Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM mesajı

AA |  24 Ekim 2018 Çarşamba - 23:39 | Son Güncelleme : 25 10 2018 - 0:39

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bundan 73 yıl önce kurulan BM'nin, özellikle de örgütün küresel barış ve güvenliği sağlamakla mükellef organı olan Güvenlik Konseyinin reform ihtiyacı, artık ertelenemez bir hal almıştır." değerlendirmesinde bulundu.


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan,  Birleşmiş Milletlerin (BM) kuruluşunun 73. yıl dönümü dolayısıyla mesaj  yayımladı.
 
Türkiye'nin kurucu üyesi olduğu BM'nin kuruluş yıl dönümünün ülke,  bölge ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, bugün  insanlığın iklim değişikliğinden etnik temizliklere, açlıktan yabancı  düşmanlığına, salgın hastalıklardan terörizme kadar uzanan geniş bir yelpazede  ciddi sınamalarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.
 
Erdoğan, küresel ölçekteki bu sorunların Afrika ve Asya'daki  ekonomik imkanları kısıtlı devletler başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri  daha çok etkilediğine şahit olunduğunu ifade ederek insanlığın ortak geleceğini  tehdit eden, küresel adalet arayışlarını sekteye uğratan bu sınamalarla hiçbir  ülkenin tek başına mücadele etmesinin mümkün olmadığını vurguladı.
 
"Sürdürebilir çözümler üretebilecek en önemli platformdur"
 
Ortak sorunların ancak müşterek çabalarla çözüme kavuşturulabileceğini  kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bu anlamda, son yıllarda yaşanan aksaklıklara rağmen BM, insanlığın  ortak meselelerine sürdürebilir çözümler üretebilecek en önemli platformdur.  Bundan 73 yıl önce kurulan BM'nin, özellikle de örgütün küresel barış ve  güvenliği sağlamakla mükellef organı olan Güvenlik Konseyinin reform ihtiyacı,  artık ertelenemez bir hal almıştır. Daha önce Ruanda, Bosna Hersek, Kosova'da  yaşanan acılar ile komşumuz Suriye'de 8 yıldır devam katliamlar, Güvenlik  Konseyinin sorumluluklarını yerine getiremediğinin en somut göstergesidir."
 
Erdoğan, Türkiye'nin 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere çatışmalardan  kaçan 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve BM kurumlarında yaşanan  tıkanıklıkların sıkıntısını en ağır şekilde hisseden ülkelerin başında geldiğini  ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"(Dünya 5'ten büyüktür) diye bayraklaştırılan mücadelenin gerisinde  Güvenlik Konseyinin daha kapsayıcı, adil, demokratik ve şeffaf bir yapıya  kavuşturulması arzusu vardır.
 
Türkiye, BM çatısı altında yürütülen arabuluculuk, barışı koruma  operasyonları, terörle mücadele, insani ve kalkınma yardımları, göç ve mülteciler  ile Medeniyetler İttifakı gibi birçok faaliyette öncü rol almaktadır. Ülkemiz  ayrıca İstanbul'un bir BM merkezi olması yolunda da adımlar atmakta ve birçok BM  ajansının bölgesel ofisinin İstanbul'a taşınması çalışmalarını sürdürmektedir. Bu  düşüncelerle, Birleşmiş Milletler örgütünün çalışmalarının dünyamıza barış, refah  ve huzurun getirilmesine vesile olmasını diliyor, 24 Ekim Birleşmiş Milletler  Günü'nü en samimi duygularımla tebrik ediyorum."
 

ETİKETLER