Çöpten çıkan kitaplarla kurulan kütüphane büyüyor

14 Ocak 2019 Pazartesi - 17:43 | Son Güncelleme : 14 01 2019 - 17:45

Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin, çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitapları biriktirerek oluşturduğu kütüphanedeki eserlerin sayısı bağışlarla 25 bine ulaştı


Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin, çöpe atılan  kitapları biriktirerek oluşturduğu kütüphanedeki eserlerin sayısı bağışlarla 25  bini buldu. 
Çankaya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, temizlik  işçileri, çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitaplarla Mayıs 2016'da Temizlik  İşleri Şantiyesi'nde kütüphane kurdu.
Kütüphanenin kurulduğu günlerde 3 bin 500 olan kitap sayısı, 2018'in  sonunda, bağışlarla 25 bine ulaştı.
Ansiklopedi ve roman ile tarih ve kişisel gelişim kitaplarının yer  aldığı kütüphaneden öncelikle şantiyeyi kullanan temizlik işçileri yararlanıyor.  İşçiler, kitapları ödünç alabiliyor, dinlenme saatlerinde kitap okuyup satranç  oynayabiliyor.
Ayrıca işçilerin çocukları, kendileri için oluşturulan çocuk kitapları  bölümünden yararlanabiliyor. Kütüphane, isteyen herkese de açık bulunuyor.
Öte yandan, şantiye işçileri, topladıkları kitapları köy okulları ve  ilçe kütüphanelerine ulaştırmak için de bir çöp kamyonunu gezici kütüphane haline  getirdi. Gezici kütüphanede, Türk ve dünya edebiyatı klasikleri, siyaset ve  kişisel gelişim kitapları bulunuyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, kütüphanenin kurulmasının ardından yapılan kitap bağışlarının  çok değerli olduğunu vurguladı.
Taşdelen, tüm Çankaya'yı temizlemekle yetinmeyip kütüphane kuran,  ardından kütüphaneye gelemeyenlere kitap taşımak için harekete geçen çalışma  arkadaşlarıyla gurur duyduğunu belirtti.
 
  

ETİKETLER

kütüphane çöp