Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 500 bin liralık tazminat dava açtı

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 13:49 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 14:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısındaki açıklamaları nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Asliye Hukuk Mahkemesine  sunulan dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun 11 Şubat'taki partisinin grup  toplantısında yaptığı açıklamalarına yer verildi.
Kılıçdaroğlu'nun asılsız ve dayanaksız ithamlarla Erdoğan'ın kişilik  haklarını ağır şekilde itham ettiği belirtilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: "Davalının konuşmasında ileri sürdüğü hususların tamamı gerçek  dışıdır. Bu iddialarla ilgili olarak daha önce çeşitli vesilelerle açıklama  yapılmış, iddiaların haksız ve mesnetsiz olduğu vasat zekaya sahip bir kişinin  anlayabileceği şekilde izah edilmiştir. Ancak aynı iddiaların tekrarlanmasından  anlaşılacağı gibi davalı, gerçeklerle yüzleşmek yerine, inandığı yalanların  konforunda yaşamayı sürdürmeyi tercih etmektedir. Gerçeklerin bu ölçüde  çarpıtılması, yalanın bu kadar rahat ifade edilebilmesi, hakaret ve iftiranın bu  denli olağanlaştırılması geçmişte örneklerini pek çok kez müşahade ettiğimiz bir  FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) ahlakıdır. Bu ahlakın ana muhalefet partisi  liderinde, şahsında tecessüm etmesi ülkemiz için büyük bir talihsizliktir."
 
 "Cumhurbaşkanımıza ve milletimize borçlu"
 
 Dilekçede, FETÖ ile mücadele edenleri haksız ithamlarla  itibarsızlaştırmanın, hele hele FETÖ ile ilişkilendirmenin örgütün yöntemlerinden  biri olduğu vurgulanarak, "Davalı bugün FETÖ'nün egemen olmadığı özgür bir ülkede  yaşıyorsa bunu öncelikle Cumhurbaşkanımıza ve ona destek veren milletimize borçlu  olduğunu unutmamalıdır." denildi.
 
Türk Milletinin birliğini temsil ve TBMM adına başkomutanlık sıfatını  deruhte eden Cumhurbaşkanının, Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı olduğuna,  hatta baş FETÖ'cü olduğuna ilişkin beyanların, eleştiri sınırının çok ilerisinde,  hakaret içeren ve gerçeklikten çok uzak, iftira niteliği taşıyan nitelikte olduğu  ifade edilen dilekçede, şu değerlendirmelere yer verildi:
 
 "Davalının, Cumhurbaşkanımızı FETÖ ile ilişkilendirmeye yönelik bu  açıklamalarını, suçluluk telaşıyla yapılmış artık gizlenmesi mümkün olmayan  CHP-FETÖ iş birliğini örtmeye ve dikkatleri dağıtmaya yönelik bir çaba olarak  değerlendirmek gerekmektedir. Bilindiği gibi, söz konusu yapılanmaya ilişkin FETÖ  tabiri, 17-25 Aralık yargı darbesi girişiminden sonra yani anayasal düzeni cebir  ve tehdit ile değiştirmeye yönelik girişiminden sonra kullanılmaya başlanmıştır.  Davalı özellikle bu tarihten itibaren FETÖ ile iş birliğini gizleme dahi ihtiyacı  duymadan artırarak sürdürmüş adeta siyasi bir partner olarak birlikte çalışmaya  başlamıştır. Belirtilen tarihten sonra davalının Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik  tüm söylemleri, FETÖ'nün söylemleriyle birebir örtüşmektedir. Cumhurbaşkanımıza  yönelik tüm saldırılar önce FETÖ tarafından planlanmakta ve icra edilmekte daha  sonra da davalı ve genel başkanı bulunduğu siyasi parti tarafından siyaseten  sahiplenilerek yaygın bir şekilde dile getirilmektedir."
 
 Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'a  "vatan haini" yakıştırması yapmasının ve  Cumhurbaşkanını vatana ihanetle itham etmesinin hukuken himaye edilemeyecek ve  eleştiri olarak kabul edilemeyecek bir açıklama olduğu vurgulanan dilekçede,  "Vatanseverliği, millete ve devlete hizmetleri, taraflı ve tarafsız vicdan sahibi  herkes tarafından takdir edilen Sayın Cumhurbaşkanımızı vatana ihanetle itham  etmek, kişilik haklarına ağır bir saldırının ötesinde açık bir kışkırtma ve  provokasyondur." ifadeleri kullanıldı.
 
 Manevi tazminat talebinin yasal koşullarının oluştuğu kaydedilen  dilekçede, Kılıçdaroğlu'ndan TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 500  bin lira manevi tazminat talep edildi.