Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş enflasyon açıklaması!

AA |  02 Mart 2019 Cumartesi - 13:50 | Son Güncelleme : 02 03 2019 - 16:41

Memleketi Rize'de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdelerini peş peşe sıraladı. Erdoğan, "İnşallah enflasyon tekrar yüzde 6'lara, 7'lere kadar düşecek. Çünkü bize böyle 20,19,buralarda enflasyon yakışmaz" dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan,partisince Rize'deki 15 Temmuz Demokrasi ve  Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti. "Has bahçe içinde gülümsün Rize, gönül gözüm, gönül dilimsin Rize,  senin yüreğimde ayrı yerin var, baba ocağımsın, ilimsin Rize. Rize, baba ocağım,  ana yurdum Rize." sözleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm  hemşehrilerini selamladı.
 
Tüm ilçeleri de tek tek selamlayan Erdoğan, "Başındaki çemberin dalı  var çiçeği yok, ha bu deli gönlümün sizden geçeceği yok. Benim gönlüm Rize'den  vazgeçmez, Allah'ın izniyle Rize de bizden vazgeçmez." diye konuştu.Her fırsatta Rize'ye gelerek, burada konakladığını ve hemşehrileriyle  hasret giderdiklerini belirten Erdoğan, dün Ardahan ve Artvin'de miting ve toplu  açılış töreni yaptıklarını hatırlattı. Yarın Ordu ve Samsun programlarına katılarak, Ankara'ya döneceğini  bildiren Erdoğan, "Rize'den aldığımız güçle enerjiyle moralle inşallah 31 Mart'a  kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." dedi. Bu seçimlerde de Rize'den rekor beklediğini vurgulayarak,  vatandaşlara, "Rekora hazır mıyız? Türkiye'de 1 numara olacak mıyız?" diye soran  Erdoğan, olumlu yanıt almasının ardından, "Siz isterseniz yaparsınız. Ben size  inanıyorum. Sizleri sadece Allah için seviyorum." ifadesini kullandı.Kadın ve gençlere "Kapı kapı dolaşıyoruz değil mi?" diye soran  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Anlatacaklarımı bilmeyenlere de anlatmanızı bekliyorum. Birileri  gözlerini dikmiş 31 Mart gecesini bekliyor. Kimler olduğunu anlıyorsunuz. Kim  onlar? Malum, Rizeli bunlara fırsat verir mi? Rizeli, ülkesinin ve evlatlarının  istikbali söz konusu olduğunda mücadele safının en önünde yer alır mı? Rize, 31  Mart'ta istikrarımıza, istiklalimize, istikbalimize göz dikenlere bir kez daha  derslerini veriyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta bir kez daha milli iradeye sahip  çıkıyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta bir kez daha tevazu, samimiyet ve gayretle  'memleket işi, gönül işi' diyor muyuz? 31 Mart'ta mührü gönül belediyeciliğine  vuruyor muyuz? Rize, 31 Mart'ta merkezde ve tüm ilçelerimizde belediye başkan  adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?"Vatandaşlara "Rabia çok önemli, öyle bir haykıralım ki tüm Türkiye  duysun." diyen ve vatandaşlarla birlikte, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek  devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte  Türkiye olacağız." ifadelerini tekrarlayan Erdoğan, "Duymayanlar duysun,  duyanların yürekleri oynasın. Cumhur İttifakı'nın karşısına bir yanda Feto'yu,  bir yanda PKK'yı alıp önüne birkaç parti katanlara 31 Mart'ta derslerini veriyor  muyuz? İşte benim Rize'm budur." diye konuştu.
 
"Bizim arkamızda da halk var, hak var"
 
Vatandaşlara, alandaki ekranlardan HDP'li bazı yöneticilerin  konuşmalarının yer aldığı videoyu izleten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Doğu Karadeniz'den, Rize'den tüm Türkiye'ye sesleniyorum, Türkiye'de  Kürdistan diye bir bölge var mı? Yok. Bizde Doğu Anadolu var, Güneydoğu Anadolu  var, Karadeniz var, Akdeniz var, Orta Anadolu var, Ege var, Marmara var, 780 bin  kilometrekare ile Türkiye var. Şimdi bunlara gönül verenlere sesleniyorum; Bay  Kemal sen kimlerle kol kola gezdiğini görüyor musun? Sözde İYİ Parti siz kimlerle  kol kola olduğunuzu görüyor musunuz? Saadet Partisi sen kimlerle kol kolasın?  Rahmetli Erbakan Hocamız kalksa acaba bunlara ne derdi? Ah kardeşlerim ah, ne  hallere düştük, ne hallere. Şu hale bak durmadan yatıyorlar, kalkıyorlar 'Atatürk'ün partisi.'  Atatürk'ün partisinin bunlarla ne işi var? Şu CHP'ye 31 Mart'ta sandıklarda bir  Osmanlı tokadı vurmaya var mıyız? Onun için Türkiye'nin neresinde benim Rizeli  hemşehrilerim varsa, bunları telefonlarla arayacak mıyız? Hepsini arayalım,  hepsine bu durumları anlatalım. Ne diyor? 'Bizim arkamızda PKK var' diyor, 'Bizim  arkamızda YPG var' diyor. Hanımefendi, bizim arkamızda da halk var, Hakk var,  Hakk."İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un "Allah'a dayan, sa'ye sarıl,  hükmüne ram ol, yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol." ifadelerini aktaran  Erdoğan, "Bizim yolumuz bu ama onların yolu da onlar da İmralı'daki terörist  başına sırtını dayıyor, hey gidi hey. İşte bunlara 31 Mart'ta gerek Batı'da,  gerek Doğu, Güneydoğu, her yerde gereken dersi inşallah hep beraber vereceğiz."  dedi.
 
 
 
 
Rize'yi sadece derin bir aşkla sevmekle kalmadıklarını, aynı zamanda  şehri yatırımlar, hizmet ve eserlerle donattıklarını belirten Erdoğan, son 17  yılda şehre 18 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi. Erdoğan, kendilerinden  öncekilerin böyle bir derdinin olmadığını ifade etti. Eğitimde bin 800 yeni derslik inşa ettiklerini aktaran Erdoğan, bugün  20 bin yükseköğrenim öğrencisi, bin 72 öğretim üyesiyle bölgenin parlayan yıldızı  haline gelen üniversiteyi memleketle buluşturduklarını dile getirdi.
Yükseköğrenim öğrencileri için 4 bin 526 kişi kapasiteli yurt binaları  açtıklarını hatırlatan Erdoğan, Güneysu Deresi'nde öğretim üyeleri için yerel  mimariyle lojmanlar yapıldığını kaydetti.
 
Bu yıl Ardeşen'de 300 kişi kapasiteli, bir kaç yıla kadar Merkez'de,  Çayeli'nde, Fındıklı'da, Güneysu'da ve Pazar'da toplamda 2 bin 750 kişi  kapasiteli 5 yurt binası daha yapacaklarını belirten Erdoğan, "Rize'ye yüzme  havuzları, sporcu fabrikası, gençlik merkezi, spor salonu, kamp eğitim merkezi,  Çayeli ve Güneysu'ya gençlik merkezi, ilçelerimize futbol sahaları inşa ettik.  Ardeşen, Pazar ve Fındıklı gençlik merkezlerimizin, Rize su sporları tesisimizin,  Çamlıhemşin, İkizdere ve Kalkandere spor salonlarımızın, Pazar yarı olimpik yüzme  havuzunun yapımları devam ediyor." diye konuştu.
 
689 milyon lira destek
 
Şehirdeki ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, yaşlılara,  engellilere 689 milyon liralık kaynak aktardıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle  devam etti:"Sağlıkta 10'u hastane olmak üzere 28 tesisi şehrimize kazandırdık.  Bunlar arasında 400 yataklı Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 250 yataklı  Rize Devlet Hastanesi de var. Ayrıca, eğer taliplisini bulabilirsek sözümdeyim,  Rize'ye inşallah bir de şehir hastanesini ayrıca inşa edeceğiz. Rize'ye  kazandıracağımız 12 sağlık tesisinin plan, proje ve ihale çalışmaları devam  ediyor. Bu 800 yataklı şehir hastanesi noktasında ön hazırlıklar tamam, bütün  mesele şimdi o ihaleye girecek müşteriyi bulmak. İnşallah o bulunduğu anda  bismillah diyeceğiz. Çayeli'ne de 50 yataklı devlet hastanesi yapacağız. Rize'de  2 bin 708 konut projesini hayata geçirdik. İmar barışıyla 74 bin 462  hemşehrimizin sıkıntısını çözdük. Şehir merkezinde ve beldede hizmet verecek  toplam 9 atık su arıtma tesisinden 4'ünün yapımı, 5'inin proje çalışmaları devam  ediyor." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülbahar Hatun Camii, Fındıklı Meyveli köyü  Camii, Ardeşen Pirinçlik köyü Camii ve Çayeli Hacıbaşı Camii'nin de aralarında  olduğu 7 tarihi eseri restore ettiklerini hatırlattı. Rizelilere Karadeniz ağzıyla "Gökte yıldız ay misun" türküsünün,  "Kemençeme tel misun, derdimi bilir misun, hayde gidelim desem benimle gelir  misun" sözleriyle seslenen Erdoğan, "Biz de Rizeli hemşehrilerimiz, her yere  rahatça gidebilsin diye ulaşımda 20 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol  uzunluğunu 142 kilometre ilave ederek 162 kilometreye çıkardık. İkizdere-İspir  yolu, Ovit Tüneli ve bağlantı yollarını hizmetinize sunduk." dedi.
 
 Karadeniz ağzıyla "Ovit Tüneli'nden geçtin mi, nasil iyi midur?  Durmaduk çaliştuk, onlar seyretti biz dağları delduk." diyen Erdoğan, "Biz  Ferhat'ız Ferhat, siz de Şirin, dağları delerek Şirin'e ulaştık. Kar, kış  demedik, Ovit Tüneli'ni öyle açtık. Kar, bora fırtına vardı öyle açtık. Niye?  Bizim işimiz var. Koşmamız lazım, yapacağımız çok iş var." ifadesini kullandı. İyidere ayrımı-İkizdere devlet yolunu, Güneyce Tüneli'ni, Hurmalık  tünellerini, Saharha Tüneli'ni, Rize dağ dibi yolunu, İyidere-Çayeli  ayrımı-Güneysu yolunu, Rize-Çayeli-Büyükköy ayrımı yolunu, Gündoğdu-Veliköy  yolunu, Rize güney çevre yolunu bu yıl tamamlayacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı  Erdoğan, şunları söyledi:
 "Sayın Bakan tamamlıyor muyuz? Bak bir yanlış olmasın, hemşehrilerime  söz verdiğim zaman bu işin bitmesi lazım. Sayın Genel Müdür sen de orayasun ona  göre. Bitmiyor, Çayeli-Pazar-Hemşin ayrımı yolunu, İyidere-İkizdere  ayrımı-Kendirli yolunu ve Rize Diyanet Eğitim Merkezi ayrımı-Isırlık yolunu da  yine bu yıl sizlerin istifadesine sunuyoruz. 4 tüneli ve 3 köprüsüyle  Çayeli-Kaptanpaşa yolunu, 4 çift tüp tüneliyle birlikte  Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere yolunu ise seneye tamamlıyoruz.
 
 Deniz üzerine inşa ettiğimiz ikinci havalimanımız olan Rize-Artvin  Havalimanı'nın yapımına devam ediyoruz. Resmi olarak dün Artvin'de 2022'yi  söyledim ama sonra müteahhit firmalarla görüştüm, 'Allah'ın izniyle fevkalade bir  durum olmazsa biz bunu 2020 sonuna kadar da bitirebiliriz' dediler. Dolayısıyla  2020 sonunda artık Artvin-Rize Havalimanı'ndan Rize'ye geleceğiz. Buraya 20-25  dakika, Çayeli'ne 10-15 dakika bu kadar yakın mesafede, inşallah bunu yapacağız.  Yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra  ülkemizin ikinci deniz dolgusuna inşa edilen havalimanı olacak. Havalimanımızı  inşallah hizmete sunduktan sonra ben turizmde büyük bir patlama olacağına  inanıyorum. Ayder yaylalarına, Handüzü yaylalarına kadar bütün buralarda inşallah  turistleri göreceğiz. Gerek yabancı, gerek iç."
 
Rize Limanı'nın onarıldığını, Pazar'a, Çayeli'ne, Fındıklı'ya balıkçı  barınakları yaptıklarını dile getiren Erdoğan, İyidere'deki lojistik limanının  kendileri için önemli olduğunu kaydetti. Rize içme suyu tesislerinde inşaat çalışmalarının bitmek üzere  olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "İnşa ettiğimiz 56 taşkın koruma tesisiyle Rize şehir merkezi, 95  yerleşim yeri ve 15 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 21 taşkın  koruma tesisinde inşaat çalışmaları sürüyor. Rizemiz tabiat turizmi açısından son  derece önemli bir potansiyele sahip. Rize'nin turizm potansiyelinin  değerlendirilmesi için çalışıyoruz. Kaşgar Dağları Milli Parkı'nı yaptığımız  tesislerle kullanıma açarak, vatandaşımızı tabiatla buluşturduk. Tunca  Vadisi'nde, Handüzü'nde, Hemşin şelalelerinde Isırlık Tabiat Parkı'nda turizmi  geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar Rize'ye toplamda 2,5  katrilyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Son 17 yılda Rize'de Çaykur  tarafından 10,6 milyon ton yaş çay alımı karşılığında üreticilerimize yaklaşık  11,3 katrilyon lira ödedik. İnşallah şimdi yeni bir adım atıyor çay bitkisi gen  havuzunu oluşturuyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK ve  üniversitemizin beraberce yürüteceği bu projeyle en az 2 bin farklı adet gen  tipini tarayacak, iki adet gen havuzu oluşturacağız."
 
 
Türk Alman Üniversitesi iş birliğiyle yakın zamanda bir teknoloji  geliştirme bölgesi kuracaklarını belirten Erdoğan, Rize Merkez Sanayi Sitesi  Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi'ni de başlatacaklarını, bu projeyle şehir  merkezinde sıkışıp kalmış, çevre sorunlarına neden olan sanayi sitesini  taşıyarak, teknik, idari ve sosyal ihtiyaçları karşılayan, modern bir sanayi  sitesini hayata geçireceklerini ifade etti.  Acele kamulaştırmaya ilişkin işlemlerin ise devam ettiğini aktaran  Erdoğan, "Rizeli iş insanlarımıza toplam 1,5 katrilyon lira tutarında yatırım  teşviki sağladık. Desteklerimizle 3 bin 880 kişilik ilave istihdam oluşturduk.  Memleketimizdeki 17 bin iş yerimizi toplam 404 milyon lira tutarında SGK prim  teşvikiyle destekledik." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize, Güneysu, Ardeşen, Çayeli, Fındıklı ve  Pazar'a doğal gazı getirdiklerini anımsatarak, tüm bu çalışmalar neticesinde uzun  yıllar göç veren Rize nüfusunun artmaya başladığına işaret etti.
Sadece son 2 yılda yaklaşık 15 bin nüfus artışıyla Rize'nin  potansiyeline uygun şekilde geliştiğini vurgulayan Erdoğan, "İnşallah önümüzdeki  dönemde Rize'mizi daha nice hizmetlerle yatırımlarla eserlerle buluşturacağız."  dedi. Erdoğan, alandakilere, "Rize, 31 Mart'ta bir kez daha hizmet  siyasetini tercih ediyor muyuz? Memleket işi gönül işi diyen kadrolarla yola  devam ediyor muyuz? Tercihimizi bir kez daha istikrar ve güvenden yana kullanıyor  muyuz? AK Parti ve Cumhur İttifakı diyor muyuz?" diye sordu. Alandakilerin "evet" yanıtı karşısında Erdoğan, "Allah birliğimizi,  beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin." temennisinde bulundu. Türkiye büyüyüp güçlendikçe, zenginleştikçe bundan 81 vilayetin ve 82  milyon vatandaşın her birinin faydalanacağını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Yaptığımız her yatırımı, hayata geçirdiğimiz her projeyi  kazandırdığımız her hizmeti bu yolda atılmış bir adım olarak görüyorum. Biz  bugüne kadar sadece hizmet, eser siyaseti yaptık. Buna karşılık birileri hep  istismar siyasetiyle, kötümserlik yayarak, olumsuzluk pompalayarak, kendilerine  alan açmaya çalıştı. Milletimizin moralini bozmak için yapmadıkları işgüzarlık  kalmadı. Şimdi de işsizliği dillerine doladılar. Türkiye'de Hükümetlerimiz  döneminde 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkararak, Cumhuriyet tarihinin  rekorlarını kırdık. Biz nüfusu artan bir ülkeyiz. Bunun yanında kadınlarımızın ve  gençlerimizin katkısıyla iş gücüne katılım oranı fevkalade yükseldi. Buna rağmen  Türkiye'nin böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmesinin gerisinde  istikrar ve güven içinde ülkemizi her yıl yüzde 6 oranında büyütmemiz vardır."
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumdan rahatsız olanların boş durmadığını  ve Türkiye'nin geçen ağustos ayında büyük bir ekonomik saldırıya maruz kaldığına  işaret ederek, bu nedenle istihdamda bir miktar daralmanın ortaya çıktığını  vurguladı. "Hamdolsun ekonomik dalgalanmanın etkilerini önemli ölçüde kontrol  altına aldık." diyen Erdoğan, göreve geldiklerinde IMF'ye 23,5 milyar dolarlık  borç bulunduğunu, bunun sıfırlandığını, Merkez Bankasının 2,7 milyar dolar olan  döviz rezervinin ise 100 milyar dolara yükseldiğini anımsattı.
 
 "Enflasyonun hararetini inşallah daha da düşüreceğiz"
 
Başbakanlığı döneminde ise bu rezervin 135 milyar dolara kadar  çıktığını da belirten Erdoğan, "Ondan sonra bir düşüş yaşadık, 80'e kadar düştük  ama şimdi tekrar tırmanmaya başladık, şimdi 100. Faizlerden döviz rezervlerine  kadar her alanda olumlu haberler geliyor. Merkez Bankamız bu noktada yeniden  güçlenirken inşallah daha ileri gideceğiz, enflasyon tekrar 6'lara, 7'lere kadar  düşecek. Çünkü bize böyle 20-19 buralarda enflasyon yakışmaz, bunu da aşacağız.  Enflasyonun hararetini inşallah daha da düşüreceğiz." diye konuştu. Milleti, vurguncuların, piyasa simsarlarının eline bırakmamak için  tanzim satış uygulamalarını başlattıklarını kaydeden Erdoğan, "Bu adımın  sonuçları hemen kendini belli etti. Bay Kemal diyor ki 'Kuyruklar var.' Bay  Kemal, bu kuyruklar yokluk kuyruğu değil, bunlar varlık kuyrukları. Bu kuyruklar  SSK hastanelerinin kapısında hastalarımızın girdiği kuyruklar değil. Senin genel  müdür olduğun zamanda o hastanelerde ne çileler çekti benim vatandaşım."  ifadelerini kullandı.
 
 Erdoğan, vatandaşlara, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK  Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde hastanelerde yaşananlara ve Kılıçdaroğlu'nun  açıklamalarına ilişkin programın görüntülerini izleterek, "Bay Kemal sen bir  koyunu dahi güdemezsin. 9 seçime girdin, kaybettin. Şimdi 10'uncusuna giriyoruz,  yine kaybedeceksin. Senden bir şey olmaz. Sen dürüst değilsin, sen doğru  değilsin, dolayısıyla da batırdın, batıracaksın. Sen bir CD ile partinin başına  geçtin, koltuğa yapıştın şimdi de ayrılamıyorsun. Ayrılsan da ayrılmasan da 31  Mart'ta benim tüm Rizeli hemşehrilerim, tüm milletim size gereken dersi verecek."  değerlendirmesini yaptı. Şehir hastanelerinden görüntüleri de vatandaşlara izleten Erdoğan,  Rize'ye 800 yataklı bir şehir hastanesi yapmayı planladıklarını aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, her türlü ileri teknolojinin şehir  hastanelerinde bulunduğunu vurgulayarak, "Bay Kemal yolun uğrarsa senin de orayı  şöyle bir gezip görmende fayda var. Merak etme biz onu kullanmayız ama gör, bak  Türkiye ne hale geldi gör." dedi.
 
 İstihdam seferberliği
 
 İşsizlikle mücadele konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) ile bir hamle yaptıklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "3 ay boyunca ücreti, sigortayı, primleri, vergileri biz üstleneceğiz.  Burada TOBB da destek verecek. Tüm işverenlerimizle beraber yıl sonuna kadar 2,5  milyon işsize iş temin etmiş olacağız. Adımlarımız kararlı bir şekilde sürüyor.  Tüm işverenlerimizi, devletin kendilerine sergilediği bu imkandan faydalanmaya  davet ediyorum. Biz girişimcilerimizin iyi günlerinde olduğu gibi kötü günlerinde  de yanlarındayız. Bu anlayışla desteğe ihtiyaç duyan girişimcilerimizin,  çalışanlarının 3 aylık ücretlerini kısa çalışma ödeneği kapsamında biz  üstleniyoruz."
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam seferberliğini, valiler,  kaymakamlar, belediye başkanları, oda ve borsalarla  yürüteceklerini belirterek,  şunları söyledi: "2017 yılındaki seferberliğimizde 1,5 milyonluk bir ilave istihdam  başarısı yakalamıştık. Bu defa hedefimiz 2,5 milyon. 'Burası Türkiye Burada İş  Var' sloganıyla yürüttüğümüz bu seferberliği hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız.  Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız,  TOBB, diğer kurumlarımız bu konudaki hazırlıklarını tamamladılar. Şu anda  ekiplerimiz sahada çalışıyor. İnşallah yakında müjdeleri almaya başlayacağız. Bu  kampanyaya destek veren her işverenimiz, sadece ülkesinin değil, aynı zamanda  kendisinin de geleceğine sahip çıkmış olacaktır. Türkiye'yi el birliğiyle  büyüttük, bugünlere getirdik. İnşallah 2023 hedeflerine de yine aynı şekilde  ulaştıracağız."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki önemli müjde vermek istediğini belirterek,  ilkinin tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların elektrik abonelikleriyle  ilgili olduğunu söyledi. Bu kapsamda, elektrik sulama tarifesini tüm tarımsal  faaliyetleri içine alacak şekilde genişleteceklerini bildiren Erdoğan, "Küçükbaş  ve büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, seracılık yapanlar da artık tarımsal  sulama abonesi olarak yüzde 12 indirimli elektrik kullanabilecekler. Bu  uygulamayla üreticilerimize yıllık 500 milyon liralık bir destek sağlamış  oluyoruz." dedi. İkinci müjdenin de yeni sondaj gemisiyle ilgili olduğunu kaydeden  Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin halen Antalya açıklarında faaliyet gösterdiğini  anımsatarak, şöyle devam etti: "Yeni gemimizi aldık, adını 'Yavuz' olarak belirledik ve getirip  Yalova açıklarında demirledik. Bakım ve kontrol çalışmalarının ardından Yavuz da  Akdeniz'de petrol sondaj çalışmalarına başlayacak. Yavuz aynı standartlara sahip  dünyadaki 16 ultra derin sondaj gemisinden biridir. Türkiye olarak, Doğu  Akdeniz'deki ve Karadeniz'deki doğal gaz ve petrol haklarımızı en iyi şekilde  değerlendirmekte kararlıyız."
 Fatih ve Yavuz adlı gemilerin bu doğrultuda atılmış önemli birer adım  olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Sondaj işi bir yönüyle hesap kitap, teknik işidir,  bir yönüyle de nasip işidir. Her arayan bulamaz. Ama bulanlar, arayanlardır. Biz  de araya araya inşallah bulacağız. Gemilerimizin çalışmalarından müjdeli haberler  alacağımız günlerin inşallah çok yakın olduğuna inanıyorum." diye konuştu.
  
"Türkiye'nin düşmanlarıyla aynı dili konuşuyor"
 
CHP'nin bu çalışmalardan da çok rahatsız olduğunu belirten Erdoğan,  şunları kaydetti: "Korkuyor, 'ya bulurlarsa' diyor. Bulursak biz kazanacağız. Bu konuyu  Rumların ağzıyla Meclis'te gündeme getirdiler. Öne sürdükleri iddialarla Yunan  gazetelerinde manşete çıktılar. Akdeniz'deki faaliyetlerimizden hazımsızlık duyan  kimse, hepsinin ekmeğine yağ sürdüler. Biz ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin  haklarını savunurken, içeride böyle bir saldırıya maruz kalmamız gerçekten çok  manidardır. Bu durum CHP'nin sadece Feto ve bölücü örgüt ile değil, aynı zamanda  Kıbrıs Rumları ile de beraber yürüdüğünü gösteriyor. Biz her alanda yerli ve  milli çözümler peşinde koşarken, onlar Türkiye'nin düşmanlarıyla aynı dili  konuşuyor, aynı saldırıları yapıyorlar."
 Erdoğan, şu anda bulundukları yerde cep telefonlarıyla iletişimin  yerli baz istasyonu "ULAK" tarafından sağlandığına dikkati çekerek, mitinglerinin  sosyal medyadaki yayınlarının da bu baz istasyonları üzerinden yapıldığını  söyleyerek, şöyle devam etti: "Türkiye bunların eline kalsa inanın yerli ve milli baz  istasyonlarımızı teker teker sökerler. Çünkü bunların sicili bozuk. Geçmişte  Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması, her alanda kendi ayakları üzerinde durması  için atılan hangi adım, hepsini bunlar engelledi. Engelleyemediklerini de tıpkı  savunma sanayimizde, tıpkı otomobilimizde yaptıkları gibi sabote ettiler. Şimdi  bizim insansız hava araçlarımız var mı? Silahlı insansız hava araçlarımız var mı?  Şimdi daha büyükleri yapılıyor. Şimdi uçağımızı da yapmaya hazırlanıyoruz.   İnşallah 31 Mart'ta bunlara hak ettikleri dersi vereceğiz."
 
  
Miting alanında, "Rizeli yolundan şaşmaz, mührü yanlış yere vurmaz, öz  evladı var iken başka adres aramaz", "Reis'in şehri Reis'in gençliği" şeklindeki  pankartlar dikkati çekti. Üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın futbol oynadığı  gençlik yıllarından bir fotoğrafın bulunduğu bir başka pankartta ise "Sayende  gençler ilk 11'de" şeklindeki ifadenin yer aldığı görüldü. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından  hazırlanan pankartta da "Adınızı taşıyan üniversitede okumanın gururunu  yaşıyoruz" ifadesi yer aldı. Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti'nin seçim  şarkılarından "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması öncesinde AK Parti Rize  Milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve Muhammed Avcı, AK Parti Rize İl Başkanı İshak  Alim, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ile AK Parti'nin Rize Belediye Başkan  adayı Rahmi Metin de birer konuşma yaptı.  Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları  selamlayan Erdoğan, bu sırada mitinge gelenlere içerisinde çay olan kenevirden  yapılan bez çanta dağıttı. Mitinge, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı  İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.