Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjdeyi Çatalca'da verdi

AA |  16 Mart 2019 Cumartesi - 15:53 | Son Güncelleme : 16 03 2019 - 18:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Çatalca'da Kuzey Marmara Otoyolu açılış töreninde halka hitap etti.

Törendeki konuşmasında İstanbullulara müjdeyi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çatalca'dan trafiğin yoğun olduğu vakitlerde 2-3 saati bulan Kurtköy yolculuğu 50 dakikada tamamlanmış olacak." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çatalca Cumhuriyet Meydanı'nda Kuzey Marmara Otoyolu  Çatalca-Yassıören Kesimi açılış törenindeki konuşmasında, Kuzey Marmara Otoyolu  Çatalca-Yassıören Kesimi ile Habibler Kavşağı-Başakşehir Kavşağı arasının resmen  hizmete açıldığını bildirdi. Kuzey Marmara Otoyolu'nun 398 kilometre uzunluğunda olduğunu, projenin  70 kilometrelik Kınalı-Odayeri Kesimine bugüne kadar 1,2 milyar dolar yatırım  yapıldığını kaydeden Erdoğan, otoyolun Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de içinde  olduğu Odayeri-Kurtköy arasının trafiğe açık olduğunu, Odayeri-Yassıören arasının  29 Ekim'de İstanbul Havalimanı'yla hizmete sunulduğunu ve bugün açılışı yapılan  kısımla otoyolun Çatalca'ya kadar uzatıldığını anlattı.Erdoğan, "Böylece Çatalca'dan trafiğin yoğun olduğu vakitlerde 2-3  saati bulan Kurtköy yolculuğu 50 dakikada tamamlanmış olacak. Nereden nereye...  AK Parti demek hizmet demektir. Çatalca'dan İstanbul Havalimanı'na da 13 dakikada  ulaşabileceksiniz. Nereden nereye... Yol medeniyettir, yolu olmayan medeniyetten  bahsetmesin. Su medeniyettir, suyu olmayan medeniyetten bahsetmesin. Belediye ne  demek? Yol, su, altyapı demek. Atık su, içme suyu, yağmur suyu kanallarını kim  yapacak? Belediye yapacak." diye konuştu.

Habibler Kavşağı-Başakşehir Kavşağı bağlantılarıyla da Sultangazi ve  Gaziosmanpaşa'nın otoyola ve köprüye doğrudan erişiminin sağlandığını belirten  Erdoğan, yatırım bedeli 180 milyon dolar olan Çatalca-Yassıören Kesimi ile  yatırım bedeli 15 milyon dolar bağlantı kavşaklarının hayırlı olmasını diledi.
 
"Çatalca'yı üretim üssü haline dönüştüreceğiz"
 
  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları  anlattı:"Yıldırım Beyazıt'ın emaneti olan Çatalca, eski çağlardan beri önemli  bir yerleşim yeri olmuştur. Oturduğunuz yerin kıymetini biliyorsunuz değil mi?  Evliya Çelebi burayı, 'Bağlı, bahçeli, hayat sulu bir belde.' olarak tanıtıyor.  Osmanlı Sarayı'ndaki güzide atların yemleri, buradaki çayırlardan gidermiş.  Sırbistan'ın elimizden çıkmasının ardından o bölgeden göç eden kardeşlerimiz de  Çatalca'ya yerleştirilmişler. Osmanlı'nın Yeşilköy'e kadar çekilmesine yol açan  1877 Osmanlı Rus Savaşı'nda bu bölge adeta harap olmuştur. Ardından Bulgarlar,  Çatalca'nın kapısına dayanmıştır. Osmanlı Balkanlar'dan çekilirken, ana yurda göç  edenlerin bir bölümü Çatalca'yı mesken tutmuştur. İstiklal Savaşımızda Çatalca en  güçlü direnişin verildiği yerlerden biriydi. Mübadele döneminde de ilçemize  göçler sürmüştür. Bugün Çatalca, 39 mahallesi ve 75 bine yaklaşan nüfusuyla  ülkemizin kültürel zenginliği en yoğun ilçelerinden biri durumundadır."
Kuzey Marmara Otoyolu ile Çatalca'nın İstanbul'un merkezine biraz daha  yakınlaştığına değinen Erdoğan, açılışı yapılan Gebze-Halkalı Banliyö Tren  Hattı'nı Çatalca'ya kadar uzatarak ilçenin banliyö ve hızlı tren aracılığıyla  İstanbul'a ve Türkiye'ye yakınlaştırılacağını söyledi.
 
  Erdoğan, şöyle devam etti: "Yapımı devam eden Çatalca Çevre Yolu'nu da inşallah bu yıl sizlerin  hizmetine sunacağız. Çatalca'nın kuzeyinde hem tabiat harikası ormanlar hem de  Karadeniz var. İlçemizin turizmini geliştirmek için bu bölgede yürüyüş  güzergahlarından yamaç paraşütüne kadar her türlü doğa sporunu teşvik edecek,  düzenlemeler yapacağız. Trakya bölgemizin önemli tarım, hayvancılık  merkezlerinden biri olan Çatalca'yı ihtisas tarım ve hayvancılık organize sanayi  bölgesiyle önde gelen bir üretim üssü haline dönüştüreceğiz. Artık ilçe  merkezinin içinde kalan küçük sanayi sitesini kaldırıp daha geniş bir alanda  yepyeni ve modern bir sanayi sitesi kuracağız. Kültür sanat merkeziyle, kapalı  pazar yeriyle, kapalı spor salonuyla, meydanıyla, çevre düzenlemeleriyle, sosyal  tesisleriyle Çatalca'yı geleceğe taşıyacak tüm projelerimiz hazır."
"Çatalca, 31 Mart'ta gönül belediyeciliğine 'evet' diyor muyuz?" diye  soran Erdoğan, katılımcılardan gelen "Evet" yanıtı üzerine, AK Parti İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'a ve AK Parti Çatalca Belediye  Başkan Adayı Mesut Üner'e destek istedi.
 
Erdoğan, 1994'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  olarak, kenti CHP zihniyetinden çöp dağları, kirli hava, susuzlukla aldıklarını  dile getirerek, "CHP ne demektir? Çöp, çukur, çamur demektir. CHP ne demektir?  Yolsuzluk, yokluk, yasaklar demektir." dedi. Erdoğan, "İşte buyrun, şimdi Ankara'da yine yolsuzluklar içerisinde  olan bir aday bulmuşlar. Adamda her türlü yolsuzluk var. Ve bir senet... Hesabını  veremiyor şu anda. Hadi ver hesabını? Bay Kemal çık, adayının bu affedersin  karşılıksız senediyle ortada dolaştığını sen izah et. Niye? Hepsi ortalıktan  kaçıyorlar, kayıplar. Şimdi arkadaşlarımız da onları kovalıyor." ifadelerini  kullandı.
 
Partisinin Çatalca Belediye Başkan Adayı Mesut Üner'in projelerinin de  hazır olduğunu, her seçimin yeni bir başlangıç olduğunu anlatan Erdoğan,  Türkiye'nin 24 Haziran'da yepyeni bir yönetim sistemine geçtiğini, şimdide de  belediyelerde aynı heyecan içinde olduklarını dile getirdi. Gerek ilk defa gösterdikleri adayların, gerek görevdeki başkanlardan  gösterilen adayların projeleriyle, hedefleriyle, vizyonlarıyla gece, gündüz  çalıştıklarını, tek gayelerinin ülkeye ve şehre en iyi hizmeti getirmek olduğuna  işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
 "İçinizde Tayyip Erdoğan'ı 1994'ten, büyükşehir belediye başkanlığı  döneminden beri herhalde tanıyanlarınız var. Çatalca'ya da yabancı değilim. Yarım  da olsa Çatalcalıyım. Buranın havasını kokluyorum. Yaşı daha genç olanlar,  2003'ten itibaren üstlendiğimiz Başbakanlık görevimiz boyunca yaptıklarımızla  bizi biliyor. Gençler de en azından Cumhurbaşkanlığı dönemimize yakından şahit  oldular. Soruyorum size, biz bugüne kadar İstanbul'a ve Türkiye'ye eser  kazandırmaktan, hizmet etmekten, proje gerçekleştirmekten başka bir şey yaptım  mı? Bu ülkede, bu şehirde kimin kökeniyle uğraştık? Bu ülkede, bu şehirde kimin  inancına karıştık? Kimin meşrebini sorguladık? Kimin giyimine, kuşamına karıştık?  Bizim böyle bir derdimiz var mı? Ülkemiz tarihinin en büyük demokrasi  reformlarını, hak ve özgürlük açılımlarını biz hayata geçirdik. Türküyle,  Kürdüyle, Arabıyla, Romanıyla, Çerkeziyle, Boşnağıyla, velhasıl kim varsa bu  ülkemde, biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik."
 
"31 Mart'ta da İstanbul'la birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi 17 yılda katbekat büyüttüklerini,  zenginleştirdiklerini  vurgulayarak, eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye,  spordan sosyal yardımlara kadar her alanda Cumhuriyet döneminde yapılanların 5-10  katı hizmete imza attıklarını vurguladı.
 Bunlarla da kalmadıklarını, Türkiye'nin yurt dışındaki itibarını  yükselttiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:  "Buradaki kardeşlerimizin çoğu, atalarının yaşadığı Balkanlar'a  gitmişlerdir. Türkiye'ye oralarda nasıl gıptayla bakıldığını bizzat  görmüşsünüzdür. Bizim amacımız hem ülkemizin bu kazanımlarını daha ileriye  taşımak hem de içinden geçtiğimiz kritik dönemde ekonomik ve güvenlik alanlarında  başladığımız işleri bitirmektir. Ülkemizi bugünkü seviyesine getirmemizin  gerisinde, sağladığımız siyasi istikrar ve toplumsal huzur iklimi vardır.  İnşallah önümüzdeki seçimlerde istikrar ve güven iklimini bir kez daha tesis  ederek, 2023 hedeflerimize doğru yürümeye devam edeceğiz. Evlatlarımıza miras  bırakacağımız 2053 ve 2071 vizyonları için bunu başarmak zorundayız. İstanbul  bugüne kadar girdiğim her mücadelemde yanımda oldu. İnşallah 31 Mart'ta da  İstanbul'la birlikte yol yürümeyi sürdüreceğiz. Bu süreçte Çatalca'nın da bizimle  beraber olmasını istiyoruz. Bugün burada gördüğüm manzara Çatalca'nın da aynı  hissiyata sahip olduğuna işaret ediyor. İnşallah 31 Mart akşamı bu güzel  manzarayı sandık zaferiyle taçlandıracağız. Sizlere güveniyorum."
 
 "Bir Müslüman bunu kendisi için nasıl söyler?"
 
Konuşmasında, Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısını hatırlatarak,  "Maalesef Avustralyalı bir senatör, bir edepsizlik yaptı. Ne yazık ki o  edepsizliğin bir benzerini de Türkiye'de ana muhalefetin başındaki zat yaptı."  diyen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının yer  aldığı videoyu izletti. Erdoğan, "Hale bak ya, bakın Avustralya'daki dinsiz midir, nedir  bilmem. Avustralyalı senatör bu ifadeleri kullanabilir. Bay Kemal, eğer sen bir  Müslümansan, terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu nasıl söylersin ya?"  ifadelerini kullanarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Önce sen kendini bir test et, test. Ben CHP'ye gönül veren  kardeşlerime sesleniyorum, bakın size ekranda kendisini bizzat dinlettim. Adamın  söylediği ortada. 'İslam dünyası kendisine bir bakmalı' diyor. 'Terörde kendisini  gözden geçirmeli' diyor. Ya bir Müslüman bunu kendisi için nasıl söyler? Nasıl  böyle bir şeyi Müslümanlara yakıştırır? Affedersiniz Müslümanların birbirlerini  kırıp geçirdiği yerlerle ilgili derdimiz bizim başka. Ama buradaki olay bambaşka.  Cuma namazında olan benim Müslüman kardeşlerime, Müslüman olmayan başka hangi  dinden olursa olsun, İslam düşmanı bir namussuz bu. Öyle mi? Ki sen bunun  üzerinde yorum yap. Ama bunu söyleyemezsin. Bunu söylediğin zaman işte biz burada  gürleriz. Ha burada bana da fatura kesemezsin. Bana faturayı o namussuz kesiyor,  bunu biliyoruz, o keser. Ama Bay Kemal sen nasıl kesersin? Senin bir defa  vatanseverliğin diye bir şey yok. Senin milliyetperverliğin diye bir şey yok.  Seni biz iyi tanıyoruz. Sen bu ülkede şu anda kimlerle berabersin? Teröristlerle  berabersin. Kim var senin kolunda? HDP var. Öbür tarafta sözde İYİ Parti var,  işte bir de sözde maalesef Saadet var. Dörtlü bir çete, beraber yürüyorlar. Şimdi  bu dörtlü çeteye, biz Cumhur İttifakı olarak Allah'ın izniyle 31 Mart'ta sandıkta  demokratik bir cevabı vermeye hazır mıyız? Bunlara sandıklarda bir Osmanlı tokadı  atmaya var mıyız?"
 
 
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  konuşması  sırasında, bazı HDP yöneticilerinin yaptığı konuşmalar ekrana yansıtıldı.  Görüntülerdeki konuşmalara dikkati çeken Erdoğan, "Başka bir şey söylememe gerek  var mı? Bay Kemal kimlerle beraber? Bunlarla beraber." ifadelerini kulandı. Türkiye'de "Kürdistan" diye bir bölgenin bulunmadığını vurgulayan  Erdoğan, "Türkiye'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi var, Doğu Anadolu Bölgesi var,  Karadeniz'imiz var, Akdeniz'imiz var, Orta Anadolu Bölgesi var, Ege var, Marmara  var, 7 bölge ama Kürdistan diye bir bölge yok. Eğer bu adam Kürdistan'ı çok  seviyorsa, Irak'ın kuzeyinde Kürdistan bölgesi var, defolsun oraya gitsin. Bu  ülkeyi bölmeye sizin gücünüz yetmez. Bunu bir defa bileceksiniz. Bay Kemal, sen  eğer terörü çok özlediysen, teröristler de orada." şeklinde konuştu.
 
 Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı YPG'ye, PYD'ye dayadık" şeklindeki  sözlerini de hatırlatan Erdoğan, "Hale bak. Biz sırtımızı nereye dayadık biliyor  musunuz? Çatalcalı kardeşlerime ve Allah'a dayadık. Farkımız bu." dedi. Videoda "Keleşlerinizi bize doğrultursanız şunu yaparız, bunu yaparız.  1 Temmuz'a kadar Terörle Mücadele Yasası'nı kaldırdınız kaldırdınız,  kaldırmadınız savaş kapıda" şeklinde tehdit sözlerinin bulunduğu dile getiren  Erdoğan, şunları kaydetti:
 "1 Temmuz'u çoktan geldik geçtik. Hadi buyurun gelin. Biz sizi 15  Temmuz'da da gördük. Siz devlete darbe yaptınız. 16 saatte işinizi bitirdik.  Hamdolsun, telefon mesajıyla benim bu aziz milletim on binler, yüz binler  meydanlara döküldü. Şimdi hesap veriyorlar. Daha çok hesap verecekler ve onlar  kaçacak, biz kovalayacağız. Biz bunları Cudi'de inlerine kadar kovaladık, işleri  bitti. Gabar'da bunları kovaladık, Tendürek'te kovaladık, ta Kandil'e kadar  kovaladık ve kovalamaya devam edeceğiz. Niye? Benim milletimin huzurunu kaçırmaya  bunların hakkı yok. Bu ülke bir saadet ülkesidir, huzur ülkesidir, refah  ülkesidir ve elhamdülillah 17 yıldır biz Türkiye'yi nereden aldık, nereye  getirdik. Kişi başına milli gelirin 2 bin 400 olduğu bir Türkiye'yi 11 bin dolara  çıkardık. 36 milyon dolar olan ihracatımızı hamdolsun işte getirdiğimiz nokta.  Bak, şu anda 800 milyon doları aşıyoruz. 780'i elhamdülillah yakaladık, daha  ileri gideceğiz."
 
Savunma sanayinde yerlilik oranını 20'lerden yüzde 65'e çıkardıklarını  hatırlatan Erdoğan, ekonomik saldırılara değinerek, "Bay Kemal de işin içinde.  Gezicidir bu Bay Kemal biliyorsunuz. Taksim'de eylemlerin içindeydi.  Otobüslerimizi bunlar yakmadı mı? İstiklal Caddesi'ndeki bütün dükkanları yakıp  yıkmadılar mı? Varilleri yuvarladılar, vatandaşın araçlarını yakıp yıktılar. Bay  Kemal de bunlara nutuk attı. Ta oradan tanırız biz bunları. Ne oldu? Bundan  sonraki süreçte de bunlara asla nefes aldırmayacağız. Ne diyor? Terörist başı  için oy istiyor, terörist başı için. Beraberler. Hiç bunların birbirinden farkı  yok. Şunu bir defa iyi bileceksin Bay Kemal, bu milletin değerleriyle oynama.  Eğer bu milletin değerleriyle oynarsanız faturası ağır olur. Biz sizin  cemaziyelevvelinizi de iyi biliyoruz. Onun için ben diyorum ki şu 15 gün, benim  milletim, hanım kardeşlerim, gençler, beyler, çok çalışacağız ve Çatalca'yı emin  ellere, 'Mesut ellere' teslim edeceğiz. Büyükşehir'de de inşallah Binali  kardeşimle el ele vereceğiz." ifadelerini kullandı. Açılışı yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Çatalca-Yassıören Kesimi ile  Habipler Kavşağı-Başakşehir Kavşağı'nın hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, gelecek  yıl da şehir hastanesinin biteceğini belirtti.Vatandaşa en yakışan hastaneyi inşa etmeyi istediklerini dile getiren  Erdoğan, yurt dışından hastaların Türkiye'ye tedavi için geldiğini söyledi. Erdoğan, "Ekonomik terör estirdiler, ürünleri pahalılaştırdılar,  çeşitli yerlerde. Ne oldu? Hemen biz tanzim yerlerini kurduk ve bir anda fiyatlar  düştü mü? Olay bitti, 31'ine kadar biz böyle devam edeceğiz. Oldu oldu, olmadığı  takdirde gerekirse Türkiye'nin 81 vilayetinde bunu genişleteceğiz. Çünkü bizim  derdimiz devlet olarak halkımıza bütün bu ürünleri en uygun, en ucuz fiyatla  temin etmek." diye konuştu.
 
 
 
Mitinge, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul  Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti  Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal ve AK Parti Çatalca Belediye  Başkan Adayı Mesut Üner katıldı.
Erdoğan, konuşmasının sonunda mitinge katılanlara kenevirden yapılmış  torbalar içinde çay dağıttı. İbrahim Durmuş isimli vatandaş da Erdoğan'a  Erzurum'dan getirdiği tespihi hediye etti.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinge katılan lösemi hastası Zeliha Acun adlı  çocuk ile yakından ilgilendi
 Kurdele kesiminin ardından Erdoğan, secim şarkısı "Nereden nereye"yi  mitinge katılanlarla söyledi.