Crossfit ile iki beden küçüldü

Melis Güvenç (mguvenc@gazetevatan.com) |  08 Ekim 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 08 10 2017 - 2:30

Gündüz kuşağının sevilen sunucularından Zahide Yetiş yeni sezona 8 kilo vererek formda bir başlangıç yaptı. Yaz boyunca crossfit ve yüzme ile iki beden küçüldüğünü anlatan Yetiş beslenmesiyle ilgili de özel tariflerini verdi.


Son dönemde kendinizi yenilediğinizi görüyorum. Öyle mi? 

Kesinlikle öyle. İşini severek yapmak ve insanlara yararlı olmaya çalışmak, sizi hiç tanımayan insanların size sevgilerini sunması müthiş bir şey. Bir de ben düzenli bir hayat kurgulamış ve böyle bir hayat yaşayan biriyim. Hayatımdaki dengeler fazla oynamadığı için hayatımda her şey yerli yerindedir. Öyle hırslarım ve sürekli bir şeyleri elde etme çabam yoktur. Ne çıkarsa karşıma onu değerlendiririm ve onda en iyisi olmaya çalışırım. Mesela önümde beş yıllık bir kalkınma planım yoktur. Bu yüzden bedenime ve ruhuma iyi bakmaya çalışıyorum. Bu yüzden bende bir farklılık görüyorsanız bunu artırmış olmamadan kaynaklanıyor. 

Programınızda sağlıklı yaşama yönelik tavsiyeler veriyorsunuz. Sağlıklı yaşam konusunda gösterdiklerini kendi rutininizde yapıyor musunuz?

Kesinlikle kendi yapmadığım ve denemediğim hiçbir şeyi ekranda da göstermem. Program sırasında keşfettiğim ve öğrendiğim bilgileri de mutlaka kullanırım. Sık sık kefirden bahsederiz programda her gün içerim. Sumak çayı demler soğutur içerim. Harika bir antioksidandır. Hasta olmamak ve enerji vermesi için birebirdir. Bu kadar sağlıklı görünmemi sumak çayına borçluyum. 

 
Beslenme konusunda neler yapıyorsunuz? Nasıl zayıfladınız?

Herkesin beslenme matematiği kendine özgüdür. Ben sabahları çok erken kalkmama rağmen maalesef bir şey yiyemiyorum. Her sabah 06.00'da uyanırım. Tatlı ve ekmeği kestiğim zaman müthiş kilo veriyorum. Çünkü bazı iştah kesicilerim var. Mesela limonun üzerine tuz gezdirip ağzıma sıktığımda iştahımı anında keser. Yeme hissimi bastırır. Ekmeği bıraktım, onun yerine badem yemeye başladım ve daha uzun süre tok kalmaya başladım. Pek çok yoğurtlu tarifim var. Aslında kilolarımı yoğurtla verdim. Yağlı yoğurdun içine koyduklarımla öğünler yapıyorum. Mesela çiğ kabağı yoğurdun içine doğradığınızda ne kadar tok tuttuğunu göreceksiniz. Tatlı olarak da kendime muzu doğrayıp üzerine kakao tozu döküp karıştırırım top haline getiririm. Şahane bir lezzet olur ve sanki çikolata topları yermiş gibi olursunuz.  

Spor yapıyor musunuz? 

Zaman geçtikte daha çabuk kilo alıp, daha zor verir oldum. Çocukken çok tombiktim ve çok dalga geçilirdi benimle. Ama kilo vermenin az yiyip çok hareket meselesi olduğunu keşfettiğimde hayatımdaki her şey değişti. Yüzerek zayıfladım. Kışın yüzmeye ara veriyorum onda da spor salonuna gidiyorum. Crossfit yapmaya başladım haftada üç kere spora gidiyorum. İki beden küçüldüm. Yaklaşık 7-8 kilo verdim. Bunu da anlattığım bu tariflerle ve sporla yaptım. Yakın zamanda da crossfit yanında kickboks yapmaya başlayacağım. Bedeni tanımak ve ona göre önlem almak lazım. Eğer az yemenize rağmen kilo veremiyorsanız mutlaka hormonlara baktırmak lazım. Ben baktırdım ve oburluktan kilo aldım. Çünkü yemek yemeyi seviyorum ama durmam gereken noktayı da biliyorum. O noktada durdum ve kilolarımı verdim. Spor kilo vermemde çok etkili olan bir şeydi. 

 
Kadınların güzelliği çoğunlukla zayıf ve fit olmasıyla değerlendiriliyor buna ne diyorsunuz?

Bu fikre karşıyım. Her zayıf insan güzel olacak diye bir kural yok. Sıfır beden olmak bence beyni de sıfırlamaktır. Benim için güzellik zayıflıkla değil verdiğiniz enerjiyle, sözünüzle doğru orantılı. Dolgun hatlı, kilolu kimilerinin güzellik kategorisine sokamayacağı insanların gayet yakışıklı kocaları ve mutlu bir evlilikleri var. Her zayıf kadın güzeldir ve zayıfsa çok mutlu bir evliliği, ilişkisi vardır diyemez kimse. Zayıf ve güzel kadınlar aldatılıyor ve bu durum kilolu kadınları mutlu ediyor. İçlerinden "Bak gördün mü o bile zayıf haline rağmen aldatıldı" diyorlar. Bu yüzden güzelliği zayıflıkla değerlendirmek bence çok tehlikeli. Kadın erkek ilişkilerinde fit olmak güzellik ilişkinin ilk dönemlerinde belirleyici sonrasındaki olay enerji, saygı ve eşlerin birbirine göstermesiyle devam ediyor. Birbirlerine şefkat gösteren her eş ne kiloya bakar ne zayıflığa. 

Kayıp ve cinayet formatlı program furyası için ne düşünüyorsunuz?

Yeni programlar hakkında hiçbir şey söylemek istemem. Ama Müge (Anlı) benim çok sevdiğim ve programlarından birçok şey öğrendiğim biri. Diğerlerinin onun izinden gittiğini düşünüyorum. Yeni programlardan herkes kendi çapında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Ama halk zaten cevabını bu programlara verdi. Şimdiden birkaç tanesi yayından kalktı bile. Ekranda her sezon yeni şeyler görüyoruz ama kalıcı olan taklit olmayan ve toplumun faydasına olanlar oluyor. 

 
Siz çizginizi bozmadan devam ediyorsunuz. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Evet ben öyle bir hataya düşmedim ama tabi bu sadece benim değil ekibimle aldığımız bir karardı. Biz temiz bir iş yapıp faydalı bilgiler sattığımız için bizi en güzel yerde tuttular. Onlara bu ihaneti yapamazdım. 


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep