Craftistanbul başladı

08 Ekim 2021 Cuma - 18:03 | Son Güncelleme : 08 10 2021 - 18:03

El sanatları üretenler için; turistik hediyelikler, evlerde, ofislerde kullanılan dekoratif eşyalar ve özgün kişisel giysiler, aksesuarlar önemli bir pazar.Dünya ülkelerinin geleneksel ve çağdaş el sanatlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen CRAFTİSTANBUL El Sanatları Fuarı başladı.


El sanatları; insanların ve ülkelerin geleneklerine, inançlarına, kültürel yapılarına, beğenilerine, tarihi, sosyal ve ekonomik durumlarına göre değişiklikler gösteren objelerdir. Bu özellikler nedeniyle, tarih boyunca farklı toplumlarda ve uluslarda değişik el sanatları doğmuş ve gelişmiştir. Bugün dünya müzelerinde sergilenen pek çok eser geçmişten bugüne taşınmış, el işçiliği ile üretilmiş çok değerli örneklerdir.
El sanatları, işlevleri, malzemeleri, üretim teknikleri, biçimleri, renk ve desen özellikleri bakımından önemli ve özgündür. El sanatları, geleneksel üretimde malzemesini genellikle yakın doğal çevreden sağlayan ‘çevre duyarlı’ bir uğraş alanıdır.
 
Dünya ülkelerinin geleneksel ve/veya çağdaş el sanatlarını tanıtma; üreticilerine yeni pazar kanalları kazandırma; tüketicilerine doğru ve kaliteli hediyelik eşya sunma amaçları doğrultusunda CRAFTİSTANBUL El Sanatları Fuarı düzenleniyor. Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde 130 katılımcı ve 400 ün üzerinde el sanatçısı ile kalkınma ajansları, ticaret odaları, belediyeler, üniversiteler, olgunlaşma enstitüleri, 10’un üzerinde ülke, müzeler, vakıflar, dernekler ve kooperatiflerin de yer aldığı fuara Fatih Belediyesi, beş farklı sanat dalıyla katıldı.
Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın sanatçıları yalnız bırakmadığı ve misafirlerin yoğun ilgi gösterdiği Fatih Belediyesi’nin standında; çini seramik dalında Güvenç Güven, Tuğba Güven,  resim dalında Cemal Toy, Zafer Örs, tespih dalında İmdat Kalaycı , Feyzullah Kalaycı, sadekârlık dalında Bülent Bostan, kuyum ve sedef kakma dalında ise Hüsamettin Yivlik – Hakan Uç yer aldı. Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen fuarı 10 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilir.