Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ağrı'ya istihdam müjdesi

AA |  25 Mart 2019 Pazartesi - 14:49 | Son Güncelleme : 25 03 2019 - 17:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'da halka hitap etti. Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Uluslararası bir marka, Nike, buraya geliyor, fabrikayı kuruyor ve 5 bin istihdam sağlayacak." dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Dörtyol Kavşağı'nda  düzenlenen mitinge katılarak, vatandaşlara hitap etti. Ağrı'nın tüm ilçelerini selamlayan Erdoğan, "Ağrı'nın derdi bizim  derdimizdir. Ağrı'nın başı ağrırsa bizim kalbimiz sızlar. Ağrı'nın yüreği  hüzünlenirse bizim tadımız kaçar. Gelin gönlü Ağrı'da gibi bu yüce şehri birlikte  geleceğe hazırlayalım. Kalbi Ahmed-i Hani gibi sevgi dolu bu şehirde, kardeşliği  birlikte yüceltelim. Gelin kalbi Diyadin Kaplıcaları gibi sıcak bu şehirde  muhabbeti birlikte yığalım. Gelin sinesi Eleşkirt Ovası gibi bereketli bu şehri  birlikte kalkındıralım. Gelin kanı Murat Suyu gibi coşkulu bu şehrin insanlarını  birlikte hak ettikleri yere ulaştıralım. Bunun için 31 Mart'ta iradenize sahip  çıkmanızı bekliyorum." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, Ağrı'nın yıllarca terör gölgesi altında çok şey kaybettiğini  belirterek, şöyle devam etti:
 
"Ağrı'nın artık şaha kalkmasının zamanı gelmiştir. Demokraside ve  kalkınmada ülkemizin ulaştığı seviye, Ağrı'nın çok daha ileride olmasını  gerektiriyor. Bunun için Ağrı'nın huzuruna ve vizyonuna uygun bir belediye başkan  adayı ile çıktık. Sayın Savcı Sayan kardeşimizin, söz konusu Ağrı olduğunda bu  ülkede açamayacağı Allah'ın izniyle hiçbir kapı yoktur. Aynı şekilde  ilçelerimizdeki belediye başkan adaylarımız da şehirlerine çok önemli hizmetler  vermek için her türlü hazırlığa sahiptir. İşte biz de buradayız. Cumhurbaşkanı  olarak tüm Ağrı'daki belediye başkanlarımla el ele vermek suretiyle Ağrı'yı,  nasıl kayyumla gayet güzel bir yere getirdik, şimdi daha da ileri taşıyacağız."
 
"Böyle bir belediyecilik olur mu?"
 
Erdoğan, mitinge katılanlara yönelttiği, "Ağrı, 31 Mart'ta iradene  sahip çıkıyor musun? Ağrı, 31 Mart'ta tercihini hizmet siyasetinden yana  kullanıyor musun? Ağrı, 31 Mart'ta tercihini gönül belediyeciliğinden yana  kullanıyor musun? Ağrı, 31 Mart'ta şehrinin ve ülkenin sahip çıkıyor musun? Ağrı,  31 Mart'ta sandıkta sandıklara sahip çıkıyor musun?" sorularına "evet" yanıtını  aldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belediye başkanını seçeceksin ondan sonra da  burada çalışmayıp, çekip Ankara'ya gidecek. Böyle bir belediyecilik olur mu? Bu  seçmenin oyuna saygısızlıktır. Bunları yaşadık mı? Yaşadık. Buradan seçilen zat  gitti, bu defa da gitti Muş'a, orada da durmayacak, inşallah zaten seçimi de  kazanamayacak. Seçimden sonra ordan da çekip bir başka yere gidecek. Demokrasi bu  değil, halkına hizmet bu değil. Biz halkını sevenin, halkıyla beraber olmasını ve  yaşamasını istiyoruz. " diye konuştu.
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 yıldır iktidardasınız, ne  yaptınız?" dediğini hatırlatan Erdoğan, alandakilere AK Parti iktidarı döneminde  Ağrı'da yapılan hizmetlerin videosunu izletti.
 
"Ağrı'ya kaç kere geldin Bay Kemal?"
 
AK Parti iktidarında sadece Ağrı'ya 12 milyar liralık yatırım  yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Zaten sen, Ağrı'ya kaç kere geldin Bay Kemal? Burada ne oluyor, ne  bitiyor, haberin var mı? Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda,  enerjide, tarımda bütün bu yatırımlar Ağrı'da yapıldı, yapılıyor. Daha  yapacağımız çok şey var. Sadece eğitimde 4 bin 654 yeni derslik inşa ettik. Şimdi  Ağrı'ya bir bilim merkezi kazandırıyoruz. Bu merkez sayesinde gençlerimizin  teknolojik yeniliklerle buluşmasını ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almasını  sağlayacağız.
 
Bugün 12 bin öğrenciye sahip Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini  şehrimize kazandırdık. Yükseköğrenim öğrencileri için 4 bin 668 kişi kapasiteli  yurtları açtık. Bu arada İbrahim Çeçen Bey'in kardeşi de rahmetli olmuş,  kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Ağrı'ya, Doğubeyazıt'a, Patnos'a gençlik  merkezleri, çeşitli branşlarda spor tesisleri yaptık. Ağrı 100 yatak kapasiteli  Kamp Eğitim Merkezi'nin, Diyadin ve Eleşkirt gençlik merkezlerinin, Eleşkirt Spor  Salonu'nun yapımı devam ediyor. Ağrı'ya yaptığımız 110 bin metrekarelik millet  bahçesi açılışa hazır hale geldi."
 
Erdoğan, Ağrı'daki ihtiyaç sahiplerine yapılan desteklere de  değinerek, "Toplam 3 katrilyon lira sosyal yardım yaptık. Sağlıkta, toplam yatak  kapasitesi bin 45 olan 12 hastaneyle birlikte şehrimize 52 tesis kazandırdık.  Bunlardan biri 400 yataklı Ağrı Devlet Hastanesi'dir. Bay Kemal anlamaz, onun SSK  Genel Müdürlüğünü de biliyoruz, iflas ettirdi. İki sağlık tesisimizin inşası, 19  sağlık tesisimizin proje ve ihale süreci devam ediyor. Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk  Hastalıkları Hastanemize 200 yataklı bir ek bina yaparak onu da büyüteceğiz.  Taşlıçay ilçemize de 30 yataklı bir devlet hastanesini inşa edeceğiz." diye  konuştu.
 
"16 kilometreden 379 kilometreye çıkarıldı"
 
Ağrı'da 4 bin 243 konut projesini hayata geçirdiklerini belirten  Erdoğan, imar barışı ile 18 bin Ağrılının mülkiyet sıkıntısını çözdüklerini  söyledi.
 
Erdoğan, Ağrı'ya 3 atık su arıtma tesisi kazandıracaklarını, bölünmüş  yol uzunluğunu 16 kilometreden 379 kilometreye çıkardıklarını bildirdi.
 
Yolun ve suyun medeniyet olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bundan ne CHP  ne HDP anlar. Bunların böyle bir derdi yok. Bunlar sadece çukur açar. Bunlar  çukur, çöp, terör, bunun dışında hiçbir şey yok." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı devam eden Ağrı şehir geçişi ve bağlantı  yollarını bu yıl; Patnos-Malazgirt-Bulanık yolu, Ağrı-Doğubeyazıt ayrımı Çaldıran  yolu ve Taşlıçay-Diyadin ayrımı-Çaldıran ayrımı arasını seneye; Iğdır-Doğubeyazıt  yolu, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos yolu, Köprüköy-Hınıs ayrımı,  Karayazı-Elmalıdere-Tutak yolu, Kağızman-Tuzluca ayrımı, Cumaçay-Ağrı yolu,  Küpkıran Köprüsü, Erciş-Patnos yolu ile Eleşkirt-Ağrı-Taşlıçay yolunu bir sonraki  yıl tamamlayacaklarını aktardı.
 
Ağrı Havalimanı'na yıllık 2,5 milyon yolcu kapasiteli terminal binası  yaptıklarını ve havalimanının yolcu trafiğinin 326 bini geçtiğini kaydeden  Erdoğan, "Biz size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Ağrı'nın  hasretle beklediği Yazıcı Barajı'nı hizmete aldık." dedi.
 
"Bunların derdi bu ülkede huzuru kaçırmak"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hatay'da baraj olmadığına  yönelik iddiasını hatırlatan Erdoğan, "Biz, Hatay'a 6 tane baraj yaptık diyoruz.  Hatay'ın Belediye Başkanı, o da onun gibi bir cambaz, diyor ki 'Burada baraj var  mı?' Hatay'ın Belediye Başkanı diyor ki 'Burada baraj yok ki." ifadelerini  kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Hatay'daki konuşmasından o  iddianın yer aldığı bölüm ile Hatay'daki barajları gösteren videoları  alandakilere izletti.
 
Ziya Paşa'nın "Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri" sözüne  atıfta bulunan Erdoğan, "Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bu CHP, baraj yaparsın  karşı çıkar. HDP, baraja karşı çıkar. Fakat biz, bunların hiçbirini dinlemedik  yolumuza devam ediyoruz. Niye? barajımız olacak ki benim vatandaşımın içme suyu,  kullanma suyu olsun. Barajımız olacak ki, benim vatandaşım bütünüyle çevrede  sulamayı yapsın. Bunların derdi bu ülkede başka. Bunların derdi bu ülkede huzuru  kaçırmak. Benim milletimin refahına, huzuruna bunlar düşman. Birlik, beraberlik  istemiyor bunlar..." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Yazıcı Barajı'yla, 250 bin dekar zirai arazi sulanacak"
 
Yazıcı Barajı'yla, Ağrı şehir merkezi ve 15 yerleşim yerinin içme suyu  ihtiyacının uzun yıllar boyunca karşılandığını söyleyen Erdoğan, "Yazıcı  Barajı'yla, Ağrı Ovası boyunca yaklaşık 250 bin dekar zirai arazi de sulanacak.  Patnos ilçesinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için içme suyu arıtma tesisi  inşa ediyoruz. Ağrı'ya iki baraj ve bir gölet daha inşa ediyoruz.  Patnos-Yukarıgöçmez Barajı'nın inşasını yarıladık. Taşlıçay Derecek Barajı'nın  inşasında ise sonlara geliyoruz. Patnos Yeşilhisar Göleti'nin de inşaat  çalışmaları devam ediyor. Yapımı devam eden sulama tesisleri tamamlandığında  Ağrı'da 150 bin dekar arazi sulamaya açılacak." bilgisini verdi.
 
Ağrılı çiftçilere toplam 1,1 milyar tarımsal destek verdiklerini dile  getiren Erdoğan, şehirdeki yatırımcıları, 1 milyar liralık yatırım teşvikiyle  destekleyerek 6 bin 355 kişilik ilave istihdam oluşturduklarını söyledi.
 
Erdoğan, Ağrı'da 6 bin iş yerine toplam 122 milyon liralık Sosyal  Güvenlik Kurumu prim teşviki verdiklerini anlattı.
 
"Ağrı'yı ülkemizin en büyük et üssü yapacağız"
 
Ağrı'ya doğal gazı getirdiklerini belirten Erdoğan, şu anda 81 kentte  ve 922 ilçenin yarısında doğal gaz olduğunu kaydetti.
 
Erdoğan, bu yıl Eleşkirt, Patnos ve Taşlıçay'a, 2021 yılında ise  Diyadin'e doğal gazın getirileceğini, Doğubeyazıt Şafi Cami'nin, Ahmedi Hani  Türbesi'nin ve İshak Paşa Sarayı'nın restorasyonlarını tamamlayarak hizmete  aldıklarını aktardı.
 
"5 bin istihdam sağlanacak"
 
Ağrı'ya daha büyük hizmetler getireceklerini dile getiren Erdoğan  şöyle konuştu:
 
"Ağrı'yı ülkemizin en büyük et üssü yapacağız. Tekstilde, Ağrı'yı  bölgemizin en önemli üretim merkezi haline getireceğiz. Buradan tüm  tekstilcilerimize bir mesajım var. Tekstilcilerimizi gözden çıkarmak bir yana  özellikle Ağrı gibi yoğun istihdama ihtiyaç duyduğumuz bölgelerimizde ciddi  teşviklerle desteklemeyi sürdüreceğiz. İnşallah şimdi uluslararası bir marka,  Nike buraya geliyor, fabrikayı kuruyor ve 5 bin istihdam sağlayacak. Bu,  uluslararası bir marka... TOKİ evlerindeki ve şehrimizin dört mahallesindeki tapu  sorununu en kısa sürede çözüyoruz. Bunun için sizlerden 31 Mart'ta merkezde ve  ilçelerde adaylarımızı desteklemenizi istiyorum. Hala eksikler, yapılması gereken  işler, yatırımlar yok mu? Elbette var. Bu eksikleri, AK Parti tamamlayabilir.  Unutmayın, yaparsa AK Parti yapar. Burada belediye başkanlarımız, Ankara'da  bizler el ele vereceğiz. Ağrı'yı hedefleriyle buluşturana kadar bize durmak yok."
 
"Bilin ki hedefi bize saldırmaktır"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin gücü de huzur da zenginliği de  birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden geçiyor. Her kim birliğimize  saldırıyorsa, bilin ki hedefi bizlerin ve evlatlarımızın geleceğini karartmaktır.  Her kim kardeşliğimize saldırıyorsa, bilin ki hedefi bu ülkeyi ve bu milleti  tıpkı çevremizde gördüğümüz örneklerde olduğu gibi yerle yeksan etmektir. Her kim  ezanımıza bayrağımıza, değerlerimize, İstiklal Marşı'mıza saldırıyorsa, bilin ki  hedefi bize saldırmaktır." şeklinde konuştu.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı bir programda,  CHP'nin Adalar Belediye Başkan Adayı Erdem Gül'ün İstiklal Marşı'nı okumadığını  kaydeden Erdoğan, "Çünkü HDP, İstiklal Marşı'mızın düşmanıdır, bayrağımızın  düşmanıdır. Toplantılarında bir tane Türk bayrağı göremezsiniz. Dolayısıyla 31  Mart'ta bunlara gereken dersi vermemiz lazım." ifadelerini kullandı.
 
 
Konuşmasında, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu  yapan Erdoğan, alandaki kalabalığa "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız,  kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." diye seslendi. Vatandaşlara, "Kardeşlerim gelin şu oyunu da bozalım. Bu ülkede Türk'ü  Kürt'e, Kürt'ü Türk'e düşürmek isteyenlerle beraber olmayın." diyen Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü:  "Bizim Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Roman böyle bir derdimiz  yok. Yaratılanı severiz, yaradandan ötürü. Anlayışımız budur. Kürtçülük yaptığını  söyleyenler, bu ülkeye düşmandır. Kürtçülükle de alakası yoktur. Bayrakları  bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Vatanımız  780 bin kilometrekare. Bu vatanı da bölemeyecekler. Onlara da gereken dersi, 31  Mart'ta vereceğiz. Devletimizi asla bölemeyecekler. Bugün ister Irak'ta ister  Suriye'de olsun bölgemizde nerede bir Kürt kardeşimiz, Arap kardeşimiz diğer  kökenlerden kardeşimiz varsa başı sıkıştığında aklına gelen ilk yer Türkiye'dir."
 
Kobani'deki Kürtlerin Türkiye'ye geldiğini, şu anda 300 bin Kobani'den  gelen Kürt'ün Türkiye'de ağırlandığını ifade eden Erdoğan, "Ülkemizde onları biz  ağırlıyoruz. HDP mi ağırlıyor? Öyleyse 31 Mart'ta hesabı soralım. Bu devlet,  hepimizin ortak devletidir. Bir zulümden kaçarak ülkemize gelen milyonlarca  insana kökenini, meşrebini sormadık. Sınırlarımıza gelenlerin mağdur ve mazlum  olup olmadığına baktık." diye konuştu. Irak'ta, Suriye'de yaralananların ambulanslarla Türkiye sınırlarına  geldiğinde Kürt, Arap, Türkmen olup olmadığına bakılmadığını, hepsinin yarasının  sarıldığını dile getiren Erdoğan, bu devlete sıkı sıkıya sahip çıkılması  gerektiğini vurguladı.
Erdoğan, "Birileri Kürt kardeşlerimizin iradelerine kendi aklınca  ipotek koyduğunu sanıyor. Kürt kardeşlerimizin iradesini, batıda götürüp CHP'ye,  adı İYİ kendi karışık partiye, geçmişiyle isminden başka ilgisi kalmayan Saadet'e  peşkeş çekiyor." şeklinde konuştu.
 
 "Bu ülkeyi bölemeyeceksiniz"
 
Alandakilere, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin seçim sürecine  ilişkin konuşmalarının bulunduğu görüntüleri izleten Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu adam Kürt değil biliyor musunuz? Ama benim Kürt kardeşlerimin  üzerinden menfaat sağlamaya çalışıyor. Çıkarcı, ne idiği belirsiz birisi. Samimi  olarak soruyorum. Türkiye'de 'Kürdistan' diye bir bölge var mı? Türkiye'de  Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz, Akdeniz, Orta  Anadolu, Ege, Marmara var. Sen Kürdistan'da yaşamak istiyorsan Irak'ın kuzeyinde  Kürdistan var, defol oraya git. Orada yaşa. Ama bu ülkeyi 780 bin kilometrekareyi  bölemeyeceksiniz. Buna gücünüz yetmez, bu millet size prim vermez. Nasıl sizi  Cudi'de, Gabar'da, Tendürek'te, Kandil'de gömdüysek bundan sonra da ülkemizi  bölmeye çalışanlar, bunun bedelini ağır ödeyecekler. Onun için de emin adımlarla  geleceğe yürüyeceğiz."
 
HDP'lilerin Kürtlerin sorunlarıyla ilgilenmediklerini kaydeden  Erdoğan, "Diyor ki bir kadın, 'Biz sırtımızı PKK'ya, YPG'ye, PYD'ye dayadık.'  Kadına bak. Biz de sırtımızı halkımıza ve Allah'a dayadık. Farkımız bu."  ifadesini kullandı. Erdoğan, dün İstanbul'daki Yenikapı Mitingi'nde 1 milyon 600 bin  kişinin olduğunu, cumartesi Ankara'da düzenlenen mitingde ise 450 bin kişi  bulunduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar hiçbir zorbalığa baş eğmeyen  Ağrı, bu terörist destekli zorbalara da hak ettikleri Osmanlı tokatını sandıkta  vuracaktır." dedi. Erdoğan, vatandaşlara 31 Mart'taki seçimlerde oy vermek için sandık  başına gitmesi çağrısında da bulundu.
 
  
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında ve sonunda çalınan  Kayahan'ın "Bizimkisi bir aşk hikayesi" şarkısına eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırlanan "Lider" filminin gösterildiği  mitingde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Genel Başkan  Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, AK Parti Ağrı  İl Başkanı Abbas Aydın ile AK Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan da  birer konuşma yaptı. Mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada, Ağrı'nın  üzerini raptiye ile işaretleyen Erdoğan, miting sonrası belediye başkan  adaylarıyla vatandaşları selamladı. Mitinge, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun  da katıldı.
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER