Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde! 'Dev bir yatırım' diyerek duyurdu!

AA |  19 Mart 2019 Salı - 15:12 | Son Güncelleme : 19 03 2019 - 17:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sakarya mitinginde konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Zelanda'daki olayı gördünüz. Ama elin oğlu hiçbirini unutmamış. 2019'da gelmiş silahına kazımış. Cami basıp 50 müslüman kardeşimizi alçakça katletti. Bölücü örgütün amacı da aynı değil mi?" dedi.

"Biz hizmette sınır tanımıyoruz." diyen Erdoğan, "Karasu’da dev bir yatırım var. BMC Karasu’ya geliyor. Burada otobüs, bütün zırhlı taşıyıcılar ve savunma sanayi ürünleri üretilecek. Bu Sakarya’ya 10 bin istihdam sağlayacak." ifadelerine yer verdi.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "Seçimden ülkemizin tökezlemesini bekleyenlere fırsat  vermeyeceğimiz bir sonuçla çıkmayı hedefliyoruz. Bunun için 31 Mart'ın bir beka  seçimi olduğunu söylüyoruz." dedi. 
 
Erdoğan, partisinin Sakarya mitinginde yaptığı konuşmada, 31 Mart  akşamı bu aşk hikayesini farklı bir şekilde yazacaklarını söyledi.
 
Hak ve hakikat yolunda 40 yıldır birlikte yolculuk yaptıkları  Sakarya'nın ilçelerindeki, mahallelerindeki, hanelerindeki vatandaşları  selamlayan Erdoğan, "Artık bahar kendini iyiden iyiye belli etmeye başladı.  Bahar, yılın bir mevsimi. Sakarya'nın gönlü vatan sevgisiyle, millet sevdasıyla,  ülkeye hizmet aşkıyla dört mevsim baharı yaşıyor. Baharın müjdecisi olarak  havaya, suya, toprağa düşen cemreler, inşallah 31 Mart'ta büyük ve güçlü  Türkiye'nin müjdecisi olarak ben inanıyorum, sandıklara da düşecektir." dedi.
 
Bunun için 11 günün kaldığını hatırlatan Erdoğan, seçim mitinglerine 8  Şubat'ta Sivas'ta başladıklarını, bugün Sakarya'da 45. il mitingini yaptıklarını,  Sakarya'dan sonra Kocaeli'ne gideceğini, İstanbul'da 13, Ankara'da 8 ilçe mitingi  yaptığını, akşam Üsküdar'da 14. ilçe mitingini yapacağını kaydetti.
 
Sakarya'ya gelmeden gittiği Ereğli ile birlikte çeşitli illerde 4 ilçe  mitingi gerçekleştirdiğini ifade eden Erdoğan, 39 günde 71 miting gerçekleştirmiş  olacağını anlattı.
 
"Çok koşturmamızın sebebi, milletimize olan aşkımızdır"
 
  
Katıldığı diğer toplantıları, buluşmaları, resmi programları,  kabulleri, ziyaretleri saymadığını belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam  etti:
 
"Cumhurbaşkanı olarak, yürütmenin başında bulunduğumuz Cumhur İttifakı  ile Meclis'te çoğunluğu elde tuttuğumuz halde, niçin bu kadar çok çalışıyoruz?  Niçin koşturuyoruz? Niçin mücadele ediyoruz, sadece 3-5 belediye başkanlığı veya  eksik veya fazla almak için bu kadar çalışılır mı? Eğer öyle olsaydı muhalefetin  bizim 71 miting yaptığımız yerde 171 miting yapması gerekirdi. Çünkü onların  böyle bir neticeye daha çok ihtiyaçları var. Buna rağmen bizim değil yarımız,  onda birimiz kadar bile çalışmıyorlar. Laf ola beri gele... Yasak savma  kabilinden göstermelik toplantılarla gün öldürüyorlar. Bizim böylesine çok  çalışmamızın sebebi, ülkemizi ve sizi çok seviyor olmamızdandır.
 
Bizim bu kadar çok koşturmamızın sebebi, milletimize olan aşkımızdır.  Bu ülkenin bir avuç toprağına, bu milletin tek bir ferdinin saçının teline zarar  gelmemesi için ülkemizi güçlü tutmamız gerektiğini biliyoruz. Ülkemizin gücünün  de, istikrar ve güven ortamının sürmesinden geçtiğini biliyoruz. İşte bu sebeple  31 Mart'ta elbette belediyelerimiz vasıtasıyla, şehirdeki insanlarımıza en güzel  hizmetleri sunabileceğimiz bir neticeye ulaşmak istiyoruz. Ama bunun yanında  seçimden ülkemizin tökezlemesini bekleyenlere fırsat vermeyeceğimiz bir sonuçla  da çıkmayı hedefliyoruz. Onun için 31 Mart'ın bir beka seçimi olduğunu  söylüyoruz."
 
Türkiye ile ve Türk milleti ile hesabı olan herkesin 31 Mart'ı  beklediğini ifade eden Erdoğan, "Son yıllardaki her seçimde bu gerçeği tecrübe  ettik. 2013 yılından önce Gezi olayları, ardından 17-25 Aralık emniyet-yargı  darbe girişimini yaşadığımızda, birileri 2019 mahalli idareler seçimlerinin bizim  sonumuz olacağını düşünerek, ellerini ovuşturuyorlardı. Hamdolsun milletimizle  birlikte olduk. Bu hesabı yapanların ellerini, böğürlerinde bıraktık." dedi.
 
"Milletimiz meydanı 31 Mart'ta da bunlara bırakmayacak"
 
Erdoğan, 2014 ağustosundaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde benzer bir  beklentiye girildiğini ama bu seçimlerde de istenilenin elde edilemediğini ifade  ederek, şunları kaydetti:
"Sonra 2015 haziran seçiminde hiçbir parti çoğunluğu elde edecek  sayıya ulaşamayınca, bir kez daha ümitlendiler. Sandılar ki milletimiz ülkesine  sahip çıkmayacak, bunlar da diledikleri gibi at oynatacaklar. Bu süreci de  milletimizle bir olup, kasım seçimleriyle geride bıraktık. Baktılar sandıkta  olmuyor, 15 Temmuz'da darbeyle ülkeyi ele geçirmeye çalıştılar. Hamdolsun bunda  da başarılı olamadılar. Milletimiz canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip  çıktı. Cumhur İttifakı'nda birlikte olduğumuz MHP ile ülkemizi yeni yönetim  sistemine geçirdiğimiz 16 Nisan halk oylaması ile geçen yıl yapılan  cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde de hep hüsrana uğradılar.
 
Şimdi de gözlerini 31 Mart'a dikmiş durumdalar. Tüm kalbimle  inanıyorum ki, bir kez daha başaramayacaklar. Milletimiz meydanı 31 Mart'ta da  bunlara bırakmayacak. Gözlerini öyle karartmış durumdalar ki, iradelerini terör  örgütünün emrindeki partiye teslim edecek kadar işi ileriye götürdüler. Her ne  kadar kendilerini inkar etmeye çalışsa da terör örgütünün emrindeki partinin eş  başkanı her fırsatta çıkıp bu gerçeği bas bas bağırarak ilan ediyor."
 
 
 
 
CHP'ye gönül verenlere, İP'ye, SP'ye sempati duyanlara sesleniyorum. Gelin bu karanlık oyunu bir kez daha bozalım. Gelin ülkeyi tökezletmek isteyenleri bir kez daha hüsrana uğratalım. Bugün Türkiye'nin bir olma, beraber olma, iki parmakları gibi kenetlenme günüdür. Ülkemizde bazıları kendi tarihimizdeki zaferleri unutmuş olabilir. Yeni Zelanda'daki olayı gördünüz. Ama elin oğlu hiçbirini unutmamış. 2019'da gelmiş silahına kazımış. Cami basıp 50 müslüman kardeşimizi alçakça katletti. Bölücü örgütün amacı da aynı değil mi? Bazılarının gözleri vardır görmez, kulakları vardı duymaz, dilleri vardır konuşmaz. Bazıları da hepsini görür, duyar ama başka türlü konuşur. Bizim kalbimiz ve dilimiz aynıdır. 
 
Bu şehrimizi aşkla sevmekle kalmadık. Tarihi hizmetlerle de kavuşturduk. Sakarya'da 17 yılda 24 katrilyon yatırım yaptık. 28 bin seyirci kapasiteli bir stadyum, futbol sahaları yaptık. Millet bahçelerinin yapımına başlıyoruz.
 
İmar barışı ile 179 bin Sakaryalı kardeşimizin sorununu çözdük. 133 kilometreden aldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye çıkardık. Çatalca-Yassıören kesimiyle Habibler kavşağının resmi açılışını 3 gün önce Çatalca'da yaptık. Sakarya'ya hızlı treni getirmenin yanı sıra kente hızlı tren fabrikasını kurmak da bize nasip oldu. Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattı aynı zamanda Sakarya'nın projesidir.  Türkiye teknolojisi bulunmayan modern metro araçlarını artık Sakarya'da üretiyoruz. Karasu Limanı'nı tamamyarak işletmeye açtık. Bu liman Karadeniz'den dünyaya açılan kapı olmaya adaydır.
 
Gebze-Halkalı hızlı tren hattı İpek Demiryolu hattının ülkemizden geçen bölümü için çok önemlidir. Adapazarı-Pendik arasında tren seferleri başladı. Ballıkaya Barajını da yakında hizmete açıyoruz. Sulama tesisleriyle bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız.
 
 
 
Erdoğan, "Suriye meselesi sınırlarımızda bir  terör koridoru oluşturulması aşamasına gelmişken istikrarımızı tehlikeye  atamayız. Diplomasiden ekonomiye her alanda dışarıdan ülkemize yönelik saldırılar  her gün daha da artarken devletimizi zafiyete uğratamayız." dedi. 
 
Bazı HDP'li milletvekillerinin terör örgütü PKK'yı destekleyen  konuşmalarının yer aldığı görüntüleri izleten Erdoğan, Türkiye'de Kürdistan diye  bir bölge olmadığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 780 bin kilometrekarede, 82 milyon nüfusla  Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Roman'ıyla ve  Arnavut'uyla herkesin bir ve beraber olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizi  bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar." diye konuştu.
 
Erdoğan, kalabalıkla birlikte rabia işareti yaparak, "Tek millet, tek  bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş  olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." ifadelerini yineledi.
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin seçimlerle ilgili video  görüntüleri izleten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Senin bu ülkedeki tüm etnik unsurlara, Türk'üne, Laz'ına, Çerkez'ine,  Gürcü'süne, Abazha'sına, Arnavut'una, hepsine saygın olacak. Türkiye benim Kürt  kardeşlerimden ibaret değil ki. Şu anda Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Anadolu'da  bunca Kürt kardeşlerimin oylarını alıyoruz. Belli bölgelerde birinci partiyiz.  Bunlar tamamen bu ülkede etnik yapı oluşturmak istiyorlar. Sizin bu anlayışınıza  da fırsat vermeyeceğiz. Çünkü sen zaten Kürt de değilsin. Ne idüğü belirsiz.  Kürdistan'ı çok seviyorsan Kuzey Irak'ta var. Buyur oraya git. Senin gibi olanlar  varsa onlar da oraya gitsin ama bu ülkeyi size böldürtmeyeceğiz."
 
"Karanlık oyunu birlikte bozalım"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesine ve milletine olan  sevgisinden zerre kadar şüphe duymadığı CHP'ye gönül verenlere, milliyetçiliği  konusundaki samimiyetine yürekten inandığı ve hala İYİ Parti'ye ümit  bağlayanlara, geçmişi inkar etme pahasına garip bir siyasetin içinde bulunan ve  hala Saadet'le birlikte olanlara, iradeleri adeta bir meta gibi pazarlanan,  tezgaha konulan Kürtlere seslendiğini söyledi.
 
Hangi sebeple olursa olsun kırgınlığını sandığa yansıtma düşüncesi  olanlara da seslendiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Gelin bu karanlık oyunu birlikte bir kez daha bozalım. Gelin  Türkiye'yi tökezletmeye çalışanları birlikte bir kez daha hüsrana uğratalım.  Gelin 2023 arifesinde ülkemizi yeniden bir asır öncesine götürmek için fırsat  bekleyen bu grupların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakalım. Gelin  ülkemizi büyük ve güçlü Türkiye yolundaki bu önemli dönemeçten birlikte sağ salim  çıkartalım. Siyasette yeni ufukların açılmasına ihtiyaç varsa, gelin bunu  birlikte ama doğru zamanda yapalım. Bugün Türkiye'nin bir olma, beraber olma, iki  elin parmakları gibi kenetlenme günüdür. Suriye meselesi sınırlarımızda bir terör  koridoru oluşturulması aşamasına gelmişken istikrarımızı tehlikeye atamayız.  Diplomasiden ekonomiye her alanda dışarıdan ülkemize yönelik saldırılar her gün  daha da artarken devletimizi zafiyete uğratamayız."
 
"Milletimizle hep gönül diliyle konuştuk"
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni  Zelanda'daki terör saldırısına değinerek, şunları kaydetti:
 
"Ülkemizde bazıları kendi tarihimizin zaferlerini ve yenilgilerini  unutmuş olabilir. Ama elin oğlu hiçbirini unutmamış. Unutmadığı gibi 2019'da  getirip, onu da silahına kazımış. Bununla yetinmeyip cami basıp 50 Müslüman  kardeşimizi alçakça katletmiş. Bölücü örgütün eli kanlı teröristlerinin de bu  alçak katille amacı aynı değil mi? Amaç Türkiye'yi yapabilirlerse tümüyle yıkmak.  Beceremezlerse zayıflatmaktır. Amaç bu vatandan son ferdimize kadar hepimizi ölü  veya diri atmaktır. Amaç bize bu dünya üzerinde özgürce nefes alabileceğimiz  hiçbir yer bırakmamaktır. Bu oyunu görmeyenlere diyecek sözümüz yok. Çünkü  bazılarının gözleri vardır görmez, kulakları vardır duymaz, dilleri vardır,  konuşmaz. Bazıları da hepsini görür, duyar ama başka türlü konuşur. Bizim  milletimizin kalbiyle dili aynı istikamettedir. Bunun için biz de milletimizle  hep gönül diliyle konuştuk, gönül diliyle anlaştık. Bugün de aynısını yapıyoruz.  İnşallah 31 Mart seçimlerinde bu hasbi iletişimimizin neticesini alacağız."
 
Erdoğan'ın, "Sakarya 31 Mart'ta şehrine ve ülkene sahip çıkıyor musun?  Sakarya 31 Mart'ta milli iradeye, demokrasiye, özgürlüğe sahip çıkıyor musun?  Sakarya 31 Mart'ta hizmet siyasetine sahip çıkıyor musun?" sorularına  katılımcılar "evet" yanıtını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehri sadece aşkla sevmekle kalmadıklarını,  tarihi hizmetlerle de tanıştırdıklarını dile getirdi.
 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kente 17 yılda 24 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade  ederek, eğitimde 3 bin 136 yeni derslik inşa ettiklerini, 86 binden fazla  öğrencinin yüksek öğrenim gördüğü şehre 2. devlet üniversitesi olan Sakarya  Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ni kurduklarını anlattı.
 
Yüksek öğrenim öğrencileri için 9 bin 554 kişi kapasiteli yurtları  açtıklarını, 2 yıla kadar Pamukova'da 250 kişilik bir yurt daha açacaklarını  belirten Erdoğan, şehre 28 bin seyirci kapasiteli bir stadyum, spor salonları,  futbol sahaları inşa ettiklerini söyledi.
 
Erdoğan, eski stadın yerine yapacakları Millet Bahçesi'nin  çalışmalarına da yakında başlayacaklarını müjdeleyerek, 2020'de Türkiye'de ilk  defa yapılacak Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası'nı Sakarya'ya getirdiklerini  aktardı.
 
Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'nde sporcuların yanında, tüm halka da hizmet  verdiklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarımıza, engellilerimize  toplamda 1,3 katrilyon lira tutarında sosyal yardım yaptık. Sağlıkta toplam bin  335 yataklı, 17'si hastane olmak üzere, 47 adet sağlık tesisini şehrimize  kazandırdık. 200 yataklı Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile  birlikte 6 sağlık tesisimizin inşaatı sürüyor. İhale sürecinde olan bin yataklı  Sakarya Şehir Hastanemizin yapımına inşallah yakında başlıyoruz. Sakarya'da  bugüne kadar 7 bin 362 konut projesini hayata geçirdik. İmar barışıyla 179 bin  Sakaryalı kardeşimizin sorununu çözdük. Adalet hizmetlerinin etkin yürütülmesi  için Sakarya'da İstinaf Mahkemesini faaliyete geçirdik. Ulaştırmada 133  kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 268 kilometre ilave ile 401  kilometreye çıkardık."
 
Sakarya'ya yatırımlar
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzunluğu 398 kilometre olan Kuzey Marmara  Otoyolu'nun Odayeri-Kurtköy ve Odayeri-Yassıören aralarını daha önce trafiğe  açtıklarını hatırlatarak, Çatalca Yassıören kesimiyle, Habibler  Kavşağı-Başakşehir Kavşağı arasının resmi açılışını da üç gün önce Çatalca'da  yaptıklarını söyledi.
 
Buradan Kocaeli'ne geçip, orada mitingi yapıp, canlı bağlantıyla  otoyolun yaklaşık 45 kilometrelik kesiminin daha açılışını gerçekleştireceklerini  dile getiren Erdoğan, "Projenin 257 kilometrelik Kurtköy-Akyazı kesiminin  tamamını önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Bu otoyolun, ana yol, bağlantı yolu ve  kavşak kollarıyla birlikte 67 kilometresi Sakarya il sınırları içindedir. Kuzey  Marmara Otoyolu'nun İstanbul-İzmir Otoyolu'na da bağlantısını sağlayarak bu iki  projeyi birbirine entegre ediyoruz. Böylece Marmara Bölgesinin kuzey-güney ve  doğu-batı aksında konforlu bir güvenli erişim sağlamış oluyoruz." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya'daki bir diğer önemli yol projesinin de  Karasu Tüneli'nin de içinde olduğu Kaynarca-Karasu-Kocaeli-Ankara Hududu Bölünmüş  Yolu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"Buradaki çalışmaları da önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. Yapımı devam  eden Akyazı-Dokurcun-Ballıkaya varyantı bölünmüş yolunu, İstanbul, Edirne,  Gümüşova otoyollarındaki çalışmaları da seneye tamamlıyoruz. Adapazarı-Hendek  ayrımı, Karapürçek Akyazı yolundaki çalışmaları, Körfez Kavşağı, Gümüşova  Kavşağı'ndaki çalışmaları, Sinanoğlu Limandere şehir geçişini ve Sakarya Topça  Köprülü Kavşağı'nı da bu yıl bitiriyoruz. Çevreyolu dahil, İznik-Mekece yolunu  ise 2 yıla kadar tamamlıyoruz."
 
"Karasu Limanı Karadeniz'den dünyaya açılan kapı olmaya adaydır"
 
Erdoğan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın, aynı zamanda  Sakarya'nın projesi olduğunu belirterek, "Hızlı treni getirmenin yanında  Sakarya'ya hızlı tren fabrikasını kurmak da şüphesiz bize nasip oldu. Bunu biz  kurduk. Türkiye'de teknolojisi bulunmayan her türlü hızlı tren setlerini ve  modern metro araçlarını artık Sakarya'da üretiyoruz. Toplam maliyeti 10,5  katrilyon lira olan Gebze-Halkalı Hızlı Tren Hattı, İpek Demiryolu'nun ülkemizden  geçen bölümünün önemli bir bağlantısını oluşturuyor. Bu projeyi de yakında hayata  geçiriyoruz." şeklinde konuştu.
 
Sakarya sanayisi için çok önemli bir proje olan ve yapımı için temeli  1995'te atılan Karasu Limanı'nı tamamlayarak, işletmeye açtıklarını vurgulayan  Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Sahip olduğu kapasite ve sunduğu taşıma avantajlarıyla bu liman  Karadeniz'den dünyaya açılan kapı olmaya adaydır. Şehri, Karasu Limanı'na ve  sanayi tesislerine bağlayacak demiryolu projemizin yapımı devam ediyor. Bu  demiryolunu Ereğli ve Bartın limanlarına bağlayacak bir başka projemizin etüt  çalışmaları da sürüyor. Ada Ekspresi'nin seferleri yüksek hızlı tren çalışmaları  sebebiyle durdurulmuştu. Sakarya'nın bu imkandan daha fazla ayrı kalmasına gönlüm  razı olmadı. Hemen seferlerin başlatılması talimatını verdim ve ilk tren  cumartesi günü öğle vakti yanımızdaki istasyona ulaştı. Bundan sonra her gün 5  gidiş, 5 geliş olacak şekilde Adapazarı-Pendik arasında sefer yapacak. Hayırlı  olsun. Sakarya'da iki baraj, bir gölet inşa ettik. 3 baraj ve 5 gölet daha inşa  ediyoruz. Bunlardan biri de şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan  Ballıkaya Barajı'dır. İnşallah bu barajı da yakında hizmete alıyoruz. İnşa  ettiğimiz sulama tesisleriyle, 38 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yapım  çalışmaları devam eden sulama tesisleriyle 44 bin dekar araziyi daha sulamaya  açacağız."
 
"Bu Bay Kemal var ya bu çok garip bir insan"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda inşa ettikleri 53 adet taşkın  koruma tesisiyle, 151 yerleşim yeri ve 130 bin dekar araziyi taşkın zararlarından  koruduklarını, Sakaryalı çiftçilere toplam 1,4 milyar lira tutarında tarımsal  destek verdiklerini söyledi.
 
Sakarya'da son 17 yılda Karasu, Cevizli ve Kaynarca mobilya ihtisas  organize sanayi bölgelerine bir teknopark, 16 Ar-Ge merkezi ve 3 tasarım merkezi  kurduklarını dile getiren Erdoğan, kentte yatırımcılara 13 katrilyon liralık  yatırım teşvikiyle destekleyerek 36 bin kişilik ilave istihdam oluşturduklarını  belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Endüstri bölgesi olarak belirlediğimiz 222 hektar alan üzerine  kurulan BMC Sakarya Karasu Üretim ve Teknoloji Üssü'nün temelini 13 Ocak'ta  bizzat attım. Bu tesise tank, zırhlı araç, askeri kamyon, ticari araç, motor,  hızlı tren ve metro gibi pek çok üretim hattı yer alacak. Yatırım büyüklüğü 500  milyon dolara ulaşacak bu tesis tüm etaplarıyla faaliyete geçtiğinde 10 bin  kişiye istihdam sağlayacak. İlk etabı bu yıl, ikinci etabı ise seneye devreye  girecek tesisle kendi ihtiyaçlarımızı karşılama yanında, yılık 1 milyar dolar  civarında ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Böylece Sakarya ile birlikte tüm  Türkiye'nin iftihar kaynağı olacak dev bir yatırım Sakarya'da hayata geçmiş  olacak. Şimdi bir şeye geliyorum, bu Bay Kemal var ya bu çok garip bir insan.  Arifiye'de ana bakım fabrikası, fırtına obüsü, poyraz mühimmat aracı, silahlı  kuvvetlerimiz için çeşitli paletli araçlar, dürbünler ve optik malzemeler üreten  önemli bir tesistir. Savunma sanayimizin birikiminde önemli yeri olan bu tesisi,  modernize etmemiz ve daha etkin kullanmamız şart hale  gelmiştir. Bu çalışmaları  sadece kamu imkanlarıyla gerçekleştirmeye kalktığımızda böyle bir fabrikayı en az  oraya yapılacak yatırım için 50 milyon dolar gerekiyordu."
 
Burada çok daha farklı bir adım attıklarını, yüksek teknolojiye ve  hızlı iş üretme süreçlerine geçmeye hemen ihtiyaç olduğunu vurgulayan Erdoğan,  sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bunun için Arifiye'deki ana bakım fabrikasının işletmesini gereken  yatırımları da yapmak, modernizasyonu gerçekleştirmek ve üretimi hızlandırmak  üzere, BMC'de yüzde 50-50 Katar ile orada ortaklığımız var. Aynı ortaklığı buraya  da taşıdık. 25 yıllığına burayı Katar-Türk iş birliği olan BMC'ye devrettik. Bay  Kemal ne diyor? 'Sattılar' diyor. Satılan birisi varsa sensin. Niye yalan  söylüyorsun? Burada kesinlikle bir mülkiyet devri söz konusu değildir. Varsa  böyle bir şey ispatla. Ben her şeyi bırakmaya varım. Ama sen, siyasetten  çekilmeye var mısın? Çünkü dürüst değilsin. Yalancısın. Akşam yalan, sabah yalan. 
 
Man Adası diye bir şey tutturdun, mahkemede 2,5 milyona mahkum oldun.  Şimdi yargı kararını bekliyoruz. Onlar da bir yardım sandığı kurdular. Bay Kemal  için milletvekilleri 5'er bin lira veriyorlar. Ben de inşallah yargı onayı  geldiği zaman 2,5 milyonu Mehmetçik'e Yardım Vakfımız var, oraya vereceğim. Bu  fabrikanın arazisi, taşınmazları, tezgahları, ekipmanları, her şeyi devlete ait  olarak kalacak, sadece işletmesi özel sektörde olacak 25 yıllığına. Burada  çalışan işçilerimiz de hiçbir hak kaybı yaşamadan üretimine devam edecek. Zaten  burada yapılacak modernizasyonlar ve üretim artışı sonucunda ister istemez ilave  istihdama da ihtiyaç duyulacak. Böylece hem Türk savunma sanayi hem de  Sakarya'nın savunma sanayimizdeki yeri daha da güçlenmiş olacak. "
 
Erdoğan, göreve geldiklerinde savunma sanayinin yüzde 20'sinin yerli  olduğunu, şimdi ise yüzde 70'e ulaşıldığını anlattı.
 
Ereğli Demir Çelik Fabrikası kurulacağı zaman, CHP zihniyetinin ona da  karşı çıktığını belirten Erdoğan, "Bunlar yapmak için yok, bunlar yıkmak için  var." dedi.
 
Sakarya'daki 65 bin iş yerine 1,5 katrilyon liralık SGK'nın prim  teşviki verdiğini ifade eden Erdoğan, Sakarya'ya ve 15 ilçesine doğalgaz  sağladıklarını, bunların şehre kazandırdıkları hizmetlerin bir kısmı olduğunu,  gelecek dönemde Sakarya'yı daha büyük yatırımlarla tanıştırmaya devam  edeceklerini kaydetti.
 
 Notlar
 
Sakarya Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinge Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti ve MHP Sakarya Milletvekilleri  ile Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sakarya Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Ekrem Yüce, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu,  belediye başkan adayları ve vatandaşlar katıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopter pistinden meydana otobüsle gelirken,  yol üzerinde oyuncak, çay ve kitap dağıttı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan miting sonunda da vatandaşlara bez çanta  içerisinde çay dağıttı. Erdoğan son olarak 16 AK Parti ve bir Cumhur İttifakı  Adayı ile sahnede halkı selamlarken "Bir Aşk Hikayesi" şarkısını seslendirdi.