Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında duyurdu: Meclis'e geliyor!

16 Ocak 2020 Perşembe - 11:35 | Son Güncelleme : 16 01 2020 - 16:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılı değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, canlı yayında öğrencilere müjdeyi vererek, "Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 adet yurdu daha hizmete açıyoruz." dedi.

Erdoğan ayrıca infaz düzenlemesiyle ilgili konuşarak, "İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz." ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde  gerçekleştirilen "2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı"na iştirak ederek  katılımcılara hitap etti. Erdoğan, Türkiye için  yazılan senaryolarda 2019'un bir yıkılış ve teslim oluş yılı olarak öngörüldüğünü  belirterek, "Rabbimize binlerce şükürler olsun ki biz, 2019 yılını yeniden  yükseliş yılı haline dönüştürdük." dedi.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra yürütmenin  faaliyetlerini 100 günlük periyotlar halinde takip etmeye başladıklarını belirten  Erdoğan, birinci ve ikinci 100 günlük icraat programlarını milletle  paylaştıklarını söyledi.
 
  
Bakanlıkların ve kurumların icraatlarının takibini Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Fuat Oktay vasıtasıyla çeyrek dilimler halinde sürdürdüklerini aktaran  Erdoğan, yılda iki defa da bu değerlendirmeyi şahsen milletle paylaşacağını  kamuoyuna açıkladığını hatırlattı.
 
Bugün 2019 yılının toplu değerlendirmesini yapmak ve 2020  çalışmalarını paylaşmak için bir araya geldiklerini ifade eden Erdoğan, yetkiyi  doğrudan milletten alan bir hükümet olarak yaptıklarının hesabını millete  vermenin en başta gelen görevleri olduğunu bildirdi.
 
Yeni yönetim sisteminin en büyük özelliğinin eskiden çok ciddi zaman  ve enerji kaybına yol açan düzenlemelerin hızlı ve etkin şekilde yapılabilmesine  imkan sağlaması olduğunu dile getiren Erdoğan, "İtimadın takip ve kontrole mani  olmadığı anlayışıyla bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın faaliyetlerini yakından  izliyoruz. Böylece aksaklıkları ve eksiklikleri vakitlice belirleyerek çözüm  yolları bulma ve hızlıca hayata geçirme imkanı elde ediyoruz. Önümüzdeki dönemde  de çeyrek dilimler halinde takibi, her 6 ayda bir de sonuçları milletimizle  paylaşmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.
 
Bundan yaklaşık 9 yıl önce, 2011 yılında, 2023 hedeflerini milletin  takdirine sunduklarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 2023 hedefleri, o günden bugüne tüm çalışmalarımızda bizim için bir  yol haritası, bir pusula görevi görmüştür. Türkiye'nin 2023 yürüyüşü, içeride ve  dışarıda pek çok kesimi rahatsız etmiştir. Dikkat ederseniz ülkemize yönelik  saldırılar, bu süreçte tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde artmış ve  çeşitlenmiştir. Yaşadığımız bu kesintisiz saldırı döneminin amacının ülkemizi  2023 hedeflerine ulaşmaktan alıkoymak olduğu açıkça ortadadır. Hamdolsun,  Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle, bu saldırıların hepsini de boşa  çıkardık. Sokaklarımızı kaosa teslim etmedik. Terör örgütlerine boyun eğmedik.  Meydanı darbecilere bırakmadık. Ülkemizin güney sınırları boyunca kuşatılmasına  rıza göstermedik. Ekonomik tetikçilere de teslim olmadık. Evet, çok büyük  bedeller ödedik, çok acı kayıplar verdik, çok sinsi tuzaklarla karşılaştık ama  hepsinin de üstesinden gelmeyi başardık. 2019 yılı, işte bu sıkıntıları tüm  ağırlığıyla hissettiğimiz bir yıl oldu."
  
"Milli birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirdik"
 
Türkiye için yazılan senaryolarda 2019'un bir yıkılış ve teslim oluş  yılı olarak öngörüldüğünü belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Rabbimize binlerce şükürler olsun ki, biz 2019 yılını yeniden  yükseliş yılı haline dönüştürdük. Milli birlik ve beraberliğimizi daha da  güçlendirdik. Terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Darbecilere  dünyayı zindan ettik. Sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridorunu  parçaladık. Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak yeniden hedeflerimize  odaklandık. Şimdi de hem büyümeyi, üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek hem  Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak, yeni  bir şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu bakımdan 2019 yılı icraat  sonuçları, Türkiye'nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösteren bir  başarı hikayesidir. İnşallah 2020 yılında her alanda çok daha fazlasını  gerçekleştirerek milletimize bize verdiği hasbi destek ve yaptığı fedakarlıklar  için borcumuzu ödemeye çalışacağız. Bu büyük milletin, şartlar ne olursa olsun  istiklali ve istikbali için destan yazmaya devam edeceğini, içeride ve dışarıda  herkese göstereceğimiz bir yıla giriyoruz. Dört gözle Türkiye’nin tökezlemesini  ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz. Bunu yaparken  kendimizi sürekli muhasebeye çekmeyi ihmal etmiyoruz."  
 
Bu anlayışla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin birinci yılı  vesilesiyle, yeni yönetim sistemiyle ilgili kapsamlı bir değerlendirme  yaptıklarına işaret eden Erdoğan, "Sonuçta ifade edilen sorunların yüzde 98'inin  yeni yönetim sisteminden değil, eski sistemin alışkanlıklarıyla iş yapma  eğiliminden kaynaklandığını gördük." dedi.
 
Bu tespit ışığında tıkanıklık noktalarını çözecek bir dizi tedbir  geliştirerek adım adım hayata geçirmeye başladıklarını ifade eden Erdoğan, aynı  şekilde gelecek dönemle ilgili orta ve uzun vadeli planları hazırladıklarını,  Meclis tarafından da kabul edilen 11'inci Kalkınma Planının, 2019-2023 dönemini  kapsayan orta vadeli yol haritası olduğunu söyledi. Erdoğan, "Daha fazla değer  üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye" şiarıyla  hazırladıkları bu planı, yıllık programlar ve çeyrek dönemlik izlemeler  vasıtasıyla adım adım uygulayacaklarını bildirdi.
 
"Yaklaşık 68 milyar lira bütçe kullandık"
 
Geçen yılı zor ama bir o kadar da verimli çalışmalarla kapattıklarını  belirten Erdoğan, genel tabloya bakıldığında, 2019 yılı icraat programlarında yer  alan 1451 eylemin 1161'ini tamamlandıklarının görüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Bütçe konusundaki tüm sıkıntılara rağmen, 2019'un birinci yarısındaki  eylemlerde yüzde 98, ikinci yarısındaki eylemlerde ise yüzde 89 gerçekleşme oranı  yakaladık. Bu eylemlerin hayata geçmesi için yaklaşık 68 milyar lira bütçe  kullandık." bilgisini paylaştı.
 
Hükümete ilk geldiklerinde Türkiye'yi 4 sütun üzerinde  yükselteceklerinin sözünü verdiklerini, bunları da eğitim, sağlık, adalet ve  emniyet olarak belirttiklerini anımsatan Erdoğan, gerek Türkiye genelinde gerekse  illerde hayata geçirdikleri icraatları da hep bu önceliklere göre anlatmayı  tercih ettiklerini söyledi.
 
Şimdi de 2019 yılı değerlendirmesini aynı şekilde yapacaklarını, bunun  için eğitimle başladıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz 17 yılda eğitim-öğretimde, öncelikle altyapıyla ilgili  eksikleri gidermenin gayreti içinde olduk. Çocuklarımızı 70-80 kişilik  sınıflardan kurtarmak ve üniversite kapılarında yaşanan yığılmaları önlemek için  kolları sıvadık. Öğretmen sayısını 652 bin ilaveyle 947 bine çıkardık. Derslik  sayısını 316 bin ilaveyle 589 bine yükselttik. Üniversite sayısını 131 ilaveyle  207'ye, akademik personel sayısını 98 bin ilaveyle 169 bine ulaştırdık.  Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısı ise 1,6 milyondan 8 milyona tırmandı.  Üniversitelerimizle alakalı olarak birileri şunu söyleyebilir, 'Bu rakamlar iyi  de kalite...' Onların tespiti de doğru olabilir. Bizim üniversite öğrenci  adaylığımızda 10 öğrenciden 1 kişi üniversiteye girerken hamdolsun şimdi  neredeyse 10'da 10 üniversiteye girer duruma geldik. Bu nedir? Bu şu anda  keyfiyet itibariyle sıkıntımız olabilir ama inşallah bu adımlarla beraber  keyfiyeti de yakalayacağız ve keyfiyeti de yakalamak suretiyle bu öğrencilerimiz  batıyla kesinlikle yarışır hale gelecektir."
 
Gençlere, ailelerine yük olmadan üniversite eğitimlerini  tamamlayabilmeleri için her türlü desteği verdiklerini belirten Erdoğan, yıllarca  protestolara konu olan üniversite harçlarını kaldırdıklarını söyledi.
 
Erdoğan, "Gençlerimiz bu harçlarla ilgili hep protestolar  yapıyorlardı. Şimdi harç diye bir şey kaldı mı? Bunu kaldıran AK Parti  iktidarıdır." diye konuştu.
 
Lisans öğrencilerinin kredi-burs desteğini yılbaşı itibarıyla 550  liraya, yüksek lisansta 1100 liraya, doktorada ise 1650 liraya yükselttiklerini  bildiren Erdoğan, yurtlarda kalan öğrencilere aylık 420 lira da beslenme yardımı  yaptıklarına değindi.
 
Yurtlarda kalan öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yatak  sayısını 182 binden 677 bine ulaştırdıklarını anlatan Erdoğan, ekrana yansıtılan  yurt görüntülerini işaret ederek, "Odalarımız gayet güzel görüyorsunuz."  ifadesini kullandı.
 
"Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 yurdu daha  hizmete açıyoruz." diyen Erdoğan, bu tür lüks yurtlarla birlikte öğrencilerin  artık barınma sorununu da büyük oranda çözeceklerini belirtti.
 
İlk ve ortaöğretimde hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm öğrencilere ders  kitaplarını ücretsiz verdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Ne çileler çektik ya biz,  kırtasiyeci dükkanına giderdik bir hafta sonraya gün verirlerdi. O da şu anda  bizim dağıttığımız kitaplar gibi kitaplar değil, ne yazık ki baskılarıyla,  kaliteleriyle ele alınacak gibi olmayan, hatta biz teksir kağıdından yapılmış  notlarla okurduk, üst sınıflardaki abilerimiz bize o teksir notlarını bile  satmazlardı, bunları yaşadık." şeklinde konuştu.
 
Ekrana yansıtılan kitapları gösteren Erdoğan, "İşte bunları şimdi  sıralarının üzerinde yavrularımız görüyor ve öz güveniyle de geleceğe yürüyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"Mesleki eğitim-öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz"
 
Okulların hangi alanda desteklenmesi gerektiğini gösterecek Okul  Profili Değerlendirme Sistemini 2019'da oluşturduklarını ve üç ay içinde hayata  geçireceklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "2019 yılında, ezberlemeyi değil, tasarlamayı, analitik düşünmeyi ve  üretkenliği teşvik eden 5 binden fazla Tasarım Beceri Atölyesini okullarımızda  hizmete açtık. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde, bu yılın ilk altı ayında 2  bin ve izleyen dönemde 10 bin daha Beceri Atölyesi kurmayı planlıyoruz. Mesleki  eğitim-öğretim merkezlerini güçlendiriyoruz. Bu okullarda çıraklık, kalfalık ve  ustalık eğitim-öğretimi alan gençlerimizin, fark derslerini yine aynı yerlerde  vererek lise diplomasına sahip olabilmelerinin önünü açıyoruz."
 
Savunma sanayi, otomotiv, biyoteknoloji ve uzay-havacılık gibi  alanlarda teknik iş gücü yetiştirilmesine 2019 yılında daha çok öncelik  verdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geleceğin mesleklerini  şekillendirecek olan öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlerini de ihmal  etmiyoruz. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın giderlerini, sosyal  güvencesi olup olmadığına bakmaksızın karşılıyoruz. Zihinsel ya da bedensel  engelli, konuşma bozukluğu ya da öğrenme güçlüğü olan öğrencilerimiz için  geçtiğimiz yıl 143 bin nitelikli eğitim materyali geliştirerek, 6 bin özel eğitim  sınıfını kullanıma sunduk. Dijital içerikli özel eğitim materyallerinin  oluşturulmasına yönelik çalışmaları 2019 yılında başlattık, bu yıl erişime  açıyoruz. Önümüzdeki dönemde kaynaştırma eğitimi, özel eğitim sınıfları, evde  veya hastanede eğitim hizmetlerimizi artırarak, engelleri eğitimle aşmaya devam  edeceğiz." bilgisini paylaştı.
 
"Sağlık hizmetleri kalitesi, tüm dünyaya örnek olacak düzeyde"
 
Sağlığın en büyük reformları gerçekleştirdikleri alanların başında  geldiğine işaret eden Erdoğan, vatandaşları hastane kapılarında eziyet çekmekten  kurtaracak ve herkese insanca hizmet verecek bir sistem kurmaya çalıştıklarını  söyledi.
 
"Ülkemizde uygulanan genel sağlık sigortası ve sağlık hizmetleri  kalitesi, tüm dünyaya örnek olacak düzeye geldi." ifadesini kullanan Erdoğan, 17  yılda hastane ve diğer yataklı tedavi kurumlarının sayısını 2 bin 600'den 5 bin  500'e yükselttiklerini belirtti.
 
Ekrana yansıtılan görüntüye işaret eden Erdoğan, "Yatak kalitesinden  odaların kalitelerine varıncaya kadar... Buralarda da neler çektik, adeta koğuş  sistemiyle maalesef içerideki tuvaleti vesairesine baktığınızda her türlü  pisliğin olduğu dönemlerden geliyoruz. Ben birilerini şu anda eleştirecek  değilim, onu zaten milletimiz gayet iyi biliyor. Fakat biz Kanuni'nin 'halk  içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat  gibi' diyerek yatırımları hiç esirgemeden bu alana yaptık." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hastanelerimizin toplam yatak sayısını 240  bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkarttık. Doktor sayımızı 92 binden 161  bine, toplam sağlık çalışanı sayımızı ise 378 binden 1 milyon 25 bine çıkardık.  Ülkemizde kişi başına yapılan sağlık harcamasını, bakınız ekranları başında bizi  izleyen milletime de sesleniyorum, kişi başına sağlık harcamasını 19 liradan 140  liraya çıkartırken, vatandaşlarımızın ceplerinden yaptıkları harcama oranını  yüzde 20'den yüzde 17'ye gerilettik." şeklinde konuştu.
 
Adana, Isparta, Mersin, Yozgat, Kayseri, Elazıg?, Eskis?ehir, Manisa Bursa ve Ankara Bilkent S?ehir Hastanelerini milletin hizmetine sunduklarını  aktaran Erdoğan, "Bu yıl Konya Karatay, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve  İzmir Bayraklı Şehir Hastanelerinin açılışlarını da yapacağız." ifadesini  kullandı.
 
İnşaatı devam eden 64 sağlık tesisini tamamlayarak hizmete  açacaklarını ve 19 sağlık tesisinin daha inşaatına başlayacaklarını kaydeden  Erdoğan, "Tüp bebekten irsi hastalıkların tedavisine, psikososyal ve ruhsal  problemlere kadar pek çok hizmeti sosyal güvenlik kapsamına aldık. Kanser  tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne  geçtik. 2019 yılı itibarıyla antiserum üretimine başladık." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sağlık turizmi yoluyla ülkemize gelen hasta  sayısı 2019 Kasım sonu itibarıyla yıllık 470 bine ulaştı. Bu sayıyı önce 750  bine, ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Ayrıca bu kapsamda tedavi  öncesinde ve tedavi sonrasında hastaları takip etmek üzere, yurt dışında 20  teşhis merkezi kuracağız." şeklinde konuştu.
 
"Sigaraları ayaklarınızın altına alın"
 
Sigara başta olmak üzere tütün mamülleriyle mücadele kapsamında, 2019  yılında başlattıkları tek tip sigara paketi uygulaması ile bu alanda 7'nci ülke  olduklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Şimdi buradan tüm milletime sesleniyorum; gelin kendi kendinizin  düşmanı olmayın, artık bu sigaraları ayaklarınızın altına alın, içmeyin daha  dinamik, daha sağlıklı olarak geleceğe yürüyün. Sağlık, spor ve eğitim hizmeti  veren yerlerde sigara satışını tümüyle yasakladık. İnternet dahil her yerde,  sigarayı özendirecek görüntülerin kullanılmasının önüne geçtik. Dumansız hava  sahası uygulamasında mevzuattaki boşlukları ortadan kaldırarak, daha etkin bir  mücadele yürüteceğiz. Ben milletimi seviyorum, milletimin düşmanı değilim, onun  için biz sigarayı yasaklıyoruz. Onun için de kimde sigara paketi yakalarsam  almaya çalışıyorum, zira onları bu beladan kurtaralım istiyorum."
 
Türkiye'de madde bağımlılığı nedeniyle 1 milyon kişi başına düşen ölüm  ortalamasının 11,4 düzeyinde iken 2019 yılında 3,3'e gerilediğini anlatan  Erdoğan, şöyle konuştu: "Doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve diğer sağlık personelimizin  güvenliğini en üst seviyede tutmaya devam edeceğiz. Bunun için kapsamlı bir  Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı hazırladık. Yerli ilaç üretimi ve yerli  plazmadan kan ürünleri üretimi 2020'de de gündemimizin ilk sıralarında yer  alacak. Yerli ilaç ve plazma üretimi ile yerli cihaz geliştirilmesi konusunda  engel çıkartanların yaptıkları vatana ihanetle eşdeğerdir. Bu konuda kimseye  müsamaha göstermeyeceğiz."
 
Adalet hizmetlerinde, mevzuattan alt yapıya, ceza infaz kurumlarından  yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına kadar önemli gelişmeler katedildiğini  belirten Erdoğan, hakim savcı sayısını 9 bin 349'dan 2019 yılı sonu itibarıyla 20  bin 629'a, yardımcı personel sayısını 51 binden 138 bine çıkardıklarını bildirdi.
 
Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırdıklarını ve 256 adalet sarayı inşa  ederek yargının işleyişini kolaylaştırdıklarını dile getiren Erdoğan, istinaftan  ihtisaslaşmaya, ombudsmanlıktan Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) yeniden  yapılandırılmasına ve askeri mahkemelerin kaldırılmasına kadar pek çok tarihi  reform yaptıklarını söyledi.
 
Erdoğan, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesini,  hukukun üstünlüğünün temel şartı olarak gördüklerini vurgulayarak, sözlerini  şöyle sürdürdü: "Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 Mayıs'ında milletimizle  paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci  yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Mecliste kabul edilerek kanunlaştı. Bu  düzenlemeyle ceza adaleti sistemine 'seri muhakeme usulü' ve 'basit yargılama'  adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza  adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde  çalışıyoruz. Aynı şekilde, önemli bir çalışma olan insan hakları eylem planını da  birkaç ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren  ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis  gündemine getiriyoruz."
 
Arabuluculuk benzeri idari sulh sistemi düzenlemesi yakında Meclis'te
 
Erdoğan, vatandaşların devletle olan hukuki ihtilaflarının yargıya  gitmeden, arabuluculuk benzeri bir idari sulh sistemiyle çözümünü içeren  düzenlemenin bir başka önemli reform olduğunu söyledi.
 
Bu uygulamayla, vatandaşların idareyle ya da kamu kurumlarının kendi  aralarındaki uyuşmazlıklarının zahmetsiz ve hızlı şekilde çözülmesini  amaçladıklarını kaydeden Erdoğan, bu konudaki hazırlıkları 2019'da  tamamladıklarını, yakında konunun Meclis gündemine geleceğini ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, nöbetçi noterlik uygulamasına geçmenin yanında,  dijital bağlantıyla bir noterde yapılan işleme ait belgenin diğer noterlikten  alınabilmesini sağladıklarını hatırlatarak, noterliğe girişte sınav usulünün  getirilmesi ve noter yardımcılığı müessesesinin kurulmasının bir başka yenilik  olacağını bildirdi.
 
Veraset ilamlarında olduğu gibi, bazı çekişmesiz yargı işleriyle henüz  dava açılmamış aşamadaki delil tespitlerinin noterlikler tarafından yapılmasının,  yargının iş yükünü azaltacağını vurgulayan Erdoğan, "Elektronik tebligat  sistemiyle, yargı sürecinde bu sebeple oluşan hataların ve gecikmelerin önüne  geçtik. Bu sistemle şu ana kadar 17 milyondan fazla e-tebligat gönderimi  yapılarak, 210 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlandı." diye konuştu.
 
Erdoğan, 2019'da yeni adli yıla girerken 4 yeni bölge adliye mahkemesi  kurarak sayıyı 11'den 15'e çıkardıklarını söyledi.
 
"270 bin dosyadan 231 bini uzlaşmayla sonuçlanmıştır"
 
"Geç gelen adalet, adalet değildir" yaklaşımıyla, geçen yıl  yargılamada hedef süre uygulamasını başlattıklarını dile getiren Erdoğan,  soruşturmalarda yüzde 74, yargılamada ise yüzde 80'in üzerinde hedef sürelere  uyulduğunu dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticari davalarda zorunlu arabuluculuk  uygulamasıyla arabulucu atanan yaklaşık 150 bin dosyanın yarıdan fazlası çözüldü.  2019 yılında uzlaştırma bürolarında görüşülen 270 bin dosyadan 231 bini  uzlaşmayla sonuçlanmıştır." dedi.
 
Yargı sistemine kazandırılacak önemli yeniliklerden birinin de hakim  ve savcı yardımcılığı olduğuna işaret eden Erdoğan, "Yargı Reformu Stratejisi'nde  geniş bir hukuk eğitimi reformu yapacağımızı belirtmiştik. Bu konuda Adalet  Bakanlığının ve YÖK’ün çalışmaları devam ediyor." ifadelerini kullandı.
 
"Bir teröristin yazdığı kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro  izliyorlar"
 
Terör örgütleriyle ve asayişi bozmaya yönelik her türlü eylemle  mücadelede, tarihin en başarılı neticelerinin kendi dönemlerinde alındığını  belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "PKK/YPG'den DEAŞ'a ve FETÖ'ye kadar, ülkemize saldırması için  beslenip büyütülen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz. Aynı  şekilde organize suç örgütlerine de göz açtırmıyoruz. Geçtiğimiz yıl PKK'ya karşı  gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek, pek çok  eylem engellendi. Terör örgütünün ülkemiz içindeki silahlı unsurlarının sayısı,  2019 yılı sonu itibarıyla kuruluş döneminin dahi altına inmiştir."
 
Erdoğan, Diyarbakır annelerinin kararlı duruşunun örgüt içindeki  çözülmeyi artırdığını vurgulayarak, "Fakat enteresan olan bir şey var. Diyarbakır  anneleri malum siyasi partinin önünde aylardır dururken, dağa kaçırılan  evlatlarının resimleriyle orada o dik duruşlarını sürdürürken, bir de  bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti yanında yine o partiyle birlikte  bir teröristin yazmış olduğu kitabın sahnelendiği tiyatroda tiyatro izliyorlar.  Ülkemizin nereden nereye, kimler vasıtasıyla, nasıl geldiğini göstermesi  bakımından bu çok enteresandır. İnanıyorum ki benim aziz milletim vakti saati  geldiğinde bunlara da  gereken dersi verecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Güvenlik bürokrasimiz tek vücut"
 
Terör örgütüne katılımların neredeyse tamamen durma noktasına  geldiğine işaret eden Erdoğan, "Bölgemizdeki huzur ve güven iklimi kökleştikçe,  turizm başta olmak üzere, her alanda gözle görülür bir olumlu hareketlenme  yaşanıyor." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz'da millete kurşun sıkan FETÖ'yü  devlet kurumlarından ve ülkeden tamamen temizleyene kadar mücadelenin süreceğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:"DEAŞ, El Kaide ve diğer terör örgütlerine yönelik operasyonlarda da  388 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Amacımız, 780 bin kilometrekare vatan  toprağının her karışında insanlarımızın güvenli, huzurlu, geleceğinden emin bir  şekilde yaşamasını sağlamaktır. Nitekim, hırsızlık olayları son üç yılda  İstanbul'da günde 78'den 34'de, Ankara'da 4'e, İzmir'de ise 6'ya düştü.
 
Özellikle FETÖ'nün kurumlarımızdan temizlenmesiyle birlikte, güvenlik  alanındaki başarılarımız arka arkaya gelmeye başladı. Güvenlik bürokrasimiz tek  vücut halinde hareket ederek ülkemize yönelik tehditlerle mücadele edebilme  imkanına kavuşmuştur. Şu anda polisimiz, jandarmamız, korucularımız hiçbir ayrım  yok, el ele, omuz omuza terörle mücadelelerini sürdürmektedirler."
 
"Yakında Milli İstihbarat Teşkilatımızın İstanbul şubesinin  açılışını da yapacağız"
 
Yeni hizmet binası "KALE"nin açılışı geçen günlerde yapılan Milli  İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının, görev alanındaki başarılarıyla ülkenin gururu  haline geldiğini anlatan Erdoğan, "Milli Savunma, İçişleri ve Dışişleri  bakanlıkları ile Milli İstihbarat Teşkilatımızın başını çektiği güvenlik  kurumlarımız arasındaki koordinasyonu daha da geliştiriyoruz. İnşallah yakında  Milli İstihbarat Teşkilatımızın İstanbul şubesinin de açılışını yapacağız. O da  istihbarat teşkilatımızın her yönüyle muhkem ve bütün istihbari noktadaki  teçhizatlarıyla güçlü bir ayağı olacak." diye konuştu.
 
Erdoğan, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulunu da yakında faaliyete  geçireceklerini bildirdi. Sınır Fiziki Güvenlik Sistemleri projesi kapsamında 911 kilometrelik  Suriye sınırı boyunca 825 kilometre güvenlik duvarı inşa ettiklerini anlatan  Erdoğan, "Güvenlik duvarının tüm elektronik aksamla nasıl güçlendirildiğini  görüyorsunuz. Bu imkanlar yoktu ama bunların hepsini yaptık. Bütün dert, terör  örgütlerinin buradan topraklarımıza sızmasını önleyelim." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, ayrıca 211 elektro optik kulenin kurulum çalışmalarına da  başladıklarını, bu yıl doğu sınırında 117, batı sınırında 42 elektro optik kuleyi  faaliyete geçireceklerin, böylece, Türkiye'nin 1182 kilometrelik doğu sınırının  740 kilometrelik kısmını, 472 kilometrelik batı sınırının ise 350 kilometrelik  kısmını gözetleme imkanı bulunacağını bildirdi.
 
 
Ulaştırma ve altyapı hizmetlerine ilişkin bilgi veren Erdoğan, bu  konuların hükümetlerinin en başarılı hizmet alanlarından biri olduğunu söyledi.  Türkiye'nin her noktasına hızlı, konforlu ve güvenli şekilde erişilebilmesini  sağlamak için 17 yılda 750 milyar liranın üzerinde ulaşım yatırımı yaptıklarını  belirten Erdoğan, "Bölünmüş yol uzunluğumuzu 21 bin 64 kilometre ilaveyle 27 bin  165 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu 1346 kilometre ilaveyle 3060 kilometreye  çıkardık." diye konuştu.
 
Geçmişteki yolların durumunu anımsatan Erdoğan, Cumhuriyet tarihi  boyunca 6 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığını, sonrasında yapılanların  tamamının kendilerine ait olduğunu anlattı. Erdoğan, yolları sadece duble  yapmadıklarını, bazı yerlerde üç gidiş üç geliş, bazı yerlerde de dört gidiş dört  geliş yaptıklarını, otoyollarla da yolların bir kısmını çok daha  güçlendireceklerini aktardı. Bazı yerleri de özellikle viyadük ve geçişlerini  çevre düzenlemesi yaparak çok daha güzel hale getireceklerini ifade eden Erdoğan,  "Çünkü Türkiye başka bir ülke, yollarımız bambaşka yollar, bunu dünyaya  göstereceğiz." dedi.
 
Bu yolların Türkiye'deki trafiğin 2019 sonu itibarıyla yüzde 82'sine  hizmet verdiğini aktaran Erdoğan, "Yol, unutmayalım medeniyettir. Su,  medeniyettir. Eğer medeniyseniz yolunuz, suyunuz olacak. Eğer bunlar yoksa  medenilikten kimse bahsetmesin." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı yüzde 71 azaldı"
 
Araç sayısındaki ve trafik hareketliliğindeki yüksek artışa rağmen,  bölünmüş yollar sayesinde trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısının  yüzde 71 azaldığını vurgulayan Erdoğan, bu sayıyı daha da azaltmak için her türlü  tedbiri aldıklarını dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yol projeleri kapsamında dikimi yapılan ağaç  sayısının 68 milyonu aştığına dikkati çekerek bu kapsamda geçen aylarda Tarım ve  Orman Bakanlığı ile 11 milyon fidan dikimi yaptıklarını ve bizzat dikim törenine  katıldığını anımsattı. Türkiye'nin ticaret ve turizm merkezlerini birbirine  bağlayan 426 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu'nu da geçtiğimiz yıl hizmete  açtıklarını hatırlatan Erdoğan, bu sayede İstanbul-İzmir arasının 8 saatten 3,5  saate, Bursa'nın 1 saate, Eskişehir'in de 2-2,5 saate düştüğünü söyledi. Burada  da viyadüklerdeki çevre düzenlemesini yaparak yol güzergahını çok daha farklı  hale getireceklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "İzmir'i Çandarlı limanına bağlayan yaklaşık 96 kilometre  uzunluğundaki otoyolun 90,5 kilometrelik bölümünü geçtiğimiz ekim ayında hizmete  sunmuştuk. Kalan kısmı da önümüzdeki günlerde trafiğe açıyoruz. Kuzey Marmara  Otoyolu'nun Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesimlerindeki kalan kısımları da  yine önümüzdeki aylarda hizmete sunuyoruz. Karayollarımızın üzerindeki tünellerin  sayısını 298 ilaveyle 381'e, tünel uzunluğunu ise 50 kilometreden 500 kilometreye  yükselttik. Hep diyorum ya biz aynen bu dağları delerek yolumuza devam edeceğiz.  Bunları yapmadan zaten maksudumuza ulaşamayız."
 
"Kanal İstanbul Projesi'ni çok yakında başlatıyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019'da toplamda 23 kilometre uzunluğunda 92  köprü, viyadük ve kavşağı bitirmeyi hedeflediklerini, verdikleri talimatla bunu  çok daha farklı bir hale getireceklerini anlattı. Bu hedeflerin de ötesine  geçerek 40 kilometre uzunluğa sahip 171 köprü, viyadük ve kavşağı tamamlayıp  hizmete açtıklarına işaret eden Erdoğan, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan  Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Ovit Tüneli ve Karadeniz Sahil  Yolu gibi mega projelere yenilerini eklediklerini vurguladı.
 
Bu çerçevede Türkiye'nin ekonomik ve stratejik gücüne güç katacak  Kanal İstanbul Projesi'ni de çok yakında başlatacaklarına dikkati çeken Erdoğan,  şunları söyledi: "Yarım asır önce, 'Boğaziçi Köprüsü, İstanbul'un başına gelen en büyük  felakettir.' diyen zihniyet, şimdi de 'Kanal İstanbul en büyük felaket'  kampanyası yürütüyor. Aynı zihniyet. Değişen bir şey yok. Üstelik Kanal  İstanbul'a karşı çıkanların hiçbirinin bu projenin aslında ne olduğu konusunda  inanın en küçük bir bilgileri de yok. Ne açıkladıkları rakam doğru ne  gösterdikleri yerler doğru ne de buranın geçmişte yaşadıkları."
 
Bu kapsamda boğazlarda yaşanan kazaları anımsatan Erdoğan, şu  değerlendirmeyi yaptı: "İstanbul Boğazı, yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği, günde 500 bin  kişinin iki yaka arasında taşındığı, üzerindeki yük ve insan trafiği baskısının  sürekli arttığı bir yere dönüştü. Boğazdaki deniz trafiğini engellemek, hukuki,  ekonomik ve sosyal olarak mümkün değildir. Tek çare, alternatif bir su yolu inşa  etmektir. Üstelik bu proje bir anda ortaya çıkmış da değildir. Bu kanal,  Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan beri savunduğumuz, 2011 yılında da  milletimize sunduğumuz, taahhüt ettiğimiz bir projedir."
 
Projenin jeolojik, jeoteknik, hidrolojik araştırmalarının, dalga ve  deprem analizleri, trafik etütleri, proje hazırlığı, altyapı deplase ihtiyaçları,  çevresel etki çalışmaları gibi aşamalarının bu süreç içerisinde tamamladıklarını  ifade eden Erdoğan, "İşte bunlar, Marmaray için de aynı şekilde bu kampanyaları  yapmadılar mı? Bakın o günden bu güne Marmaray'dan geçen yolcu sayısı ne oldu  biliyor musunuz, 440 milyon. Her şey açık, net bu kadar ortada." dedi.
 
Bu çalışmalarda, 11 farklı üniversiteden ve çeşitli kamu kurumlarından  34 ayrı bilim dalına sahip 200'ün üzerinde bilim insanının görev aldığını dile  getiren Erdoğan, "İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan Kanal İstanbul  bünyesinde 2 liman, 1 yat limanı, 1 lojistik merkezi, 7 köprü, 2 demir yolu  hattı, 2 hafif raylı sistem hattı ve 500 bin kişilik konut alanları burada yer  alacak. Projenin finansmanında ve inşasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır."  diye konuştu.
 
"Demir yollarımızda 2019 yılında 245 milyona yakın yolcu taşıdık"
 
Demir yolu alanında Türkiye'yi daha önce örneği olmayan yüksek hızlı  ve hızlı tren hatlarıyla donatıp mevcut hatları modernize ettikleri bilgisini de  veren Erdoğan, şöyle konuştu: "Ankara, İstanbul, Konya, Eskişehir yüksek hızlı tren hatları  halihazırda hizmet veriyor. Ankara-Eskişehir-İstanbul ile Ankara-Konya-İstanbul  güzergahlarında bugüne kadar toplamda 53 milyonu aşkın vatandaşımız seyahat etti.  Tüm demir yollarımızda 2019 yılında 245 milyona yakın yolcu taşıdık. Yüksek hızlı  tren işletmesinde dünyada 8'inci, Avrupa'da 6'ncı ülke konumundayız. Halen  Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasında toplam 1889 kilometre uzunluğunda yüksek  hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıyoruz. Ankara-Sivas hattının  Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni kısmında mart ayı sonunda test sürüşlerine  başlıyoruz."
 
Erdoğan, yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra, yük ve yolcu  taşımacılığının birlikte yapılabileceği hızlı tren hatlarını da inşa ettiklerine  işaret ederek "Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Niğde-Mersin,  Adana-Osmaniye-Gaziantep-Çerkezköy-Kapıkule ve Sivas-Zara olmak üzere 1626  kilometre hızlı demir yolu hattının inşası sürüyor." dedi.
 
Demir yolu araçlarının Türkiye'de üretilmesi amacıyla yerli sanayiyi  de geliştirdiklerini anlatan Erdoğan, Sakarya'da hızlı tren ve metro araçları,  Çankırı'da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara'da hızlı  tren traversleri ile Erzincan'da yerli ray bağlantı malzemeleri üreten tesisler  kurduklarını söyledi. Türkiye'nin dizel ve akülü olarak çalışabilen hibrit  lokomotifi prototip olarak üretebilen dünyadaki 4'üncü ülke olduğuna dikkati  çeken Erdoğan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:"Bugüne kadar 150 adet yeni nesil milli yük vagonunu hizmete verdik.  Bu yılın ilk yarısından başlayarak 100 adet daha yerli milli yük vagonu  üretiyoruz. 2017'de açtığımız Bakü-Tiflis-Kars demir yolunda, bugüne kadar 326  bin ton yük taşındı. Geçtiğimiz kasım ayında Çin'den gelen ilk tren, Marmaray  bağlantısını kullanarak 18 günde Çekya'nın başkenti Prag'a ulaştı. Bu hatta yük  taşımacılığının yanına yolcu taşımacılığını da ekleyerek bağları daha da  kuvvetlendiriyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanlarının sayısını 30 ilaveyle 56'ya,  yolcu kapasitesini de 317 milyona çıkardıklarını vurgulayarak "Türkiye’nin zafer  anıtı İstanbul Havalimanı birinci fazını 2019 yılında tümüyle hizmete açtık.  Havalimanımız 2019'da, iç hatta 12,5 milyona yakın, dış hatta ise 39,5 milyona  yakın olmak üzere toplamda 51 milyonu aşkın yolcu trafiğine ulaştı. İstanbul  Havalimanının ilk etabının ikinci fazını da Haziran ayında hizmete açmayı  planlıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş ve Balıkesir havalimanlarının yeni  terminal binalarının yapımını tamamladıkları bilgisini de veren Erdoğan, denize  inşa edilmiş havalimanı olarak dünyada benzerine az rastlanan Ordu-Giresun  Havalimanı'ndan sonra şimdi de Rize-Artvin Havalimanı'nı yapacaklarını anlattı.  Erdoğan, Gümüşhane-Bayburt, Yozgat ve Tokat havalimanlarının yapımlarının da  sürdüğünü belirterek "Yurt dışı uçuş noktalarımızın sayısını 60'dan 2019 yılı  sonu itibarıyla 326'ya, büyük gövdeli uçak sayımızı 162'den 540'a, sektörün  cirosunu ise 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttik." dedi.
 
"Türkiye haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak"
 
Türkiye'nin uydu haberleşme kapasitesini özellikle artırmaya ve  yörünge haklarını korumaya yönelik yeni uydu projeleri "TÜRKSAT 5A ve 5B"  uydularının üretimine başladıklarını da ifade eden Erdoğan, "TÜRKSAT 5A uydusunu,  2020 yılının üçüncü çeyreğinde fırlatıyoruz. İlk yerli haberleşme uydumuz TÜRKSAT  6A'yı da bu yıl tamamlayacak ve 2021 yılında uzaya fırlatacağız. Bu proje ile  Türkiye haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacak." diye konuştu.
 
Erdoğan, vatandaşların Dijital Türkiye Platformu üzerinden her geçen  gün daha fazla sayıda hizmete "tek tıkla" ulaştırıldığını belirterek bugün 45  milyon kullanıcının 641 kurumun sunduğu 5 bin 181 kamu hizmetine e-Devlet  sayesinde hızlı ve güvenli erişim sağladığını bildirdi.
 
Geçtiğimiz yıl 1015 adet kamu hizmetinin daha dijital ortama  taşındığını kaydeden Erdoğan, "Yerel yönetim hizmetleri başta olmak üzere tüm  kamu hizmetlerinin Dijital Türkiye Platformu'na entegre edilmesi çalışmalarına  devam ediyoruz. Dijital ortamda sunulan hizmetleri kamu kurumundan almayı tercih  eden vatandaşlarımız için de 'Tek Durak Hizmet Noktaları' illerimizde faaliyete  geçecektir." diye konuştu.
 
 Yerleşim yerlerinin tamamını, insanların ihtiyaçlarına uygun ve modern  bir şehirleşme anlayışıyla dönüştürmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, geçen  yıl kentsel dönüşüm ve sosyal konutlar dahil olmak üzere, tüm bayındırlık  projeleri için yaklaşık 16 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi.
 
Ülkenin tamamında, 1 milyon 330 bin konutu dönüştürerek, 5 milyondan  fazla vatandaşı can ve mal güvenliğine kavuşturduklarını aktaran Erdoğan, "Halen  53 ilde 240 riskli alanda çalışmalar sürüyor. En fazla 5 yıl içinde acilen  dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutumuz var. Amacımız, 100 bini İstanbul'da  olmak üzere, her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamaktır. Ülkemizde ilk defa,  sistematik ve yaygın bir depreme dayanaklı yapı stoku oluşturmaya başladık. TOKİ  vasıtasıyla, 4 milyona yakın vatandaşımızın yaşadığı 725 bin güvenli konutu  tamamlayıp, sahiplerine teslim ettik." ifadelerini kullandı.
 
"38 ilde daha millet bahçelerimizi hizmete sunuyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 50 bin sosyal konutun inşasını  başlattıklarını, 2020 yılı için de "100 bin Sosyal Konut" kampanyası çerçevesinde  başvuruların tamamlandığını vurguladı.
 
Bu kampanyaya 1 milyonun üzerinde talep geldiğini aktaran Erdoğan, "Ne  diyorlar? 'konut satışları durdu' Buyrun ben talebi söylüyorum. 1 milyonun  üzerinde talep geldi. Güven, güven... Eğer halkımız güvenirse, kimse endişe  etmesin. Ülkemizde ev sahibi olmayan dar ve orta gelirli hiçbir vatandaşımız  kalmayıncaya kadar sağlıklı ve kimlikli sosyal konut üretimini sürdüreceğiz."  diye konuştu.
 
Millet bahçelerinin son dönemdeki en önemli projelerden biri olduğuna  işaret eden Erdoğan, 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi inşası için yer  ve proje çalışması yürüttüklerini dile getirdi.
 
Bugüne kadar 6 ilde yaklaşık 5 milyon metrekare alana sahip 13 millet  bahçesinin açılışını gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, "Bu yıl 38 ilde daha  millet bahçelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz." dedi.
 
İlk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde hayata geçirilen Sıfır Atık  Projesi'nin bugün 25 bin kurum binasında uygulandığına dikkati çeken Erdoğan,  böyle bir kampanyayı başlattığı için eşi Emine Erdoğan'a teşekkür etti.
 
Proje sayesinde 4 milyon tonun üzerinde değerlendirilebilir atığı  topladıklarını ve geri dönüşüme kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, Sıfır Atık  Projesi kapsamında geçen yılın başında başlattıkları uygulamayla plastik poşet  kullanımında yüzde 78 azalma olduğuna değindi.
 
Zorunlu depozito uygulamasına bu yıl başlanacağını bildiren Erdoğan,  deniz temizliği seferberliğini de Sıfır Atık Mavi Hareketi kapsamında  başlattıklarını ve 163 bin metreküp deniz çöpü topladıklarını aktardı.
 
İller Bankası tarafından geçen yıl sonu itibarıyla içme suyu, atıksu,  yol, katı atık alanlarında 465 projenin tamamlandığı bilgisini veren Erdoğan, bu  yılın ilk altı ayında 37 atıksu ve 15 içme suyu yapım işinin daha tamamlanacağını  kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcılara, bugün yaptığı konuşmanın  kitabını dağıtacaklarını anlattı.
 
"Bor ürünleri satışından 820 milyon dolara yakın gelir hedefliyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kalkınmanın temel unsuru olan  enerji konusunda da geçen 17 yılda Cumhuriyet tarihinde tüm yapılanları kat be  kat aşan başarılar yakaladıklarına dikkati çekti.
 
Kurulu gücü, 56 bin 421 megavat ilaveyle 2019 sonu itibarıyla 91 bin  267 megavata yükselttiklerinin altını çizen  Erdoğan, son 2 yılda kullanıma  aldıkları kurulu gücün yüzde 73'ünün yenilenebilir enerjiye dayalı olduğunu ifade  etti.
 
Yerli kaynaklara dayalı elektrik üretiminde kurulu gücü 56 bin  megavatın üzerine çıkardıklarını, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından  elektrik üretiminin geçen yıl yüzde 62'ye ulaştığını dile getiren Erdoğan, şöyle  devam etti: "Bizden önce ülkemizde hiç olmayan güneş enerji santrali kurulu  gücümüz, 5 bin 894 megavatı buldu. Rüzgar enerjisindeki kurulu gücümüzü 19  megavattan, 7 bin 591 megavata yükselttik. Küresel elektrik üretiminin sadece  yüzde 25'i yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Ülkemizin bu alanda  ulaştığı yüzde 44'lük yenilenebilir elektrik üretimi, önemli bir başarının  ifadesidir. 2002 yılında sadece 5 ilimizde doğal gaz varken, 2019 yılı itibarıyla  şu anda 81 ilimizin tamamına doğal gaz arzı sağlamış durumdayız. İlçeler  itibarıyla da Türkiye'nin tamamında, yarıdan fazlasına ilçelerimizin ulaştık ama  hedef tamamına ulaşmak. Doğal gaz depolama kapasitemizi yaklaşık 4 milyar  metreküpe ulaştırdık, şimdi de bunu 2023 yılında 11 milyar metreküpe  çıkartıyoruz."
 
Erdoğan, Rusya'dan gelen doğal gazı Karadeniz'in altından Türkiye  topraklarına getiren ve oradan da Avrupa'ya ulaştıracak TürkAkım projesinin  vanalarını geçen hafta açtıklarını anımsatan Erdoğan, "Tabii şunu da söylemek  görevimdir diye düşünüyorum, TürkAkım isminin de patent hakkı Sayın Vladimir  Putin'e aittir." dedi.
 
Bir başka önemli doğal gaz projesinin de Trans Anadolu Doğalgaz Boru  Hattı (TANAP) olduğunu aktaran Erdoğan, TANAP ile Türkiye'yi üç kıtanın enerji  ticaret merkezine dönüştürme yolunda önemli bir adım attıklarını vurguladı.
 
Bölgesel gerilimlere ve atlatılan onca badireye rağmen, TANAP'ı  planlanan şekilde tamamladıklarını ve 2019'da hizmete sunduklarını hatırlatan  Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin inşasının da hızla ilerlediğini söyledi.
 
Nükleer mühendislik alanında uzmanlık eğitimine gönderdikleri 244 Türk  öğrenciden 88'inin geçen yıl eğitimini tamamlayarak işbaşı yaptığını belirten  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rezerv bakımından dünyada birinci sırada yer aldığımız bor madenini  ileri teknolojiyle işlemeye ve değerlendirmeye önem veriyoruz. 2002 yılında 813  bin ton bor ürünü karşılığında 201 milyon dolar gelir sağlanırken, bu yıl bor  ürünleri satışından 820 milyon dolara yakın gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Tabii  bunu da yeterli bulmuyoruz. Artık bunda milyarlarca doları yakalamak  durumundayız. Onun için de bor madeninden işlenmiş olan çeşitlendirmeyi yapmak  suretiyle gelirimizi daha da fazlasıyla artıracağımıza inanıyorum. Geçen yıl boru  yüksek teknolojiyle işleyecek bor karbür tesisimizin temelini Balıkesir  Bandırma'da attık. Bor karbür, yüksek sertlik ve mukavemet oranının kritik olduğu  taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, top namlusu ve personel koruyucu  yeleklerin zırhlanması gibi malzemelerde yoğunlukla kullanılabilecek."
 
"Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımızın haklarını korumakta kararlıyız"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon  arama faaliyetlerini hem barışa hem de refaha katkı sağlayacak bir diplomasiyle  takip ettiklerine işaret etti.
 
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni bölgedeki enerji  denkleminden dışlama girişimlerine izin vermediklerini ifade eden Erdoğan,  şunları kaydetti: "Hem kendi kıta sahanlığımızdaki çıkarlarımızı hem de Kuzey  Kıbrıs'taki soydaşlarımızın haklarını korumakta kararlıyız. Son teknolojiye sahip  sondaj gemilerimiz Fatih ve Yavuz, 2019 yılında ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti'nin sahalarında faaliyetlerini sürdürdü. İşte Yavuz. Gemilerimizin ve  mürettebatımızın güvenliği Deniz Kuvvetlerimiz tarafından en üst düzeyde  sağlanıyor. İnşallah yakında bu çalışmalardan müjdeli haberler alacağımıza  inanıyorum. Tabii iki sondaj gemimiz olduğu gibi iki de sismik araştırma gemimiz  var. Bunlar bizim kendi malımız. Daha önce kiralamayla dahi bu tür gemileri  bulamıyordunuz, şimdi inşallah, birileri duymasın, üçüncüsünü almanın gayreti  içerisindeyiz."
 
Erdoğan, katılımcıların "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganlarına,  "Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Siz dik durdukça hiç endişe etmeyin, biz bu yola  devam edeceğiz." karşılığını verdi.
 
  Son 17 yılda ekonomide, turizmde, sağlıkta ve savunmada olduğu gibi  tarım, orman ve hayvancılıkta da ülkeyi ilklerle tanıştırdıklarını ifade eden  Erdoğan, tarım ve orman sektörünün 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 3,6 büyüyüp diğer  sektörlerin önüne geçtiğini vurguladı.
 
Çiftçilere toplamda 138 milyar lira tutarında tarımsal destek  verdiklerini belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Ziraat Bankası, geri ödemede sıkıntı yaşayan çiftçilerimiz için  borçları uygun şartlarda 5 yıla kadar vadelendiriyor. Tarımsal ürün ihracatımızı  3,7 milyar dolardan 17,7 milyar dolara yükselttik. Dünyanın 195 farklı ülkesine  1690 tarım ürünü ihraç ediyoruz. Tarımda dış ticaret fazlamız 4,8 milyar dolar  gibi ciddi bir rakama ulaştı. Topraksız tarım yapılan teknolojik sera sayımız  2019 sonu itibarıyla 1532'yi buldu. Stratejik bir ürün olan tohum üretimimiz 145  bin tondan 1 milyon tonu geçti. Bugün artık tohum ihtiyacımızın yüzde 96'sını  yerli olarak karşılıyoruz."
 
"2019'da 280 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımın yanında ormanları da asla ihmal  etmediklerini, dünyada orman varlığı azalırken Türkiye'de orman varlığının 1,8  milyon hektar artırıldığına işaret etti.
 
Bu sayede erozyonla kaybedilen toprak miktarının yıllık 500 milyon  tondan 154 milyon tona kadar düşürüldüğüne dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu: "Cumhuriyet döneminin tamamındaki ağaçlandırmanın 1,5 katını 17 yılda  gerçekleştirdik. Sadece 2019'da 280 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Yeni  bir adım daha atarak, 11 Kasım'ı 'Milli Ağaçlandırma Günü' ilan ettik. 'Geleceğe  Nefes Kampanyası'na destek veren 1,2 milyon vatandaşımızla birlikte 13,8 milyon  fidanı toprakla buluşturduk. Orman varlığımızı 2020 yılı sonunda 22,9 milyon  hektara ulaştıracağız. Barajlarımızın sayısını 276'dan 861'e, hidroelektrik  santrallerimizin sayısını 105'ten 681'e, içmesuyu tesislerimizin sayısını 84'ten  331'e çıkardık. Bitkisel üretimimizi önümüzdeki yıl yüzde 5 artırarak 123 milyon  tona yükseltiyoruz. Sertifikalı tohum üretimimizi yine yüzde 5 artırarak 1,2  milyon tona, tohum sektörümüzün pazar büyüklüğünü 1,4 milyar dolara çıkarmayı  planlıyoruz."
 
Erdoğan, son 17 yılda hayvancılık desteklerinin 60 kat artışla 33  milyar lirayı bulduğuna işaret ederek, şu hedefleri dile getirdi: "Bu yıl 6,6 milyar lira hayvancılık desteği vereceğiz. Küçükbaş sürü  büyütme projesi kapsamında sürüye katılan hayvan başına ilave 100 lira destek  sağlıyoruz. Bu yıl et ithalatını daha da azaltacak ve 2022'de tamamen  sıfırlayacağız. Küçükbaş hayvan varlığını artırarak, 56 milyon rakamını yakalamak  istiyoruz. Ülkemizin tavukçuluk üretimini garanti altına alacak bir sistemle,  yılda 220 bin yerli et ve yumurta amaçlı damızlık civciv üretimi yapılmasını  sağlıyoruz. Bu damızlıklar kullanılarak yılda 30 milyon tavuk üretilebilecek.  Kırsal Kalkınma Destekleme Programı kapsamında toplam 4,1 milyar lira destek  verecek ve 16 bin ilave istihdam sağlayacağız."
 
"Aktif İşgücü Programları'yla 261 bin kadına ulaşacağız"
 
Sosyal yardımları, devlet geleneği ve medeniyetin en önemli değeri  olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, bugüne kadar ihtiyaç sahibi vatandaşlara  yaklaşık 339 milyar lira sosyal yardım yaptıklarını bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece geçen yıl 55 milyar lira sosyal yardım  ödemesi gerçekleştirdiklerini, Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Raporu'na  göre Türkiye'nin 2019 itibarıyla "çok yüksek insani gelişme" kategorisindeki  ülkeler arasına girdiğini söyledi.
 
Aile Sosyal Destek Programı kapsamda 2,1 milyon hanedeki 4,7 milyon  vatandaşa ulaşıldığına dikkati çeken Erdoğan, şu bilgileri verdi: "Vefa Projesi'yle 21 bin yaşlı vatandaşımızın günlük bakımlarını ve  temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kadının, şiddete maruz kalma dahil, her alanda  korunarak güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Aktif İşgücü Programları kapsamındaki  kurs ve programlarla bu yıl en az 261 bin kadınımıza ulaşacağız. Koruyucu aile  modeli ile 6 bine yakın aile yanında 7 binin üzerinde çocuğumuzu sıcak aile  ortamına kavuşturduk. Sokakta işçi olarak çocukların çalıştırılmasıyla mücadele  ettik ve 18 bin 516 çocuğumuza ulaştık. Engellilere yönelik gündüz yaşam merkezi  sayımızı 7’den 69’a çıkardık. Geçtiğimiz yıl yapılan 2 bin 845 kişilik atamalarla  birlikte toplam 26 bin 684 şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurum ve  kuruluşlarında istihdamını sağladık."
 
"38,5 milyar lira tutarında istihdam desteği sağladık"
 
Bu yılın ilk yarısında 600 kişinin daha istihdamının sağlanacağını  belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Ülkemizdeki engelli memur sayısı bizden önceki döneme göre yaklaşık  10 kat artışla 56 bin 500 kişiye ulaştı. Devlet korumasında yetişen  gençlerimizden 2002’den bugüne kadar, kamuya yerleştirdiklerimizin sayısı 29 bini  buldu. Geçtiğimiz hafta her eğitim seviyesinden 1304 engelli vatandaşımız ile  1561 devlet korumasında yetişen gencimizin daha atamasını gerçekleştirdik.  Çalışma hayatımızda da önemli iyileşmeler sağladık. 2005'te 21,7 milyon olan iş  gücümüz bugün 33 milyonu aşmış durumda. Türkiye, OECD ülkeleri arasında son 12  yılda işgücüne katılım oranı en fazla artan ülkedir. 2002'de 24 bin kişi İŞKUR  aracılığıyla işe yerleşmişken, 2019 yılında bu rakam 1 milyon 325 bine ulaştı.  Geçtiğimiz yıl özellikle genç, kadın ve engelli kardeşlerimiz için İŞKUR  kanalıyla yapılan kurs ve eğitim programlarından toplam 568 bin kişi faydalandı.  2020'nin ilk yarısında 125 bin vatandaşımızın daha İŞKUR’un kurs ve  programlarından yararlanmasını hedefliyoruz. Geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında 1,6  milyon iş yerimize ve 11 milyon sigortalımıza toplam 38,5 milyar lira tutarında  istihdam desteği sağladık."
 
Erdoğan, işverenlerimizin yükünü hafifletmek için 2016'dan beri  uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da sürdüreceğini anımsatarak,  konuşmasına şöyle devam etti: "Kadın, genç ve engelli istihdamında teşvik süresini 2019'da 18 aya  çıkardık. İmalat ve bilişim sektöründe çalışanlara kişi başı 2 bin 558 lira,  diğer sektörlerde çalışanlara 959 lira prim desteği sağladık. Yeni Ekonomi  Programına göre önümüzdeki üç yılda istihdamı 3,2 milyon kişi artırarak, 2022'de  işsizliği yüzde 9,8'e indirmeyi hedefliyoruz. Asgari ücreti, 2002'den bu yana  reel olarak yüzde 154, nominal olarak 10 kat artırdık. Emekli maaşlarını insani  düzeyde hayat sürdürebilecek seviyelere çıkarttık. Prim ödemesine ve yılına  bakmaksızın hiçbir emekli maaşının bin liranın altında kalmamasını sağladık.   Emeklilik sonrası çalışmaya devam eden emeklilerin aylıklarındaki kesinti oranını  önce düşürdük, sonra da tamamen kaldırdık."
 
İstikbalin teminatı gençlerin her alanda kişisel gelişimlerinin  desteklenmesine önem verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri daha  fazla kütüphane, daha fazla spor tesisi, daha fazla kültür merkeziyle buluşturmak  için tüm imkanların seferber edildiğini ifade etti.
 
Erdoğan, 2002 yılında 9 olan gençlik merkezi sayısının 321'e ve 1575  olan spor tesisi sayısının da 2019 sonu itibarıyla 3 bin 708'e çıkarıldığını  söyledi.
 
"Bu yılın ilk yarısında 15 yeni spor tesisini daha hizmete açıyoruz.  Ayrıca, 330 gençlik ve spor tesisini de yeniliyoruz." diyen Recep Tayyip Erdoğan,  mevcutlara ilave 10 gençlik merkezi ve 1 gençlik külliyesini de hizmete  sunacaklarını aktardı.
 
Türkiye'deki 39 gençlik kampından geçen yıl 125 bin gencin  yararlandığını aktaran Erdoğan, 2020'de bu sayının, kamplara ulaşım imkanları da  desteklenerek en az iki katına çıkarılacağını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta spor okullarında okuyanlar olmak üzere  antrenörlük yapmak isteyen tüm gençlerin önünü açan düzenlemelerin geçen ay  yapıldığını hatırlattı.
 
Erdoğan, sporcuları güçlendiren çalışmalarla, uluslararası  müsabakalarda alınan madalya sayısının 1481'den 6 bin 256'ya yükseltildiğini  bildirdi.
 
Siyasette, bürokraside gençlere daha fazla görev vererek gençlere olan  güvenin sadece sözde olmadığının gösterildiğini dile getiren Recep Tayyip  Erdoğan, TBMM'de, AK Parti'de, kabinede, yakın çalışma arkadaşları arasında  gençlerin çok önemli sorumluluklar üstlendiğini anlattı.
 
Erdoğan, 2019 yılının "Gönüllülük Yılı" ilan edildiğini ve tüm  illerden gençlerin sivil toplum faaliyetlerine teşvik edildiğini anımsattı.
 
"Cumhurbaşkanlığı Külliyemizdeki kütüphaneyi yakında hizmetinize  sunuyoruz"
 
Kültür ve turizm alanında 2019'un rekorlarla kapatıldığını ifade eden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2019'da ülkemize gelen ziyaretçi sayısı, bir önceki yılın  aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 51,5 milyonu buldu." diye konuştu.
 
Bakanlık yatırım ve işletme belgeli tesis sayısının 3 bin 262'den 4  bin 761'e, turizm bölgesi sayısının ise 143'den 237'ye ulaştırıldığına işaret  eden Erdoğan, belediyelere yapacakları çevre düzenlemesi ve altyapı çalışmaları  için geçen yıl yaklaşık 2 milyar liralık destek verildiğini vurguladı.
 
Recep Tayyip Erdoğan, mavi bayrak sıralamasında 463 plaj, 22 marina,  15 deniz turizmi aracıyla dünya sıralamasında Türkiye'nin 3'üncü olduğuna  değindi.
 
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulduğunu, tanıtımın  devlet desteğiyle özel sektör tarafından yapılacağı bir yapı oluşturulduğunu  anlatan Erdoğan, "Kültür ve turizm faaliyetlerini ülkemizin tüm bölgelerine ve  sezonu 12 aya yayarak, 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir hedefine  ulaşılacağımıza inanıyoruz." ifadesini kullandı.
 
Geçen yıl 30 kütüphanenin millet kıraathanesine dönüştürüldüğünü ve  vatandaşların kullanımına sunulduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 saat  hizmet verecek prestijli bir eser olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki  kütüphanenin yakında hizmete sunulacağını bildirdi.
 
Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kütüphanenin  videosunu izletti, millete ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
Recep Tayyip  Erdoğan, 2020 sonuna kadar 10 kütüphanenin daha millet  kıraathanesi formatında hizmet vereceğini dile getirdi.
 
İnsanlık tarihini kökten değiştiren Şanlıurfa'daki Göbeklitepe ören  yerinin ziyarete açıldığını ve 2019'un turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan  edildiğini hatırlatan Erdoğan, burada emeği geçenlere teşekkür etti.
 
"Yeni Atatürk Kültür Merkezi'ni 2020 sonuna kadar tamamlıyoruz"
 
Geleneksel Türk Okçuluğu'nun da eklenmesiyle UNESCO Somut Olmayan  Kültürel Mirası Listesi'ne kayıtlı unsur sayısının 18'e ulaştığına dikkati çeken  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu listede kayıtlı değerlerle Türkiye'nin 178 ülke  arasında ilk 5'te yer aldığını kaydetti.
 
Erdoğan, geçen 17 yılda 154 müzenin yenilendiğini, uluslararası  ölçekte ses getiren 57 müzenin hizmete açıldığını bildirdi.
 
Ankara'nın Kahramankazan ilçesindeki 15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi  Müzesi ile Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nin hizmete sunulduğu dile  getiren Recep Tayyip  Erdoğan, İstanbul'da inşaatı devam eden yeni Atatürk Kültür  Merkezi'nin 2020 sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.
 
Erdoğan, Ankara'daki Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatının da hızla  devam ettiği bilgisini verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 18 vakıf kültür varlığının  yenilendiğini, yurt dışında da 6 caminin yapım ve onarımının tamamlandığına  işaret etti.
 
Dizi sektörünün 2019'daki 350 milyon dolarlık ihracat hacmiyle ABD'nin  ardından dünyada 2'nci sırada yer aldığına dikkati çeken Erdoğan, 156 ülkede 500  milyon kişinin Türk dizi ve filmlerini seyrettiğini anlattı.
 
Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Sinema Kanunu ile bu sektöre sağlanan  destekleri çeşitlendirdiklerini de sözlerine ekledi.
 
 Milli geliri 236 milyar dolardan 950 milyar dolarlara kadar çıkartarak  4 kat artırdıklarını ifade eden Erdoğan, "Son yıllarda maruz kaldığımız küresel  çaplı saldırıların sebep olduğu kur etkisiyle göstergeler bir parça gerilemiş  olmakla birlikte, ekonomideki hedeflerimizden asla vazgeçmedik. Küresel düzeydeki  belirsizlikler ve spekülatif saldırılar karşısında kararlı ve güçlü bir duruş  sergileyerek, 2019'da ülkemizi yeniden yükselişe geçirdik." diye konuştu.
 
Öncelikle, saldırı dalgasının ilk ayağı olan döviz kurunu, nispeten  istikrarlı bir çizgiye oturttuklarını belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam  etti: "Faizin kademeli olarak aşağıya inmesi için adımları attık. 'İnmesi  gerekir' dedik ve indi, iniyor. Bugün de yine bir açıklama yapılacak. Geçtiğimiz  Eylül ayında 2020-2022 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programımız yürürlüğe  girdi. Programın temel hedefleri, fiyat istikrarı, finansal istikrar ve cari  işlemler dengesinde elde edilen kazanımların korunup geliştirilmesidir. Esasen,  geçtiğimiz 17 yılın genel görüntüsü, ekonomide hedeflerimizin çok da gerisine  düşmediğimize işaret ediyor.
 
Mesela, 2003 yılından önceki 16 yılda, yıllık enflasyon ortalaması  yüzde 68,7 seviyesindeyken, 2003'ten bu yana yıllık enflasyon ortalaması yüzde  10,3 olarak gerçekleşti. Tüm sıkıntılara rağmen 2019 enflasyonu da yüzde 11,8  oranı ile bu genel görünümün çok dışında kalmadı. Para ve maliye politikalarını,  güçlü eş güdüm ve yapısal reformlarla tahkim ediyoruz.
 
Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyonun bu yıl yüzde 8,5'e, program  dönemi sonunda da yüzde 4,9'a düşmesini hedefliyoruz. İVME finansman paketi  kapsamında 2019'da firmalara yaklaşık 48 milyar liralık kredi imkanı sunduk. Bu  kapsamda 56 binin üzerinde kredi adedine ulaşılarak, 29 milyar liradan fazla  kredi tahsisi gerçekleştirildi. 2019'un üçüncü çeyreğindeki yüzde 0,9'luk pozitif  büyümeyle ülkemiz yeniden büyüme dönemine girdi. Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına  ulaşarak yüzde 3,4 oranındaki küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı  hedefliyoruz."
 
"Cari işlemler dengesinde, Eylül itibarıyla 5,4 milyar dolar artıya  geçtik"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın altın dahil toplam  rezervlerinin 105 milyar doların üzerine çıktığını aktararak, Borsa İstanbul'un  2003 yılında 10 bin 600 olan kapanış endeksinin, dün 121 bini bularak tarihinin  en yüksek seviyesine ulaştığının altını çizdi. Erdoğan, "Birileri konuşuyor, ağzı  olan konuşur. Biz de işimize bakarız. Her şey ortada." ifadelerini kullandı.
 
Ekonomik göstergelerin hemen tamamının, önümüzdeki dönem için olumlu  yönde gelişmelerin yaşanacağına işaret ettiğini belirten Erdoğan, "Ekonomimizin  en büyük zaafı olarak gösterilen cari işlemler dengesinde, tarihimizde ilk defa  Eylül ayı itibarıyla 5,4 milyar dolar artıya geçtik. Mali disiplinden asla taviz  vermiyoruz." dedi.
 
Hem gösterge faizlerinde hem piyasa faizlerinde ardı ardına indirimler  yapıldığını dile getiren Erdoğan, faizlerin bir önceki yıl sonuna göre bugün,  ticari kredilerde 15 puan, konut kredilerinde 15 puan, ihtiyaç kredilerinde 18  puan gerilediğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
 
"Kasım ayında 91,3 olan ekonomik güven endeksi Aralık ayında 93,8'e  yükseldi ve yılı zirvede kapattı. 2019 yılı Kasım ayında bankacılık sektöründe  sermaye yeterlilik oranı yüzde 18,6 seviyesindedir. Bu da nereden nereye  geldiğimizi gösteriyor. Bu seviye, yüzde 8 olan uluslararası standartların  öngördüğü asgari düzeyin oldukça üzerindedir.
 
Gelişmekte olan ekonomilerden pozitif yönde ayrılan Türkiye'nin kredi  risk puanı iyileşmeye başladı. Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda yeni pazar yapısı  oluşturarak, faizsiz finansman araçları geliştirdik. Uluslararası yatırımlar  dünyada azalırken, ülkemiz bu konuda oldukça iyi bir konumda yer almayı  sürdürüyor. 2003-2019 arası dönemde ülkemize gelen doğrudan yatırımların toplamı  217 milyar doları aştı. Geçtiğimiz Nisan ayında yeniden yapılandırdığımız  'Yatırım Ortamını İyileştirme Yüksek Kurulumuz', eylem planlarını etkin şekilde  hayata geçiriyor."
 
Cumhurbaşkanlı bünyesinde faaliyet gösteren Yatırım Ofisi'nin,  girişimcilere yatırımları öncesinde, yatırımları esnasında ve sonrasında gereken  her türlü desteği verdiğini aktaran Erdoğan, Dünya Bankası tarafından hazırlanan  İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 43'üncü basamakta yer alan Türkiye'nin, bu yıl 10  basamak birden yükselerek 33'üncü sıraya geldiğine değindi.
 
Erdoğan, "Önümüzdeki dönem atacağımız adımlarla ülkemizi yatırım  yapılabilir en iyi ülkeler arasına yükseltmeyi hedefliyoruz." açıklamasında  bulundu.
 
"İhracatcılarımıza 3,2 milyar lira ile Cumhuriyet tarihindeki en  yüksek desteği verdik"
 
Ticaret alanına ilişkin de bilgi veren Erdoğan, geçen yıl ihracatın  yüzde 2 artışla 180,5 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Erdoğan, 2018 yılında 54 milyar 323 milyon dolar olan dış ticaret  açığının ise 2019 yılı sonunda 29 milyar 926 milyon dolara gerilediğini  vurgulayarak, "Bir başka ifadeyle dış ticaret açığımız yüzde 44,9 oranında  azaldı. Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan 2019 yılı listesinde, en fazla  ihracat yapan ilk 50 ülke içerisinde, ihracat artış oranında en 7'nci, mutlak  ihracat değer artışında ise 5’inci sıradayız." diye konuştu.
 
2019 yılı ilk üç çeyreğinde sağlanan büyümeye ihracatın katkısının 4,7  puan olduğuna değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bu, 18 yılda ticaretin ekonomik büyümeye sağladığı en yüksek  katkıdır. 2020 yılında da iş insanlarımızı dünyanın her köşesine bayrağımızı  taşımaları için destekleyecek, dış ticaret fazlası veren bir Türkiye için gayret  edeceğiz. Geçen yıl ihracatçılarımıza 3,2 milyar lira ile Cumhuriyet tarihindeki  en yüksek desteği verdik.
 
Eximbank şube sayısını 20'ye, irtibat ofisini 12'ye yükselterek  ihracatçımıza daha da yakınlaştık. Bankacılık sektörünün ihracata yönelik  kredilerinin yüzde 53'ünü Eximbank eliyle karşıladık. Kredi ve sigorta  programları vasıtasıyla 12 bin 500 firmaya toplam 44 milyar dolarlık ihracat  finansmanı sağladık. Eximbank kaynakları ile 2020 yılında 50 milyar dolarlık  ihracatın finanse edilmesini hedefliyoruz. 
 
Yurt dışı pazarlara çok daha rahat açılmalarını sağlamak için 14 bin  315 ihracatçımıza yeşil pasaport verdik. Kağıtsız ihracat projesiyle, tüm ihracat  beyannameleri ve diğer belgeleri elektronik ortama taşıyarak, Dijital Gümrük  uygulamasını devreye aldık. 56 ilde 67 adet ihracat destek ofisi  kurduk. Karekodlu çek sayısı 115 milyonu aştı. Önümüzdeki günlerde karekodlu bono  ve elektronik çek uygulamasını da başlatıyoruz. Sınır kapılarındaki araç  trafiğini azaltmak için randevulu sanal sıra sistemini önümüzdeki günlerde  hizmete alıyoruz."
 
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla  kullandırılan düşük faizli finansman desteğinin 40 milyar lirayı aştığını anlatan  Erdoğan, sadece geçen yıl 25,2 milyar lira tutarında faiz indirimli kredi  kullandırdıklarını, toplu alım ve tedarik yöntemiyle esnaf ve sanatkarların girdi  maliyetlerini düşürerek rekabet güçlerini artırdıklarını bildirdi.
 
 
2022'de seri üretime geçecek Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobil  prototipini 2019'un son günlerinde milletin takdirine sunduklarını anımsatan  Erdoğan, Türkiye'nin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine bir adım daha  yaklaştıklarını vurguladı.
 
Tanıtımı yapılan prototiplerin hem dizaynı hem teknik özellikleri  bakımından millet ve sektör tarafından beğeniyle karşılandığına işaret eden  Erdoğan, "İnşallah bu süreci yakından takip etmeyi ve desteklemeyi sürdürecek,  Türkiye'nin Otomobilini milletimizin hizmetine mutlaka sunacağız. Gemlik  ilçemizde ilk etapta 1milyon metrekarelik alana kurulacak fabrikayla üretim orada  yapılacak. Zira yan sanayinin çok güçlü olduğu Bursa ilimizde silahlı  kuvvetlerimize ait olan bu arazide fabrikayı kuralım istedik." diye konuştu.
 
"212 binin üzerinde ilave istihdam oluşturacağız"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katma değeri yüksek ürünlerin yerlileşmesi için  Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nı başlattıklarına işaret ederek, "Nisan  ayında makine sektöründe desteği hak edenleri açıklıyoruz. Geçtiğimiz yıl  yaklaşık 136 milyar liralık sabit yatırım için 5 bin 691 teşvik belgesi  düzenledik. Yatırım teşvikleri sayesinde toplamda 212 binin üzerinde ilave  istihdam oluşturacağız." ifadelerini kullandı.
 
KOBİ'lere KOSGEB aracılığıyla 2019'da 2,3 milyar liralık destek  sağladıklarını, kalkınma ajansları ve kalkınma idareleri aracılığıyla bir yıllık  dönemde 2 bin 87 projeye 1 milyar 49 milyon lira kaynak aktardıklarını anlatan  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje Bazlı Destek kapsamına aldığımız ve yatırım tutarı 36,5 milyar  lira olan 7 proje, sağlayacağı 7 binin üzerinde ek istihdam yanında, cari açığı  azaltmada da önemli katkılar özellikle sunacak. Son 17 yılda organize sanayi  bölgelerinin sayısını 122 ilaveyle 315'e, buralardaki işletme sayısını 42 bin  ilaveyle 53 bine, istihdamı da 1,5 milyona yakın ilaveyle 1,9 milyona yükselttik.  Bu yıl 7 yeni organize sanayi bölgesi ve 5 sanayi sitesini daha hizmete açarak 25  bin kişiye istihdam imkanı oluşturacağız.
 
2019 yılında ülkemizin çeşitli bölgelerinde 7 ayrı organize sanayi  bölgesinin altyapılarını tamamladık. İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Mardin,  Çanakkale, Trabzon, Adana ve Ankara illerinde ilan ettiğimiz 12 endüstri  bölgesinde yaklaşık 45 milyar lira yeni yatırımla 62 bin ilave istihdam  hedefliyoruz. 2020 yılının ilk yarısında Adana-Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri  Bölgesi'nde ilk özel sektör yatırımlarını başlatıyoruz."
 
"Milli Uzay Programı'nı bu yılın ilk yarısında ilan ediyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile  ilk etapta 98'i Türk, 29'u yabancı 127 üst düzey araştırmacıyı Türkiye'ye  getirdiklerini belirterek, "20 yıllık hayalimiz olan Türkiye Uzay Ajansını  2018'in Aralık ayında kurduk. Milli Uzay Programı'nı ise bu yılın ilk yarısında  ilan ediyoruz." dedi.
 
17 yılda 1.229 ARGE merkezi ile 361 tasarım merkezini hayata  geçirdiklerini, Teknopark sayısını 5'ten 85'e çıkardıklarını dile getiren  Erdoğan, Muğla Teknokent ve Sağlık Bilimleri Teknokent'i bu yılın ilk yarısında  faaliyete geçireceklerini bildirdi.
 
Erdoğan, geçen yıl TÜBİTAK aracılığıyla, özel sektörün 3 bin 427 Ar-Ge  projesine 700 milyon liraya yakın hibe desteği sağlandığını, ikincisi düzenlenen  TEKNOFEST'in 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle dünyanın en büyük havacılık, uzay ve  teknoloji festivali olduğunu söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm milletimizi saran teknoloji ve  yenilikçilik coşkusu TEKNOFEST'i, bu yıl inşallah Gaziantep'te yapacağız.  Gaziantep Belediye Başkanımız çok heyecanlı, 'Biz İstanbul'u geçeceğiz, 2 milyonu  bulacağız' diyor. Tamam dedik, bulman halinde biz de hediyeyi yaparız."  ifadelerini kullandı.
 
"Ulusal Antarktika Bilim Seferini bu yılın ilk yarısında  gerçekleştireceğiz"
 
Sahip olunan büyük verinin işlenmesi, bilgiye ve ekonomik değere  dönüştürülmesi amacıyla TÜBİTAK bünyesinde Yapay Zeka Enstitüsü'nün kurulduğuna  işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu yıl Türkiye'nin ilk yapay zeka destekli sinyal istihbarat  platformunun sistem kabul testlerini başlatıyoruz. 2019'da üçüncü bilim  seferimizi gerçekleştirerek geçici bilim üssümüzü Antarktika'ya kurduk ve Kutup  Araştırmaları Enstitümüzü hayata geçirdik. Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim  Seferini bu yılın ilk yarısında gerçekleştireceğiz."
 
Savunma sanayi
 
Savunma sanayi alanındaki çalışmalara yönelik bilgileri paylaşan  Erdoğan, bu alanda Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtarmak amacıyla 17 yılda  yerlilik oranını yüzde 20'lerden yüzde 70'ler seviyesine çıkardıklarını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002'de sadece 62 savunma sanayi projesi  yürütülürken, bugün proje sayısının 700'e ulaştığına dikkati çekerek, " Yıllık  savunma sanayii ve havacılık cirosu 9 milyar dolara yaklaşırken, ihracatımız da  2,7 milyar dolara yükseldi." bilgisini paylaştı.
 
Geçen yıl çeşitli özelliklerde 800'ün üzerinde zırhlı aracın güvenlik  güçlerine teslim edildiğini, yeni zırhlı araç VURAN'ı envantere aldıklarını,  milli torpido AKYA'nın atış testlerini başarıyla tamamladıklarını anlatan  Erdoğan, ATAK helikopterlerinin operasyonlardaki başarısını gururla izlediklerini  vurguladı.
 
Erdoğan, geçen yıl 14 ATAK helikopterinin daha teslimatını  tamamladıklarını belirterek, "Bunları İtalyanlarla ortaklaşa üretiyoruz, devam  ediyoruz. İtalya Başbakanı buradaydı. Tekrar konuştuk, bunu daha ileri nasıl  götürürüz, bunun görüşmesini de yaptık." dedi.
 
"HAVASOJ projesiyle dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu kabiliyete  ulaşacağız"
 
Milli tasarım GÖKBEY helikopterinin de test uçuşlarını  sürdürdüklerini, MİLGEM Projesi'nin dördüncü gemisi Kınalıada'yı Deniz  Kuvvetlerine teslim ettiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Şimdi bir şey daha var, milli gemisavar füzemiz ATMACA'yı da  Kınalıada korvetimize yerleştirdik. Sadece uçaksavar yok, bir de gemisavarlar  var. Olur ya onlar da saldırı olduğu zaman gemilerimiz kendilerini savunacak.  Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılmış denizaltılarımızdan ilki olan  Pirireis'i geçtiğimiz günlerde havuza çıkardık. Denize indirdiğimiz Anadolu  çıkarma gemimizi, inşallah bu yıl Deniz Kuvvetlerimizin envanterine alıyoruz. Savaş gemilerimizi ihraç etmenin gururunu da yaşıyoruz. Elektronik  harp ve radar sistemlerinde ileri teknoloji seviyesine ulaşmaya başladık. KORAL  projesiyle düşman hatlarındaki elektronik haberleşme hatlarını ve radar  sistemlerini köreltmede önemli kabiliyetler kazandık. Çok önemli bu. HAVASOJ  projesiyle ise bu alanda dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu kabiliyete  ulaşacağız."
 
"Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç ülkeden biri olduk"
 
İnsansız kara-deniz araçları, lazer silah sistemleri, elektromanyetik  fırlatma sistemleri, sürü İHA teknolojisi, otonom sistemler ve roket projelerinin  süratle ilerlediğinin altını çizen Erdoğan, "Bu çalışmaları, dünyada az sayıda  ülke ile eş zamanlı sürdürüyoruz. Onlar yapar da biz yapmaz mıyız, biz de  yapıyoruz, yapacağız. Eninde sonunda başardık." bilgisini verdi.
 
Erdoğan, Türkiye'nin İHA'ya da SİHA'ya da sahip olduğunu, şimdi de  AKINCI'nın geldiğini vurgulayarak, "AKINCI bambaşka, donanımlarıyla çok farklı. O  da bir silahlı insansız hava aracı. İrtifa, uçuş, mühimmat hepsi çok güçlü olan  bizim havadaki zenginliğimiz olacak. Dünyada bu sınıfta en iyi aracı üreten üç  ülkeden biri olduk." değerlendirmesinde bulundu.
 
BAYRAKTAR SİHA'nın ihracatına başladıklarını, bir diğer SİHA  ANKA-S'nin yeni yerli motoru ile göklerdeki yerini sağlamlaştırdığını belirten  Erdoğan, şöyle konuştu: "KORKUT hava savunma sistemimizin güvenlik güçlerimize teslimatına  başlandı. HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi'nde seri üretim aşamasına  geldik, bu yıl onu da envantere alacağız. Havadan Taşınabilir 105 Milimetrelik  Hafif Çekili Obüs BORAN'ın testlerini bu yıl tamamlayarak envantere alıyoruz.
 
Uzun menzilli hava savunma füze sistemimiz SİPER'in çalışmalarında  önemli ilerleme sağladık. 2020 yılının ilk yarısında Yüksek Güçlü Milli Lazer'in  Kirpi aracına entegrasyonunu da tamamlayacağız. Savaş uçağından her türden  motorumuza kadar tüm savunma sanayi ihtiyaçlarımızı kendi imkanlarımızla  üretebilir hale gelmeye giderek daha çok yaklaşıyoruz.
 
"Büyükelçilik sayısı 93'ten 142'ye çıkarıldı"
 
Dış politika konusuna ilişkinde açıklama yapan Erdoğan, girişimci ve  insani dış politika yaklaşımları sayesinde Türkiye'nin dünyanın en geniş temsil  ağına sahip 5'inci ülkesi konumuna ulaştığını söyledi.
 
Yurt dışı temsilcilikleri sayısını 163'ten 246'ya, büyükelçiliklerin  sayısını 93'ten 142'ye çıkardıklarını anımsatan Erdoğan, "Bu yıl ilan ettiğimiz  'Yeniden Asya' girişimi ile Asya-Pasifik bölgesiyle ilişkilerimizi daha da  güçlendiriyoruz." dedi.
 
Özbekistan'ın katılımıyla Türk Konseyi çatısı altında Türk dünyasının  birlikteliğinin sağlanması yolunda tarihi bir adım atıldığını dile getiren  Erdoğan, şunları söyledi: "Afrika kıtasıyla da köklü tarihi ve kültürel ilişkilerimizi  canlandırma yolunda büyük mesafe kaydettik. 2008 yılında 'Stratejik Ortaklık'  ilişkisi tesis etmiş olduğumuz Afrika Birliği ile Üçüncü Ortaklık Zirvesi'ni 2020  yılının ilk yarısında ülkemizde düzenleyeceğiz. İsrail yönetiminin hukuk tanımaz  tacizleri karşısında Kudüs'ün ve Filistin'in onurunu korumak için mücadele etmeyi  sürdürüyoruz. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma  organı olan Ortaklık Konseyi'nin 54'üncü toplantısı, 4 senelik bir aranın  ardından 15 Mart 2019 tarihinde Brüksel'de düzenlendi. Reform İzleme Grubu'nun  son toplantısını da 9 Mayıs Avrupa Günü'nde Ankara'da yaptık. Önümüzdeki dönemde  Avrupa Birliği ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakalamayı umut ediyoruz."
 
"İdlip'de sükunetin yeniden tesisi için çabalarımızı artırdık"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye meselesinin en hayati dış politika  başlığı olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, Suriye ve Irak  krizlerinde hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm mazlumlara ve mağdurlara ülkenin  kapısını açtıklarına dikkati çekti.
 
Türkiye'nin ev sahipliğinde Rusya, Fransa ve Almanya'nın katılımıyla  Suriye konulu dörtlü zirve düzenleyerek çözüm arayışlarına katkı sunduklarını  vurgulayan Erdoğan, şu bilgileri verdi:  "Yine NATO Liderler Zirvesi kapsamında Londra'da, Fransa, Almanya ve  İngiltere ile Suriye konulu bir başka Dörtlü Zirve daha gerçekleştirdik. Suriye  krizinin sınırlarımıza dayanan terör örgütleri üzerinden ülkemize ihracı  gayretleri, bizi sahada fiilen var olmaya yöneltmiştir. Fırat'ın batısında  yürüttüğümüz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıyla DEAŞ balonunu söndürdük  ve PYD üzerinden kurulan oyunları bozduk. Barış Pınarı Harekatıyla, Fırat'ın  doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu da parçaladık. 9 Ekim'de  başlattığımız Barış Pınarı Harekatı ile Suriye sınırımızda 145 kilometre  genişliğinde ve 30 kilometre derinliğinde bir alanı terör unsurlarından  arındırdık. Soçi Mutabakatıyla İdlib'de yaklaşık dört milyon insanı etkileyecek  büyük bir insani trajedinin önüne geçtik. İdlip'de sükunetin yeniden tesisi için  çabalarımızı artırdık. Suriye'deki soruna kalıcı çözüm getireceğine inandığımız  Anayasa Komisyonu, uzun uğraşlar sonunda nihayet kuruldu. Rasulayn ve Tel Abyad  arasında ilk etapta yüz binlerce kişiyi, sınır hattındaki diğer yerlerle birlikte  bir milyon kişiyi iskan edebileceğimiz yerleşim yerlerinin inşasıyla ilgili  çalışmalara başladık."
 
Türkiye'nin güvenli hale getirdiği bölgelere şimdiye kadar 373 bin  Suriyelinin gönüllü olarak geri döndüğünü söyleyen Erdoğan, "Birleşmiş Milletler  tarafından ilk kez düzenlenen Küresel Mülteci Forumu, Türkiye'nin bu alandaki  öncü konumunun teyidi olmuştur." değerlendirmesini yaptı.
 
"Tüm imkanlarımızı, güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için  seferber etmeyi sürdüreceğiz"
 
Irak'ın da toprak bütünlüğüne önem verdiklerini ve bu ülkedeki  Türkmenlerin hak ve çıkarlarını gözettiklerini belirten Erdoğan, konuşmasını  şöyle sürdürdü:"Bu yılın ilk 6 ayında Basra ve Musul Başkonsolosluklarımızı yeniden  faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Necef ve Kerkük'te de yeni Başkonsolosluklar  açmayı planlıyoruz. Akdeniz'de ülkemizi kendi sahillerine hapsetmeye yönelik bir  senaryoyu hayata geçirmeye çalıştılar. Önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile  ardından da Libya ile yaptığımız anlaşmalarla bu oyunu da bozduk. Libya ile deniz  yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakatı imzaladık. Türkiye ve  Libya deniz kıyıları arasında kalan bölgede her iki ülkenin onayı olmadan arama  ve sondaj faaliyeti yapılması ya da boru hattının geçirilmesi hukuken artık  mümkün değil. 2020'de bu alanları ruhsatlandırıp en hızlı şekilde arama ve sondaj  faaliyetlerine başlıyoruz. Ruhsatlandırma çalışmalarının ardından ilk olarak Oruç  Reis Sismik Araştırma Gemisi bölgede sismik çalışmalar yürütecek. Libya'daki  meşru hükümetin ayakta kalmasını ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye askerimizi  gönderiyoruz. Türkiye'nin güvenliğinin sınırları dışında başladığının bilinciyle,  siyasi, ticari, insani, diplomatik ve askeri tüm imkanlarımızı güneyimizdeki  coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz. Parlamentomuza bunu  getirmek suretiyle parlamentomuzdan da geçirdik."
 
Resmi kalkınma yardım kuruluşu TİKA'nın 5 kıtada 170 ülkeyi kapsayan  bir faaliyet genişliğine ulaştığını aktaran Erdoğan, Türkiye'de burslarıyla  eğitim gören öğrenci sayısının 17 bini bulduğunu dile getirdi. Erdoğan, şöyle  konuştu: "Dünyanın 100'e yakın ülkesinde kendilerine hayat kuran 6,5 milyon  vatandaşımızla 81 vilayetimizde yaşayan 82 milyon insanımız arasında sağlam  köprüler oluşturduk. Yunus Emre Enstitümüz, dünya genelinde faaliyet gösteren 58  merkeziyle, dilimizi, medeniyetimizi, tarihimizi ve kültürümüzü tüm dünyada  tanıtıyor. Türkiye Maarif Vakfımız ise dünyanın 42 ülkesindeki 324 eğitim  kurumuyla istikbalimizin teminatı olan gençlere yatırım yapıyor. Uluslararası  insani yardım faaliyetleri kapsamında 5 kıtada 60'tan fazla ülkede faaliyette  bulunduk. Dış politikada, bayrağımızın onurunu, pasaportumuzun ve paramızın  değerini, ülkemizin itibarını hak ettiği yere yükseltmeye devam edeceğiz."
 
Konuşmasında hem geçen 17 yılın genel bir değerlendirmesini hem 2019  yılında yapılanları hem de 2020'de yapılacakları özetle anlattığını bildiren  Erdoğan, şunları kaydetti: "Bunlar tabii yaptıklarımızın, yapacaklarımızın bütünü değil, o zaman  saatler sürer. Ülke ve millet olarak içinden geçtiğimiz tarihi sürecin farkında  bir şekilde, 2020 yılında da mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. 2020 yılının  ilk 6 ayını kapsayan, 537 eylem içeren ve bütçesi 34 milyar lira olan 180 günlük  icraat programımızı da 1 Ocak itibarıyla uygulamaya aldık. İnandığımız yolda  yürümeye devam edeceğiz. Rabbimizin yardımının ve milletimizin desteğinin hep  yanımızda olacağına yürekten inanıyoruz."