Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında müjdeleri duyurdu! 3600 ek gösterge ve ücret mesajı...

AA |  11 Ekim 2021 Pazartesi - 14:38 | Son Güncelleme : 11 10 2021 - 16:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni’nde konuştu.
Erdoğan, "Kısa süre önce 15 bin öğretmen atamamızı duyurmuştuk. Öğretmenlerimiz de kapsayan 3600 ek gösterge çalışmasını tamamlayacağız. Mesleki eğitime devam eden öğrencilerin aldıkları eğitimin ücret yükünü işverenden kaldırmaktır, bu yükü devlet olarak biz üstleniyoruz. Mesleki eğitim merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam öğrencilerimizin ücretlerini de güçlendiriyoruz. Asgari ücretin yarısı kadar ücret alacaklar." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mesleki eğitimi  güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz projeyle belirlenen okullara bir yılda  1 milyar lira yatırım yaptık." dedi. 
 
Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen  "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi Kapanış ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış  Töreni"nde yaptığı konuşmada, bu sabah Afyonkarahisar'da meydana gelen trafik  kazasında hayatını kaybeden öğrencilere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa,  öğrencilerin ailelerine, yakınlarına ve öğretmenlerine başsağlığı dileklerini  iletti.
 
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda eylül ayı itibarıyla yüz yüze  eğitime geçildiğini, yaklaşık 1,5 yıl sonra öğrencileri çok özledikleri  okullarıyla, öğretmenleri de öğrencileriyle buluşturmanın sevincini yaşadıklarını  ifade eden Erdoğan, geçen hafta salı günü bu salonda üniversitelerin 2021-2022  Akademik Yıl Açılış Töreni'ni düzenlediklerini anımsattı.
 
 
Böylece 81 vilayetin tamamında, okul öncesinden üniversiteye kadar  eğitim ve öğretimin her seviyesinde yüz yüze eğitime başladıklarını hatırlatan  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Beşinci haftasını geride bırakan eğitim faaliyetlerimiz hamdolsun  ciddi bir sorunla karşılaşmadan başarıyla devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığımız  ve Sağlık Bakanlığımız sürecin sorunsuz şekilde ilerlemesi hususunda gereken her  türlü tedbiri alıyor. Aynı şekilde, illerde mülki idare amirlerimiz konuyu  yakından takip ediyor. Velilerimizin ve okul aile birliklerimizin de yüz yüze  eğitimin sürdürülebilmesi için samimi gayret gösterdiklerini görüyoruz. Eğitimin  tüm paydaşlarında oluşan bu mutabakat ve iş birliği ruhundan biz de büyük bir  memnuniyet duyuyoruz. Sürecin başarısı için, tedbirlere uyum başta olmak üzere  her konudaki gayretlerimizi biraz daha artırmamız gerekiyor. İnancımıza göre,  takdir tedbire mani değildir. Salgınla mücadelede bilimin ve tıbbın sunduğu  araçlardan faydalanmak hem insan hem de Müslüman olarak bizim görevimizdir."
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin, "insanı yaşat ki devlet yaşasın"  prensibine uygun şekilde, birçok gelişmiş ülkeden bile önce, gereken her imkanı  vatandaşlarına sunduğunu aktardı.
 
"Aşılamadaki eşikleri hızla aşarak toplumsal bağışıklığı ne kadar  çabuk sağlayabilirsek, önümüzdeki kış o derece rahat ederiz. Diğer türlü,  havaların soğumasıyla beraber sıkıntıların artmasına engel olamayız." diyen  Erdoğan, bu konuda tüm vatandaşların gereken hassasiyeti göstereceğine inandığını  dile getirdi.
 
 
Erdoğan, hükümet olarak eğitim öğretimin kesintiye uğramaması için  çalışırken, aynı zamanda yeni yatırımlarla eğitim altyapısını tahkim ettiklerini  söyledi. Son bir senede tamamlanan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi vesilesiyle  bir araya geldiklerini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz bu  projeyle, belirlenen okullara 1 yılda 1 milyar lira yatırım yaptık. Proje  kapsamında, 1000 okula 1000 kütüphane kazandırmanın yanı sıra toplam 10 bin  akıllı tahta ve 1000 fizik kimya biyoloji laboratuvarı kurduk. Ayrıca mevcut  mesleki alan laboratuvarı ve atölyelerini güçlendirdik. Bu okullarımızın döner  sermaye kapsamındaki üretimlerini artırmak için 544 yeni atölye, laboratuvar  kurduk, 282 atölyeyi de güncelledik. Proje dahilindeki 1000 meslek okulumuzun  bakım ve onarımlarını da yaparak eksiklikleri giderdik.
 
 
Bugün 1000 okul projesinin yanı sıra 24 ilde mesleki ve teknik eğitim  veren okullarımıza kurulan 50 Ar-Ge merkezimizin de açılışını yapıyoruz. Öğretmen  ve öğrencilerimizin yeni ürünler tasarlaması ve bu ürünlerin fikri mülkiyet  haklarını alarak ekonomik bir değere dönüştürülmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz  Ar-Ge merkezlerini son derece önemli buluyoruz. Ar-Ge merkezleri ile  öğrencilerimiz hem fikirlerini somutlaştırma fırsatı bulacak hem de okullarından  başlayarak ekonomimize katkı sunacaklardır. Yine bu merkezler vasıtasıyla  öğrencilerimizin mesleki becerileri artarken, yeni teknolojilerin takip edilmesi  de kolaylaşacaktır. Güçlenen altyapısı, gelişen imkanları, modern Ar-Ge  merkezleri, vizyoner ve yetkin eğitimci kadrosu ile bu okullarımız yeni çekim  merkezleri olacaktır."
 
 
Katsayı uygulaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde mesleki ve teknik eğitimi  destekleyici politikaların müspet sonuçlarını birçok alanda gördüklerini  vurguladı.
"28 Şubat döneminin Türk eğitim sistemine ve ekonomisine yaptığı en  büyük kötülüklerden biri olan katsayı zulmünün ortadan kalkmasıyla bu okullara  yönelik toplumdaki ön yargıların da önemli ölçüde kırıldığını" dile getiren Recep  Tayyip Erdoğan, hem gençlerin hem de ailelerinin, kariyer planlamalarında mesleki  ve teknik eğitime daha fazla önem vermeye başladıklarını anlattı.
 
Erdoğan, "Aynı şekilde üreticilerimiz, sanayicilerimiz, ve resmi  kurumlarımız da lise çağında verilen mesleki eğitimin değerini çok daha  anlamıştır. Bu anlayış birliğinin neticesinde, tüm sektörlerle güçlü ve kapsamlı  iş birlikleri kurulurken eğitim, üretim, istihdam çevrimi de güçlenmiştir." diye  konuştu.
 
 
Kimi savunma sanayi kuruluşlarıyla sanayi bölgeleri himayesinde eğitim  veren okulların öğrencilerin tercihlerinde en üst sıralara çıktığını vurgulayan  Erdoğan, "Meslek liselerimiz artık patent alabilecek düzeyde yeniliklere imza  atıyorlar. Bu okullarımızın başarıları arttıkça mesleki eğitime yönelik ilgi de  ülkemiz genelinde güçleniyor." diye konuştu.
 
2019-2020 Eğitim Öğretim yılının temasını, "Mesleki ve Teknik Eğitimde  Patent, Faydalı Model, Marka ve Tasarım Yılı" olarak belirlediklerini ifade eden  Erdoğan, sonuçta yıl içinde 803 patent, faydalı model, tasarım ve marka başvurusu  yapıldığını ve bunların 188'inin tescil edildiğini; bu yıl ise, 250 ürün  tescilinin hedeflendiğini, şu an itibarıyla 198 patent, faydalı model, tasarım ve  marka tescilinin alındığını kaydetti.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, meslek lisesi mezunlarının üniversite  sınavlarındaki başarı grafiğinin de giderek yükselmesinden memnuniyet  duyduklarını belirtti ve şöyle devam etti:
"Geldiğimiz nokta itibarıyla gönül rahatlığıyla şu gerçeği ifade  edebiliriz, bir dönem evlatlarımız arasında öz-üvey ayrımı yapan politikaların  izleri tamamen silinmiştir. Ülkemizde artık herhangi bir okul türüyle ilgili  ayrımcılık, ötekileştirme veya adaletsizlik yoktur. Hangi lisede okursa okusun,  devletimizin nazarında evlatlarımızın tamamı eşittir, aynı hak ve imkanlara  sahiptir. Eğitimde eşitlik ve adaleti tüm yönleriyle tesis etmek hükümetimizin  öncelikli meselesi olmayı sürdürecektir."
 
Eğitimde günü kurtarmanın değil, istikbali garantiye almanın derdinde  olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye'yi, milletimize söz verdiğimiz şekilde  eğitim, sağlık, adalet ve emniyet temelleri üzerinde yükseltmeyi sürdürüyoruz. Bu  amaçla, son 20 yılda hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını eğitime ayırdık.  Mesela 2002 yılında eğitim bütçesi sadece 7,5 milyar lira iken 2021 yılında bu  rakam 147 milyar liraya yükseldi. Görüldüğü gibi, nereden nereye... Yüksek  öğrenimi de dahil ettiğimizde bu yılki eğitim bütçemiz 211 milyar lirayı aşıyor.  Yine 20 yıl önce resmi/özel dahil, okul ve kurum sayımız 50 bin 877 iken bugün bu  sayı, 88 bin 325'e çıktı. Ülkemiz genelindeki derslik sayısını da 343 binden 601  bin seviyesine getirdik." şeklinde konuştu.
 
 
"3600 ek gösterge meselesini, önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme  kavuşturmayı planlıyoruz"
Kadro tahsislerinde de en büyük payı eğitime verdiklerini dile getiren  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"2002 yılından bugüne kadar tam 713 bin 625 öğretmenimizin atamasını  gerçekleştirdik. Önceki ay, yüreği kıpır kıpır, idealist 20 bin genç  öğretmenimizi görevlerine başlatmanın gururunu yaşadık. Ayrıca ilave 15 bin  öğretmen atamasının müjdesini kısa süre önce kamuoyumuzla paylaşmıştık. Aynı  şekilde öğretmenlerimizi de kapsayan 3600 ek gösterge meselesini, önümüzdeki  yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı planlıyoruz. Bunun üzerinde çok  spekülasyonlar yapılıyor. Ana muhalefetin başındaki zat, 'Bu sözü ben verdim  filan falan...' Sen neyin sözünü veriyorsun? Bu iş, bizim işimiz. Biz kuru kuruya  söz vermeyiz. Biz yaparız. Bizim en önemli özelliğimiz bu; kuru kuruya söz vermek  değil, icraat. Bizim için asıl olan evlatlarımızla birlikte geleceğimizi de  emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin huzuru, esenliği, refahı ve motivasyonudur."
 
 
"Diğer kamu görevlilerimizle birlikte eğitim camiamızın yanında  olmayı sürdüreceğiz"
Son 19 yılda devletin imkanları genişledikçe, toplumun tüm kesimleri  gibi öğretmenlerin de bundan payını aldığını söyleyen Erdoğan, "İnşallah bundan  sonra da diğer kamu görevlilerimizle birlikte eğitim camiamızın yanında olmayı  sürdüreceğiz. Bu süreçte öğretmenlerimizden tek talebimiz, öğrencilerimizi büyük  ve güçlü Türkiye vizyonuyla özgüven sahibi bireyler olarak yetiştirmeleri. Onlar  sadece bugüne değil, yarına da en donanımlı şekilde hazırlanmalıdır." dedi.
 
"Saygıdeğer öğretmenlerim, bu gençler sizlerin eseri olacak.  Dolayısıyla yarınları, 2053 ve 2071'i biz bu gençlerimizle inşa edeceğiz." diyen  Erdoğan, öğrencilerden de devletin, ailelerinin ve hocalarının kendileri için  yaptığı fedakarlıkların bilinciyle derslerine yoğunlaşmaları beklentisinde  olduklarını kaydetti.
 
Erdoğan, "Her evladımızdan; sporda, bilimde, sanatta, mesleki alanda  becerilerini ilerletmesini, vaktini en verimli şekilde değerlendirmenin yollarını  aramasını istiyoruz." ifadesini kullandı.
 
 
Mesleki eğitimde müjdeler
Bugünkü tören vesilesiyle mesleki eğitimde bazı müjdelerinin  olacağının dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Mesleki eğitim merkezlerinde kapasitenin daha fazla artırılması ve  genç işsizlik oranının düşürülmesi için iki yeni düzenleme yapıyoruz. Bunlardan  birincisi; mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrencilerin dört yıl boyunca  aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükünü tamamen kaldırmaktır. Bu yükü,  devlet olarak biz üstleniyoruz. Böylece iş gücü piyasamızın güçlenmesi için  işverenlerimize önemli bir destek sunuyoruz. İkinci olarak; mesleki eğitim  merkezlerimizin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrencilerimizin aldıkları  ücretleri de iyileştiriyoruz. Artık kalfalar, son sene, asgari ücretin üçte biri  kadar değil, yarısı kadar ücret alacaklar. Her iki hedefle ilgili olarak Mesleki  Eğitim Kanunu'nda gerekli düzenlemeleri kısa sürede yapacağız. Böylece mesleki  eğitim merkezleriyle ilgili kalıcı bir iyileşme sağlayacak ve Türkiye'de mesleki  eğitimi yeni bir evreye taşıyacağız.
 
 
Diğer yandan lise ve üniversite mezunu gençlerimize istedikleri bir  alandaki mesleki eğitim merkezi programını kısa sürede tamamlama ve iş gücü  piyasasına süratle geçme imkanı getiriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız bunun için  gereken çalışmaları tamamladı. Böylece gençlerimiz, eğitim sürecinde ücret de  alarak 6-7 ay gibi kısa süreli tamamlama programlarına devam edebilecektir. Bunun  ilk uygulaması önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığımız ile Turkcell  tarafından başlatılacaktır. Program kapsamında üniversite mezunlarına altı aylık  eğitim verilecek ve eğitim sonunda başarılı olanlar, Turkcell'de istihdam  edilecektir. Bu önemli müjdelerimizin de öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, mesleki  eğitim camiamız ve firmalarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum."
 
 
Erdoğan, konuşmasının sonunda, özel eğitim merkezlerinin 24 saat açık  olması konusunda Adana'da öğrencilere söz verdiğini dile getirerek, "Şu anda  Külliye'mizdeki kütüphanemiz 24 saat açıktır. Aynı şekilde özel eğitim  merkezlerimizi de 24 saat açık hale inşallah getireceğiz ve 24 saat burada  öğrencilerimiz, her türlü imkandan istifade edecekler." şeklinde konuştu.
 
 
Notlar
Saygı duruşuna bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından  "1000 Okul Projesi ve Ar-Ge Merkezleri" tanıtım videosu izlendi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından, Antalya Aksu Uçak  Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Kartal Şehit  Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Bursa Nilüfer  Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin  açılışları canlı bağlantı ile gerçekleştirildi.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa Nilüfer Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları  Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde geliştirilen antijen testi kitine  ilişkin, "İnşallah, antijen üretimini yapıp, ucuz maliyetle bu kovid mikrobuna  karşı savaş vermiş olacağız. Bundan dolayı Bakanlığımızı ayrıca tebrik ediyorum.  Sağlık Bakanlığı ile bu işi yürütecekler." dedi.
 
 
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Altındağ  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan annesi ile kendisinin resmedildiği  tabloyu hediye etti.
 
Tablonun CNC tezgahında resmedildiğini söyleyen Erdoğan, "Emeği  geçenlere teşekkür ediyorum. Anacığımı sürekli bana hatırlatacaktır. Çocuklar,  annelerinizin ayaklarının altını öpmeyi ihmal etmeyin." ifadelerini kullandı.
 
 
Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, Ankara Valisi Vasip Şahin katıldı. Erdoğan, beraberindekilerle  kurdele keserek Ar-Ge merkezlerinin açılışını gerçekleştirdi.