Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Engelliler Günü mesajı

AA |  02 Aralık 2019 Pazartesi - 20:23 | Son Güncelleme : 02 12 2019 - 20:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyorum." ifadesini kullandı.


İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladığı bildirildi.
 
Buna göre, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, Türkiye'deki ve  dünyadaki tüm engelliler için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, çağdaş  ve sosyal devlet olma anlayışı gereği, engellilerin sorunlarının çözümü için  yapılan çalışmaların her zaman öncelikleri olduğunu belirtti.
 
"Engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil,  onları eksik gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu bilinci tüm topluma yaymak  konusunda gayret göstermeye devam ediyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları  kaydetti:
 
"Engelliliğin, bir sağlık meselesi olduğu kadar, aynı zamanda hukuki,  sosyal ve ekonomik veçheleri de bulunan çok boyutlu bir konu olduğu  unutulmamalıdır. Son 17 yılda, engelli bireylerin hayata katılımı konusunda  atılan devrim niteliğindeki adımlar, engelli vatandaşlarımıza karşı  hassasiyetimizin bir göstergesidir. Eğitim hizmetlerinden evde bakım  hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine varıncaya kadar pek çok  hususta engelli kardeşlerimizin sorunlarına çözüm olmak, toplumla  bütünleşmelerini, işgücüne katılmalarını, huzur ve refahlarının artmasını  sağlamak için özveriyle çalıştık.
 
Engelli vatandaşlarımızın, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan  imkanlardan yararlanabilmeleri, gurur verici başarılara imza atabilmeleri bizim  için mutluluk kaynağıdır. Spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden iş  dünyasına her alanda engelli kardeşlerimiz büyük başarılar elde etmekte, azim ve  kararlılıklarıyla bizlere güç ve ilham vermektedir. Bu vesileyle, engelli  vatandaşlarımızın sorunlarına öncelik vermeye, bu sorunların çözümüne ciddiyetle  eğilmeye, engelli vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacını, her türlü talebini  karşılamaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum. 3 Aralık Dünya  Engelliler Günü'nde tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve  duyarlı olmaya çağırıyor, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan  engelli kardeşlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum."