Çocukların gelişiminde etkili

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 16:05 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 16:05

Bilim insanları, muz, nohut ve yer fıstığı yönünden zengin bir diyetin yetersiz beslenen çocuklarda bağırsak bakterilerini iyileştirdiğini ve büyümelerine yardımcı olduğunu tespit etti.


BBC’de yer alan haberde, ABD’li bilim insanlarının Bangladeşli  çocuklara yönelik yaptığı araştırmada muz, nohut ve yer fıstığının vücuttaki  sağlıklı mikropları artırdığı ve çocukların gelişimine yardımcı olduğu sonucuna  varıldı.
 
 
Araştırmacılar, öncelikle Bangladeşli çocukların sağlıklı  bağırsaklarında bulunan başlıca bakteri türlerini inceledi, ardından da  hayvanlarda hangi tür besin setlerinin bu bakteri türlerini güçlendirdiğini test  etti.
 
Son olarak yetersiz beslenen 12 ila 18 aylık 68 bebek üzerinde çeşitli  besinlerden oluşan diyet türlerini deneyen araştırmacılar içlerinde muz, soya,  yer fıstığı unu ve nohutun bulunduğu diyet türünün kemik büyümesi, beyin gelişimi  ve bağışıklık fonksiyonu ile bağlantılı bağırsak bakterilerini artırdığını tespit  etti.
 
Çocukların gelişiminin yakından izlendiği araştırmada elde edilen  sonuçların yetersiz beslenen çocuklarda kemik, beyin ve vücut gelişimine yardımcı  olması bekleniyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü, dünyada beş yaşın altında yaklaşık 150 milyon  çocuğun yetersiz beslendiğini belirtiyor.
 

ETİKETLER