Çocuklar için nasıl bir tatil programı yapmalı

22 Ocak 2018 Pazartesi - 11:28 | Son Güncelleme : 22 01 2018 - 11:30

Çocukların heyecanla beklediği yarı yıl tatili sonunda geldi. Özellikle çalışan ebeveynler için ara tatilde ailece bir tatil planı yapmak yaz tatiline göre daha zor olduğundan ara tatili çocuklar için eğlenceli hale getirmekte daha zor.Uzman Klinik Psikolog Yekta Korkmaz sömestr tatili ile ilgili önerilerini belirtti.


Çocuğunuzla Birlikte Vakit Geçirmeye Özen Gösterin;

Okul dönemlerinde dersler, sınavlar, yoğun ödevler nedeniyle çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz zamanlar genellikle sınırlı. Bunun yanında kış döneminde çocukların aktiviteleri de kısıtlandığı için ruhsal olarak içe kapanma ve sadece internette zaman geçirme de artmaktadır. Tatil dönemleri çocuklarınızla birlikte vakit geçirmek, onları daha iyi tanımak ve paylaşımda bulunmak için çok iyi bir fırsat. Bu zaman dilimini birlikte geçirmek için planlayabilirsiniz. Hem sizin hem de çocuğunuzun keyif alacağı gezi ya da etkinlikler planlayabilirsiniz. Tabiki bu programları çocuğunuzla birlikte hazırlamalısınız.

Çocuğunuzla Sosyal Aktivite Planı Yapın;

Tatil boyunca çocuğunuz tüm gün boş olacağı için, yaşına uygun planlayacağınız sosyal aktiviteler çocuğunuzun sıkılmasını engelleyeceği gibi keyifli vakit geçirmesini de sağlayacaktır. Bu tatil daha kısa süreli olduğundan çocuğun tekrar okula dönerken sorun yaşamaması için var olan düzeni çok fazla bozmadan aktivitelerin ayarlanması faydalı olacaktır. Çocuklar için aktivite yaratmak özellikle kış döneminde zordur. Bunu planlarken hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ön plana çıkartacakları, keşfetmeyi, araştırma yapmayı sağlayacakları en önemlisi ilgili alanı olan bir konuda proje hazırlamak veya etkinlik oluşturmak hem eğlenceli hem öğretici olabilir.

Aile Bağlarını Güçlendirmek İçin Ziyaretler Yapın;

Haftada birkaç gün mutlaka birlikte zaman geçirin. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen v.b. yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir. Okul yoğunluğu içinde arkadaşlarından uzak kalan çocuklar için arkadaşlarıyla zaman geçirmek iyi gelecektir.

Tatiller çocukların daha serbest oldukları bir dönemdir; fakat belli kuralların korunması çok önemlidir. Çocukların çok geç saatlerde yatmaması uyku düzenlerine dikkat edilmesi, okuma alışkanlıklarını devam ettirmeleri ve en önemlisi uzun saatler televizyon ve internet başında kalmamalarına çok dikkat edilmelidir.

Tüm çocuklara yaşıtlarıyla doyasıya zaman geçireceği, bol sosyal aktiviteli keyifli tatiller