Çocuklara ve velilere yaz tatili için tavsiyeler

AA |  15 Haziran 2019 Cumartesi - 16:26 | Son Güncelleme : 15 06 2019 - 16:26

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları kazandırmalıyız" dedi.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  yazılı bir açıklamayla, öğrencilere ve velilere  yaz tatiline yönelik tavsiyelerde bulundu. Koca, milyonlarca öğrencinin karnesini aldığını ve yaklaşık 3 ay  sürecek yaz tatilinin başladığını belirterek, bu dönemin de en az eğitim-öğretim  dönemi kadar önemli olduğunu vurguladı. Fahrettin Koca, "Çocuklarımıza sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite  alışkınlığını kazandırmak ve bunu yaşam biçimi haline getirmeleri için onları  teşvik etmek hepimizin görevi." ifadesini kullandı.
 
"Obezite riski artıyor"
 
 Türkiye'de yetişkinlerin yanı sıra öğrencilerde de obezite riski  bulunduğuna dikkati çeken Koca, şunları kaydetti: "Ülkemizde ne yazık ki yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite  riski artıyor. İlkokul çocuklarında şişmanlık oranı yüzde 10, fazla kiloluluk  oranı ise yüzde 15 seviyelerinde. Ortaokullarda şişmanlık yüzde 10'u aşmış, fazla  kiloluluk yüzde 20'ye yaklaşmış, lise öğrencilerinde ise şişmanlık yüzde 6, fazla  kiloluluk yüzde 15 seviyelerine ulaşmış durumda."
Fahrettin Koca, çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi için besin  çeşitliliğinin artırılmasını ve mümkünse her öğünde farklı besin gruplarından  tüketmelerinin sağlanmasını istedi.
 
 "Kahvaltı öğünü atlanmamalı"
Gençlerin meyve, sebze ile protein içeren besinleri her gün tüketmesi,  besin değeri düşük ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerin tüketimini ise  sınırlandırması gerektiğini vurgulayan Koca, şu önerilerde bulundu: "Çocuk ve gençlerin özellikle kahvaltı öğününü atlamaması gerekiyor.  Süt ve süt ürünleri, çocuklar ve gençler için vazgeçilmez bir kalsiyum ve protein  kaynağıdır. Gençlerde bu besinlerin tüketiminin azalmaya başlaması önemli bir  sorun. 2017 yılında yaptığımız Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına  göre günde 2-4 porsiyon olması gereken süt ve süt ürünleri tüketimi, 15-18 yaş  arasındaki erkeklerde 1,5 porsiyon, kızlarda ise 1,2 porsiyon."
 
"Su tüketimi ihmal edilmemeli"
 
Koca, çocuklarda ve gençlerde su tüketiminin de ihmal edilmemesini  isteyerek, "Ülkemizde su tüketimi kızlarda 1 litre, erkeklerde ise 1,3 litre  seviyelerinde. Çocuklarımızın su tüketimini ihmal etmemesini, günde 2-2,5 litre  su tüketmesini öneriyoruz. Ayrıca her çocuğun kendisine ait su kabı olmalı."  değerlendirmesinde bulundu.
 
 "Fiziksel aktivite özgüveni arttırır"
 
Saatlerce bilgisayar veya televizyon başında oturan çocukların  obeziteye daha yatkın olduklarına işaret eden Koca, öğrencilere ve velilere  tavsiyelerini şöyle sıraladı: "Çocuklarımızın günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite  (bisiklet, yürüyüş, vb.) yapması gerekiyor. Kemik ve kaslarının güçlenmesi için  ise haftada en az üç gün yüksek şiddetli fiziksel aktiviteleri (koşu, ip atlama,  futbol, basketbol, yüzme, vb.) öneriyoruz. Fiziksel aktivite aynı zamanda  çocuklarımızın özgüvenini artırır, anksiyete ve depresyon ihtimalini azaltır." Bakan Koca, tüm çocuklara ve velilere neşeli ve sağlıklı bir yaz  tatili diledi.
 

ETİKETLER