Çöl sıcaklarında serinletecek 6 öneri

12 Ağustos 2017 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 2:30

Bu haftadan itibaren etkili olan ve neredeyse 44 dereceyi bulan çöl sıcakları hepimizi bunalttı. Basit yöntemlerle serinlemek mümkün.


Etkisini gösteren çöl sıcakları için özellikle yeterli su tüketimi, meyve-sebze yemek ve cilt bakımı çok önemli. Sıcaklıkların neredeyse 44 dereceyi bulduğu bugünlerde Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Gizem Köse, çöl sıcaklarıyla mücadelede 6 önemli noktaya dikkat çekti. İşte o öneriler... 
 
Kilo başına 30 ml su tüketinsoğuk çorba iyi bir seçenek
 
Kilo başına 30ml kadar su tüketmeniz bu aylarda çok daha önem arz ediyor. Su tüketiminiz 30ml/kg’a ulaşıyorsa (örneğin 70 kg iseniz 2 lt su) geriye kalan sıvı ihtiyacınızı maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalardan da karşılayabilirsiniz. 
 
Meyve suyu ve soğuk kahveye dikkat!
 
Meyve suyu ya da soğuk kahveler tüketirken miktarına dikkat edilmeli. Meyve suyu her ne kadar masum görünse de bir bardak meyve suyu neredeyse 150 kalori yani 2 orta boy taze meyve kadar enerji içeriyor. Soğuk kahvelerde ise içerisine eklenen şuruplar ve krema ile enerji değeri çok yükselebiliyor. 
 
Ödem atmak isterken sağlığınızdan olmayın
 
Bu dönemde ödem atmak için çaba sarf etmenize gerek yok. İlla ki ödemi atmak istiyorsanız suyun içerisine ekleyeceğiniz yeşilliklerle destek olabilirsiniz. Ama dikkat: Ödem attırıcı ilaçlar ve çaylar vücuttaki sodyum oranını düşürüp kalbinize zarar verebilir!
 
Günde 3 porsiyon taze meyve yiyin
 
Evde serin dışarıda sıcak hava derken sıcaklık değişimine bağlı bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bunu önlemek için ilk yapacağınız şey günde 3 porsiyon meyve tüketmek olmalı. Bol meyveli mevsim olan yaz ayında dışarıda bile olsanız meyvelere ulaşmak çok kolay.
 
Her öğünde yeşillik tüketerek açlığınızı rahat kontrol edin
 
Yaz aylarında meyvenin yanında sebzeye ulaşmak da kolaylaşıyor! Semizotu, maydanoz gibi yeşilliklerin ve domates ile salatalığın tam zamanı! Her öğününüzde sebze tüketerek hem vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayıp hem de tokluk sürenizi uzatabilirsiniz. Son dönemde yapılan çalışmalarda da yemekten önce salata tüketen bireylerde açlık kontrolünün daha iyi sağlandığı bulunmuştur. Kısacası her ana öğünde 1 kâse salata kilo kontrolüne yardımcı olur!
 
Güneş ışığından korunmayı ihmal etmemelisiniz
 
Güneş ışığı her ne kadar D vitamininin aktifleşmesini sağlıyor olsa da fazlası zararlı! Günde 15
dakikadan fazla süre güneş ışığına maruz kalmak hem cildi yaşlandırıyor hem de ciltte kurumaya sebep oluyor. Bunlara önlem olarak cildinizi korumak için günde 2 orta boy salatalık tüketmenizde fayda var! Ayrıca yaşlanma karşıtı olan balık, domates ve marul ile cildinizin doğal halini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

ETİKETLER

sıcak serinleme su