Çocukların çalıştırılabilme yaşı kaçtır?

11 Ocak 2019 Cuma - 10:05 | Son Güncelleme : 11 01 2019 - 10:05

Çalışma hayatı yetişkinler için olsa da yasanın izin verdiği bazı hallerde, yine izin verilen şartları yerine getirmek koşuluyla çocuklar da çalıştırılabiliyor. Peki çocukların çalıştırılabilme yaşı kaç, hangi işlerde çalışabilirler ve haftada kaç saat çalışmalarına izin verilmiştir. İşte detaylar...


Aileler ve işverenler, yasada çocukların hangi şartlarda çalıştırılabileceğine izin verilediği konusu ile ilgili detayları merak ediyor. İşte kanuna göre çocukların çalışması ile ilgili bilinmesi gerekenler.

ÇOCUKLAR KAÇ YAŞINDA ÇALIŞTIRILABİLİR?

15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, 14 yaşını doldurmuş ve zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış olan çocuklar; bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler. 14 yaşını doldurmamış çocuklar ise, bedensel, zihinsel, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalıştırılabilirler.

 ÇOCUK İŞÇİLERİN AZAMİ ÇALIŞMA SÜRELERİ NE KADAR OLMALIDIR?

Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış ve örgün eğitime devam etmeyen çocukların çalışma saatleri günde 7 ve haftada 35 saatten; sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışanların ise günde 5 ve haftada 30 saatten fazla olamaz. Bu süre, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için günde 8 ve haftada 40 saate kadar artırılabilir. Okul öncesi çocuklar ile okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en fazla günde 2 saat ve haftada 10 saat olabilir. Okulun kapalı olduğu dönemlerde çalışma süreleri yukarıda öngörülen süreleri aşamaz.