Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında müjdeyi verdi: Lokanta, restoran ve kafelere destek ödemesi!

AA |  27 Ocak 2021 Çarşamba - 12:09 | Son Güncelleme : 27 01 2021 - 14:47

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında milletvekillerine seslendi.
Erdoğan, "Yakında hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz reform paketlerini Meclis'imizin takdirine sunmaya başlayacağız. Ülkemizi 2023 ve sonrasına taşıyan köklü düzenlemeler içerdiği görülecektir. Reform sürecine hep birlikte sahip çıkacağız. Lokanta, restoran ve kafeler için, 2019 cirosu 3 milyon ve altı olan işletmelere destek ödemesine başlayacağız. Esnafımızı yalnız bırakmayacağız. Aylık 1000 TL desteğe devam edeceğiz." dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, "AK Parti'nin girdiği 15 genel seçimin, mahalli seçimin,  cumhurbaşkanlığı seçiminin, halk oylamasının tamamından birinci olarak çıkmasının  sırrı, milletimizle tesis ettiği güçlü gönül bağıdır." dedi. 
 
Erdoğan, 2021'in ilk AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na partilileri  selamlayarak başladı.
 
 
Yaklaşık bir aydır görüşmelerine ara veren TBMM Genel Kurulu'nun, dün  itibarıyla çalışmalarına yeniden başladığını hatırlatan Erdoğan,  milletvekilleriyle son olarak 2021 yılı bütçe görüşmelerinin ardından bir araya  geldiğini söyledi.
 
Erdoğan, aradan geçen süre içinde AK Parti milletvekillerinin bir  kısmıyla Genel Merkez'deki programlarda, bir kısmıyla il kongrelerine yaptığı  canlı bağlantılarda, bir kısmıyla ise çeşitli açılışlar vesilesiyle görüşme  imkanı bulduğunu dile getirdi.
 
Kovid-19 salgını nedeniyle ara verdikleri il kongrelerine 13 Ocak'ta  yeniden başladıklarını anımsatan Erdoğan, bugünkü grup toplantısının ardından  canlı bağlantıyla katılacağı Erzincan ve Erzurum kongresiyle iki haftada 27  kongreyi tamamlamış olacaklarını belirtti. Toplamda 47 il kongresine  ulaştıklarını bildiren Erdoğan, kongrelerde görev üstlenenlere başarı dileyerek,  kendilerine teşekkür etti.
 
 
AK Parti milletvekillerinin her birinin son bir aylık süreyi kendi  seçim bölgesinde ve görev yerlerinde en verimli şekilde değerlendirdiğine  inandığını ifade eden Erdoğan, "AK Parti'nin girdiği 15 genel seçimin, mahalli  seçimin, cumhurbaşkanlığı seçiminin, halk oylamasının tamamından birinci olarak  çıkmasının sırrı, milletimizle tesis ettiği güçlü gönül bağıdır. Hep söylediğimiz  gibi AK Parti'yi kuran da iktidar yapan da nice badireleri aşmasını sağlayarak  bugünlere getiren de milletimizdir. Biz de milletimize vefa borcumuzu hizmet  ederek, eser ortaya koyarak, yatırım yaparak, ülkemizi sürekli daha ileriye  taşıyarak ödemeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.
 
Türkiye'nin son 18 yılda nereden nereye geldiğini, akıl ve vicdan  sahibi herkesin gördüğünü, bildiğini vurgulayan Erdoğan, "Ancak özellikle eski  Türkiye'de yaşamamış, o sıkıntıları çekmemiş, o mahrumiyetleri görmemiş, o  baskılara maruz kalmamış gençlerimize bu kazanımların önemini anlatmakta  zorlanıyoruz. Ülkemizin demokrasi ve ekonomide adeta çağ atladığını yaşayarak  şahitlik etmeyenlere, tüm bunları mukayeseli olarak anlatmamız şarttır." dedi.
 
 
Son bir ayda yürütülen çalışmalar
Erdoğan, yalnızca son bir ayda, üstelik salgın şartlarına rağmen  Türkiye'ye kazandırdıklarının bile bu büyük başarı hikayesine örnek teşkil edecek  zenginlikte olduğuna dikkati çekti.
 
Dün Elazığ'da daha öncekilerle birlikte sayısı 8 bini bulan deprem  konutunun anahtar teslim törenine katıldığına değinen Erdoğan, böylece Elazığ ve  Malatya'da ciddi bir yıkıma yol açan depremin üzerinden geçen bir yılın ardından  vatandaşlara verdikleri sözü tutarak, konutların önemli bölümünü teslim  ettiklerini anlattı.
 
 
"Yaz aylarına kadar Elazığ'da 20 bin ve Malatya'da 6 bin konutun  tamamını, inşallah hak sahiplerine vermiş olacağız." diyen Erdoğan, ayrıca  Elazığ'da, Avrupa'nın en büyük gençlik ve çocuk çalışmaları merkezinin açılışını  da yaptıklarını belirtti.
 
23 Ocak Cumartesi günü İstanbul Fırkateyni denize iniş ve Pakistan  MİLGEM Korvet Projesi 3'üncü gemi ilk kaynak töreninde, denizcilik için bir dönüm  noktası olan bu iki büyük projenin heyecanına ortak olduklarını belirten Erdoğan,  aynı gün canlı bağlantıyla Diyarbakır Silvan Barajı gövde dolgusu, Başlar Barajı,  Ergani Barajı ve Ergani İçmesuyu Arıtma Tesislerinin açılış törenlerini  gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
 
GAP'ın en önemli bölümlerinden biri olan Silvan Projesi'nin, 8 ayrı  barajı ve 23 sulama tesisini bünyesinde barındıran, 2 milyon 360 bin dekar alanı  sulayacak dev bir proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yaptığımız açılışlarla bu  projenin hayata geçmesi yolunda önemli bir aşamayı daha geride bıraktık." dedi.
 
Erdoğan, 22 Ocak Cuma günü Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu  (TÜGİK) Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelerek kapsamlı  değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin içinden geçtiği  kritik dönemde hükümete ve ekonomi yönetimine verdikleri samimi destek için TÜGİK  yönetimine teşekkür etti.
 
 
DEİK yönetimiyle de 15 Ocak'ta buluştuğunu, ihracat ve ekonomideki  gelişmeleri ele aldıklarını, gelecek dönemde birlikte neler yapabileceklerini  konuştuklarını dile getiren Erdoğan, "Geçtiğimiz yılı, program dönemi hedefinin  de üzerine çıkarak 169,5 milyar dolarlık ihracatla kapatan iş dünyamıza buradan  bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 ve 2020 Özel Ödüllerini 20 Ocak  Perşembe günü sahiplerine takdim ettiklerini anlatan Erdoğan, "Milli  Saraylarımızın envanterinde yer alan yaklaşık 3 bin tablo arasından seçilen 533  eserin yer aldığı bir serginin açılışını 15 Ocak'ta yaparak, ülkemizin sanat  zenginliğini tüm dünyaya gösterdik." diye konuştu.
 
 
Erdoğan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneğinin verdiği Medya  Oscarları ödüllerine layık görülen televizyoncular, radyocular, muhabirler ve  sanatçılarla 13 Ocak'ta bir araya geldiğini de hatırlattı.
 
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileriyle 12 Ocak'ta buluşarak,  ilişkileri karşılıklı dayanışma ve iş birliği temelinde geliştirme yönündeki  samimi düşünceleri kendileriyle paylaştıklarını ifade eden Erdoğan, aynı günün  sabahında ise Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'nun Ankara'daki  tesislerinin açılışı vesilesiyle gençlerle ve sporcularla buluştuğunu dile  getirdi.
 
"Uydumuz uzaydaki yolculuğuna, yörüngesine doğru planladığı şekilde  devam ediyor"
Kabineyi 11 Ocak'ta toplayarak sağlıktan güvenliğe kadar pek çok  konuda bakanlarla kapsamlı istişareler yaptıklarını ve alınan kararları  kendileriyle paylaştıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
"Diyarbakır-Ergani-Elazığ yolu üzerindeki Devegeçidi Köprüsü ve  bağlantı yollarının açılışını 9 Ocak'ta canlı bağlantıyla gerçekleştirdik. Uydu  Teknolojileri Haftası etkinliklerinin 8 Ocak'taki bölümüne canlı bağlantıyla  katılarak, aynı günün erken saatlerinde uzaya gönderilen 5-A uydumuzun  yolculuğuna çıkışının mutluluğunu arkadaşlarımızla paylaştık. Uydumuz uzaydaki  yolculuğuna, yörüngesine doğru planladığı şekilde devam ediyor."
 
Fırat Nehri üzerinde inşa edilen, Elazığ ile Malatya'yı birbirine  bağlayan Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tüneli ve yolunu yılın ikinci günü hizmete  açtıklarını hatırlatan Erdoğan, "Ülkemizin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım ağının  en önemli noktalarından biri olan bu köprü, 660 metre uzunluğu ve 380 metreyi  bulan orta açıklığıyla kendi grubunda dünyanın dördüncü büyük eseridir." dedi.
 
2020'nin son günlerinde, 30 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı 2020 Kültür ve  Sanat Büyük Ödüllerini sahiplerine takdim ettiğini anımsatan Erdoğan, ödül alan  kültür ve sanat insanlarını tebrik etti.
 
Kabinenin geçen yıl son toplantısını 28 Aralık'ta yaptığına işaret  eden  Erdoğan, aynı gün akşam restorasyonu yapılan Ankara Devlet Resim ve Heykel  Müzesi'nin açılışını da gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
 
"TOGG'un pillerinde kullanılacak lityumu bu tesisten temin etmeyi  planlıyoruz"
Türkiye'ye 26 Aralık'ta kazandırılan Etimaden Lityum Karbonat Üretim  Tesisi'nin, tamamı ithal edilen lityum ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayacak  önemli bir yatırım olduğuna işaret eden Erdoğan, "Milli otomobil projemiz TOGG'un  pillerinde kullanılacak lityumu da bu tesisten temin etmeyi planlıyoruz."  bilgisini paylaştı.
 
Erdoğan, 26 Aralık'ta Ankara'nın güney aksındaki ulaşımda büyük  rahatlama sağlayacak Gölbaşı Şehir Geçişi'nin açılışını yaptıklarını, Tunceli Bursa ve Konya'da yapılan, her biri tarih ve kültürü yansıtması bakımından eşsiz  zenginlikleri içinde barındıran müzeleri 24 Aralık'ta hizmete sunduklarını  söyledi.
 
Bunların yanında pek çok devlet ve hükümet temsilcisiyle telefon  görüşmeleri, telekonferans görüşmeleri, yüz yüze kabuller gerçekleştirdiklerini  belirten Erdoğan, devlet ve hükümet işleriyle ilgili yaptıkları kabullerin ve  telefon görüşmelerinin, zaten günlük mesaisinin mutat bir parçası olduğunu  kaydetti.
 
Genel merkezden il teşkilatlarına, milletvekillerinden belediye  başkanlarına kadar partide görev üstlenenlerden de aynı hassasiyeti  beklediklerini belirten Erdoğan, "Bu şekilde görevlerimizi hakkıyla yerine  getirdiğimizde ne ülkemizin önünde ne Cumhur İttifakı'nın önünde ne AK Parti'nin  önünde durabilecek bir güç tanımıyorum. Unutmayınız milletimiz her birimizi teker  teker takip ediyor ve karnemizi dolduruyor. Seçim günü bu karne önümüze oy oranı  olarak konacaktır. Birikimimizi ve gayretimizi bugünden seferber edersek karne  günü gelip çattığında sandık başından başımız dik, alnımız açık şekilde  ayrılabiliriz." diye konuştu.
 
 
"Türkiye'nin önünde hepimiz için yapılacak çok iş var"
Bunun için hep birlikte çok çalışmaları gerektiğine işaret eden  Erdoğan, "AK Parti Grubu, Cumhur İttifakı'ndaki ortağımız Milliyetçi Hareket  Partisi ile birlikte Meclisin lokomotifidir, dinamosudur. Biz çok çalışırsak  Meclis de çok üretir, biz işleri rölantiye alırsak Meclis çok daha az verimle  faaliyet yürütür. Türkiye'nin önünde hepimiz için yapılacak çok iş var. Yürütmede  bizim yapmamız gerekenler var, yasamada sizlerin yapması gerekenler var, yargının  üzerine düşen görevler var. Bütün bunların toplamı sayesinde ülkemizi güven ve  istikrar ikliminde hedeflerine doğru ilerletebiliriz." dedi.
 
Meclis gündeminde önceden kalan yasama çalışmaları bulunduğunu  hatırlatan Erdoğan, "Yakında hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz yeni  reform paketlerini Meclisimizin takdirine sunmaya başlayacağız. Milletimizle  paylaştığımızda bu reform tekliflerinin ülkemizi 2023'e ve daha sonrasına  taşıyacak çok köklü ve önemli düzenlemeler içerdiği görülecektir. Türkiye'yi,  temel hak ve özgürlüklerden ekonomide güven ikliminin güçlendirilmesine kadar  geniş bir alanda geleceğe hazırlayacak bu reform sürecine hep birlikte sahip  çıkacağız." bilgisini paylaştı.
 
 
"Sizlerden şimdiden sıkı bir çalışma dönemine hazır olmanızı  istiyorum." diyen Erdoğan, "Milletimize AK Parti'nin, Türkiye'nin sadece son 18  yılının değil 2053 vizyonumuza uzanan orta vadeli geleceğinin de mimarı olduğunu  göstermeliyiz. Dikkat ederseniz bizden başka hizmet müktesebatı ortaya koyabilen  de gelecek vizyonu tasarlayan da yok. Tek vaatleri Tayyip Erdoğan'ı indirmek olan  bir muhalefete bu millet iktidarı vermez. Küresel siyasi ve ekonomik değişim  sürecinde Türkiye'yi nereye getireceğini söyleyemeyen, istikameti belirsiz,  programı baştan savma, projesi olmayan, kadroları kifayetsiz, yoldaşları şaibeli  hiçbir yapı milletimizden iktidar vizesi alamaz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Tüm şeffaflıklarıyla milletin huzurunda olduklarını dile getiren  Erdoğan, "İnşallah 2023 bir kez daha sandıktan zaferle çıkarak büyük ve güçlü  Türkiye'yi inşa sürecinde yeni bir safhaya geçeceğiz." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Son grup toplantımızda CHP'nin yalanları, iftiraları ve millete  yönelik hakaretlerini anlatırken Mevlana Hazretlerinin 'testinin içinde ne varsa  dışına da o sızar' sözüne atıfta bulunmuştum. Gerçekten de aradan geçen bir aylık  sürede yaşanan her gelişme CHP testisinin içindeki cürufun ne derece berbat  olduğunu tekrar tekrar bizlere ve tüm ülkemize göstermiştir. CHP yöneticileri,  kendi içlerinde yaşanan taciz, tecavüz, hırsızlık, arsızlık skandallarının  üzerini örtmek için hem bize hem milletimize olan hakaretlerinin dozunu sürekli  arttırmaya başladı. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış misali milletimizin  önüne çıkıp özeleştiri yapacak, özür dileyecek, içlerindeki tecavüzcülerden,  tacizcilerden, hırsızlardan hesap soracak yerde işi pişkinliğe vuruyorlar. Yalan  olduğu defalarca ortaya konmuş, mahkemelerde tescil edilmiş konuları utanmadan,  arlanmadan tekrarlayanlara 'pişkin' denmez de ne denir?
 
 
Cumhuriyetin ilk partisini bölücü örgütün maşalığını üstlenen yapının  payandalığına düşürenlerin kendilerince oynadıkları yüksek siyaset oyunlarını  millet günü geldiğinde başlarına geçirecektir. Önlerine geleni tek adamlıkla  suçlayanların kendi partilerinde oynadıkları tek adamcağız rolünü tebessümle  seyrediyoruz. Bir de 'halkçılık' diyerek kendilerini halkın içinde bizi de güya  saraylarda sefa süren olarak göstermeye çalışmıyorlar mı işte orası artık sözün  bittiği yere dönüşüyor. Bu zatları şimdiye kadar milletimizin içinde pek  görmedik."
 
Hayatlarının her döneminde olduğu gibi bugün de milletle birlikte  olduklarını söyleyen Erdoğan, önceki gün Elazığ'da salgın tedbirlerine riayet  ederek milletle bir araya geldiklerini ifade etti.
 
Orada milletin gözündeki sevgiyi, dilindeki duayı ve kalbindeki  muhabbeti bizzat müşahede ettiklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:
"Salgın tedbirlerinin yol açtığı sıkıntıları azaltmak için tüm  imkanları seferber ederek doğrudan ve dolaylı yöntemlerle yüz milyarlarca lirayı  milletimizin emrine sunduk. Bu kaynağı milletimize her kesime yönelik hibe  yardımlarıyla sunduk, istihdam destekleriyle sunduk, kredi imkanlarıyla sunduk,  vergi ertelemeleriyle sunduk, kira yardımlarıyla sunduk. Hepsinden önemlisi  sağlığını korumak için hastanesinden ilacına, aşısına kadar tüm imkanları,  ekonomik olarak bizden ileri ülkelerden bile önce milletimizin hizmetine sunduk.  Bir yanda bu gerçekler var diğer yanda ise ömründe devletle ilişkisi bir dönem  devlet memurluğu yapmaktan ibaret olan bir zatın eline tutuşturulan kağıtlardaki  yalan yanlış bilgilerle sergilediği hezeyanlar var.
 
SSK'nin başında bu adam bulunmadı mı? Bulundu. SSK'nin başında  bulunduğu zaman hastanelerde hastalarımızın ne hale düştüğünü tabii şimdi Z  kuşağı bilmiyor. Düşünebiliyor musunuz, hastanelerde rehin alınan ölülerimiz  vardı. Kimin dönemi? Bay Kemal'in dönemi. Bunları yaşadık mı biz? Bu ülkede  yaşadık. Ama Z kuşağı bunları bilmiyor. Arkadaşlar bunları hatırlatmamız lazım.  Ekranları başında bizi izleyen milletime özellikle sesleniyorum; bunları  gençlerimize hatırlatmamız gerekiyor. Bu Bay Kemal işte SSK gibi önemli bir  kurumun başında bulunduğu o dönemlerde maalesef ölülerimiz bile rehin  alınıyordu."
 
 
"Bunlarda ders alacak kabiliyet yok"
Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinin daha önce Okmeydanı SSK  Hastanesi olarak hizmet verdiğini ve kendisinin o dönemdeki evinin de hastaneye  yakın olduğunu dile getiren Erdoğan, bu hastanede yakınlarının ciddi  maceralarının bulunduğunu ve ölülerini alamadıklarını anlattı.
 
Erdoğan, "Bay Kemal o zaman işte o SSK'nin başındaydı ama şimdi bizler  işte bir Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Hastanesi ile aslında bunlara ders veriyoruz  ama bunlarda ders alacak kabiliyet yok. Karşımızdaki bu zat sanayiyi bilmez,  teknolojiyi bilmez, tarımı bilmez, ticareti bilmez, ihracatı bilmez, finansı  bilmez, devletin kurumlarının nasıl işlediğini bilmez, özel sektörün nasıl  işlediğini bilmez. Çünkü bunların işi bilgiyle değil sadece ellerine tutuşturulan  kağıtlar ve kulaklarına üflenen suflelerdedir. Bunlar yatırımı, büyümeyi,  istihdamı, uluslararası krizleri yönetmeyi, makroekonomik dengeleri kurmayı kendi  partilerindeki al takke ver külah ilişkileri gibi sanıyorlar galiba. Ama bu işler  öyle değil." diye konuştu.
 
"Bir 'militan' lafıdır tutturdular, sermaye bu." ifadesini kullanan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlara göre cumhurbaşkanı militan, bakanlar militan,  Cumhur İttifakı ve AK Parti tepeden tırnağa militan, hakimler savcılar militan,  valiler kaymakamlar militan, generalinden uzman çavuşuna kadar tüm askerler  militan, diplomatlar militan, polisler ve öğretmenler başta olmak üzere  memurların hepsi, işçiler, esnaf, iş adamları zaten bir militanın önde gideni.  Aslında bunlara göre milletin kendilerine oy vermeyen yüzde 75'inin tamamı  militan. Bu hastalıklı zihniyete göre CHP'ye oy vermeyen hiç kimse onur, şeref,  namus sahibi olma hakkına da sahip değildir. Nitekim militan dedikleri kesimlere  ağızlarını köpürt köpürte bu ithamları yöneltmekte tereddüt etmiyorlar."  değerlendirmesinde bulundu.
 
 
"Peki kendileri ne?" diye soran Erdoğan, şunları kaydetti:
"Terör örgütü mensuplarına 'arkadaşlar' demek bunların meşrebinde  militanlık değil, kibarlık. Terör örgütünün güdümündeki partiyi belediyelerine  ortak etmek bunların meşrebinde militanlık değil, iş birliği. Dışarıda ülkemize  düşmanlık eden herkesin değirmenine su taşımak bunların meşrebinde militanlık  değil, nezaket. Kendi partilerindeki her türlü ahlaksızlığın üzerini örtmek  bunların meşrebinde militanlık değil, haysiyet gösterisi. Kendilerinden olmayan  herkese iftira atmak bunların meşrebinde militanlık değil, şeref emaresi. Eğer bu  iş kürsüleri laf ebeliği ve hakaret yarışı yerine çevirmekle olsaydı Türkiye'de  bunu çok daha iyi yapan nice aktörler gelip geçti, onlardan geriye bir iz  kalırdı.
 
Ama bugün geriye dönüp baktığımızda sadece Cumhuriyetimizin kurucusu  olan Gazi Mustafa Kemal'i hatırlıyoruz. Çok partili siyasi hayata geçişle  birlikte milletimizi özgürlükle ve kalkınmayla tanıştıran Menderes'i  hatırlıyoruz. Türkiye'yi yeni bir lige çıkartan Özal'ı hatırlıyoruz. Bunlara bir  de ülkelerine, milletlerine ve davalarına sadakatleriyle, sınırlı imkanlarla da  olsa hayata geçirmeye çalıştıkları vizyonlarıyla milletimizin gönlünde yer alan  merhum Erbakan Hoca'mız ve rahmetli Türkeş gibi birkaç ismi daha ekleyebiliriz.  Gerisi nerede? Gerisi tarihin tozlu raflarında. Şu anda neredeyse her gün  kameraların karşısına geçip bize ve milletimize ağızlarına geleni söyleyerek  edepsizlik edenlerin gidecekleri yer de orasıdır. Bizim üzüntümüz milletimizin  sürekli bu hezeyanlara maruz kalıyor olmasıdır. Bu zihniyeti ve sergilediği  pespayeliği Türkiye'nin son dönemdeki imtihanı olarak görüyoruz. Nice imtihanları  başarıyla atlatan, nice engelleri ezip geçen, nice mücadelelerden alnının akıyla  çıkan milletimiz elbette ilk seçimde bunlara da bir güzellik yapacaktır."
 
 
"Hani bunlar yatıp kalkıp 'erken seçim' diyorlar ya, zannediyorlar ki  'oradan bir şey toparlarız'. Size buradan ekmek yok. Sabrın varsa Haziran 2023'e  kadar kapıda bekleyeceksin." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bizim daha yapacak çok işimiz var. Açılışlar devam ediyor, bunları  yapacağız ve bunlarla beraber yola devam edeceğiz. Biz, 'yürüyeceksin, millet  yürüyecek arkandan' diyerek yola devam ediyoruz. Hep söylediğim gibi CHP'nin  başındaki zata ve şürekasına cevap vermek için harcadığımız her nefesi israf  olarak görüyoruz. Hele bizim Naci Bey bu işe üst düzeyde israf olarak bakıyor.  Sadece ve sadece milletimize olan saygımız gereği, ailemizden ve hocalarımızdan  aldığımız terbiye sınırlarının dışına çıkmadan sınırlı cevaplarla yetiniyoruz. Bu  işe ayırdığımız mesaiye de siyasetin cilvesi olarak bakıyoruz. Diğer yandan bu  devletin hiçbir memuru, bu ülkenin hiçbir evladı CHP'nin hastalıklı zihniyetinin  şamar oğlanı değildir. Bizler kendi platformlarımızda, yargı kendi yetki  alanında, medya kendi zemininde bu çukur zihniyetin azgınlığını  dizginleyecektir."
 
Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da ifade ettiği gibi  Türkiye'de yargının olduğunu vurgulayarak, "Kendilerine 'militan' diye hakaret  eden bu zata bütün bu hakarete muhatap olanların dava açma zamanı gelmiştir,  geçiyor bile. Herkes davasını açmalı. Bu memleket öyle sahipsiz değil, gereği  yapılmalıdır." dedi.
 
 
"Esnaflarımızı yalnız bırakmadık"
"Milletimiz, mahalle yanarken kendi kısır hesaplarının peşinde  koşanların defterini kökten dürene kadar bu mücadeleyi biz de sürdüreceğiz."  ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hiç şüphesiz bizim asıl gündemimiz, ülkemizin ve milletimizin  meseleleridir. Salgınla mücadelemizde aşı çalışmalarına başlanması ile yeni bir  safhaya geçtik. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği programa göre aşı tedarikini,  dağıtımını ve uygulamasını sürdürüyoruz. İşte şu an itibarıyla 10 milyon doz  aşıyı ülkemize getirttik. Dünyada geliştiğini söyleyen ülkeler aşı bulamıyor ama  biz hamdolsun yaptığımız anlaşmayla bu 50 milyon dozun 10 milyonunu tedarik etmiş  vaziyetteyiz. Aşı uygulamasının kapsamı giderek genişleyerek inşallah en kısa  sürede hedef kitlenin tamamına ulaşacaktır. Tedbirlerden etkilenen kesimlere  yönelik destek programlarımızı ihtiyaca göre hem genişletiyor hem de sürelerini  uzatıyoruz. Esnaflarımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız  bırakmayacağız."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından  etkilenen esnafa doğrudan esnaf desteği ve kira desteği ödemeleri kapsamında, 3  ay süreyle aylık 1000 lira esnaf desteği; büyükşehirlerde 750, diğer illerde 500  lira kira desteği ödemesi yapmaya devam ettiklerini dile getirdi.
 
Yeni müjde
Salgın tedbirleri kapsamında, geçici süreliğine faaliyetlerine ara  verilen mükelleflerin vergilerini ertelediklerini anımsatan Erdoğan, Halkbank  tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz  destekli kredilerin bu yılın ilk 6 aylık döneminde ödenmesi gereken taksitlerinin  ötelendiğini aktardı.
 
 
"Yeni bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Erdoğan, şu  bilgileri paylaştı:
"Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle  faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde  vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında  bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2 bin  liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü oranında  destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı  olmasını diliyorum. Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde bugüne kadar 46 milyar  liralık bir kaynağı karşılıksız olarak her kesimden insanımıza aktardık. Salgının  seyrinin endişe verici seviyelere çıkması, geçtiğimiz aylarda bizi daha sıkı  tedbirler almaya ve uygulamaya yöneltti. Vaka ve hasta sayısının, salgının tehdit  olmaktan çıkacağı seviyeye kadar gerilemesiyle yeniden normalleşme adımlarını  atmaya başlayacağımız açıktır."
 
Bunun için temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde  uyulması gerektiğine işaret eden Erdoğan, aşılanan kişi sayısının, toplumda genel  koruma sağlayacak rakamlara ulaşmasının da önemli bir kriter olduğunu vurguladı.
 
"Reform hazırlıklarımız büyük ölçüde şekillendi"
Erdoğan, yerli aşı çalışmalarının kullanılabilir seviyeye gelmesinin,  Türkiye'nin önünü daha kolay görmesini sağlayacağını dile getirerek, şöyle devam  etti:
"Yurt dışından temin ettiğimiz aşıları hızla hizmete sunarken, yerli  aşı ile ilgili çalışmalarımızı da yakından takip ediyoruz. Kurulduğu günden beri  reform gündemine sahip çıkan AK Parti olarak bu çerçevede yeni bir adım atıyoruz.  Değişimin ve gelişimin ayrılmaz bir parçası gördüğümüz hukuki ve ekonomik  reformlarımızla ilgili hazırlıklarımız büyük ölçüde şekillendi. Daha önce  Cumhurbaşkanlığımızda ilk taslağı ele almıştık. Dün de Merkez Yürütme Kurulumuzda  bu konuyu tartışmaya açtık. İnşallah yakında kapsamlı reform teklifimizi bir  bütün olarak kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunacağız. Milletimize  hizmetimizin en önemli vasıtası olan yatırımları yakından takip ediyoruz.  Önceliği bitme aşamasına gelen işlere ve stratejik projelere vererek,  kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmanın gayreti içindeyiz."
 
Canlı bağlantıyla veya bizzat katılacağı açılış törenleriyle her  alanda milleti yeni hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan,  milletvekillerinden, illerindeki yatırımları ve uzmanlık alanlarındaki büyük  projeleri yakından takip ederek gerektiğinde bilgilendirme yapmalarını istedi.
 
 
"Projeler millete çok iyi anlatılmalı"
Erdoğan, hem bugüne kadar hizmete sundukları eserlerin hem halen devam  eden yatırımların hem de hazırlık aşamasındaki projelerin millete çok iyi  anlatılması gerektiğinin altını çizerek, "Böylece karşımızdakilerin boş teneke  misali gürültü çıkarmaktan başka vasıfları olmadığını herkes görme imkanına  kavuşacaktır." diye konuştu.
 
Cumhur İttifakı olarak Türkiye'yi hem 2023 hedeflerine kavuşturacak  hem 2071 vizyonunun altyapısını kuracak şekilde gece gündüz çalışacak durumda  olduklarını vurgulayan Erdoğan, bunda taviz vermeyeceklerini belirtti.
 
Kimsenin hukukunu çiğnemeden, kendi hukuklarını da çiğnetmeden bu  mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, "Rabb'im yar ve yardımcımız  olsun." ifadesini kullandı.
 
Erdoğan, Meclis çalışmalarında milletvekillerine başarılar diledi.