Cumhurbaşkanı Erdoğan Adana'da karşılaştığı pankartı anlattı

AA |  09 Ekim 2021 Cumartesi - 16:21 | Son Güncelleme : 09 10 2021 - 17:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali Açılış Töreni"ne katıldı. Erdoğan daha önce Adana'ya geldiğinde karşılaştığı pankartta "Seni şalgamdan ve kebaptan daha çok seviyoruz" yazdığını anlattı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gastronominin  şehirlere ve ülkelere dünya çapında değer katan sosyal, kültürel, ekonomik  faaliyetlere dönüştüğünü bildirdi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Park'ta düzenlenen 5. Uluslararası Adana  Lezzet Festivali açılışına katıldı.
 
Konuşmasına festivalin ülkeye, şehre ve ağız tadını bilen herkese  hayırlı olmasını dileyerek başlayan Erdoğan, "Aslında festivalimizin sloganı olan  'coğrafya lezzettir' ifadesi buradaki durumu gayet isabetli bir şekilde ifade  ediyor. Gerçekten de ülkemizde lezzet deyince akla ilk gelen yerlerden biri  elbette Adana'dır. Lezzetinin ünü sınırları aşan Adana'nın kebabından yemeden,  şalgamından içmeden hayata veda eden gerçekten dünya nimetlerinden mahrum gitmiş  demektir." diye konuştu.
 
AK Parti'yi kurdukları, ancak siyasi yasaklı olduğu için henüz  mecliste görev almadığı, başbakanlığı üstlenmediği bir dönemde Adana'ya geldiğini  anımsatan Erdoğan, Adanalıların o tarihte kendilerini her zamankinden daha  coşkulu ve daha muhabbetli bir şekilde karşıladıklarını söyledi.
 
Bu karşılamadaki pankartlardan birinde "Seni kebaptan ve şalgamdan  daha çok seviyoruz." diye yazdığını anlatan Erdoğan, "Evet gerçekten de bir  Adanalının, bir başka faniye olan sevgisinin ölçüsünü bundan daha açık, daha iyi,  daha samimi anlatabilecek başka bir ifade yoktur. Adana Lezzet Festivali'ni, bu  hakikatin ülkemize ve tüm dünyaya ilanının vesilesi olarak görüyorum."  ifadelerini kullandı.
 
Dünyadan ve Türkiye'den pek çok kabiliyetli şefin, yemek yapma ve  tadım üstadının katıldığı festivalin her geçen yıl geliştiğine şahit olduklarını  dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:
"Yakın çalışma çevresinde pek çok Adanalı bulunan birisi olarak,  şehrin lezzetlerine aşinalığımızı hamdolsun hiç kaybetmedik. Bugün de  bakanımızla, sözcümüzle, genel başkan yardımcımızla, milletvekillerimizle hep  beraber işte buradayız. Diğer vakitlerde de kimi zaman Adana'dan getirterek, kimi  zaman Ankara veya İstanbul'daki Adana lezzet duraklarından tedarik ederek, bu  güzel lezzetlerle yakın teşriki mesaimizi sürdürüyoruz. Tabii artık 'yemek'  dediğimiz olay, ekonomik gücü ve turizm potansiyeli ile karın doyurmanın çok  ötesine geçmiş bir sektörü ifade ediyor. 'Gastronomi' diye adlandırılan hadise,  şehirlere ve ülkelere dünya çapında değer katan sosyal, kültürel, ekonomik  faaliyetlere dönüşmüştür. Hamdolsun biz bu konuda Adana başta olmak üzere, pek  çok imkana, pek çok güzelliğe, pek çok markaya sahibiz."
 
Erdoğan, Türkiye'nin 81 ilinin her birinin kendine göre bir gastronomi  zenginliği olduğuna işaret ederek, bazı şehirlerin bu konuda Türkiye'yi şanla,  şerefle, gururla temsil edebilecek gastronomi ürünü yelpazesine sahip  olduklarının da bir gerçek olduğunun altını çizdi.
 
Uluslararası Adana Lezzet Festivali'nin bu bakımdan mutlaka önemle  üzerinde durulması, desteklenmesi, geliştirilmesi gereken bir etkinlik olduğunu  vurgulayan Erdoğan, Valilik başta olmak üzere, festivalin düzenlenmesinde emeği  geçenlere, etkinliklerde yer alarak Adana'nın marka değerine katkı sağlayan  herkese teşekkürlerini iletti.
 
"Kökenine, meşrebine, mezhebine bakmadan, 84 milyonun her birine  sahip çıkıyoruz"
Erdoğan, dünyanın en kadim medeniyetlerine ve kültürlerine ev  sahipliği yapan Mezopotamya'nın Seyhan ve Ceyhan nehirleri arasındaki Kadim şehri  Adana'nın 6 bin yılı bulan bir geçmişe sahip olduğuna dikkati çekerek, "Büyük  Selçuklu'dan beri vatanımız olan bu toprakların geçmişinden devraldığımız zengin  mirası, tüm güzellikleri ile bugüne ulaştırmış bir milletiz. 'İnsanı yaşat ki  devlet yaşasın' düsturuyla geniş bir coğrafyayı yöneten bir ecdadın torunları  olarak, bugün de aynı anlayışla kökenine, meşrebine, mezhebine bakmadan, 84  milyonun her birine sahip çıkıyoruz." dedi.
 
Adana'nın milli mücadelede işgale karşı gösterdiği direnişle  istiklalini ve istikbalini koruma azmini ispatlamış bir şehir olarak  başlattıkları demokrasi ve kalkınma atılımının da en önünde yer aldığını anlatan  Erdoğan, meşhur sıcağının Adana'nın sadece havasını değil Adanalıların  gönüllerini de ısıttığı için bu şehirden asla ülkeye ve millete zarar getirecek  iş çıkmayacağını söyledi.
 
Erdoğan, sanayisi, ticareti, tarımıyla dünyanın en önemli enerji  merkezlerinden biri olan limanıyla, gastronomisiyle ülkeye değer katan Adana'ya  ne kadar teşekkür etseler az olacağını vurguladı.
 
Bir şehir ülkeye bu kadar katkıda bulununca, ülkeyi yönetenlerin de o  şehrin kalkınması, gelişmesi, büyümesi için üzerlerine düşeni yapması gerektiğini  belirten Erdoğan, "Biz, Adana'ya bu vazifemizi yerine getirdiğimizde inanıyorum.  Buraya gelmeden önce Ceyhan'da hem 2,2 milyar liralık kamu ve 1,8 milyar liralık  özel sektör yatırımlarının açılışlarını yaptık hem de 1,7 milyar dolarlık dev bir  özel sektör yatırımının temelini attık. İnşallah 2024 yılında hizmete girecek bu  polipropilen tesisi ile ülkemiz bu alanda önemli bir ithalat yükünden  kurtulacaktır." değerlendirmesini yaptı.
 
"Adana'nın tüm güzelliklerine sahip çıkıyor, geliştirmek için  çalışıyoruz"
Erdoğan, akşama doğru da önce Çukurova Üniversitesi'ndeki yatırımların  toplu açılışını yapacaklarını, ardından da Adana'ya kazandırdıkları bir diğer  önemli eser olan yeni müzede gençlerle bir araya geleceklerini belirterek,  şunları kaydetti:
"Orhan Kemal'in gençliğinde memur olarak çalıştığı Milli Mensucat  Fabrikası, artık ülkemizin en önemli müzelerinden biri olarak, kültür sanatımıza  hizmet ediyor. Müzenin diğer bölümleri de faaliyete girdiğinde Adana gerçekten 24  saat yaşayan, uluslararası çapta bir kültür sanat merkezine kavuşmuş olacak.  Görüldüğü gibi sanayisiyle, gastronomisiyle, kültürüyle, sanatıyla Adana'nın tüm  güzelliklerine sahip çıkıyor, geliştirmek için çalışıyoruz. Bugün burada Adana  Lezzet Festivali'nde bir araya gelmiş olmamız, şehrimizi hedeflerine ulaştırmak  için daha çok çalışma, daha çok gayret etme kararlılığımızın bir ifadesidir.  Festivalimizin, sıfır atık prensibiyle düzenlenmesini de Paris İklim Anlaşması'nı  onayladığımız şu günlerde yeşil kalkınma devrimimizin şimdiden başladığının  önemli bir işareti olarak görüyorum. Bu duygularla Uluslararası Adana Lezzet  Festivalimizin beşincisinin hepimizin damak tadına, göz güzelliğine, yürek  ferahlığına, muhabbetine vesile olmasını diliyorum."
 
Notlar
Konuşması öncesinde mangal ateşini yakarak festivalin açılışını  yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra mangalda bir süre kentin tescilli lezzeti  Adana kebabını pişirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, beraberindekilerle  festival alanındaki stantları gezdi. Festival alanından ayrılışında vatandaşlara  hitap eden Erdoğan, "Adana Lezzet Festivali'nde sizleri en kalbi duygularla  selamlıyorum. Adana, özellikle kebabından şalgamına bu duygular içerisinde  inanıyorum ki gastronomide ses getiriyor ve beşincisini kutladığımız bu  festivalde sizlere kalbi selamlarımı, sevgilerimi özellikle gönderiyorum. Sizleri  Allah'a emanet ediyorum." ifadesini kullandı.
 
Vatandaşları selamlayan Erdoğan, kendisini bekleyen çocuklara da  oyuncak dağıttı.
 
Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Aile ve Sosyal Hizmetler  Bakanı Derya Yanık, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti  Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, milletvekilleri ve  diğer ilgililer katıldı.