Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çin ile aynı vizyonu paylaşıyoruz

AA |  01 Temmuz 2019 Pazartesi - 23:15 | Son Güncelleme : 02 07 2019 - 5:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak dünya barışı, güvenliği ve istikrarının korunması, çok taraflılığın teşvik  edilmesi ve serbest ticaretin sürdürülmesi gibi alanlarda Çin ile aynı vizyonu paylaşıyoruz." ifadesini kullandı.


Çin'in başkenti Pekin'de yarın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile  görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ülkenin önde gelen yayın organlarından  “Global Times” gazetesinde Türkiye-Çin ilişkilerini değerlendiren, “Türkiye ve  Çin: Ortak Gelecek Vizyonu Olan İki Ülke” başlıklı bir makalesi yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makalede, yeni bir dünya sisteminin ortaya  çıkmaya başladığı bu dönemde Türkiye ve Çin’e büyük sorumluklar  düştüğünü  vurguladı.

Coğrafi uzaklıklarına rağmen Türkiye ve Çin'in yüzyıllarca yakın  ekonomik ve kültürel iş birliği içinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Asya’nın en  doğusunda ve Asya’nın en batısında yer alan iki kadim medeniyete sahip olan  Çinliler ve Türkler, tarihi İpek Yolu’nun koruyuculuğunu üstlenerek ticaret ve  kültürel etkileşimin gelişmesinde insanlığa büyük katkı sağladılar.”  değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, Kuşak ve Yol girişimini güçlü şekilde desteklediğini,  hatta girişime 2013’te verdiği destekle bunu yapan ilk ülkelerden biri olduğunu  aktaran Erdoğan, “Ülkelerimiz arasında yüzyıllar boyunca devam etmiş bu iş  birliği günümüzde de Çin Devlet Başkanı değerli dostum Sayın Şi Cinping’in  öncülük ettiği Kuşak ve Yol girişimi ile daha da güçlenerek devam ediyor.”  ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin öncülük ettiği Orta Koridor girişiminin Kuşak ve Yol  girişiminin merkezinde yer aldığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’den başlayıp  demiryolu ile Gürcistan’dan Azerbaycan’a, buradan da Hazar Denizi’ni aşarak  Türkmenistan ve Kazakistan’ı takiben Çin’e ulaşan Orta Koridor’un, Kuşak ve Yol  projesinin en önemli bileşenlerinden birini oluşturduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin hayata geçirdiği Bakü-Tiflis-Kars  Demiryolu Projesi, İstanbul Boğazı’na inşa edilen 3. köprü Yavuz Sultan Selim  Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın altından geçen Marmaray ve Avrasya tünelleri,  Çanakkale Boğazı’nda inşasına başlanan 1915 Çanakkale Köprüsü, bölünmüş yollar,  otobanlar, hızlı tren hatları, lojistik üsleri ve tüm  iletişim altyapısının Orta  Koridor projesi kapsamında gerçekleştirilen altyapı yatırımları olduğunu, tüm bu  projelerin Kuşak Yol  Projesi’nin Pekin ile Londra arasındaki bağlantıyı sağlama  hedefine doğrudan katkı sunacağını anlattı.

Orta Koridor’un sağladığı zaman avantajı ve mevsim etkilerinden  bağımsız 12 ay boyunca hizmet verebilecek bir güzergâh olması nedeniyle Kuşak ve  Yol projesine çok büyük katkılar sunacağına inandığını dile getiren Erdoğan, “Bu  kapsamda Kuşak ve Yol projesini, Orta Koridor ile entegre etmek için Çinli  dostlarımız ile çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesine yer verdi.

Erdoğan, karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar doğrultusunda sürekli  olarak gelişen Türkiye ve Çin ilişkilerinin 2010 yılında Stratejik İlişki  seviyesine yükseldiğini vurgulayarak, “Şimdi de 'kazan kazan' anlayışıyla gelişen  ilişkilerimizi Kuşak ve Yol girişimi ile paylaştığımız ortak gelecek vizyonu  doğrultusunda daha üst seviyelere çıkarmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini  kullandı. 

Türkiye ve Çin’in Batılı ülkelere göre geç kalkınmaya başlamış  olmaları nedeniyle ortaya çıkan gelişmişlik farkını 21. yüzyılda kapatmayı  amaçlayan ülkeler olduğunun altını çizen Erdoğan, “Dünya üzerinde hakkettiği  yerleri alması hedefine bu yüzyılda ulaşmak Çinliler için 'Çin rüyası', biz  Türkler için de 'Türk rüyası'dır.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in Çin Komünist Partisinin kuruluşunun 100. yılı olan 2021 ve Çin  Halk Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2049’a yönelik kalkınma hedefleri gibi  Türkiye’nin de, kuruluşunun 100. yılı olan 2023 ve 2053 yıllarına ilişkin  hedefleri bulunduğunu belirten Erdoğan, “Ülkelerimizi birer refah toplumuna  dönüştürmeye yönelik bu hedefler Türkiye ve Çin’in birlikte paylaştıkları başka  bir ortak gelecek vizyonudur.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkili ilişkilerimizde artan iş birliği  toplumlarımız arası etkileşimi yoğunlaştırmakta ve turizm alanında da önemli  kazanımlar sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

Çin’de 2018 yılının Türkiye Turizm Yılı olarak kutladığını ve bu  kapsamda ülke genelinde onlarca etkinlik gerçekleştirildiğini aktaran Erdoğan, bu doğrultuda Türkiye'yi ziyaret eden Çinli turist sayısında da son yıllarda önemli  artışlar yaşandığını görmenin memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Erdoğan, Çin  Devlet Başkanı Şi Cinping ile birlikte belirledikleri "1 milyon Çinli turist"  hedefine yönelik yürütülen çalışmaların, iki ülke arasındaki ilişkiyi ileriye  taşıyacağını belirtti.

Çinli iş insanlarına çağrı

Çin ile karşılıklı ticaret hacmini, her iki ülkenin çıkarlarına hizmet  etmeye yönelik daha dengeli ve sürdürülebilir bir temele dayalı şekilde mevcut  seviyesinin önce iki katı olan 50 milyar dolara, sonra 100 milyar dolara  çıkarmanın hedefleri arasında yer aldığını belirten Erdoğan, "Bu noktada Çinli iş  adamlarını Asya ve Avrupa'nın kesiştiği nokta ile Kuşak ve Yol projesinin  kalbinde yer alan ülkemize yatırım yapmaya çağırıyorum." ifadesine yer verdi.

Erdoğan, makalesinde şunları kaydetti:

"Unutmayalım ki Türkiye'ye yapacağınız yatırım sadece 82 milyonluk  genç ve dinamik nüfusu ile dünyanın 16. büyük ekonomisine yapacağınız yatırım  değil aynı zamanda ülkemizin hinterlandında bulunan 1,6 milyarlık bir nüfusa ve  24 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasılaya yapılan bir yatırımdır.  Hepsinden önemlisi Türkiye'ye yapılan yatırım Kuşak ve Yol projesi ve hepimiz  için yeni bir gelecek oluşturma rüyamıza yapılan yatırımdır."

Türkiye'nin Çin ile iş birliğini her alanda geliştirmeye sarsılmaz  biçimde bağlı olduğunu kaydeden Erdoğan, eğitim alanında ortak üniversiteler  kurulması yönünde ilk adımı atarak bu alanda çok daha yakın çalışma  yürütülebileceğini ifade etti.

Erdoğan, "Savunma sanayinde son yıllarda hayata geçirdikleri özgün  projeler ile kendi teknoloji ve üretim güçlerini dünyaya ispatlamış Türkiye ve  Çin’in bu alanda da iş birlikleri gerçekleştirebileceğini düşünüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.

Bugün dünyanın ciddi küresel meydan okumalar ile karşı karşıya  olduğunu ve ekonomik küreselleşme derinleşirken, küresel serbest ticaret  sistemine yönelik tehditlerin, bütün dünya ekonomileri için tehdit oluşturduğunu  vurgulayan Erdoğan, "Halen tek kutuplu bir dünyada yaşadığımız gibi bir yanlış  anlayışın ürünü olan bu tehditler, dünya barış ve istikrarını da zedelemektedir."  diye yazdı.

Erdoğan, satırlarını şöyle tamamladı:

"Türkiye olarak dünya barışı, güvenliği ve istikrarının korunması, çok  taraflılığın teşvik edilmesi ve serbest ticaretin sürdürülmesi gibi alanlarda Çin  ile aynı vizyonu paylaşıyoruz. Dünyanın çok kutuplu yeni denge arayışı içerisinde  olduğu günümüzde bütün insanlığın ortak çıkarını gözetecek yeni bir uluslararası  sistem inşasına ihtiyaç olduğu apaçık ortadadır. Bu yeni sistemin inşası  sürecinde de insanlık tarihinin en kadim medeniyetleri olan Türkiye ve Çin’e  tekrar büyük görevler düşmektedir."