Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması!

AA |  01 Şubat 2019 Cuma - 15:01 | Son Güncelleme : 01 02 2019 - 16:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar'daki Hacı Harun Ekşi Camisi'nin açılışında, gerek Burhaniye gerekse Emniyet mahallelerine komşu oldukları belirterek, buralardaki ibadethanelerde beraber ibadet yaptığı kişilerin cumasının mübarek olmasını diledi.

Üsküdar'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşümle ilgili önemli mesajlar verdi: "Cumhurbaşkanı'nın, bakanların, belediye başkanını dediğini dinlemiyorsunuz müteahhidin dediğini dinliyorsunuz. Evinizi müteahhide vermeye mecbur değilsiniz."


Merhum Hacı Harun Ekşi'nin adına ailesinin böyle bir eseri inşa  ettirmelerinin onu ebedi alemde kalıcı kılacağını ifade eden Erdoğan, Peygamberin  "Rabb'imiz kim benim için dünyada bir mescit inşa ederse ben kendilerine cennette  bir bina inşa ederim." dediğini söyledi.
 
Erdoğan, Allah böyle dediği için bu yolda unutulmamak için adımların  hayır için atılması gerektiğini vurgulayarak, "Zira unutulmamak istiyorsak ya bu  tür eserler inşa edeceğiz ya hayırlı evlatlar yetiştireceğiz veyahut da çeşmeydi,  köprüydü bu tür yatırımlar yapacağız. Bunlar kaldığı sürüce biz de unutulmayız.  Yolumuz bu. Baki öyle diyor. 'Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş' diyor.  İşte bu eserler kaldığı sürece bizler de baki olarak anılırız." diye konuştu.
 
Caminin yapıldığı alanda daha önce bulunan mescidin sıkıntılı olduğunu  dile getiren Erdoğan, şimdi ise onun yerine çok daha farklı ve güçlü  denilebilecek bir külliye yapıldığını anlattı.
 
Bölgenin depreme dayanıklılık noktasında sıkıntılı olduğunu belirten  Erdoğan, külliye olarak yapılan müştemilat içerisinde 2 bin 100 kişilik cami  olduğunu, 55 yataklı bir yurdun bulunduğunu, imam ve müezzin için lojmanların yer  aldığını söyledi.
 
Erdoğan, bunlarla birlikte şadırvanı, tuvaleti ve çevresinin  düzenlenmesiyle toplamda 2370 metrekarelik alan içerisinde böyle bir eserin inşa  edilmesinin mahalleye ayrı bir zenginlik ve güç kattığını dile getirdi.
 
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, bölgedeki kentsel dönüşüm  çalışmalarına da değindi.
 
Namazın ardından camiden çıkarken bir vatandaşın kendisine kentsel  dönüşüm konusunda yaşadıkları durumu aktardığını dile getiren Cumhurbaşkanı  Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Bizim zorla bir kentsel dönüşüm adımımız yok. Biz istiyoruz ki burada  malum, depremle ilgili bir sıkıntı var ama bütün mesele gönüllük esasına dayalı  olarak... Bazı müteahhitler diyormuş ki 'Ben yüzde 60'ını, 70'ini alırım ondan  sonra da seni kapıya koyarım'. Müteahhidin dediği geçerli değil ki. Siz  Cumhurbaşkanının dediğini dinlemiyorsunuz, bakanların dediğini dinlemiyorsunuz,  belediye başkanının dediğini dinlemiyorsunuz, müteahhidin dediğini dinliyorsun.  Sen müteahhide evini vermeye mecbur değilsin; böyle bir şey yok. Böyle bir  sıkıntı olduğu anda muhtara belediye başkanımıza durumu bildirin ben burada  komşunuzum zaten, gelin bana bildirin. Böyle bir şeyi yapamayacaklarını görün."
 
"MÜTEAHHİTLER KAZANSIN DİYE DE BÖYLE BİR ADIMI ATMAYIZ"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizim bütün derdimiz buraları en güzel şekle nasıl getirebiliriz.  Şimdi görüyorsunuz burada ne plan var ne proje var. Allah göstermesin yarın öbür  gün buralarda bir deprem olursa ve bu depremden sonra hazmedemeyeceğimiz  neticeler olursa ne yaparız o zaman? Kime ah edersiniz? Yine bana ah edersin  'Niye bu binaları planlı, projeleri uygun bir şekle dönüştürmedin' diye.  Görüyorsunuz işte şimdi binalarımıza bakalım. Ben de burada oturduğum için  konuşuyorum. Hala da aynı şekilde ve 5 katlı bina da var, 6 katlı bina da var,  onun yanında 2 katlı bina da var. Allah göstermesin, bir zelzele bir deprem bunun  faturası bize çok ağır olur. Her şey, gönüllülük esasına dayalıdır. Kimseyi  buradan kovmaya dayalı bir şey, kentsel dönüşümde söz konusu değildir. Anlaşmak  suretiyle belediye başkanı arkadaşlarımızın bu konuda aracı olması suretiyle veya  bu konuda yine çevre şehircilik bakanlarımızın da devreye girmesi suretiyle bu  adımları atarız asla vatandaşımızın mağdur olmasına fırsat vermeyiz böyle bir  zemini de yani müteahhit arkadaşlar var burada kusura bakmasınlar, müteahhitler  kazansın diye de böyle bir adımı atmayız."
 
Camiyi mahalleye kazandıran iş adamı Mahmut Ekşi ve ailesine teşekkür  eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Hacı Harun Ekşi'ye rahmet diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından dua edildi.