Cübbeli’ye çifte kumpas

TOLGA ATAR / VATAN İSTİHBARAT |  07 Ekim 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 07 10 2018 - 2:30

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün örgüt kurma, fuhuş ve insan ticareti suçlamalarıyla yargılandığı dosyada Adnan Oktar Grubu’nun izi ortaya çıktı.


Oktar’ın en yakın adamı olan firari Tarkan Yavaş’ın, Ünlü’nün görüntülerini ve ses kayıtlarını elde ettikten sonra bunları FETÖ örgütüne ilettiği iddia edildi. Adnan Oktar ve suç örgütüne ilişkin soruşturma, savcılık ve polis tarafından koordineli olarak sürüyor. Soruşturma çerçevesinde Oktar ve grubunun FETÖ/PDY bağlantıları ile casusluk gibi suçlarla ilgili detaylar da ayrıntılı olarak araştırılıyor. Oktar ve grubundan ele geçirilen dijital çözümlemelerde sona yaklaşılırken, tanık ifadeleri ve itiraflar sayesinde birbirlerini tamamlayan delillere ulaşıldı.

Cübbeli’ye karşı birlik

Dijital veriler ve gizli tanık ifadelerinde en çok, kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’yle ilgili bilgiler dikkat çekti. Ünlü 2011 yılında haksız çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, insan ticareti yapmak ve fuhuş suçlamalarıyla tutuklanmıştı. O dönem hazırlanan iddiamede de Ünlü için 25-53 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talebiyle iddianame hazırlanmıştı. İddialara göre Ünlü, yurt dışından getirttiği kadınları evlere kapatıyor ve zaman zaman yanlarına uğrayarak cinsel birliktelik yaşıyordu. Polisin teknik takibine göre Ünlü, sağ kolu Barış Sezek’i sık sık yurt dışına gönderiyor ve buradaki aracılar vasıtasıyla çeşitli nedenlerle mağdur kadınları buluyordu. Aracılara para vererek kadınların Türkiye’ye getirtilmesi için ikna eden Ünlü, Fas, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelerden gelen kadınları fuhuş amaçlı kullanıyordu. Bu iddialar sonrasında tutuklanan Ünlü bir yıl cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış 2016 yılında ise davadan beraat etmişti.

Her şeyi Yavaş ayarladı

Oktar Grubu’nun incelenen dijital verilerinde ise bütün bu bilgilerin ve görüntülerin istihbaratının Adnan Oktar Grubu tarafından verildiği ortaya çıktı. Grubun ikinci adamı ve Adnan Oktar’ın sağ kolu olan Tarkan Yavaş tarafından organize edilen kumpasa göre; Oktar’ın bilgisi dahilinde Tarkan Yavaş, Ahmet Mahmut Ünlü’nün yakın çevresindeki isimleri tespit etti. Bu kişilerle çeşitli yollardan bağlantı kuran Yavaş onlardan bilgiler almaya başladı. Yine Ünlü’nün cemaatine kendi adamlarından yerleştiren Yavaş bunlardan her hafta raporlar aldı. Bu raporları Adnan Oktar’la birlikte değerlendirip sonra ise FETÖ grubundan bağlantıda oldukları yargı hakimlerine iletti. Bu bilgiler ve görüntüler yine FETÖ üyeleri tarafından sosyal medyada da paylaşıldı.

TARKAN YAVAŞ OKTAR’IN SAĞ KOLU OLARAK TANINIYOR.

Hakimler yargılanıyor

Ahmet Ünlü’ye yönelik operasyonu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan ve FETÖ’den yargılanan Mutlu Ekizoğlu yapmıştı. FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezası istenen Savcı Mehmet Ali Uysal tarafından sorgulanan Ünlü, tutuklama istemi ile çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklanmıştı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ünlü’yü yargılayan mahkeme başkanı Mehmet Ekinci ve üye hakim Seyfettin Mermerci de FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

 

‘ÜNLÜ’NÜN SUYU ISINDI’

2017 yılında örgütün kasası Ali Çelik hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede bir gizli tanığın ifadeleri ortaya çıkmıştı. Enes kod adlı gizli tanık ifadesinde, örgütün mütevelli toplantısında Cübbeli Ahmet Hoca hakkında ‘bitirilme’ kararı alındığını belirterek, “2011’de tam tarihini hatırlamamakla birlikte, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü isimli şahıs, örgüt lideri olan Fethullah Gülen hakkında olumsuz ve eleştirel konuşmaları basında yapmaya başlayınca mütevelli toplantısına konu oldu. Bu toplantıda Ahmet Çelik ‘Bunun da suyu ısındı, zaten kararı alındı, kellesi kopacak’ demişti. Bu toplantıdan yaklaşık 1 ay kadar sonra Ahmet Mahmut Ünlü tutuklandı” dedi.

 

 

 

 

ETİKETLER