Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan corona virüsle mücadele paylaşımı

AA |  06 Nisan 2020 Pazartesi - 23:14 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 23:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye, tarımdan enerjiye kadar her alanda inşa ettiğimiz güçlü altyapının semeresini alacağımız bir devrin eşiğindeyiz. Önümüzdeki bu yeni süreçte siyasi ve ekonomik olarak çok daha güçlü bir konuma ulaşma imkanına sahibiz." dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin 83  milyon vatandaşının tamamının yanında olduğunu, vatandaşların her birinin temel  hizmetlere ve ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda sıkıntıya düşmemesi için ne  gerekiyorsa yaptıklarını belirtti.
 
Karamsarlığa ve rehavete kapılmadan her türlü ihtimali göz önünde  bulundurarak tedbirleri adım adım aldıklarını ve hayata geçirdiklerini kaydeden  Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:
 
"Hastanelerimizde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız  yoktur. Şu ana kadar hem sağlık hizmetleri hem de gıda ve temizlik malzemeleri  tedariki hem de kamu güvenliği bakımından hamdolsun kayda değer bir meseleyle  karşılaşmadık.
 
Koronavirüs ile mücadele için aldığımız her tedbiri hukuk devleti  ilkesine uygun şekilde yürütmekteyiz. İlave önlemler sayesinde Avrupa ve dünya  ile paralel şekilde bu salgının üstesinden geleceğiz. Rabb'imizin 'Sizin hayır  bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır olabilir' diyerek tarif ettiği bir  süreçten geçtiğimize inanıyorum. Yaşadığımız salgının ardından dünyada hiçbir  şeyin eskisi gibi olmayacağı açıkça görülüyor. Diğer ülkelerin ve insanların  kendilerine sahte bir refah düzeni kuranların devri artık kapanıyor."
 
Ekonominin sadece paradan, borsadan, faizden, spekülatif araçlardan  ibaret bulunmadığının, asıl olanın yeterli üretim ve adil dağılım olduğunun bir  kez daha ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Devlet ile vatandaşları arasındaki siyasi, ekonomik ve sosyal  ilişkilerin yeniden tanımlanacağı bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemde, tüm  dünyada bizim 17 yıldır dilimizden düşürmediğimiz 'İnsanı yaşat ki, devlet  yaşasın' ilkesi, her ülkede yönetim sisteminin merkezine yerleşecektir. Eğitimden  sağlığa, ulaşımdan sanayiye, tarımdan enerjiye kadar her alanda inşa ettiğimiz  güçlü altyapının semeresini alacağımız bir devrin eşiğindeyiz. Önümüzdeki bu yeni  süreçte siyasi ve ekonomik olarak çok daha güçlü bir konuma ulaşma imkanına  sahibiz. Bu salgının üstesinden gelecek sadece imkana değil, aynı zamanda morale  ve kararlılığa da sahibiz. Karamsarlığa  ve rehavete kapılmadan her türlü  ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirlerimizi adım adım alıyor, hayata  geçiriyoruz."
 
2 adet biner yataklı yeni hastane 45 günde tamamlanacak
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımında İstanbul'da iki adet biner yataklı  yeni hastanenin 45 gün içinde tamamlanacağını duyurdu.
 
Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu'nun, Gıda, Tarım, Orman ve  Hayvancılık Kurulu ve Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulu olarak iki farklı  şekilde düzenleneceğini belirten Erdoğan, infaz düzenlemesi de içeren kapsamlı  bir yasa teklifinin yarın TBMM'de görüşüleceğini kaydetti.
 
Vefa Sosyal Destek Grupları vasıtasıyla şimdiye kadar 65 yaş üstü veya  kronik hastalığı olan 1 milyon 320 bin vatandaşın temel ihtiyaçlarını  karşıladıklarını ifade eden Erdoğan, 2 milyon 300 bin haneye daha yardım  ulaştırmak için hazırlıklara başlandığını aktardı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, parayla maske satışının yasaklandığını, tüm  vatandaşların ihtiyaç duydukları maskelerin, e-devlet ve PTT üzerinden ücretsiz  olarak verileceğini belirtti.