Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: 2022'de açılacak...

01 Mart 2019 Cuma - 17:24 | Son Güncelleme : 01 03 2019 - 19:11

Artvin Toplu Açılış Töreni'nde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sarp Sınır Kapısı'ndaki giriş çıkış sayısını 8'den 12'ye çıkardık. Gümrük sahasını 9 bin metrekareden 46 bin metrekareye çıkardık. Yılda yaklaşık 700 bin araç ve 7 milyon kişinin giriş çıkış yaptığı yeni tesislerinin ülkemize Artvin'e ve komşumuza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, valilik önünde düzenlenen toplu açılış  töreninde halka hitap etti. Artvin'e yapılan yatırımlardan bahseden Erdoğan, Artvin Devlet  Hastanesinin, 231 yataklı ek bloklarla büyütüldüğünü belirterek, Ardanuç, Hopa,  Şavşat, Murgul, Yusufeli, Arhavi ve Borçka'ya da devlet hastaneleri  kazandırdıklarını söyledi. Sadece şehirde değil ilçelerde de hastaneler yapmaya devam ettiklerini  dile getiren Erdoğan, 5 sağlık tesisinin yapımı, 6 sağlık tesisinin ise plan,  proje ve ihalesinin de sürdüğünü bildirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin'de 723 konut projesini hayata  geçirdiklerini de ifade ederek, "Şehir merkezinde hizmet verecek 5 adet atık su  arıtma tesisimizden 3'ünün yapımı, 2'sinin proje çalışmaları devam ediyor." dedi.Erdoğan, imar barışı ile  24 bin 166 Artvinlinin sıkıntısının  giderildiğine dikkati çekerek, Artvin'deki 17 ata yadigarı eserinin de  restorasyonunu yaparak onları da ihya ettiklerini belirtti. Ulaşımda 22 kilometrekareden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 46  kilometrekareye çıkardıklarına işaret eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
 
 "Hopa-Borçka yolunu ve güzergahtaki ülkemizin en uzun ikinci çift  tüplü tüneli olan Cankurtaran Tüneli'ni kim yaptı, kim? Biz yaptık. Hep ne dedik?  'Biz Ferhat'ız, siz, Şirin.' Dağları deldik, size ulaştık. Dertli olursan, aşık  olursan, dağları da delersin, maksuduna ulaşırsın. Biz bunu yaptık. Böylece yaz,  kış mevsiminde çok sayıda kazanın yaşandığı Hopa Dağı geçidindeki sıkıntıları  çözmüş olduk. Bu yolun kalan kısmının projesi bitti.  Yakında onun da ihalesine  çıkıyoruz. Aynı şekilde, Macahel ve Sahara tüneli ile ilgili proje çalışmalarını  da tamamladık. Toplam maliyeti, 1 milyar 25 milyon lira olan Artvin - Erzurum  ayrımı Oltu-Olur yolu bu güzergahtaki 17 tüneli ve bu köprüleri bu yıl  bitiriyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borçka-Artvin ayrımı Murgul-Damar Yolu'nu  Artvin-Ortaköy çalışmalarını, Şavşat ayrımı Veliköy Yolu'nu, Yusufeli köprülerini  Artvin ayrımı Ardanuş Yolu'nu ve Borçka Muratlı ayrımı Camili Yolu'nu bu yıl  tamamlayacaklarını aktardı.Şavşat geçiş yolunu Yusufeli, Sarıgöl ayrımı Öydem Yolu'nu ve Yusufeli  Baraj Gölü altında kalan yol yerine ise yapılan yolların seneye tamamlanacağını  belirten Erdoğan, Borçka- Güreşen Köprüsü'nün inşaatına başlandığını söyledi.
 
 "Havayolunu halkın yolu yapacağız"
 
Erdoğan, Rize ve Artvin illerine hizmet veren 1 milyar 750 milyon lira  maliyeti olan havalimanının yapımının da devam ettiğini dile getirerek, şunları  belirtti: "Erzurum'a veya Trabzon'a gitmeyeceksiniz. Onun yerine kendi  havalimanına gideceksin. Onu da nereye yapıyoruz? Yine denizin üzerine yapıyoruz.  Birisi, Ordu-Giresun'da biliyorsunuz. Dünya'da bunların eşi, benzeri yok. Bir  tanesi de şimde Artvin-Giresun üzerine oluyor, denizin üzerinde. İnşallah, ben de  Rize'ye gelirken orayı kullanacağım. Siz de Artvin'e gelirken oraya  kullanacaksınız. Yolları ne yapacağız? 'Havayolunu, halkın yolunu yapacağız.'  dedik ve bunu yaptık. Yıllık 3 milyon kapasiteli olacak havalimanı kapasitemiz,  ülkemizin ikinci deniz dolgusu ile inşa edilen havalimanı olacak. Havalimanımızı  2022 yılında hizmete sunmayı hedefliyoruz. Orada da dağları deldik, oradan da  kayalar taşıyoruz. Öyle, kolay bir iş değil ama yaparız. İman öyle bir şeydir ki  tekeden bile süt çıkartır."
 Artvinli çiftçilere 2002'de 3,5 milyon lira tarımsal destek  verildiğini hatırlatan Erdoğan, bu desteğin geçen yıl 88 milyon lira  çıkarıldığını kaydetti.
 
Erdoğan, şunları ifade etti: "Artvinli çiftçilerimize 606 milyon lira tutarında tarımsal destek  verdik. Bay Kemal, ne diyor? 'Çiftçi öldü. Çiftçinin elinden tarlalarını  aldılar.' Ya eline diline dursun ya. Ben sana resmi rakamları veriyorum. Şu kadar  para diyorum verdik. Artvinli iş insanlarımıza, girişimcilerimize yaklaşık 3  katrilyon lira tutarında yatırım teşviki verdik. Sağladığımız desteklerle, 2 bin  323 Artvinli kardeşimize istihdam kapısı açtık. İş verenlerimize 176 milyon lira  tutarında SGK p rim teşviki verdik. Arhavi'ye bir organize sanayi bölgesi kurmak  için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah, burada 800 kişiye istihdam  sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl, Artvin'i doğal gaz ile buluşturduk mu? Biz  buluştururuz ama yıllarca benim Ayşe, Fatma kardeşim ne yaptılar? Odundu,  kömürdü, tezekti bunu kullandılar. Şimdi düğmeye basıyorsun daire ısınıyor.  Modern olmak, medeni olmak bu. Bugün de Artvin'de toplam yatırım tutarı 1 milyon  252 milyon lira olan 145 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını yapıyoruz. Çoruh  Üniversitemizin inşaatlarını tamamladığı, Arhavi Meslek Yüksek Okulu, Nihat  Gökyiğit Kütüphanesi, Borçka Acarlar Meslek Yüksek Okulu ve Lojmanlarını, Mobilya  Dekorasyon Atölyelerini buradan resmen hizmete açıyoruz."

 Borçka Devlet Hastanesinin ve Murgul Entegre İlçe Hastanesinin resmi  açılışlarını da gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Gençlik ve Spor  Bakanlığının yaptığı gençlik merkezlerinin çim sahaları ve yurtların açılışlarını  da yaptıklarını anlattı. Bu sırada alandaki gençlerin "Dik dur eğilme, Artvin seninle"  şeklindeki sloganlarının üzerine Erdoğan da "Gençler, evelallah dik duracağız,  dikleşmeyeceğiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum; Biz sadece ve sadece Allah'ın  huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz. Başka hiçbir yerde asla." diye karşılık  verdi.

 Erdoğan, merkezde ve ilçelerde yapılan hizmet binalarını, altyapı  çalışmalarını resmen hizmete açtıklarını belirterek, "Devlet Su İşleri Genel  Müdürlüğümüzün şehrimize kazandırdığı Deriner Barajı köy yollarını ve tünellerin  resmi açılışlarını da bugün yapıyoruz. Dünyanın 3'üncü büyük barajı, Yusufeli'ni  de inşa ediyoruz. Bu sebeple ilçemizin yeri değişiyor. Yeni yerleşim yerinin  altyapı çalışmaları tamamlandı, bunları da hizmete açıyoruz. Yusufeli'nin yeni  yerinin taşınması sırasında ortaya çıkan kamulaştırma ve hak sahipliği  sorunlarını da en kısa sürede çözüyoruz." diye konuştu.
 
  Murgul'da inşası süren TOKİ konutlarının ve içme suyu projesinin resmi  açılışlarının da yapıldığına değinen Erdoğan, Cankurtaran Tüneli'nin 504  milyonluk yatırımla tamamlandığını ve geçen yıl hizmete açıldığını anımsattı.
 
  Erdoğan, Artvin Belediyesinin 30 kalem, Arhavi Belediyesinin 4 kalem,  Borçka Belediyesinin 1 kalem, Hopa Belediyesinin 4 kalem, Murgul Belediyesinin 6  kalem, Şavşat Belediyesinin 3 kalem, Yusufeli Belediyesinin 5 kalem yatırımının  da açılışının yapıldığını dile getirdi.
 
"Giriş-çıkış peronu sayısını 8'den 12'ye çıkardık"
 
Sarp Gümrük Kapısı'nın açılışına değinen Erdoğan, Gürcistan'ın,  Türkiye'de en yoğun insani ve ticari ilişkisi olan ülkelerden birisi olduğunu  söyledi. Bundan dolayı Sarp Sınır Kapısının oldukça yoğun çalıştığını belirten  Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Sınır kapımızdaki gümrük binalarımızı yenileme çalışmalarımız  kapsamında Sarp Sınır Kapımızdaki giriş-çıkış peronu sayısını 8'den 12'ye  çıkardık. Yaya geçişlerini dikkate alarak peronları rahatlattık. Gümrük sahasını  9 bin metrekareden 46 bin metrekareye çıkardık. 2016 yılı Kasım ayında başlayan  çalışmalar nihayet geçen ay bitti.
 
  Gürcistan tarafında bazı eksikliklerden dolayı yaya tünelinin  faaliyete geçmesi biraz gecikecek ama diğer bölümlerde hizmet verilmeye başlandı.  Yılda yaklaşık 700 bin aracın ve 7 milyon kişinin giriş-çıkış yapar hale geldiği  Sarp Gümrük Kapısı'nın yeni tesislerinin ülkemize, Artvin'e ve Gürcü  komşularımıza hayırlı olmasını diliyorum."
 
 Erdoğan, mitingin sonunda Sarp Gümrük Kapısıyla canlı bağlantı kurdu.
 
  Resmi açılışları yapılan tüm bu eserlerin ve hizmetlerin Artvin'e ve  ülkeye hayırlar getirmesini dileyen Erdoğan, eserlerin kazandırılmasında emeği  geçen başta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı  George Kobulia, Gürcistan'ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava ve hayırseverlere  de şükranlarını sundu.
  
"İstiyorsanız Kuzey Irak'ta Kürdistan var, defol oraya git"
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime 29 gün kaldığını anımsatarak, alandaki  vatandaşlardan seçimlerde destek istedi.  "Bu iş ihmale gelmez, bu bir beka meselesidir. Kimlere karşı? Bir tane  mutabakat kurmuşlar ya. Kim var burada? CHP, bölücü terör örgütünün desteklediği  parti var." diyen Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde HDP'li vekillerin yaptıkları  propaganda çalışmalarına ilişkin görüntüleri alandakilerle birlikte izledi.
  Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Bizim ülkemizde 'Kürdistan' diye bir bölge var mı? Niye 'beka  meselesi' dediğimizi anlıyor musunuz? Bizim ülkemizde Doğu Anadolu'muz var, bizim  Güneydoğu Anadolu'muz var, bizim Karadeniz'imiz var, bizim Akdeniz'imiz var,  bizim Orta Anadolu'muz var, bizim Ege'miz var, bizim Marmara'mız var ve 780 bin  kilometrekareyle bizim vatan topraklarımız var. Ama Kürdistan, istiyorsanız Kuzey  Irak'ta Kürdistan var, defol oraya git. Biz, size bu toprakları böldürtmeyeceğiz. Ne diyor? 'Biz sırtımızı YPG'ye dayadık.' Sırtını nereye dayamış?  'PKK'ya dayadık' diyor. Peki biz sırtımızı nereye dayadık? Halka ve Hakk'a  dayadık. Bizim farkımız bu. Şimdi de kalkmışlar yeni yeni bazı şeyler  uyduruyorlar."
  
"2,5 milyon işsize de inşallah iş temin edilecek"
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de AK Parti hükümetleri döneminde 9  milyon yeni istihdam ortaya çıkarıp, Cumhuriyet tarihi rekorununun kırıldığını  belirterek, "Şimdi bu yıl sonuna kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle  beraber çalışıyoruz. 2,5 milyon işsize de inşallah iş temin edilecek." diye  konuştu. Türkiye'nin nüfusu artan bir ülke olduğuna işaret eden Erdoğan, kadın  ve gençlerin katkısıyla iş gücüne katılma oranının yüzde 30'dan yüzde 40'a  yükseldiğini söyledi. Erdoğan, "Tüm bu fevkalade yükselişlere rağmen Türkiye  böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmesinin gerisinde istikrar ve güven  içinde ülkemizi her yıl yüzde 5,8 oranında büyütmemiz var." ifadelerini kullandı.
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK'da genel müdür olarak  görev yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Orayı batırdığını biliyorsunuz. Bu adam bir  hastaneyi yönetemedi." dedi.
 
  Savaş Ay'ın programında SSK hastanelerinin durumunu ve  Kılıçdaroğlu'nun SSK genel müdürüyken yaptığı konuşmalarının videosunu alana  kurulan dev ekrandan vatandaşlara izleten Erdoğan, şunları kaydetti: "Hali görüyorsunuz. Şimdi SSK Genel Müdürlüğünü yapamayan birisi, bir  kasetle ne oldu, CHP'nin başına geldi. 9 seçimde 9 mağlubiyet aldı ama koltuğa  öyle yapıştı ki oradan kalkamıyor. Onuncu seçimde de ona bir mağlubiyet yaşatmaya  hazır mıyız? Bu işi evelallah biz başaracağız ama ben sizden gayret bekliyorum."
 Erdoğan, Rabia işareti yaparak alandaki vatandaşlarla "Tek millet, tek  bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş  olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. 31 Mart Artvin'imiz için, ülkemiz için  hayırlara vesile olsun inşallah." ifadelerini kullandı.
 
 
KURDELAYI BİRLİKET KESTİLER
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan ile Türk ve Gürcü yetkililerin de bulunduğu Sarp Sınır Kapısı'na  telekonferansla bağlandı ve buradaki yeni hizmet binası ile Artvin'de yapımı  tamamlanan eserlerin toplu açılışını yaptı. Erdoğan, beraberindeki yetkililerle  makas getiren çocukları da yanına çağırdı, kurdeleyi onlarla birlikte kesti. Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti'nin seçim  şarkılarından olan "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti. Konuşmasının  ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan,  vatandaşlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay dağıttı. Açılış töreninin yapıldığı alandaki bir binaya "Bu dağlar görmedi sen  gibi yiğit, buna Genya Dağı, Kafkasör şahit, bu davadan dönmek yok biz ettik  ahit, kıyamete dek seninleyiz reis." yazılı pankart asıldı. Bu arada, açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı  İsrafil Kışla, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, AK Parti Rize  Milletvekili Osman Aşkın Bak, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı ve  yeni dönemde AK Parti belediye başkan adayı Mehmet Kocatepe birer konuşma yaptı. Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katıldı.
 

 

 

ETİKETLER

erdoğan artvin miting