Corona dehşeti: Savaşta değiliz, ölmelerine gerek yok

AA |  31 Mart 2020 Salı - 23:45 | Son Güncelleme : 31 03 2020 - 23:45

Pasifik'teki Guam adasında karantinaya alınan ABD'nin USS Theodore Roosevelt Uçak Gemisi Kaptanı Brett Crozier, ABD Donanmasına mektup yollayarak, gemideki tüm personelin karaya çıkarılıp karantinaya alınması için yardım talebinde bulundu.


100'den fazla askerin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı  geminin kaptanı Crozier'in mektubundaki detaylar, California merkezli "The  Chronicle" adlı haber sitesinde yer aldı.
 
Kaptan Crozier, 4 sayfalık mektubunda, sadece az sayıda askerin Guam  adasında karaya indirilip hastaneye kaldırıldığını ancak gemideki 5 bin  civarındaki askerin 14 günlük karantina ve sosyal mesafe kurallarını  uygulamasının mümkün olmadığını belirtti.
 
Crozier, "Savaş gemisinin kendine has sınırlamalarından dolayı bunu  (karantina ve sosyal mesafe uygulamaları) yapamıyoruz. Hastalığın personel  arasında yayılması hızlanarak devam ediyor." ifadelerini kullandı.
 
Nükleer kapasiteli uçak gemisinin kaptanı, gemideki salgını durdurmak  için "mümkün olan en kısa zamanda tüm personelin gemiden indirilip Guam adasında  karantina odalarına alınmasını" istedi.
 
Crozier, mektubunda, "Savaşta değiliz. Denizcilerin ölmesine gerek  yok. Şu anda adım atmazsak en güvendiğimiz unsurumuz olan denizcilerimize olması  gerektiği şekilde bakmamış oluruz. Görevdeki bir ABD nükleer uçak gemisinin  personelinin çoğunu iki haftalığına karaya indirmek olağanüstü önlem. Ancak bu  gerekli bir önlem." değerlendirmesinde bulundu.
 
Kaptan Croizer, ABD uçak gemisindeki durumun daha önce salgının  bulaştığı kruvaziyer gemilerinkinden çok daha kötü olabileceğini çünkü gemide  bireysel kabin ve odaların bulunmadığını ifade etti.
 
Karantina olmaksızın testlerin de tek başına çözüm olamayacağını ifade  eden Croizer, "Savaş şu anda olası değil, barış zamanı kurallarının uygulanması  gerektiğini tavsiye ediyorum." dedi.
 
ABD savaş gemilerinin görevde iken personelini karaya çıkarmasının  askeri kurallara aykırı olduğu ve daha önce böyle bir talebin Amerikan ordusunda  söz konusu olmadığı belirtiliyor.
 
ABD Donanması Genel Sekreter Vekili, konuyla ilgili CNN televizyonuna  yaptığı açıklamada, mektuptan bugün haberdar olduklarını ve Donanmanın gemideki  tüm personelin karaya çıkarılmasına izin verebileceğini ancak Guam adasında  yeterince yatak bulunmadığını dile getirdi.