Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir gece ansızın arayabilirim!

AA |  10 Şubat 2019 Pazar - 16:38 | Son Güncelleme : 10 02 2019 - 17:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleşen sandık başkanları buluşmasında konuşma yaptı.

"AK Sandık adını verdiğimiz yazılımla, tüm noktaları koordine etme ve izleme imkanına sahibiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'da bulunduğum günlerde yürütülen çalışmaları görmek için her an bir irtibat noktasına gelebilirim" dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri için İstanbul'un 959 mahallesinde 800 irtibat noktası kurduklarını belirterek, "AK Sandık, adını verdiğimiz yazılımla bu noktaları her an izleme imkanına sahibiz." dedi.
 
Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul Sandık Başkanları Buluşması'nda yaptığı konuşmada, program öncesi salon dışına kurulan dev çadırda 10 bini aşkın vatandaşla bir araya geldiklerini, şimdide de 15-20 bin kişiyle buluştuklarını söyledi.
İstanbul'da görev alacak sandık başkanlarıyla yaptıkları, coşkulu bir atmosferde gerçekleşen toplantının hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Buradaki manzara hem İstanbul'un büyüklüğünü hem de AK Parti'nin gücünü göstermesi bakamından çok önemli. Önümüzdeki seçimlerde Türkiye genelinde 195 bin sandıkta, İstanbul'da ise yaklaşık 31 bin sandıkta oy kullanılacak. İstanbul'daki 10,5 milyon seçmenin yaklaşık 2 milyon 215 bini, yani yüzde 21'i AK Parti üyesidir." diye konuştu.
 
 
"Bir gece ansızın sizi arayabilirim"

İlk defa bu seçimde oy kullanacak kişi sayısının 167 bin olduğunu aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"AK Parti olarak her sadık için bir sorumlu ve 8 üyeden oluşan toplam 9 kişilik bir yönetim kurulundan bahsediyoruz. Yani ana kademeden 3 kişi, biri o sandığın başkanı, kadın kollarından 3, gençlik kollarından 3 kişi... 9 kişilik sandık esaslı bir çalışmada bir yönetim. Böylece hiçbir siyasi partinin muktedir olamadığı, olamayacağı güç, AK Parti'de. Bunu bizim başarmamız lazım. Seçim günü de sandıklarda görev üstlenecek olan kardeşlerim bunlar. Sabahın erken saatinde, sandık mahaline kimse gelmeden AK Parti'nin sandık görevlileri orada olacak. Görevlilerimizin sayısı ne kadar? 280 binin üzerinde. Sayıyı görüyor musunuz? Geçenlerde il başkanımızla beraber şöyle rastgele arayım dedim. Esenler ilçesinden 6-7 kişiyi aradım, sordum hangi sandıkta görevlisin diye. Bir, ikisi bocaladı. Diğerleri cevabı verdi. 'Henüz daha bize iletmediler ama çalışmadan haberimiz var.' dediler. Demek ki bir hazırlık var. Bir heyecan var. Şimdi bir gece ansızın sizi arayabilirim hiç belli olmaz. Ona göre hazırlıklı olacağız."
 
 
"Hedefimiz başka partilere oy verenleri de AK Parti'ye kazandırmak"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, her sandıkta oy kullanan ortalama 300-350 kişiden 74'ünün, yani yüzde 21'inin partilerinin üyesi olduğunu dile getirerek, sandık görevlilerinin öncelikle parti üyeleriyle irtibat kurarak onlardan herhangi bir fire olmamasına dikkat edeceğini, sonra bu üyelerin de desteğiyle diğer seçmenlere ulaşacaklarını kaydetti.

"Hedefimiz partimizi destekleyen tüm seçmenlerin mutlaka sandığa gelmesini sağlamak, başka partilere oy verenleri de AK Parti'ye kazandırmaktır." diyen Erdoğan, bu çalışmanın aynı zamanda partinin üye sayısını artırmak için de önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, mevcut üyelerin yakınlarından başlayarak temas kurulan tüm seçmenleri partiye üye olmayı davet etmeleri gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
 
"Ana kademe, kadın kolları, gençlik bunu yapmalı. Üye kaydında onun için gençlere ve kadınlara özel önem vermeliyiz. Tüm bu çalışmalar için mevcut teşkilat binalarının yanında, İstanbul'umuzun 959 mahallesinde, 800 irtibat bürosu, noktası kurduk. 'AK Sandık' adını verdiğimiz bir yazılımla bu irtibat noktalarındaki tüm faaliyetleri koordine etme, anbean izleme imkanına sahibiz. Bugün burada pek çok partinin aldığı oy sayısından daha fazla kişinin katımıyla sandık görevlileri toplantısı yapıyorsak 31 Mart'ta bunun hakkını vermemiz lazım. İstanbul'da bulunduğum günlerde yürütülen çalışmaları yerinde görmek için her an bir irtibat noktasına gelebilirim. Yakın takip edeceğiz. Bu tabii sadece benim görevim değil. Aynı zamanda il başkanımın da bunu sürekli olarak yapması lazım. Gerçekleştirdiğiniz her faaliyette yüreğimle kalbimle yanınızda olduğum gibi inşallah fırsat buldukça fiziki olarak da çalışmalarınıza katılacağım. İnşallah bu şekilde 31 Mart'ta memleket işi gönül işi diyerek AK Parti'yi bir kez daha zafere ulaştıracağız."
 
 
"Şimdi milletin partisi olarak 31 Mart'a hazır mıyız?"
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Aydın'da bulunduğunu hatırlatarak, kentin büyükşehir olduğunu ve burada seçime "Cumhur İttifakı" olarak girdiklerini söyledi.

Aydın'da Büyükşehir Belediye Başkanı adayının Mustafa Savaş olduğunu hatırlatan Erdoğan, Aydın'da 7 MHP'den, 10 da AK Parti'den olmak üzere ilçelerdeki belediye başkan adaylarının tanıtımını yaptıklarını aktardı.

Erdoğan, Aydın'da, emniyetin verdiği rakama göre 35 bin kişinin katılımıyla miting gerçekleştirdiklerini anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Aydın'da bugüne kadar yaptığım mitinglerin bu en muhteşemiydi, en coşkulusuydu. Caddelerin sağı, solu muhteşemdi. Bu bir şeyi gösteriyor, artık heyecan damarlara, sinir uçlarına doğru sirayet etmeye başladı. Bunu devam ettireceğiz. Durmak yok, yola devam. Türkiye'de istisnasız tüm seçim sandıklarında, sandık kurulu üyesi bulundurma hakkına sahip tek parti AK Parti'dir. Çünkü AK Parti tüm Türkiye'nin partisidir. Şimdi milletin partisi olarak 31 Mart'a hazır mıyız? Maşallah, öyleyse gereğini yapacağız. Cuma günü Sivas'taydım. Sivas'ta da maşallah gümbür gümbür. Cuma namazını Ulu Cami'de kıldık, ardından da meydana geldik. Meydan yine bugüne kadar Sivas'ta yaptığım mitinglerin en muhteşemiydi ve kampanyayı da Sivas'ta başlattık. Bunların tabii hepsinin bir anlamı var. Sivas'tan İstanbul'daki Sivaslılara da mesajımı gönderdim. Biliyorum şimdi bu salonun da evvel Allah kahir ekseriyeti Sivaslıdır. Şimdi Sivaslıları bir göreceğiz bakalım bu seçimde nasıl? Sivaslılar bir ayağa kalksın bir göreyim. Maşallah."
 
AK Parti'nin 81 vilayetin tamamına hitap eden tek parti olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ayrım, bölücülük yok. Kucaklayan tek parti." dedi.
 
 
 
"31 Mart seçimlerinde bu zaferi kutlayacağız"
 
"31 Mart seçimlerinde de hep beraber, bu zaferi kutlayacağız." diyen  Erdoğan, adayların ve teşkilatın milletin gönlüne girmek için göstereceği  gayretin hasılasını toplayacakları yerin sandık olduğunu vurgulayarak, sandık  sağlam tutulmazsa tıpkı dibi delik bir kaba konan su gibi verilen onca emeğin  ellerin arasından kayıp gitmesinin, heba olmasının engellenemeyeceğini kaydetti.
 
AK Parti'nin adalet mücadelesini en başta sandıkta vereceğini ifade  eden Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Sandıkta adaleti tesis etmeden, diğer işlerimizde aynı başarıyı  gösteremeyiz. Ne kimsenin tek bir oyuna tenezzül edeceğiz ne de bizim tek bir  oyumuzun ziyan olmasına izin vereceğiz. Türkiye'de, özellikle de CHP geleneğinde  sandıkta hile adeta bir tarz-ı siyasettir. Bu parti 1946 seçimlerinde açık oy,  gizli tasnif yöntemiyle yetinmeyip bir de sonuçları günler sonra açıklayarak oy  pusulalarını da hemen imha ederek milletin sandıktaki iradesini gasb etmiştir.  Aradan geçen onca zamana rağmen CHP hala aynı kafadadır."
 
Türkiye'deki seçim sisteminin dünyaya örnek olacak bir şeffaflığa  sahip olduğunu dile getiren Erdoğan, seçmen kütüklerinin tüm partilere  verildiğini, sandık başlarında bir önceki seçimde ilk 5'e girmiş partilerin üye  bulundurduğunu, ayrıca her partinin de müşahitleri yoluyla sandıkları izleme  hakkı olduğunu anımsattı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı kesimlerin her seçim öncesinde ve  sonrasında kafaları karıştırmak için "ortalığı velveleye" verdiğini dile  getirerek, "Her seferinde hak ettikleri cevabı milletten de seçim kurulundan da  aldıkları halde aynı teraneyi sürekli ısıtıp, gündeme getirmekten de geri  durmazlar. Biz her zaman olduğu gibi bu seçimde de CHP'nin ve avanelerinin  teranelerine hakikatlerle, belgelerle cevabımızı vereceğiz. Ama bunun için ilk  şart sandığa sıkı sahip çıkmaktır. Bu konuda en çok sizlere güveniyorum." diye  konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şu anda CHP kimlerle beraber? Yanında Kandil'deki terör örgütünün  desteklediği HDP, bir diğer yanında kim var? O da adı iyi olan bir parti var, bir  de yanlarında Saadet Partisi var. 4 tanesi el ele vermişler, kol kola girmişler  diyorlar ki 'Tamam biz ittifak yaptık ama siz de ittifak yapıyorsunuz.' Dikkat  et, bu ittifakın adı Cumhur İttifakı. Cumhur İttifakı nereden geliyor, 15  Temmuz'daki darbe girişimini yapanlara karşı bu Cumhur İttifakı kurulmuştur.  Cumhur İttifakına cuma akşamına kadar Bay Kemal olumsuz cevap verdi. Cuma akşamı  son anda Bay Kemal haber gönderdi, baskılara dayanamadı."
 
Erdoğan, 15 Temmuz'daki darbe girişimi gecesi yaşananları anlatarak,  yanında milletin olduğunu, o cumhurla 7 Ağustos'ta beraber olduklarını, cumhurla  zillete karşı yürürken, illetin kendilerine karşı ittifak yaptıklarını söyledi.
 
Erdoğan, "Ne yaparsanız yapın, Allah'ın izniyle 31 Mart akşamı bu  zillet ittifakına, bu illet ittifakına Cumhur İttifakı en güzel şekilde cevabını  verecektir." dedi.
 
Seçim kampanyaları sırasında vatandaşlara ikram edilmek üzere çay  dağıtılacağını söyleyen Erdoğan, sandık kurulu üyelerinin bu çayları halka  ulaştıracağını söyledi.
 
Erdoğan, diğer partilerin naylon poşetle çalışma yaptıklarını dile  getirerek, şöyle devam etti:
 
"Bizim ise kenevirden dokunmuş torbalarımız var. Biz de bunlardan  vereceğiz. Bu sıfır atık projemizin çevreci yaklaşımıdır. AK Parti'nin  çevreciliğini de bununla göstereceğiz. Bir tarafta güzel İstanbul ve bunlarla  beraber kampanyamızı inşallah 2 gün içinde başlatıyoruz. Patates, domates,  patlıcan, sivri biber vesaire, şimdi onları da bu ikram ettiğimiz torbalardan  doldurarak alacaklar ve inşallah geçmişte rahmetli anam evde file dokurdu. O  fileyi verirdi, onunla giderdik, alışveriş yapardık. Onda tabii kirlenmek diye de  bir şey yok. Gelir, yıkar, bir daha verir. Hepinizin de annesi bunu böyle  yapmıştır. Şimdi biz bunu yapıyoruz. Biliyorsunuz o naylon poşetler toprakta yok  olmuyor, erimiyor, yüzlerce yıl onlar toprağın katilidir. Şimdi 20 vilayette  başlatıyoruz. Kenevir üretimini yaygınlaştıracağız ve böylece fileler ve bir  diğer taraftan da bu tür torbalarımızla halkımıza gerçek çevreci bir parti  olduğumuzu göstereceğiz."