiğini belirten Erdoğan, Derik'e spor salonu, Kızıltepe'ye,  Mazı Dağı'na, Midyat'a gençlik merkezleri kazandırıldığını kaydetti.
 
Erdoğan, "Yeşilli'ye, Dargeçit'e, Nusaybin'e gençlik merkezleri,  Mardin'e atletizm stadyumu yapıyoruz. Sadece ilçelerimizdeki izleri silmekle  yetinmedik, Mardin'e her alanda çok büyük hizmetler kazandırdık. Son 16 yılda 27  katrilyon yatırım yaptık." diye konuştu.
 
  
Mardinli çocukların en iyi eğitimi almaları için 3 bin 765 derslik  inşa edildiğini anlatan Erdoğan, ilk ve ortaokuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilere  294 trilyon lira eğitim bursu ödendiğini ifade etti.
 
  
"29 sağlık tesisinin ihale çalışmaları devam ediyor"
 
Erdoğan, Artuklu Üniversitesinin 8 bin 400 öğrencisi  bulunduğunu, üniversite öğrencileri için 2 bin 544 kişilik yurt binaları  yapıldığını hatırlattı.
 
Merkeze yapılan 300 ve 150 yataklı iki hastaneyle 200 yataklı  Kızıltepe Devlet Hastanesi ile 150'şer yataklı Midyat ve Nusaybin Devlet  Hastanesiyle Mardin'e 14 hastane yapıldığını söyleyen Erdoğan, toplam sağlık  tesisi sayısının ise 34 olduğunu belirtti. Erdoğan, 29 sağlık tesisinin de ihale,  proje ve arsa çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
 
Erdoğan, ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, gazilere, engelli ve  yaşlılara 3 katrilyonu aşkın kaynak aktarıldığını vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"TOKİ kanalıyla Mardin'de son 16 yılda 8 bin 781 konut projesini  hayata geçirdik. Mardin'in bölünmüş yol uzunluğunu 264 kilometreye çıkardık.  Kızıltepe Köprüsü ve Ahmedi Köprüsü'nün restorasyonunu tamamladık. Midyat-Cizre  ve Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat bölünmüş yollarını ve Kızıltepe köprülü  kavşağını önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Mardin-Yeşilli-Ömerli-Midyat bölünmüş  yolunu da 2021'de bitiriyoruz.
 
Toplam maliyeti 2,5 katrilyon lira olan 11 yol projemiz de planlama  aşamasında. Bu 11 yol projemizin içinde Mardin-Midyat yolu, Midyat-Cizre yolu,  Mardin ve Kızıltepe çevre yolu, Nusaybin şehir geçişi, Kızıltepe-Ceylanpınar yolu  ve Diyarbakır Mardin ayrımı, Savur yolu da bulunuyor."
 
 
"İki haftaya kadar su tutma çalışmalarına başlanacak"
 
Gaziantep-Karkamış-Nusaybin ve Şenyurt-Mardin arasındaki  demiryollarının da yenilendiğini anlatan Erdoğan, "Karaman, Mersin, Adana Osmaniye, Gaziantep hızlı tren projemiz Şanlıurfa'dan sonra Mardin'e oradan  Habur'a uzanacak. Projemizin Nusaybin-Habur kesiminin sondaj çalışmaları devam  ediyor. Şanlıurfa-Mardin hızlı tren projemizin etüt çalışmaları yakında başlıyor.  Ayrıca bu hattı, Diyarbakır'a da bağlayacağız. Güney hızlı tren yolu olarak  hayata geçireceğimiz bu projemizle Mardin'i Ankara ve İstanbul ile  buluşturacağız." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, projesi devam eden Diyarbakır Mazı Dağı iltisak hattının da  yapılacak bir diğer demiryolu projesi olduğunu kaydetti.
 
Mardin lojistik merkezinin birinci etabının tamamlanıp işletmeye  açıldığını, ikinci etabının ise uygulama proje çalışmalarının devam ettiğini  belirten Erdoğan, Mardin Havalimanı'na 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir  terminal binası yaparak havalimanının büyütüldüğünü kaydetti.
 
Ilısu Barajı ve HES projesinde beklenen sona yaklaşıldığını ifade eden  Erdoğan, iki haftaya kadar su tutma çalışmalarına başlanacağını bildirdi.
 
"Bunlara verilen oy haramdır"
 
Erdoğan, Şanlıurfa ile Mardin arasında inşa edilen ülkenin en uzun  suni nehri olan ana kanal projesiyle bu iki il arasındaki mümbit toprakların su  ile buluşacağını vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Mardin tarafında 1,3 milyon dekar arazinin ana kanal sayesinde  sulanacak. Mardin'deki 460 bin dekardan fazla araziyi sulayacak şebeklerin  inşaatı devam ediyor. Beyazsu kaynağından aldığımız suyu, Mardin şehir merkezine  Kızıltepe, Ömerli, Yeşilli, Nusaybin ilçelerine ve civar köylere ileterek  buraların 2040 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık.  Aynı şekilde Midyat ve Dargeçit'e memba kalitesinde su götürmek için isale  hatları inşa ediyoruz."
 
Mardinli çiftçilere 2 katrilyon lira tarımsal destek verildiğini  hatırlatan Erdoğan, "Bay Kemal diyor ki 'Çiftçiler ağlıyor.' Peki bu HDP'nin  yaptığı bir şey var mı? Herhangi bir yatırım var mı? Bunlara verilen oy  haramdır." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin'de dört ovanın sit alanı olarak koruma  altına alındığını, bugüne kadar 20 bin Mardinlinin İş-Kur vasıtasıyla iş sahibi  yapıldığını ifade etti.
 
Erdoğan, partisince 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda  düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 328 trilyon lira tutarındaki teşvikle  Mardin'de 152 bin iş veren ve sigortalıya destek sağladıklarını belirtti.
 
İki organize sanayi bölgesinde 3 bin 750 kişinin istihdam edildiğini  ifade eden Erdoğan, tüm parsellerin üretime geçmesiyle istihdamda 9 bin kişiye  ulaşılacağını söyledi.
 
Çukur eylemleri
 
Mardin'de terör örgütün çukur eylemleri nedeniyle otellerin  kapandığını, ekonominin durma noktasında geldiğini ifade eden Erdoğan, "Mardin  turizmi geçen yıla oranla yüzde 400 artış gösterdi. Yeni oteller açıldı, varsa  yine açın. Mardin turizmin merkezi, burası tarih, burası medeniyet, burada ne  istersen var yeterki terör olmasın. İnanın burası turizm noktasında patladı ve  patlamaya devam edecek. Bu yılın ilk 5 ayında Mardin'e 1 milyondan fazla  günübirlik turist geldi." diye konuştu.
 
Erdoğan, huzur ve güven ortamının ekonomiye, ticarete, günlük yaşama  yansıdığını, bölücü örgütün vesayeti kalktıkça şehrin çarşı ve pazarlarının  yeniden canlandığını aktardı.
 
"İş bilenin, kılıç kuşananın"
 
Miting alanına gelirken Mardin'de muhteşem bir çalışmanın olduğunu  gördüğünü anlatan Erdoğan, "Devasa bir dalçık yapılıyor. Kayyumu atadık vali  beyin riyasetinde yapılıyor. İş bilenin, kılıç kuşananın. Güvenlik ve emniyet  arttıkça Mardin'in huzuru, refahı, geliri arttı. Bizim de teşvik ve  desteklerimizle yatırımcılar şehrimize dönmeye, ilgi göstermeye başladılar.  Mardinli bir sanayicimiz Savur'a tekstil alanında yatırım yapıyor. Çoğunlukla  kadınlarımıza ve gençlerimize istihdam sağlayacak bu fabrika inşallah 2 bin  kardeşimize istihdam imkanı sunacak. Fabrikamız açıldığında yıllık 40 milyon  avroluk ihracat yapacak. Bu önemli yatırımın Mardin'e kazandırılmasında emeği  geçenlere teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Erdoğan, huzur ortamı pekiştikçe diğer yatırımcıların da Mardin'in  kalkınmasına destek vereceklerine inandığını dile getirdi.
 
 
"Belediyenin 190 trilyon lira borcunu ödedik"
 
Kayyum belediyeleri ve resmi kurumlar aracılığıyla her türlü altyapı  hizmetini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, " Son bir buçuk yılda Mardin'e  kayyum büyükşehir belediyemiz ve kurumlarımız kanalıyla 1,3 katrilyon lira  tutarında yatırım yaptık. Kayyum büyükşehir belediyemiz, 650 trilyon lira borçla  belediyeyi devraldı, biz hem 1,3 katrilyon liralık yatırım yaptık hem de  belediyenin 190 trilyon lira borcunu ödedik." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, 300 milyon lira maliyetle Artuklu, Kızıltepe, Yeşilli ve  kırsal mahallere hizmet verecek atık su arıtma tesisi yaptıklarını dile getirdi.
 
Millet Bahçesi müjdesi
 
Mardin'e 60 bin metrekarelik millet bahçesini kazandıracaklarının  müjdesini veren Erdoğan, "Ne olacak? Anne, baba, yavrular gideceksiniz orada  yatıp yuvarlanacaksınız. Böyle bir yere ihtiyacınız var mı? Yakışır Mardin'e,  Amerika'nın Central Park'ı, İngiltere'nin Hyde Parkı varmış. Bizim de millet  bahçemiz var. Hele hele küçük yavrular anne ve babalarıyla orada oynayacaklar."  şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, alandaki ekrandan Millet Bahçesi'ne ilişkin projenin  videosunu vatandaşlara izletti.
 
"Kek diyorum, Bay Muharrem keklik anlıyor"
 
Mardin'e bölgenin en büyük Gençlik Merkezi'ni inşa ettiklerini, bu  merkez millet kıraathanesi projesinin Mardin'deki örneği olduğunu vurgulayan  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Günlük 500 gencimizin gidip gediği gençlik merkezlerimizde  kütüphaneler, bilim, sanat, kültür atölyeleri, 24 saat ücretsiz internet,  ücretsiz çay, kahve... Böyle bir millet kıraathanesi Mardin'e yakışmaz mı? Ben  kek diyorum, Bay Muharrem keklik anlıyor. Ne yapayım? Bu devlet güçlü yani  gençlerimize bir kek, simit, çay, kahve ikram etmek bize zor mu? Bu devlet o  kadar fakir mi? Garip gureba mı? Yolsuzluğun, yoksulluğun, yasakların olmadığı  bir Türkiye'yi biz inşa ettik Bay Kemal, Bay Muharrem. Nereden nerelere geldik.  Şimdi buradan 7 bin 500 gencimiz istifade ediyor, okuyor, araştırıyor, kültür,  sanat, spor alanlarında kendini geliştiriyor. İnşallah bu merkezlerde geleceğin  siyasetçileri, mühendisleri, doktorları, sporcuları, Aziz Sancar gibi bilim  insanları yetişiyor. Bu gençlik merkezleri vasıtasıyla hem evlatlarımız terör  örgütünün elinden kurtarıyor hem de onları en güzel şekilde geleceğe  hazırlıyoruz."
 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, yaptıkları bütün  projeler çamur attığını belirten Erdoğan, İnce'nin yaptığı eser ve projesinin  olmadığını ifade etti.
 
İnce'nin Yalova'da dershane bile işletemediğini aktaran Erdoğan,  alandakilere "Bir dershaneyi işletemeyenden Türkiye'yi idare etmek gibi bir şey  olur mu? Bay Kemal'i zaten SSK'dan tanıyoruz. SSK hastanelerini ne hale  getirdiğini biliyorsunuz değil mi?" diye sordu.
 
Mardin'e şehir hastanesi yapacaklarının müjdesini veren Erdoğan, alana  kurulan dev ekrandan vatandaşlara, yaptıkları şehir hastanelerine ilişkin tanıtım  filmini izletti.
 
Erdoğan, Mardinlilerden Mardin dışında yaşayan tüm hemşehrilerine  ulaşmalarını isteyerek, muhakkak sandığa gitmeleri gerektiğini söyledi.  Alandakilere, "Özellikle terör örgütünün arkasında olduğu HDP'ye 24 Haziran'da  gereken dersi veriyor muyuz?" diye soran Erdoğan, İnce'nin bugüne kadar terör  örgütleriyle ilgili en ufak bir açıklamasının olmadığını bildirdi.
 
Vatandaşlara, İnce'nin FETÖ ile ilgili de bir açıklamasını duyup  duymadıklarını soran Erdoğan, "Bay Muharrem'in siyasette, ticarette, meslek  hayatında herhangi bir başarısına şahit oldunuz mu? Zamanında dershane açmış,  yanında çalıştırdığı öğretmenlerin sigortasını dahi ödememiş. Bir özel dershaneyi  dahi adam akıllı işletememiş, batırıp gitmiş." ifadesini kullandı.
 
İnce'nin CHP Genel Başkanlığına aday olduğunda da "sıfır" çektiğini  vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Meclisteki günleri ise tamamen yasaklar, baskılar, bunları savunmakla  geçmiş. Eller 411'e kalktı, hatırlayın. Başörtülü kızlarımızın önünü Bay Kemal,  Bay Muharrem, altına imza attıkları Anayasa Mahkemesine götürdükleri evraklarla  kesmediler mi? Benim başörtülü bacılarımın önünü bunlar kesmedi mi? Çıkıyor şimdi  Bay Kemal, utanmadan 'Başörtüsü sorununu ben çözdüm' diyor. Buna inanıyor  musunuz? Sen neyi çözdün? Siz başörtü düşmanısınız. Sizin biz cemaziyelevvelinizi  biliriz. Sizin geçmişiniz ne ki siz ne olacaksınız?"
 
"Bu seçim maratonu Bay Muharrem'e pek yaramadı"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem İnce'nin oy uğruna camilerde bol bol  fotoğraf çektirdiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Geçen günü sürçülisan etmiş diyelim. Ne dedi biliyor musunuz? 'Ben  sık sık camiye gidemiyorum ama her gün cuma kılıyorum.' duydunuz mu bunu? Ona  göre 24 Haziran'da gereken dersi Osmanlı tokadıyla vurun. Anlaşılan bu seçim  maratonu Bay Muharrem'e pek yaramadı, yorgun düştü. Yorgunluktan olacak, şimdiden  araba hararet yaptı, motor su kaynattı. Daha iki ay olmadan, sıkıntı ortada. Sen  elifi görsen mertek sanırsın. Ne diyelim, Allah aklına fikrine mukayyet olsun.  Rabbim bir an önce Bay Muharrem'i bu eziyetten kurtarsın. Yine de görüyorsunuz  dua ediyorum, beddua değil."
 
Yıkım ittifakına, en güzel cevabın 24 Haziran'da verileceğine olan  inancını aktaran Erdoğan, "Sizin oylarınız üzerinden kabzımal pazarlığı yapanlara  daha sandık kurulmadan, oylarınızı birine peşkeş çekenlere cevabı da yine  sandıkta vereceğinize inanıyorum. Ben size güveniyorum. 24 Haziran günü bu  milletin iradesini çantada keklik görenlere, 'bir ver 6 al' diye pazarlayan  siyaset simsarlarına bekledikleri fırsatı vermeyeceğiz." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilerin "Rabia" işareti yapmasını  isteyerek, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet için bir olunması  çağrısında bulundu.
 
Vatandaşlardan "kavmiyetçilik ve ırkçılık" yapmamaları ricasında  bulunan Erdoğan, yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdiklerini belirterek, oylarda da  bunun ispat edilmesini istedi.
 
Seçimlere 3 gün kaldığını ve çok çalışmaları gerektiğine dikkati çeken  Erdoğan, kadınlara ve gençlere kapı kapı dolaşmaları çağrısında bulundu.
 
 

ETİKETLER