Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dövizde spekülasyon yapanlara sert sözler: Bedelini ağır ödersiniz!

AA |  24 Mart 2019 Pazar - 15:56 | Son Güncelleme : 24 03 2019 - 19:22

Cumhur İttifakı'nın İstanbul mitingi Yenikapı'da gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitingine 1 milyon 600 bin kişinin katıldığını açıkladı.

İstanbul'un potansiyeline değer katmak için 6 katrilyon maliyeti olan Tuzla Biyoteknoloji Vadisi'ni kurulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada 20 bin kişiye istihdam sağlanacağının müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ey finans sektörünün içinde olanlar... 'Piyasadan dövizleri toplayın, döviz yükselecek' gibi provokatif eylemlere giriyorsanız bunun bedelini ağır ödersiniz. Bunun bedelini çok ağır ödeyeceksiniz. Bu tür eylemlerin içerisine sesleniyorum. Hepinizin kimliğini, neler yaptığını biliyorum. Seçim sonrası bunun faturasını size ağır keseceğim. Bu milleti sömüreyeceksiniz" ifadelerine yer verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de  katılımıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilen Cumhur İttifakı'nın  "Büyük İstanbul Mitingi"nde vatandaşlara hitap etti.
 
İstanbul'u sadece aşkla sevmekle kalmayıp kente aşkla hizmet  ettiklerini ifade eden Erdoğan, 1994'te Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu andan  itibaren, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde de şehre yapılan her hizmetin  bizzat takipçisi olduğunu vurguladı.
 
Her alanda şehri tarihinde görülmedik hizmetlerle, hedeflerine  hazırlamanın gayreti içinde olduklarını dile getiren Erdoğan, alandaki  ekranlardan 17 yılda İstanbul'a yapılan yatırımları gösterdi.
 
Erdoğan, "Bay Kemal ne diyor? '17 yılda ne yaptınız'. Eline, diline  dursun. Bak izle, izle. Haliç Kongre Merkezi'nde de aday tanıtımı yaptı. Buna  rağmen, 'Ne yaptınız?' diyor. Haliç'in bataklığını bilmez ki. Türkiye'den haberi  yok. Millet bahçelerini görüyor musunuz? Bay Kemal gel bir Marmaray'dan geç.  Avrasya Tüneli'nden geç. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden bir geç. Osmangazi  Köprüsü'nden bir geç. Gözü var görmez, dili var hakkı söylemez. Niye? Kalpleri  mühürlü." diye konuştu.
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan belediye başkan adayı olduğunda  Kağıthane'yi Kağıttepe yaptığını belirten Erdoğan, belediye başkanı olduğu zaman  kentte 50 bin doğal gaz abonesi olduğunu, cezaevine girerken bu sayının 1 milyon  250 bine geldiğini, şu an ise doğal gaz abonesi sayısının 5,5 milyona ulaştığını  anlattı.
 
 
Kente çöp gazından elektrik üreten tesisler, yeşil alanlar ve spor  tesisleri yapıldığını dile getiren Erdoğan, "Şimdi gelelim CHP'nin İstanbul'una."  diyerek, kentte o dönem susuzluk yaşandığı, hava kirliliğinin olduğu ve çöp  yığınlarının bulunduğu görüntüleri ekranlardan gösterdi.
 
 
"Bay Kemal bu sizin İstanbul işte." diyen Erdoğan, o dönemde susuzluk  yaşandığını, hava kirliği ve çöpün çok olduğunu anlattı. Erdoğan, bu şekilde  devralınan İstanbul'da hava kirliliği, çöp sorunu ve susuzluk sıkıntısının  kalmadığını dile getirdi.
 
Erdoğan, 140 kilometre uzaktan dağları delerek Istranca'dan kente su  getirildiğini, yine Melen'den 180 kilometreden İstanbul'a su taşındığı, boğazın  altından Anadolu'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan da Anadolu'ya, içinden araç geçecek  kadar büyüklükte tünel yapıldığını, bununla da kentte 2040'a kadar su sıkıntısı  yaşanmayacağını kaydetti.
 
 
"Bay Kemal sen bu işlerden anlamazsın. Getirdiğin kişi, şu anda  İstanbul'un bir ilçesinin belediye başkanı." diyen Erdoğan, partisinin belediye  başkan adayının yıllarca Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı  yapan, büyük bakan Binali Yıldırım olduğunu, böyle bir kente de rastgele bir  ismin yakışmayacağını anlattı.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Ankara'ya da kenar köşe bir ilçenin  belediye başkanını aday gösterdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:
 
"İki kez kaybetti. Bizim adayımız 5 dönem Kayseri gibi büyükşehirin  belediye başkanı olan, daha sonra belediyeciliğin devletteki üst makamı Çevre ve  Şehircilik Bakanlığını yapan, yeni yönetim sistemiyle de  genel başkan yardımcısı  yaptığım ve yerel yönetimlerden sorumlu Mehmet Özhaseki kardeşimizi de Ankara'ya  büyükşehir belediye başkanı yaptık. Olacak. Onun için diyorum böyle, inanıyorum.  Çünkü dün resmi rakamla Ankara'daki mitingimizde de 450 bin kişi vardı. Rastgele,  üzerinde birçok spekülasyonun olduğunu, kenar köşe bir ilçe belediye başkanını  getirdi İzmir'e belediye başkanı adayı yaptı. Hakkındaki spekülasyonlar çok  ileri. Terör örgütüyle el ele, iç içe, geçmişi itibarıyla ne yazık ki kirli.  Böyle birisini İzmir'e layık gördüler."
 
Erdoğan, kendilerinin de İzmir'e Denizli'de iki dönem belediye  başkanlığı yapan, daha sonra ekonomi bakanlığı da yapan Nihat Zeybekçi'yi  getirdiklerini belirterek, "Bu şehirlere sıradan birileri olmaz. Bay Kemal'in  böyle bir yönetim kabiliyeti yok. İnanın beş koyun verin, kaybedip gelir. Yok,  ufuk, mufuk. Ufku olmayanın, yönetim kabiliyeti de olmaz." dedi.
 
"Barışın kararları verilecek"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a neler yaptıklarını  özetleyen bir film gösterdiklerini anlatarak, bir sürpriz daha yapmak istediğini  söyledi.
 
"Hani bizim meşhur bir yaslı adamız var ya. Bakın biz yaslı adamızı da  şu anda ne hale getirdik." diyen Erdoğan, Yassıada'daki çalışmalarını ekranlardan  göstererek, adanın uluslararası toplantıların ve görüşmelerin merkezi haline  getirileceğini, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.
 
 
Erdoğan, Adnan Menderes ve iki arkadaşının idam karanının verildiği  adada barışın ve özgürlük mücadelesinin kararlarının verileceğini ifade ederek,  "Onunun için biz buraya Demokrasi ve Özgürlükler Adası adını koyuyoruz. İnşallah  seçimden kısa bir süre sonra da buranın resmi açılışını yapacağız. Uluslararası  toplantılarımızı da inşallah burada yapacağız. Dünyada bazı böyle ilginç örnekler  vardır, bunun için de en güzel örnek olsa olsa burası olur dedik. Bir taraftan  yaslı ada onun karşısındaki Sivri adayı da buraya ek olarak projenin içerisine  koyduk. Bu da hayırlı olsun. Bunlar gören gözler, duyan kulaklar, konuşabilen  diller içindir. Kalbi kararmış olanlara, gönlü örümcek bağlamış olanlara bunların  hiç biri bir şey ifade etmez." diye konuştu.
 
"Nereden nereye"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlıkların yanında büyükşehir  belediyelerinin çok büyük hizmetlere imza attığını dile getirerek, toplu taşımada  1994 öncesinde kentte 1596 otobüsü olduğunu, Ikarus marka bu otobüslerin  pislikten geçilmediğini, kokudan durulmadığını, oturulan yerden mazot ve yağla  kalkıldığını söyledi.
 
Bunun CHP zihniyeti olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Benim milletime Ikarus otobüsler layık mı ya. Milletime niçin  Mercedes olmasın, Man olmasın, BMC olmasın. Bunları getirmemiz lazım.  Diğerlerinde de havalandırma falan yoktu. Ama bunlarda havalandırmayla, her  şeyiyle bu otobüsler İstanbul'da sefere çıktı. Sayıyı nereye tırmandırdık. 6 bin  265 araçta, 775 hatta İstanbul'a ve İstanbulluya hizmet etmeye başladılar. Şu  anda günde ortalama 4 milyon İstanbulluyu bunlar taşıyor. Otobüslerimizin  yarısında ücretsiz internet hizmeti de veriliyor. Nereden nereye. 1994'te sadece  10 deniz otobüsü olan İstanbul'da bugün 57 yolcu gemisi ve 2 arabalı vapur ile 22  hat ve 110 iskelede deniz ulaşımı veriyoruz. Sadece yollar inşa etmiyor şehir  trafiğini de doğrudan etkileyen park sorununa kalıcı çözümler getirdi.  İstanbul'un otopark kapasitesini yüzde binin üzerinde artırarak 42 bin araç  kapasitesine ulaştık. Hedefimiz 2023'e kadar otopark kapasitemizi 123 bin araca  çıkartmaktır."
 
Erdoğan, kente su konusunda ayrıca Türkiye'nin büyük çaplı çelik boru  hattı olan Ömerli Çamlıca İsale Hattının hizmete alındığı vurgulayarak,  Haliç'teki temizle çalışmasının da dünyada örnek bir adım olduğunu söyledi.
 
 
Kasımpaşalı olduğunu, sandalla Haliç'te karşıdan karşıya geçerken  zorlandıklarını, belirlenen adacıkların arasından sandalla geçerken adeta çalım  attıklarını belirten Erdoğan, birçok üniversitedeki hocaların tek çare olarak  Haliç'in doldurulmasını söylediğini anlattı.
 
"Bunun hesabını tarih bizden sorar, doğa bizden sorar. Nasıl bu  güzelim yeri hafriyatlarla dolduracağız. Olmaz." dediklerini ifade eden Erdoğan,  çalışmaları uzattıklarını, sonunda da anlaştıkları firmanın gayretiyle de  Haliç'in temizlendiğini, yaklaşık 2,5 milyon metreküp balçık çıkarıldığını  aktardı.
 
Erdoğan, balçığın da 9,5 kilometre uzaklıktaki Alibeyköy'deki taş  ocağına adeta petrol boru hattı gibi bir sistemle pompaladıklarını, çamurun  ocakta kaldığını, süzülen suyun da tekrar Haliç'e gönderildiğini dile getirdi.
 
Bu şekilde 650 bin metrekarelik bir alan kazanıldığını ve devasa bir  oyun parkı yapıldığını vurgulayan Erdoğan, çevresinde de yerleşim alanının  oluşmaya başladığını kaydetti.
 
Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nin yerinin de Sütlüce'de kesim merkezi  olduğunu, bölgede sakatatçıların bulunduğunu belirterek, "O muhteşem Haliç Kongre  Merkezi yapıldı. Etraf bir anda değişti. Bay Kemal, sen geldin geçenlerde orada  aday tanıtımı yaptın." dedi.
 
 
"Gel, gez, gör de nerelerde ne var öğren"
 
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun  "AK Partili belediyelerde kültür merkezleri yok." dediğini hatırlatan Erdoğan,  "Gel, gez, gör de nerelerde ne var öğren. Kaldı ki sen aday tanıtımını bile Haliç  Kongre Merkezi'nde yaptın." diye konuştu.
 
Haliç Kongre Merkezi'nin 3 bin kişi kapasiteli olduğunu hatırlatan  Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Sana bir örnek daha vereyim, İstanbul'da Harbiye Kongre Merkezi'ni de  bu CHP zihniyeti bize yaptırmak istemedi. Biz dedik ki 'İsteseniz de istemeseniz  de biz bunu yapacağız.' Yerin altında, orada da yine 3 bin 300 kişilik kongre  merkezi yaptık. Yanında da Muhsin Ertuğrul.... O tiyatroyu da büyüttük. Tamamen  yıktık, büyüttük. 'Yapmazlar.' dediler, 'Buraya cami yaparlar.' dediler. Bunların  işi gücü zaten yalan iftira, başka işleri yok. Ne oldu? Muhsin Ertuğrul'u yaptık,  yanında Harbiye Kongre Merkezi'ni yaptık, yerin altında. Bu zeka meselesi, plan  meselesi, proje meselesi. Çalışırsan olur, düşünürsen olur ve bu mesele aşk  meselesi, aşk. Dertli olacaksın, dertli. Arayan mevlasını da bulur, belasını da  bulur. Biz mevlamızı bulduk. Hamdolsun, şu anda buralar ne hizmetler veriyor."
 
"Bunlar bizi birbirimize bağlayan bağlar"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a yapılacak yatırımlardan  da bahsederek, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bak sana şimdi bir müjde daha vereyim Bay Kemal. Temelini attık,  nasip olursa Atatürk Kültür Merkezi'ni de kısa bir zamanda bitireceğiz ama  sizlerin yaptığı gibi bir Atatürk Kültür Merkezi değil, dünyada parmakla  gösterilen bir Atatürk Kültür Merkezi yapıyoruz. Yani bizim bir yerde opera  binamız olacak ve daha büyük, çok daha işlevsel, her yönüyle muhteşem şu anda  hızla inşaat devam ediyor. Herhalde bitirdikten sonra orada bir konserimize  gelirsin. Değil mi? Biz çağırırız, bizim nankörlüğümüz yok. Ankara'dakine  gelemiyor. Ankara'da külliyenin içerisinde biliyorsunuz muhteşem bir bizim opera  binamız var. İnşallah 29 Ekim'de Fazıl Say'ın orada bir konseri olacak ve 29  Ekim'de kendisinin inşallah bir güftesi, bir bestesi olacak ve orada konseri  olacak. Bizim derdimiz 'Sen hangi zihniyettensin', 'Sen hangi zihniyettesin.'  değil. Gelin, tek millet olalım."
 
Mitinge katılanlarla "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet"  ve "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber  Türkiye olacağız." söylemini yineleyen Erdoğan, "Buna kim bir şey diyebilir? Tek  millete bir şey diyebilir miyiz? Tek bayrağa, tek vatana, tek devlete? Bunlar  bizi birbirimize bağlayan bağlar. Bundan daha güzeli olur mu? Biz halkımızı Allah  için seviyoruz. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i, Gürcü'sü, Abaza'sı, Roman'ı,  Boşnak'ı, Arnavut'u ayrım yok. Yaratılanı yaratandan ötürü sevdik, bu yola da  böyle çıktık." diye konuştu.
 
 
"300 bin hanenin yıllık ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik  üretiyoruz"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP döneminde Ümraniye'deki vahşi çöp depolama  merkezinde patlama yaşandığını ve 39 vatandaşın hayatını kaybettiğini  hatırlatarak, "Bu 39 kişinin hesabını kim verecek? Bay Kemal, sizin geçmişiniz  işte. Niye modern bir depolama yapmadınız, yapamadınız?" diye sordu.
 
Erdoğan, kendileri döneminde ise süratle modern depolamaya  geçtiklerini, 18 atık yönetim tesisiyle İstanbul'u temiz ve sağlıklı bir  metropole dönüştürdüklerini aktardı.
 
Yılda 420 bin ton ambalaj atığını kaynağında ayrıştırarak geri  dönüştürdüklerini ve günde 19 bin ton çöpü işlediklerini anlatan Erdoğan,  "Organik atıkta her yıl ortalama 20 bin ton kompost üretip tabiattan geleni  tabiata döndürüyoruz. Bir zamanlar çöplerin bile toplanmadığı İstanbul, bugün 3  çöp gazından elektrik enerjisi üretim tesisine sahiptir. Avrupa'nın en büyük  tesislerinden biri olacak Kemerburgaz Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi'nin  yapımına başladık. 1 yılda İstanbul'da toplanan çöplerden 300 bin hanenin yıllık  ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyoruz." bilgisini verdi.
 
İstanbul'un yeşil alanlarının toplamını, 10 milyon metrekareden 6 kat  artışla 60 milyon metrekareye çıkardıklarını kaydeden Erdoğan, bugüne kadar 485  semt, bölge ve köy parkı ile yeni mesire alanları inşa ettiklerini, 21 parkın  inşasının ise devam ettiğini söyledi.
 
 
Göreve geldiklerinde İstanbul'da sadece 4 spor salonu olduğunu  belirten Erdoğan, kente 47 spor salonu kazandırdıklarını, "Herkes spor  yapabilsin." diye park ve bahçeleri de spor aletleriyle donattıklarını ifade  etti.
 
Halen 17 spor salonunun yapımının sürdüğünü kaydeden Erdoğan,  "Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak ve erken yaşta sporla buluşturmak  için 223 okula spor salonu yaptık. 27 okulun spor salonu yapımı devam ediyor.  İstanbul'a daha önce hiç olmayan 6 gençlik merkezi inşa ettik."  dedi.
 
İSMEK'i dünyanın en büyük halk üniversitesi olarak nitelendirerek,  kurumun belediye başkanlığı döneminde faaliyetine başladığını hatırlatan Erdoğan,  kurumun 39 ilçedeki 242 kurs merkeziyle 307 branşta, 752 programla meslek ve  sanat eğitimi verdiğini ve bugüne değin 3 milyon kursiyeri mezun ettiğini  vurguladı.
 
Erdoğan, kurdukları "Beyaz Masa"nın da 7 gün 24 saat İstanbulluların  hizmetinde olduğunu belirtti.
 
 
"Yıldırım, İstanbul'a bütün deneyimlerini koyacak"
 
Binali Yıldırım'ın tecrübeli bir yönetici olduğunu dile getiren  Erdoğan, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Binali Yıldırım kardeşim,  bugüne kadar elde ettiği tecrübesiyle bir defa İstanbul'a tecrübede bir abide  olarak bütün deneyimlerini koyacak. Bütün bunlarla beraber çok ciddi çalışma  noktasında da hırsı olan bir arkadaşımız. Öyle gideyim erken yatayım, yok 8 saat  mesai filan anlamaz. Gece geç saatlere kadar çalışır. Böyle de birisi. Öyle  yürüdük bu yolda. Şimdi, bu gayretini, bu tecrübesini tamamıyla İstanbul'a teksif  etmeye hazırlanıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde elde ettiği tecrübesi var. Onları  da İstanbul'a taşıyacak." ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi  biz bir şey daha yapıyoruz, yaklaşık 6 katrilyon lira maliyeti olan Tuzla  Biyoteknoloji Vadisi'ni kuruyoruz." diyerek, alanda bulunanlara dev ekranlardan  projeye ilişkin görüntüleri izletti.
 
 
Erdoğan, "Bu Biyoteknoloji Vadisi, Tuzla'ya ve İstanbul'a ayrı bir güç  katacak. Peki ne olacak? Burada antikordan aşıya, lensten kemoterapi ilacına  kadar pek çok katma değerli ürün üretilecek, 20 bin kişiye doğrudan istihdam  sağlanacak. Bayrampaşa'da üniversitelerin araştırma merkezleri kurabilecekleri  şirketlerin, girişimcilerin, merkez ve yerel yönetimlerin iş birliği halinde  çalışabilecekleri 1,5 katrilyon lira maliyeti olan bir teknoloji merkezi  kuruyoruz. Bu merkez, tam kapasiteye eriştiğinde aynı anda 6 bin 500 kişinin  çalışacağı bir alan haline gelecek. Pendik'te girişimci gençlerimize ve  şirketlerimize yardımcı olmak için 3,5 katrilyon lira maliyetle teknoloji  geliştirme merkezi kuruyoruz. Böylece girişimcilerimizin altyapı sorunlarını  çözerek tüm imkanlarını makine, ekipman, insan kaynağı ve Ar-Ge faaliyetleri için  ayırabilmelerini temin edeceğiz."
 
 
"Bin 500 kişiye istihdam sağlayacağız"
 
Şehrin her iki yakasında, birer tane sebze, meyve, kuru gıda ve su  ürünleri gibi perakende noktalarının ihtiyaç duyduğu malları karşılayacak haller  kuracaklarını dile getiren Erdoğan, "Nasıl? Görüyorsunuz, plan hazır, projeler de  hazır. Hedef belli. Dersimizi çalıştık, durmak yok." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, böylece toptancı araçlarının şehir içi trafiğindeki  yoğunluğunu da azaltmayı planladıklarını, mevcut hallerdeki yer sıkıntısı  nedeniyle buralarda faaliyet gösterme imkanı bulamayan üreticilere de yeni alan  açacaklarını söyledi.
 
 
Üreticilerin doğrudan perakendecilerle buluşmasıyla gıda fiyatlarını  ve bundan kaynaklanan enflasyonu da düşüreceklerine inandıklarını kaydeden  Erdoğan, bu halleri 600 trilyon liralık bir yatırımla hayata geçireceklerini ve  bin 500 kişiye doğrudan, 4 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayacaklarını  aktardı.
 
Erdoğan, Eyüpsultan Göktürk'te tarımsal teknoloji geliştirme merkezini  kuracaklarını, bu merkezde akademi, sertifikasyon merkezi, şirketlerin araştırma  geliştirme merkezleri, atölyeler, laboratuvarlar, kent ve mahalle tarlalarının  yer alacağını belirtti.
 
Silivri'de 400 trilyon liralık bir yatırımla jeotermal ve sağlık  kampüsünü hayata geçireceklerini kaydeden Erdoğan, hipertermal sınıfında yüksek  verimli sıcak su kaynaklarının olduğu Silivri bölgesinde termal ve günü birlik  tesis yatırımları yapacaklarını, böylece sağlık turizminde İstanbul'un değerine  değer katacağını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gold turizmiyle beraber gelişecek olan termal  alandaki sıcak suyun, sera sulamasında kullanılarak tarım yatırımlarına da destek  olacağını belirterek, "Turizmde Yenikapı, kruvaziyer limanı ve Galata Port  Tophane'de biliyorsunuz, oradaki kruvaziyer limanı da İstanbul'un gelirlerini  artıracak projelerimizden birisi." diye konuştu.
 
Yeni fuar ve kongre merkezleri kurulacak
 
Şu anda Tophane'nin inşaatının hızla devam ettiğini dile getiren  Erdoğan, şunları söyledi:
 
"Sadece bir kruvaziyer limanı değil, bunun yanında da oradaki tüm  tarihi eserler, hem alışveriş yerleri, hem otellerle gerçekten çok çok farklı bir  konuma gelecek. Şu anda oranın da zaten girişimcisi Doğuş Grubudur. Yani hızla  inşaatı devam ediyor. Bittiği andan itibaren inşallah ülkemizin ve uluslararası  camianın da hizmetine girecek. Her yıl 500 bin üst gelir grubu turistin giriş  yapacağı Yenikapı Kruvaziyer Limanı'na 4 büyük, 4 orta, 4 küçük olmak üzere 12  gemi aynı anda yanaşabilecek. Yani şimdi düşünün buraya bu yanaştığı zaman bu ne  demek biliyor musunuz? Buradan Sultanahmet, Fatih bütün buralara yürüyüş yolunda  isterse turist otobüsleriyle gitme imkanını bulacak. Bunlar çok daha seri, çok  daha hızlı alışveriş yerlerine de ulaşmak suretiyle turizmde bir patlamayı  inşallah getirecek."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaköy'deki mevcut tesislerin, bölgedeki  tarihi eserler de yenilenerek 500 bin turiste hizmet edecek modern bir yapıya  dönüştürülmesiyle ortaya çıkacağını belirterek, "Tarihi Yarımadayı da kadim şehir  olarak ilan ederek, restorasyon seferberliği başlatacağız. İstanbul'daki ticaret  hacminin ve istihdam alanlarını artırma hedefimizin en önemli projesi Atatürk  Havalimanı, oradaki Millet Bahçesi olacak. Buradaki 11 bin milyon metrekarelik  Millet Bahçesi içinde dev bir fuar ve kongre merkezi oluşturuyoruz." dedi.
 
Pendikte'de 400 trilyon liralık bir yatırımla fuar ve kongre merkezini  hayata geçireceklerini dile getiren Erdoğan, hedeflerinin Avrupa'nın 50 milyon  ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay alarak, İstanbul'a 5 milyon ilave  ziyaretçi getirmek olduğunu vurguladı.
 
Erdoğan, "Türkiye'nin biliyorsunuz şu anda turizmde çekim alanı bir  numara İstanbul'dur, iki numara Antalya'dır ama bunlar yapıldığında İstanbul daha  da bu kapasitesini artırmış olacak. Böylece şehir ekonomisine fazladan 3 milyar  dolar turizm geliri girecek demektir. Yeni fuar alanlarımızın gelecek 5 yılda  ticaret turizmine yıllık 5 milyar dolar, şehir ekonomisine 9,5 milyar dolar,  ihracata 50 milyar dolar destek sağlamasını bekliyoruz. Hesaplarımız bunu  gösteriyor." ifadelerini kullandı.
 
İstanbul'a 900 trilyon liralık yatırımla dev film platosu
 
İstanbul'a 900 trilyon liralık bir yatırımla dev bir film platosu  kuracaklarını açıklayan Erdoğan, burasının oyuncu köyü, film setleri, dekor ve  çekim alanları, deniz çekimi için su tankı ve dalga üretim sistemi, görsel  sanatlar müzesi, sinemaları ile sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını,  hedeflerinin 500 milyon dolar film ihracatına ulaşacak bir platoyu kurmak  olduğunu anlattı.
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Harem'den Haydarpaşa Garı'na kadar  uzanan bölgede Haydarpaşa Tasarım Merkezi'ni yaptıklarını ifade ederek, şunları  söyledi:
 
"Burada kültür ve sanat merkezleri, tasarım atölyeleri, konferans  salonu, sergi alanı gibi alanları şehrimize kazandıracağız. İstanbul'un kuzeyinde  yer alan ormanları şehrin içerisine almak ve bu doğal yaşamı deniz ile  buluşturmak için 20 koridor planladık. Vadi tabanlarında gerçekleştirilecek yeşil  koridorlar, kesintisiz bisiklet ve yaya akslarını da içinde barındırmanın yanında  afet anında toplanma mekanları da olarak kullanılacak. Bu projeyle şehrimize 37  milyon metrekare yeni yeşil alan kazandırıyoruz. İstanbul genelinde 22 ilçede 25  yeni kent meydanı yapacağız, İstanbul'un güzelliklerini en iyi şekilde görebilmek  için. Avrupa Yakası'nda 7 ve Asya Yakası'nda 11 olmak üzere toplamda 18 alanda  seyir terasları oluşturacağız. Denize kıyısı olan 22 ilçemizdeki 170 kilometrelik  kıyı şeridini kesintisiz ve engelsiz şekilde düzenleyerek İstanbul halkının  hizmetine sunacağız."
 
İstanbul'a 22 yeni müze
 
Erdoğan, İstanbul'a 22 yeni müze, 18 kültür merkezi, 12 gençlik  merkezi kuracaklarını, Sarayburnu'nda yolu yerin altına alıp, Gülhane Parkı ile  denizi birleştireceklerini dile getirerek, "Artık orada yol, Gülhane Parkı ile  Sarayburnu'n bölmeyecek. Dolasıyla sahile kadar gelenlerin inme şansı olacak ve  şehrimize yeşillikler içerisinde yeni bir meydan kazandırmış olacağız." dedi. 
 
Ayrıca Sirkeci-Yedikule arasında 8,5 kilometrelik kıyı boyunca da  sanat hattı oluşturacaklarını müjdeleyen Erdoğan, bu bölgenin kültür, sanat ve  tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapacağını anlattı.
 
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehrin her köşesinde 300 mahalleye 955 kreş  açacaklarını aktararak, şunları kaydetti:
 
"İstanbul'daki 200 bin engelli kardeşimize hizmet verecek 17  rehabilitasyon merkezi kuracağız. 39 ilçede 'deneyap' ve 'çocuk atölyeleri',  millet kıraathaneleri açacağız. Metro hatlarımızda kullanılan bin 50 metro  aracını yerli üretimden temin ederek, bakım maliyetlerini azaltacağız. İstanbul  çeperlerinde oluşturulacak 6 yeni lojistik merkez sayesinde ağır vasıta  araçlarının şehir merkezine girmesini önleyeceğiz. Bugün Londra'da bırakın ağır  vasıtayı, normal araçlar bile belli saatler dışında şehir merkezine giremez ve  belli bir bedeli vardır. O bedeli ödeyen ancak oraya girebilir ve bu şehir  merkezindeki trafiği rahatlatacaktır. Anadolu Yakası'nda bir, Avrupa Yakası'nda  iki olmak üzere kuracağımız üç otogarla, şehirler arası otobüslerin merkeze  girmeden ulaşım hizmeti vermesini sağlayacağız."
 
İstanbul'un 24 farklı noktasında planlanan aktarma merkezlerini,  farklı ulaşım sistemlerinin kesiştiği noktalarda projelendirdiklerini belirten  Erdoğan, aktarma merkezlerinin, 14 bin araç kapasiteli otoparklarıyla, raylı  sistem hatları ve diğer toplu ulaşım araçları arasındaki entegrasyona tabi  olacağını aktardı.
 
İstanbul'un 241 noktasında trafik sıkışıklığına neden olan kavşakları  yeniden planladıklarını ifade eden Erdoğan, tali yollardan ana yollara girişlerde  akıllı kavşak sistemine geçeceklerini söyledi.
 
Erdoğan, İstanbul'da bin kilometrenin üzerinde bisiklet yolunu hizmete  açacaklarını, bisiklet yollarını toplu taşıma güzergahlarıyla entegre ederek,  park etme problemlerini, kiralama ve paylaşma sistemiyle çözeceklerini, akıllı  bisikletlerin bulunduğu mevcut 140 durakta bin 500 adet olan bisiklet sayısını, 5  yıl içinde 520 durağa ve 10 bin bisiklete çıkartacaklarını kaydetti.
 
"Şöyle CHP belediyelerinin olduğu yere bakın, ne yapmışlar  acaba?"
 
Adalar'da 274 adet elektrikli faytonu devreye alarak, bu konuda  yaşanan kötü görüntüleri kökten çözeceklerine işaret eden Erdoğan, konuşmasını  şöyle sürdürdü:
 
"Ben buradan Adalar'a sesleniyorum; Diyorum ki gelin, yıllar yılı  orada sizi yönetenler belli. Ne yaptılar? Adalar'a ne yaptıysak biz yaptık? Doğal  gazsa denizin altından doğal gazı oraya biz getirdik. Ulaşımsa biz hallettik,  Adalar'ın bütün şu andaki o görünülebilirliğini biz sağladık. Bu hafta sonu oraya  gideceğim. Adalar halkıyla bir buluşacağım. İşte Yassıada'yı da biz şu anda  yapıyoruz. Nereden nereye. Bunlar anlamaz. Bunların herhangi bir size  verebileceği bir şey yok, Adalar'daki kardeşlerim, bunlara dikkat edelim. Marifet  iltifata tabiidir. Şimdi cıkmış ne diyor Baş Kemal, '17 yılda ne yaptınız?' Ne  yapayım gözün var görmüyor, elin var dokunmuyor. Ne yapayım? Yani kalbin mühürlü.  İşte şurada yaptıklarımızı görüntüleriyle müdellel ispat ettim. Bu da yetmiyor,  öyle bir noktadaki inanın bana, günler yetmez bu adamı anlatsam."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin, Türkiye, İstanbul ve diğer şehirler  için en küçük bir hizmetlerinin, yatırımlarının olmadığını belirterek, "Şöyle CHP  belediyelerinin olduğu yere bakın, ne yapmışlar acaba? Şu anda İzmir aynen Haliç  gibi kokuyor, belli bir bölge. Niye temizlemiyorsun? Temizle, senin işin bu. İş  bilenin kılıç kuşananın. Sadece yaptıklarımızı değil, aynı zamanda  yapacaklarımızı da anlattım. Hem de öyle afaki cümlelerle değil, 'çözeriz,  yaparız, bakarız, ederiz, vururuz, kırarız' diye değil. Ne diyor, 'Onların  yaptıklarını biz kaldıracağız.' diyor. Şu anlayışa bak." şeklinde konuştu.
 
 "Seçim sonrası, bunun faturasını size ağır keseceğiz"
 
Konuşmasında Marmaray Projesi'ne değinen Erdoğan, "Marmaray'ı, denizin  altından oldu da görmediler. Onu da çok engellemeye çalıştılar. Avrasya'yı  engellemeye çalıştılar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü engellemeye çalıştılar. Ama  biz yaptık. Niye? Biz kararlıyız. Biz, bu milletimizin efendisi değil,  hizmetkarıyız." ifadelerini kullandı.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, atıp tutarak değil, kararlı olarak  yapacaklarını çünkü bu ülkenin birilerinin kulu kölesi olmayacağını dile  getirerek, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bu ara yine birileri bizi provoke etmeye başladı. Dövizi  tırmandırmaya çalışıyorlar, Türkiye'deki işbirlikçileriyle beraber. Bugün,  Yenikapı'dan onlara sesleniyorum; Ey finans sektörünün içinde olanlar, kalkıp da  'piyasadan dövizleri toplayın, döviz yükselecek, şöyle olacak, böyle olacak' bu  tür provokatif eylemlerin içine giriyorsanız, bunun bedelini çok ağır  ödeyeceksiniz. Seçimin arifesinde bu tür eylemlerin içine girenlere sesleniyorum,  hepinizin kimliğini biliyoruz, hepinizin neler yaptığını biliyoruz. Şu anda BDDK  bazı adımlar attı. Ama şunu bilin ki seçim sonrası, bunun faturasını size ağır  keseceğiz. Bu milleti sömüremeyeceksiniz. Bu milleti aldatamayacaksınız. Onun  için de sakın ha kardeşlerim, bunların ipiyle kuyuya inilmez. Biz, paramıza sahip  çıkacağız. Bizim paramız Türk Lirası, buna sahip çıkacağız. Bunların oyununa da  gelmeyeceğiz. Bu faturayı da bunlara ödeteceğiz. Bütün çalışmalar, Hazine ve  Maliye Bakanlığımız tarafından yürütülüyor, danışmanlarımız bunu yürütüyor ve  faturayı ödeyecekler. Hiç de bunun lamı cimi yok. Bu milleti sindiremeyecekler,  bunu bilmeleri lazım ve öğrenecekler bunu. Bu milletin, bu ülkenin pusulasını  bunlar saptırtamayacaklar. Bizim burada istikametimiz doğrudur, bununla da bugüne  kadar nasıl başaramadıysalar, bundan sonra da başaramayacaklar."
 
Erdoğan, AK Parti'ye mensup veya gönül verenlere seslenerek, "Asla  oyunlara gelmeyeceğiz. Kırgınlık, dargınlık yok. Aynı şekilde MHP'ye gönül vermiş  kardeşlerim kırgınlık, dargınlık yok. Yapmamız gereken ne? Şimdi birlik zamanı.  Dedim ya bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte  Türkiye olacağız. Sandıkları 31 Mart'ta inşallah demokratik bir şekilde  patlatacağız." dedi.
 
Mitingten notlar
 
Cumhur İttifakı'nın "Büyük Yenikapı Mitingi"nde Erdoğan'ın konuşması  sırasında dev Türk bayrağı açıldı.
 
Erdoğan, konuşması sırasında, AK Parti döneminde İstanbul’a yapılan  yatırımlar ve çalışmalar ile CHP dönemindeki İstanbul'da yaşanan sorun ve  mağduriyetlerin anlatıldığı videoyu dev ekranlardan vatandaşlara izletti.
 
Demokrasi ve Özgürlükler Adası dediği Yassıada'yı görsellerle  vatandaşlarla anlatan Erdoğan, çeşitli uluslararası toplantı ve kabullerin burada  yapılacağını söyledi.
 
Erdoğan ayrıca, Tuzla Biyoteknoloji Vadisi, Yenikapı Kruvaziyer  Limanı, Haydarpaşa-Harem Tasarım Merkezi gibi yapılacak çeşitli hizmetleri  görsellerle tanıtarak anlattı.
 
Konuşmalar sağır ve dilsizler için platformdan işaret diliyle de  tercüme edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, MHP Genel Başkanı  Bahçeli, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, eski  Başbakanlardan Tansu Çiller mitingin ardından vatandaşlara çay dağıttı.
 
 Miting sonunda Cumhur İttifakı'nın İstanbul'daki ilçe belediye başkan  adayları tanıtıldı.
 
Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşması öncesinde MHP  Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve eski  bakanlardan Mehmet Ağar ile kuliste bir süre sohbet etti.