Çöl tozu hafta sonuna kadar sürecek

AA |  25 Nisan 2019 Perşembe - 9:52 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 9:52

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, ülkenin batısında etkili olan çöl tozunun hafta sonuna kadar görüleceğini söyledi.


Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, rüzgar aracılığıyla her yıl  milyonlarca ton tozun, çöl yüzeyinden havalanarak kıtalar ve okyanusları aşmak  suretiyle atmosferde yaptığı yolculuğun, normal bir durum olduğunu kaydetti.
 
Sahra Çölü'nden atmosfere karışan tozların, zaman zaman görüş  mesafesini etkileyebilecek seviyelere ulaşabildiğini dile getiren Toros, havadaki  tozların yeryüzünde birikebildiğini veya yağmurla yere ulaşabildiğini anlattı.
 
Toros, suyun buharlaşmasıyla tozun kaldığını ifade ederek, "İTÜ  Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı değerlendirmelerine göre,  Türkiye'nin batısı sahradan gelen çöl tozu etkisinde. Çöl tozunun bugün  İstanbul'da daha da etkili olması bekleniyor. Avrupa genelinde görülen çöl tozu  etkisi hafta sonuna kadar ülkemizin batı kesimlerinde yer yer etkin olarak  hissedilecek. Gece, bağıl nem miktarının artmasıyla araçlar üzerinde de  görülebilecek." dedi.
 
Solunum yolu hassasiyeti olanlar dikkat
 
Prof. Dr. Hüseyin Toros, çöl tozu içeren yağmurların, içinde  barındırdıkları mineraller sayesinde bitkilerin gelişiminin ve veriminin  yükselmesine katkı sağladığını dile getirerek, çöl tozları toprak verimliliğini  arttırırken radyo iletişimi, hava ve kara ulaşımı gibi alanlarda olumsuz etki  yaratabildiğini anlattı.
 
Şehirlerde var olan hava kirliliğine ek olarak çöl tozlarının  eklenmesinin sağlık sorunlarını arttırdığını vurgulayan Toros, şöyle devam etti:
 
"Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum yolu hassasiyeti olanlar  başta olmak üzere yaşlılar ve çocukları daha fazla etkiler. Çok küçük çaplı  tozlar solunum sistemimizin sahip olduğu süzgeci geçerek akciğerlerimize kadar  ulaşabilir. Yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmak bağışıklık sistemimizi olumsuz  etkiler. Kum ve kuvars içeren çöl tozları silikozis hastalığını tetikleyebilir.  Bu olumsuzluklara rağmen çöl tozlarının ekosistemin devamlılığındaki rolü  büyüktür. Örneğin denizdeki canlı hayatının demir gibi temel ihtiyaçlarının  karşılanmasında önemli rol oynar."
 
  
 

ETİKETLER