Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

02 Haziran 2018 Cumartesi - 7:33 | Son Güncelleme : 02 06 2018 - 7:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Kamuoyu araştırmalarında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği burada çok açık, net görünüyor." dedi. Bedelli askerlik ile açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçim sonrası oturacağız, konuşacağız." dedi.


Erdoğan, Star TV ve NTV ortak yayınında "Seçim Özel" programında Nazlı Çelik'in sorularını yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran  seçimlerine ilişkin, "Kamuoyu araştırmalarında herhangi bir sıkıntı söz konusu  değil. Birinci turda biteceği burada çok açık, net görünüyor. Şahsım üzerinde  halkımın ciddi bir ittifakı var ve parlamentonun oluşumunda da hamdolsun diğer  partilere mukayese edilemeyecek derecede orada da önemli bir fark söz konusu."  dedi. 
 
Twitter'dan gelen bir mesaj üzerine öğrencilerle sahur yaptığı  hatırlatılan Erdoğan, "Bu akşam da sahurda bir sürpriz bekleyelim mi?" sorusuna,  "Bekleyin. Onu şimdi açıklamayayım." yanıtını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Erken seçime karşı olduğunuzu da biliyoruz.  Biz bu seçime neden gidiyoruz?" sorusu üzerine, ana muhalefetin sürekli erken  seçim talebinin bulunduğunu, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de  böyle bir talebinin olduğunu dile getirdi.
 
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarından öne çıkan başlıklar;
 
(KAMUOYU ARAŞTIRMALARI): Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Birinci turda biteceği burada çok açık, net görünüyor. Şahsım üzerinde halkımın ciddi bir ittifakı var ve parlamentonun oluşumunda da hamdolsun diğer partilere mukayese edilemeyecek derecede orada da önemli bir fark söz konusu. Ben inanıyorum ki bu 50+1 konusu bundan sonraki süreçlerde Türkiye'de birçok siyasi partiyi de bu seçimlerden sonra bir kenara koyacaktır.
 
(YERLİ OTOMOBİL): Biz 2021'de elektrikli ve akıllı sürüşü olan bu otomobili üreteceğiz. Ne yaptık? Ben '5 tane babayiğit' dedim, 5 tane babayiğit çıktı ve bir konsorsiyum oluşturdular. Oluşturdukları bu konsorsiyumla beraber adımı attık. Şimdi başına da Mehmet Gürcan Karakaş diye bir arkadaşımızı Bosch'tan transfer ettik. Bu arkadaşımızla beraber inşallah bu süreci başlatacağız.
 
(MUHARREM İNCE'NİN İDDİASI): AK Parti kurulmadan önce Pensilvanya'ya gittiğine" yönelik iddiasına değinmesi üzerine Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde Gülen ile görüştüğünü belirterek, "Onların kendilerine has ihtiyaç talepleri falan bunlara yönelik şeyler. Benim Gülen ile başbakanlığım döneminde, zaten cumhurbaşkanlığı döneminde hiç söz konusu değil veya partimizi kurarken, böyle bir adım atmam söz konusu değil. Tamamen yalan. Bir insan dürüst olacak. Kılıçdaroğlu dürüst değil. (İnce) Ama bu da dürüst değil. Dava üzerine dava açıyorum bunlara. Ve o davaları da kazanıyorum. Bu gidişle buna da çok dava açacağım.
 
(FETÖ ELEBAŞI GÜLEN'İN USULÜNE UYGUN İSTENMEDİ İDDİASI): İnce'nin, "FETÖ elebaşı Gülen'in usulüne uygun istenmediği" yönündeki  iddialarına ilişkin Nazlı Çelik'in "İnce'yi arayan ABD'linin kim olduğunu  öğrenebildiniz mi?" sorusu üzerine Erdoğan, "İddia sahibi ben değilim ki. İddia  sahibi İnce. İnce dürüstse bunu nereye vermesi lazım? Bunu MİT'e versin, Adalet  Bakanlığı'na versin. En sonunda söyledi bir şeyler. Ben Adalet Bakanımıza dedim  ki; 'Sana kimi gönderiyor?' İki tane milletvekili ve avukatını göndereceğini  söylemiş. 'Göndersin, kabul et' dedim. Ve 'Sen de görevlendir bir kaç  arkadaşımızı. Beraberce bunlara bu dosyaları, iddianameleri incelesinler' dedim.  Geldiler veya gelecekler. Ben böyle yaparım siyaseti. Kalkıp da ön kesmem. Biz 85  koliyi ABD'nin Adalet Bakanlığı’na teslim ettik. Bunların içinde iddianameler  var, verilmiş kararlar var, tabii ki gazete kupürleri de var. Hepsi orada. Ama  sen CHP'nin bir milletvekili olarak işin gücün zaman zaman parlamentodaki  kürsüden gazete kupürlerini veya gazeteleri sallamaktı." dedi. Çelik'in ,İnce'nin ziyareti hakkındaki sorusuna da Erdoğan, "Partide  ziyaretimize geldiği zaman yani böyle bir meydan süreci işleyeceğine ihtimal  vermiyordum. Ama şimdi baktım, şirazesinden çıktı. Bay Kemal, onunla ilgili  biliyorsunuz 'bizim cumhurbaşkanı adayımız şöyle yumuşak olacak, böyle kibar  olacak' diyordu. Ama daha baştan ne kibarlık kaldı, ne bir şey kaldı. Biz  siyasetin bu ülkede nasıl yapıldığını bilenlerdeniz. Biz de karşımızdakilerin  anladığı dilden konuşuruz." diye yanıt verdi.
 
(SELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN ADAYLIĞI): Şimdi mesele içeride olan kişi tutmuş cumhurbaşkanlığına aday oluyor. Hangi yüzle aday oluyorsun be, hangi yüzle?  CHP'nin adayı kalkıyor, onu gidiyor ziyaret ediyor. Onların bu ülkeye vereceği  bir şey yok. Kimi ziyaret etmeye gidiyorsun?  Ben şahsen Diyarbakır'daki 53  vatandaşımın ölümü olayını hala hazmedemiyorum. Ben bunu benim Kürt kardeşlerimin  de hazmetmediğine kesinlikle inanıyorum. İnanıyorum ki, bu seçimlerde oyunu adil  bir şekilde, demokratik bir şekilde, hak ve özgürlüklere saygısı olan Kürt  kardeşlerim de bunlara sandıkta HDP'ye gereken dersi verecektir.
 
(GÜÇLÜ PARLAMENTO VURGUSU): Sayı buna elveriyorsa o zaman Parlamento  içinden de buraya (Kabineye) bazı arkadaşları bakan olarak almak mümkün  olacaktır. Bütün mesele şimdi bizim parlamentoyu güçlü kılmamız, orada iyi bir  sayıya ulaşmamız. Orada iyi bir sayıya ulaşmamız halinde tabii ki oradan AK  Partili arkadaşlarımızla MHP'li arkadaşlarımız böyle bir kabinenin içerisinde yer alabilirler.
 
(MHP İLE ORTAK MİTİNG): Şu anda arkadaşlarımız görüşüyorlar ama MHP ortak mitinge zannediyorum pek sıcak bakmıyor. Eğer sıcak bakarsa memnuniyetle  ortak miting yapabiliriz.
 
(F-35 SAVAŞ UÇAKLARI ALIMI): Biz diyoruz ki  Amerika bizim stratejik ortağımız. Stratejik ortağımız olarak Amerika bize başka  bir kapıyı çal dememesi lazım. Senato şöyle demiş, böyle demiş. Bizi Senato filan  ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek şey var. Ben Amerika'nın Başkanıyla bunu  görüştüm mü görüştüm. Heyetler arası toplantımızda bunu konuştuk mu konuştuk.  Eğer biz stratejik ortaksak, eğer model ortaksak Amerika bize burada herhangi bir  hukuki yanlış yapmamalı.
 
(BEDELLİ ASKERLİK): Bedelli askerlik konusunu seçim sonrası Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı ile oturup konuşuruz. 
 
(FETÖ ELEBAŞI GÜLEN'İN İADESİ): Bu adam yargıyla orada içeride tutulan  birisi değil. Rahatlıkla hemen deport edilebilir ama yargı kararıyla şu anda  tutuklu. Arada böyle bir fark var. Şimdi bizden istiyor ama tamam da yargı kararı  var. Yargı kararıyla bu içeride ve şu anda mahkeme süreci devam ediyor. Ama sen  FETÖ'yü hiç böyle bir yargı süreci yok, herhangi bir şeysi yok, 'deport edin bunu  gönderin bize, verin' diyorum, siz bize vermiyorsunuz. O zaman ben diyorum ki  Türkiye'deki 15 Temmuz 'un arkasında hangi karanlık eller var?
 
(RUSYA'YLA İLİŞKİLER): Yılda biz 3 milyar metreküp petrol doğalgaz Rusya'dan alıyoruz. Bütün  bunların yanında tabi attığımız S-400'ler olayı çok önemli bir adım ve S-400'ler  adımını da atarken burada Rusya'nın yaklaşımı çok önemliydi. Nedir bu yaklaşım?  Bir kredi. Kredide bize hemen hemen hiçbir ülkenin yapmadığı kolaylığı onlar  yaptı, sağolsun. Bir diğer adım, bir de bunların bize teslimatında bir farklılık  ortaya koydu. Bir başka adım, ortak üretime geçebilir dediler. Şimdi böyle bir  yaklaşımı gösteren bir ülkeye karşı tabii ki bizim yaklaşımımız da olumlu  istikamette farklı olacaktır. Biz de şu anda istenilen anda, istenildiği şekliyle  görüşebiliyoruz. Özel temsilcilerimiz vasıtasıyla bu görüşmeleri yapabiliyoruz.  Bölgede de inşallah hele hele 24 Haziran'dan sonra Rusya Türkiye ilişkileri çok  daha olumlu istikamette gelişecektir.
 
(SINIR ÖTESİNE YENİ HAREKAT OLUR MU?): Şimdi burada tabii ihtiyaç duyulduğu anda affetmeyiz. Kimseden de  icazet almayız. Varsa bir sıkıntı anında oraya müdahalemizi yaparız. Bu ister  Kuzey Suriye'de olsun, ister Kuzey Irak'ta olsun. Biz onlara diyoruz. Bak  teröristlerle bizi karşı karşıya bırakmayın. Eğer teröristlerle bizi karşı  karşıya bırakırsanız biz Sincar'a da müdahale ederiz, diğer tarafa da müdahale  ederiz. Çünkü ülkemizin tehdit altında olmasına bizim artık tahammülümüz yok. Biz  Obama döneminde eğer Zeytinlik operasyonlarını yapabilseydik, belki bugün Zeytin  Dalı'na ihtiyaç kalmazdı. Ama biz Zeytinlik operasyonlarını Obama döneminde  yapamadık. Obama bizi oyaladı. Biz akıllı bomba diyorduk, tamam diyordu ama  akıllı bomba falan bize gelmedi. Biz bunları yaşadık. Çok geç kalındı. Onun için  de tabii biz en sonunda Zeytin Dalı'nın kararını verdik ve adımı attık.
 
(AKINCI TAARRUZ İNSANSIZ HAVA ARACI): Şu gördüğünüz insansız savaş jetimiz. Yani yıl sonu veya önümüzdeki  yılbaşı gibi... Akıncı taarruz insansız hava aracı, bunu biz yapıyoruz. Bunun  yanında tabii silahlı insansız hava aracı SİHA'da, dünyada ilk 6 ülkeden biriyiz.  Bunda da çok iyi gidiyoruz. Milli akıllı bombalar üretir hale gedik. Bu da bizim  için çok çok önemli. Vermiyorlar bize. Stratejik ortaklarımız şunlar bunlar  hikaye, vermiyorlar. Hep bizi oyaladılar, aldattılar. YPG'ye 5 bin tır silah  gönderdiler, mühimmat gönderdiler. Ben bunları Sayın Trump'a söyledim. 'Nasıl  olur?' dedi. Aldı beni sağır bir odaya götürdü. Sağır odada generallerini  çağırdı. 'Ben ekonomiyi bu kadar düzeltmeye çalışıyorum, peki bu ne?' dedi. O  zaman bin 250 tır gelmişti. Ne dediler biliyor musunuz? 'Biz bunların hepsinin  seri numaralarını alıyoruz. Savaş bittikten sonra biz bunları toplayacağız.'  Kendilerine dedim ki, 'Irak harekatında da o zaman Bush vardı. Aynı şeyi bana  Bush söyledi dedim. Ama daha sonra ne yazık ki, Amerika'nın bütün bu silah ve  mühimmatı Kuzey Irak'ta kaldı. Hatta bunların bir kısmını da biz aldık. PKK'nın  elinde kaldı o silahlar. Biz onlardan aldık. F-35'ler noktasında biz paramızı  ödüyoruz. Şu anda testler yapılıyor, pilotlarımız orada. Biz şu anda sözleşmemize  sadığız. Uluslararası bir hukuk var. Uluslararası hukukun gereği neyse biz de o  hukuk mekanizmasını tabi ki çalıştırırız. Ama şimdi Amerika vermedi diye biz bunu  başka yerden daha gelişmişini veya farklısını elde edemeyiz diye bir şey yok.  Artık dünya değişti. Alternatifler çok. Hangi ülkede ne olur falan bunları  konuşmamıza hiç gerek yok ama rahatız biz. Biz diyoruz ki Amerika bizim stratejik  ortağımız. Stratejik ortağımız olarak Amerika bize başka bir kapıyı çal dememesi  lazım. Senato şöyle demiş, böyle demiş. Bizi senato falan ilgilendirmiyor. Bizi  ilgilendiren tek şey var. Ben Amerika'nın başkanıyla bunu görüştüm mü? Görüştüm.  Heyetler arası toplantımızda bunları konuştuk mu? Konuştuk. Eğer biz stratejik ve  model ortaksak Amerika bize burada herhangi bir hukuki yanlış yapmamalı."
 
(FENERBAHÇE BAŞKANLIK SEÇİMLERİ): En ideali ‘hayırlı olsun’ demektir. Gönlüm bu nokta da, ideal bir yönetimin iş başına gelmesidir, ama burada tabi tecrübe, çok çok önemli. Temenni ederim ki, inşallah bu kongre ile birlikte Fenerbahçe çok daha diri, çok daha güçlü, ama tecrübenin hakim olduğu bir yapı ile devam eder.
 

ETİKETLER