Cumhurbaşkanı Erdoğan: 30 bin 559 FETÖ'cü bulunuyor

AA |  10 Nisan 2019 Çarşamba - 15:14 | Son Güncelleme : 10 04 2019 - 20:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emniyet Teşkilatı'nın 174. kuruluş yıl dönümü sebebiyle Ankara Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı'nda düzenlenen törende konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Şu anda cezaevlerinde 20 bin 226'sı hükümlü, 10 bin 333'ü tutuklu olmak üzere 30 bin 559 FETÖ'cü bulunuyor." dedi.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emniyet Teşkilatının 174. Kuruluş Yıl Dönümü ve Gölbaşı Özel  Harekat Başkanlığı Yeni Binası Açılış Töreni'nde konuştu.Bugün gazi mekanda bulunmaktan mutluluk  duyduğunu ifade eden Erdoğan,  memnun olduğu kadar mahzun da olduğunu belirtti.Milletin güvenliği ve huzurunun teminatı Emniyet Teşkilatının 174'üncü  kuruluş yıl dönümünü kutlayan Erdoğan, bugüne kadar ülkesine ve milletine hizmet  etmiş tüm emniyet mensuplarını saygıyla yad etti.Erdoğan, açılışı yapılan hizmet binalarının özel harekatçılara ve  Emniyet Teşkilatına hayırlı olmasını diledi.

 
Özel Harekat Başkanlığının 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ'cüler  tarafından bombalanarak tahrip edildiğini, binaların bir kısmının yıkıldığını  anımsatan Erdoğan, FETÖ ihanet çetesince ele geçirilen uçaklardan atılan  bombalarla havacılık biriminde 7, nizamiye önünde de 44 polisin şehit olduğunu  kaydetti.
 
Erdoğan, "Tabii her insan ayrı bir dünyadır. Fakat az önce saygıdeğer  hocamızın da okumuş olduğu ayetlerde Rabbimizin bize malum bir müjdesi var. Orada  Rabbimiz, 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak  siz bilemezsiniz.' buyuruyor. Şimdi bizim 51 şehidimiz de burada ama bizim  yüzlerce, binlerce geçmişten bugüne şehitlerimiz var. Onlar bizi şu anda da  izliyorlar ve bizi görüyorlar. Onlar sevgililer sevgilisi Peygamber efendimize  komşu. Temennim odur ki Rabbim bizleri de sevgililer sevgilisi peygamberimizin  liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında haşreylesin, kendilerine komşu  eylesin." diye konuştu.
 
 
Her şehidin her gazinin ayrı bir hikayesi bulunduğunu belirten  Erdoğan, terör örgütü PKK'nın çukur eylemleri sırasında Diyarbakır Sur'da  karnından girip sırtından çıkan kurşunla gazi olan Halit Gürsel'in bunlardan biri  olduğunu anlattı.
 
Erdoğan, malulen emekli olmayı reddedip, ülkesi ve milleti için  mücadeleye devam eden Halit Gürsel'in FETÖ'cülerin Özel Harekat Başkanlığına  yaptığı saldırıda şehit olduğunu belirtti.
 
 
Törene FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında,  darbeciler tarafından başından vurularak ağır yaralanan Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanı Turgut Aslan da katıldı.
 
Doğum gününde burada şehit düşen Hakan Yorulmaz ile aynı şekilde yine  burada şehit olan kadın polisleri hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Darbe girişiminin yaşandığı her yerde farklı kahramanlık  hikayelerinin yaşandığını biliyoruz. Polis teşkilatımız özellikle de özel  harekatçılarımız milletimizle omuz omuza FETÖ'cü teröristler tarafından işgal  edilen yerleri kısa sürede kurtararak darbenin bastırılmasında çok önemli  görevler ifa ettiler. Genelkurmay Başkanlığı çevresinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü  binasında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı çevresinde  Mamak'tan Etimesgut'a kadar her yerde milletimizle birlikte destan yazan  polislerimize şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Yine İstanbul'da  Boğaziçi Köprüsü'nde, Çemberlitaş'ta, Çengelköy'de, diğer yerlerde, ülkemizin  dört bir yanında milletimizle birlikte darbecilere dünyayı dar eden tüm  polislerimize teşekkür ediyorum."
 
15 Temmuz gecesi 63'ü polis, 5'i asker, 183'ü sivil olmak üzere 251  vatan evladının şehit olduğunu hatırlatan Erdoğan, ayrıca 2 bin 193 gazi  bulunduğuna değindi.
 
Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi.
 
 
15 Temmuz darbesinin birinci yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde  bir anma töreni gerçekleştirildiğini, bu törende ikiz evlatları burada şehit olan  Ali Oruç'un okuduğu kendine ait bir şiirle herkesi ağlattığını anlatan Erdoğan,  bu şiirin bir bölümünü okudu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu şekilde kalbimizi dağlayan hainlere karşı  topyekun bir mücadele yürüttük. Yüreği yanık babaların, anaların, eşlerin,  evlatların, kardeşlerin, arkadaşların 'ahlarını' yerde bırakmadık. Darbecilerin  başına bir yumruk gibi inen milletimiz ve polislerimizle birlikte daha sonraki  günlerde de bu hainleri bünyemizden tümüyle temizlemek için gece gündüz çalıştık.  Şu anda cezaevlerinde 20 bin 226'sı hükümlü 10 bin 333'ü tutuklu olmak üzere 30  bin 559 FETÖ'cü bulunuyor. Tutuklu ve hükümlülerden 4 bin 446'sı da maalesef  emniyet teşkilatımızın içinden çıkan hainlerdir." ifadelerini kullandı.
 
 FETÖ'nün başından beri en çok örgütlendiği ve önem verdiği yerlerin  emniyet, ordu, yargı ve milli eğitim olduğunu gördüklerine dikkati çeken Erdoğan,  "Bugüne kadar emniyet teşkilatımız içinden ihraç edilenlerin sayısı 31 bini  aşmıştır. Ordu içinden ihraç edilenlerin sayısı 15 binin, yargı içinden ihraç  edilenlerin sayısı da 4 binin üzerindedir. Diğer kurumlarımızda da hukuk devleti  ilkesinden asla sapmadan benzer temizlikler yapıldı, yapılıyor. Açık konuşmak  gerekirse, FETÖ ihanet çetesi mensuplarını kurumlarımızdan hala tam olarak  temizleyemediğimizi düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Bazılarının zaman zaman gelip ağladıklarını anlatan Erdoğan, "Kusura  bakmayın, bu iş için hukuk içerisinde yargımız gereğini yapıyor ama şunu bir ilke  olarak söylüyorum; acırsak, acınacak hale geliriz." diye konuştu.
    - "İhanetin peşini asla bırakmayacağız"
 
  
 
    FETÖ'cülerin kendilerini gizleme becerileri, inkar stratejileri ve  hücre sistemi faaliyet yöntemleri sebebiyle tespit edilmelerinin güç olduğunun  altını çizen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
  
 
    "Yurt dışına kaçan ağababaların tersine buradakiler, bukalemun gibi  her ortama ayak uydurarak, ayakta durmaya çalışıyor. Buna rağmen biz, titiz bir  çalışmayla, kimseyi mağdur etmeden ama tek bir haini de cezasız bırakmama azmiyle  mücadeleyi sürdürüyoruz. Aksi takdirde bu 251 şehidimize bunun hesabını nasıl  veririz, 2 bin 193 gazimize bunun hesabını nasıl veririz. Onun için de gereğini  yapmak durumundayız. Ülkemize yapılan bu ihanetin peşini asla bırakmayacağız.  Devletimizi ve milletimizi bu melanetten tamamen kurtarana kadar bize durmak,  dinlenmek haramdır. Şehitlerimize ve canı pahasına istiklaline, istikbaline,  şahsımıza sahip çıkan milletimize, özellikle de polislerimize ancak bu şekilde  layık olabileceğimize inanıyorum."
 
Türk milletinin tarih boyunca hep güçlü devletlere sahip olduğunu  belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Bazıları tarihimizi ısrarla 1919'dan veya 1923'ten başlatmaya  çalışıyor. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık tarihimizin ve bin yıldır  yaşadığımız bu coğrafyadaki son devletimizdir, bu böyle bilinmeli. Malazgirt'ten  Çanakkale'ye ve 15 Temmuz başta olmak üzere son yıllarda yaşadığımız hadiselere  kadar, neredeyse her günümüz vatanımızı savunmakla geçmiştir. Ecdadımız 3 kıta, 7  iklimde hüküm sürerken bile gücünü hep buradan almıştır. Bugün emniyet  teşkilatımızın 174'üncü yıl dönümünü kutluyor olmamız, tarihimizdeki sürekliliğin  ifadelerinden biridir."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir milletin büyüklüğünün birlik ve  beraberliğinin yanında devletinin siyasi, ekonomik, askeri, diplomatik imkanları  ve oranlarıyla orantılı olduğunu vurgulayarak, bölgedeki son dönemde yaşanan  hadiselerin, milletin birlik ve beraberliği ile devletin gücünün ne kadar önemli  olduğunu tekrar tekrar hatırlattığını söyledi.
 Devleti dağılan milletlerin ne tür felaketlere maruz kalacağını görmek  için çevreye bakmanın yeterli olacağını ifade eden Erdoğan, şu değerlendirmede  bulundu:   "Güvenliğin ve huzurun kalmadığı yerlerde terör örgütlerinin ve güya  onlarla mücadele için gelen dış güçlerin insanlara yaptıkları zulümler adeta  birbiriyle yarışıyor. Bu bakımdan devletimize ve onu ayakta tutan güvenlik,  adalet, ekonomi gibi değerlerimize  sıkı sıkıya sahip çıkmak zorundayız. Bunun  için ne diyoruz; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.
 
Son dönemde ezanımıza, bayrağımıza, sınırlarımıza, ekonomimize yapılan  saldırıların amacı istiklalimizi ve istikbalimizi üzerine bina ettiğimiz işte bu  temelleri sarsmak ve mümkünse yıkmaktır. Milletimizi birbirine düşürmek  isteyenler, çıkarmadık fitne, çevirmedik oyun bırakmadırlar, işi darbe girişimine  kadar vardırmalarına rağmen Allah'a hamdolsun, sonuç alamadılar. Sınırlarımız  boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoruyla bizi dize getireceklerini  sananlara, attığımız adımlarla bunun mümkün olmadığını gösterdik. Buna rağmen  hala aynı senaryoda ısrar edenlere çok yakında anlayacakları dilden yeni mesajlar  vereceğiz."
 
"Şehadeti göze alan bir millet"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu arada Türkiye'yi farklı cephelerden  sıkıştırma gayreti içinde olanları da bildiklerini anlatarak, "Türkiye'yi başka  ülkelerle karıştıranlar, bu ülkenin ve milletin farklı olduğunu öyle veya böyle  anlayacaklar. Şehadeti göze alan bir milleti durdurabilecek hiçbir güç yoktur.  Yeter ki biz kendi içimizde birliğimizi beraberliğimizi, kardeşliğimizi korumayı  bilelim. Onun için bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım hep  birlikte Türkiye olalım, mesele bu." dedi.
Bugüne kadar tüm fitneleri bertaraf edip, tüm saldırıları  göğüslediklerinin altını çizen Erdoğan, bundan sonra da aynı şekilde devam  ederek, hedeflerine adım adım yaklaşacaklarını söyledi.
 Erdoğan, emniyet teşkilatının milletin güvenliği ve huzuru konusunda  yapacağı çalışmalarla bu süreçte kendilerine en büyük desteği veren kurumların  başında geldiğine değinerek, önümüzdeki dönemde tüm birimleriyle polislerden çok  daha üstün bir gayret beklediklerini belirtti.
 
 "Cumhurbaşkanı olarak daima yanınızda olduğumu bilmenizi isterim"
 
İnsanların, canlarını ve mallarını evlerinde, sokaklarda, iş  yerlerinde ne kadar güvende hissederlerse siyasi, ekonomik ve askeri tuzaklara  karşı mücadelenin o denli güçlü bir şekilde sürdürülebileceğini vurgulayan  Erdoğan,"Cumhurbaşkanı olarak daima yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Bu  ülkenin her karış toprağını, teröristlere, haydutlara, hırsızlara, katillere,  uyuşturucu tüccarlarına, dolandırıcılara, ahlaksızlara, kural tanımazlara karşı  korumak için gece gündüz yürüttüğünüz mücadelede sizlere başarılar diliyorum."  diye konuştu. Recep Tayyip Erdoğan, emniyet teşkilatının kuruluş yıl dönümünü bir  kez daha tebrik edip, açılışını yaptıkları Özel Harekat Başkanlığı yeni hizmet  binalarının da hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Kahraman polislerimizin  her birini alınlarından öpüyorum." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tören alanına gelişinde atlı polisler eşlik  etti.
Özel harekat polislerini selamlayan Erdoğan, tören alanı girişinde  geçmişten bugüne Türk polisinin kullandığı üniforma ve kıyafetlerle kendisini  karşılayan polislerle tokalaştı, fotoğraf çektirdi. 
Törenin başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının  ardından, Ahmet Hamdi Akseki Cami İmamı Fatih Derdiyok, Kur'anı Kerim okudu. İçişleri Bakanlığı ve Özel Harekat Başkanlığınca hazırlanan filmlerle  Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174'üncü yılı için hazırlanan polis klibinin  gösterildiği törende, Türk bayrağı taşıyan Özel Harekat polisleri helikopterlerle  selamlama geçişi yaptı. Törende, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Celal  Uzunkaya ve Özel Harekat Başkanı Selami Türker de birer konuşma yaptı. Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Grup Başkanı  Naci Bostancı, Ankara Valisi Vasip Şahin, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında  FETÖ'cüler tarafından Jandarma Genel Komutanlığında başından vurulan Emniyet  Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Turgut Aslan ile Gölbaşı  Özel Harekat Başkanlığının FETÖ'cülerce bombalanması sonucu şehit düşenlerin  yakınları da katıldı. Erdoğan, Aslan ve şehit yakınlarıyla da tokalaştı ve kısa süre sohbet  etti. Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Soylu, Emniyet Teşkilatının  kuruluş yıldönümü dolayısıyla Erdoğan’a hediye takdim etti. Erdoğan, ardından beraberindeki protokolle yeni binaların açılışını  yaptı.
 
  
 
 

ETİKETLER