Çocuklar yere düşen Türk bayrağını öpüp kaldırdı

AA |  07 Ağustos 2018 Salı - 15:58 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 15:58

Ordu'da mevsimlik tarım işçisi olarak fındık toplayan Siirtli iki çocuk, okul bahçesinde yere düştüğünü gördükleri Türk bayrağını öpüp Atatürk büstüne koydu. Çocukların duyarlılığı okulun güvenlik kamerası tarafından görüntülendi.


Siirt'ten aileleriyle fındık hasadı için Perşembe ilçesine gelen 16  yaşındaki Serkan Hansu ile Rabia Aykaç, alışveriş için bakkala giderken Çaka  Çaytepe Ortaokulu bahçesinde Türk bayrağının yere düştüğünü gördü.
 
Hansu ve Aykaç, koşarak okulun bahçesine girdi, Serkan Hansu, bayrağı  yerden alarak birkaç kez öptü ve katladı. Serkan Hansu ve Rabia Aykaç, daha sonra  bayrağı Atatürk büstünün üzerine bıraktı.
 
Çocukların, bu duyarlılığı ise okulun güvenlik kamerası tarafından  kaydedildi.
 
Ordu Valisi Seddar Yavuz da Serkan Hansu ile Rabia Aykaç'ı makamında  ağırlayarak, tebrik etti.
 
Vali Yavuz, burada yaptığı konuşmada, bayrağın, bir milletin şerefi,  haysiyeti ve onuru olduğunu vurgulayarak, "Bayrak yere düştüğünde bir milletin  şerefi ve haysiyeti yere düşmüş olur. İşte bu şuurla  bu iki gencimizin aslında  her gencimizin yapması gereken davranışı sergilemiş olmaları her türlü takdirin  üzerindedir. Bu şuur ve bilinçle neslimizi yetiştirebildiğimizde inanıyorum ki bu  asır bizim asrımız olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Bu kardeşlerimizi alnından öpüyorum, tebrik ediyor, kutluyorum."  diyen Yavuz, şöyle konuştu:
 
"Meslek hayatımın 3'te 1'ini Doğu ve Güneydoğu'da çalışmış, oradaki  insanların emrinde ve hizmetinde olmaktan her zaman onur duymuş bir kamu  yetkilisi olarak  81 milyon vatan evladının birinci sınıf vatandaş olduğunu,  herkesin bu ülkenin gerçek vatandaşı olduğunu bir kez daha belirtiyorum.  Dolayısıyla ay yıldızlı al bayrağımıza  baktığında gözleri yaşaran, İstiklal  Marşı okunduğunda tüyleri diken diken olan bir nesli hep beraber inşa edeceğiz.  İşte bunu inşa ettiğimizde bugün bize saldıran küresel güçler, geçmişte olduğu  gibi bir kez daha hezimete uğrayacaklar."
 
"Bizim görevimiz onu kaldırmaktı"
 
Rabia Aykaç da harçlığını çıkartmak ve ailesine fazla yük olmamak için  fındık topladığını anlattı.
 
Havanın olumsuz olduğu gün işe gitmediklerini ve arkadaşı Serkan ile  bakkaldan alışveriş yaptıklarını belirten Aykaç, "Sonrasında oynarken okulun  bahçesinde bayrağın yerde olduğunu gördük. Herkesin olduğu gibi bizim de  görevimiz onu kaldırmaktı. Kaldırdıktan sonra arkadaşım bayrağı öptü, ben de ipi  sardım. Arkadaşımla bayrağı Atatürk büstünün yanına koyup gittik." diye konuştu.
 
Serkan Hansu da koşarak bayrağı yerden aldıklarını ve öperek  kaldırdıklarını anlattı.
 
Konuşmaların ardından Vali Yavuz, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.  Aykaç ve Hansu da yerden kaldırdıkları Türk bayrağını Yavuz'a takdim etti. Vali  Yavuz, bayrağı öperek teslim aldı.
 
Ziyarette, Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık da yer aldı.

ETİKETLER