Çocukluğumuzun unutulmaz 10 çizgi filmi 13 November, 10:59'de eklendi

Geçmişten geleceğe her çocuk çizgi filmler ile büyümektedir. İşte çocukluğumuzun en unutulmaz 10 çizgi filmini sizler için derledik...

1. Road Runner
Road Runner ve tilkinin amansız kovalamacası gülmekten ölmeye yetecek kadar eğlenceli. Sürekli kovalamaca ve hüsran ile oynamış olan bu çizgi film aslında azmi ve zeka oyunlarını sergilemekte. Sürekli olarak kaçan ve hızı ile nefesleri kesen “Beep beep” ve onu kovalamaktan hiç vazgeçmeyen, sürekli kurnazca oyunlar planlayan ve planladığı her oyuna kendi düşen tilkinin macerası izlenmeye değer eski çizgi filmler arasında yer almaktadır.
2. Teletabiler
Dünya genelinde geniş izleyici kitlesine sahip bu çizgi film eskilerde tek kanallı televizyonlarda izlediğimiz efsaneler arasındadır. Tink Winky mor renklidir ve kırmızı çantası ile ayrılmaz bir bütündür. Dipsy yeşil bir renktir ve inatçı bir kişiliğe sahiptir. Yanından ayıramadığı şapkası ile ayrılmaz bir bütündür. Laa-laa ise sarı renklidir ve elindeki topu yanından hiç ayırmaz. Kırılgan bir yapıya sahiptir. Po ise kaykayı ile dolaşmayı seven, kırmızı teletabidir.
3. Ninja Kaplumbağalar
Fantastik tarzda olan bu çizgi film aksiyonu küçük yaşlarda yaşamamıza vesile olmaktadır. Dört mutant kaplumbağa ve Splinter ustanın yer aldığı bu çizgi filmi hiç kaçırmadan izlediğimiz bölümler olmuştur. Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo’ nun Shredder ile olan amansız mücadelesini konu alır. Pizzayı çok seven bu yetenekli kaplumbağalardan hangisini kendimize benzetmedik ki?
 
4. Scooby –Doo
Macera, komedi, dedektiflik üzerine dizilmiş harika bir çizgi film serisi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Dört arkadaş ve bir köpeğin güldüren maceralarını konu alan çizgi filmin film yapımları da yapılmış ve büyük izleyici kitlelerine ulaşmıştır. Scooby Doo, Shaggy,Velma, Freddie, Daphne, ve sonradan dahil olan Scrappy Doo’nun güzel hikayelerini anlatan bu çizgi film günümüzde Planet çocuk gibi çizgi film kanallarında hala çocuklar ile buluşmakta.
5.
Beyblade
 
14 cilt olan Japon manga dizisi beybladeyi  hemen hemen hepimiz izlemişizdir.  Takao ve beyblade’i Dragon’un maceralarının anlatıldığı çizgi film azmi ve bağlılığı gözler önüne sermektedir. Beybladeye gönül vermiş biri olan Takao’nun çetin hikayelerinin ve tutkulu beyblade dövüşlerinin anlatıldığı bu çizgi film Japonya ve Türkiye de büyük kitlelere hitap etmiştir.
6. Winnie-The-Pooh
Winny , Piglet, Tigger, tavşan ve Eeyore’nin hikayelerinin anlatıldığı bir çizgi film serisidir. Christopher Robin, Baykuş ve küçük Kanguru Roo’nun eşlik ettiği bu çizgi film serisi pozitif ve öğretici temaları işleyerek çocuklar için örnek teşkil etmektedir. Olumsuz temaların neredeyse hiç yer almadığı bu çizgi film ile olumlu düşüncelere geliştirilebilir ve geleceğe pozitif duygular beslenebilir. Hala özlediğimiz ve ders alabileceğimiz bu çizgi film ile saatlerimizi güzelce geçirebiliriz.
7. Şirinler
Komedi tarzında olan bu çizgi dizi ve animasyon birçok ülkede büyük ilgi odağı olmuştur.  Her karakteri ayrı bir özelliğe ve farklı bir dikkat çekiciliğe sahip bu çizgi film günümüzde hala izlenilmekte ve çok sevilmekte. İlk olarak TRT de yayımlanan bu çizgi dizi şirinler ve azılı düşmanları Gargamel arasındaki çekişme ve kovalamacayı anlatmaktadır. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Usta Şirin, Güçlü Şirin, Süslü Şirin gibi birçok farklı karakteri barındırmaktadır. Gargamel ve kedisi Azman’ın altın merakı üzerine kurulu bu çizgi dizi birçok farklı yaş grubu ile buluşmuştur.
 
8. Taş Devri
Amerikan yapımı olan bu çizgi filme eminim hepimiz biliyoruzdur. Çakmaktaşlar ve moloztaşlar arasındaki hikaye anlatılmaktadır. Fred ve eşi Wilma, çocukları Çakıl ve Dino; Moloztaşlardan Barni ve Beti’nin taşyatağında ki komik ve eğlenceli hikâyeleri yer almaktadır. Eşler arasında bitmeyen sevgi ve aile bağlarını da ele alan bu çizgi yapımın örnek alınacak ufak yanları da bulunmaktadır.
9. Temel Reis
Ispanak deyince eminim hepimizin aklına Temel Reis gelmektedir. Safinaz, Kabasakal ve Temel Reis arasında geçen eğlenceli macerayı hepimiz bilmekteyiz. Zayıflık ve saflık karakteri Safinaz ile; ıspanak ve güç ise Temel Reis ile bütünleşmiş ve günümüze onlar ile taşınmıştır. Çocuklarımıza ıspanak yemelerini söylerken bile Temel Reis’i örnek göstermekteyiz. Buda demek oluyor ki çizgi filmler aslında hayatımızın bir parçası ve büyüklü küçüklü hepimizin gönlünde yer edinmiş.
10. 101 Dalmaçyalı
Benekleri her gördüğümüz zaman aklımızda ışığı yanan bir çizgi film olmuştur 101 Dalmayaçyalı. Lucky,  Cadpig, Rolly ve Spot’un maceraları ve yaşamlarını anlatır. Lucky 99 yavrunun en yaramaz üyesidir. Daima maceraperest davranır. Spot dalmaçyalı olmak isteyen bir tavuktur ve komikliği ile güldürme kaynağı olmuştur. Kardeşler arasındaki beraberlik ve dayanışma duyguları eğlenceli bir şekilde ele alınmıştır bu yapım ile.