Çocuk ve ebeveynler aynı anda spor yapsın

Melis Güvenç (mguvenc@gazetevatan.com) |  05 Kasım 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 05 11 2017 - 2:30

Dört ay önce açılan Shaba Health & Fitness Club’ın kurucusu Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun voleybolcu eşi Banu Türkoğlu spor tutkunlarına bambaşka bir fitness ve yaşam alanı sunuyor.


Shaba’nın hikayesi nedir?
 
Banu Türkoğlu: Burası 1,5 yıllık bir düşüncenin ürünü. Türkiye’de çok kaliteli spor salonları var ama bu pazara olmayan bir konseptle girmek istedim. Diğer merkezlerde çocuklara bu kadar çok hizmetin olmadığını gördüm. Tamamiyle çocuk odaklı değiliz ama aile kulübü olma yolundayız. Bu çok keyifli bir şey çünkü ebeveynlerin spora giderken çocuğu başka bir aktiviteye bırakıp yola çıkması İstanbul gibi bir yerde büyük sorun ve zaman kaybı. Bunun önüne geçmek için hepsini bir çatı altında topladım ebeveynler spor yaparken çocuklara da kendi alanında sosyalleşmelerini sağlayacak hizmetler sunuyoruz.  
 
Hidayet Türkoğlu: Eşimi tebrik etmek istiyorum. Çünkü uzun bir süreçten ve karar aşamasından sonra böyle bir işe girmeye karar verdi. Uzun süre Amerika’da yaşayan sporcu bir aileydik. Geçmişi spora dayanan kişiler olduğumuz için böyle bir işe girmesi beni çok mutlu etti. Her koşulda eşimi desteklemeye çalışıyorum. Güzel bir ekip kurdu ve güzel bir iş ortaya çıkardı. Kadınların ağırlıkta olduğu bir yönetim şekli var. Bundan dolayı da çok memnunum çünkü her şeye bir kadın eli değdiği çok belli. Biz de eşler olarak her zaman onların en büyük destekçisiyiz.
 
 
Desteğiniz Banu Hanım’a ayrı bir motivasyon oldu diyebilir miyiz?  
 
H.T: Uzun yıllar hep o bana destek oldu. Burada veya Amerika’da her zaman yanımda oldu, fedakarlıklar yaptı. Şimdi sıra bende. Bu işte varlığımla ve sorarsa fikirlerimle olmaya çalışıyorum. İşimden ve konumumdan dolayı farklı yerlerde spor yapma fırsatı buluyorum. Yurt dışında gördüğüm şeyleri eşimle paylaşıyorum. Böyle ufak katkılar yapmaya çalışıyorum. İstediği her konuda arkasındayım. 
B.T:  Yaptığım şeyleri asla bir karşılık bekleyerek yapmadım. Günün birinde böyle bir yer açacağımız fikri 1,5 yıl öncesine kadar yoktu bile. Eşime karşı hep hayat paylaşmaktır diyerek hareket ettim. Ondan bunları duymak ve desteğini hissetmek çok güzel. Eşimin anlayışı ve verdiği motivasyon beni yükseltiyor. 
 
Eşimden bir adım geride durayım, Hidayet Türkoğlu markasının arkasında kalmasın diye bir tercihiniz var mı?
 
H.T: Aslında bunu eşime sormanız lazım. Önünden çekilmemi isterse seve seve. Biz bir aileyiz ve bireysel olarak değil aile olarak hareket ediyoruz. Ama eşim bu konuda kendi ayakları üzerinde duruyor. Çocuklar da annelerinin bu kararından ve bu işten çok memnun.  
B.T: Aslında özellikle Hidayet benim ön plana çıkmamı tercih ediyor. İkili olarak anılmak benim işimi kolaylaştırıyor. Ama onun hep söylediği bir şey vardır, “Kendi ayakları üzerinde durmaya çok alışıksın. Bu işte de başarılı olacağını biliyorum. Ben her zaman destekçinim ama sen tek başına götürmelisin bu işi” şeklinde bir yaklaşımı var. Bu tavrı da başarmaya olan inancımı artırdı. Yani eşim arkamdaki itici gücüm. 
 
Spor partilerimiz çok sevildi
 
 
Shaba’daki workshoplar neler?
 
B.T:  Çok eğlenceli workshoplarımız var. Circle veya pilates partileri düzenliyoruz. Bu durum üyelerin çok hoşuna gidiyor. Ayın belli günlerinde farklı workshoplar yapacağız ve sınırlı sayıda misafir de kabul edeceğiz. Bu şekilde daha yararlı olacağımıza inanıyorum. Nefes terapilerimiz, diyetisyenimiz, fizyoterapistimiz, Ayşe Tolga ile sağlıklı yaşam programlarımız olacak. Bunlar dışında Erika Balbay da tesisimizde hocalarımızdan biri. Haftalık dersleri oluyor. Bütün ekibimiz alanında deneyimli ve seçkin kişiler. Ayrıca spa merkezimiz, hamam ve kese hizmetimiz ve kafemizde yemek servisimiz de var. Bu yönden üyeler tarafından çok sevilen bir yer. 
 
Spor tutkumuz ilişkimizi besledi
 
Eşinizle aranızdaki enerji çok sıcak ve etkileyici. Aşkınız ilk gün ki gibi mi yoksa çocuklarla beraber şekil mi değiştirdi? 
 
B.T: Eşimle 20 yıldır tanışıyoruz, neredeyse beraber büyüdük. Her şeyden önce artık birbirini çok iyi tanınan kişileriz. Tabii spor tutkumuz ilişkimizi de besliyor. Geçen zamanla beraber ilişkimiz daha da sağlamlaştı. Anne baba olduk ama birbirimizin eşi olduğumuzu unutmadık. Ebeveyn görevlerimizi ilişkimizin önüne geçirmedik. Evliliğin temeli sevgi ve saygı. İkisi de birbirini tamamlıyor Bu ikisi ve hiçbir evlilik bitmesin inşallah. 
 
Türkiye'ye açılacağız
 
 
Çocuklar ne diyor?
 
B.T: 8,5 yaşındaki kızımız bize gelip, “Shaba’yı kurmakla ne kadar iyi bir şey yaptınız. Zaten babam ve sen hayatınızı bu kadar spora adamışken bence çok doğru bir karar” dedi. Çocuklar burada o kadar mutlu ki ikisi de burada yaşamak istiyorlar. 4,5 yaşındaki kızımız da haftanın 4 günü burada cimnastik yapıyor ve her gün “Bugün sporum var, gideceğiz değil mi?” diye bana soruyor. Çocuklarımın da burayı sevmesi çok önemli. Çünkü buraya kendimi adıyorum ve bütün ekip arkadaşlarımızla aile yeri olduk.  
 
Shaba’yı büyütme hedefiniz nedir?
 
B.T: Şehir dışından çok güzel teklifler almaya başladık. Aynı enerjiyi yeni açılacak yerlere de vermek lazım. Bunu hissettiğim zaman harekete geçeceğim. 
H.T: Eşim uzun vadeli geleceğe dönük iyi şeyler yapmak istiyor. Bu konsepti İstanbul’un ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine taşımak istiyor. Ama emin adımlarla ve güçlü ortaklarla iyi işler yapmak istiyor. Çünkü burası gerçekten aile ve çocuk üzerine çok yoğunlaşmış bir fitness ve yaşam alanı. Eşimin bu şekilde büyümek istediğini biliyorum bu konuda da her zaman yanındayım.  
 
Sebzeleri az pişirin
 
 
Sağlıklı beslenmeyle ilgili neler önerirsiniz?   
 
Sebze ve meyve, baklagiller tahıl grubu ve proteinlerin  tüketilmesi kadar neyle neyin eşleştirilerek tüketildiği ve nasıl pişirildiği çok önemli. Mutfakta yağı minimum seviyede kullanırım. Daha çok buharda pişirme, haşlama ya da fırınlama yaparım. Bol su içmek kaçınılmaz ama onun da bir ölçüsü var elbette. Meyve suyu yerine ya da kurutulmuş meyve yerine meyveyi taze tüketirim. Az pişmiş ya da çiğ sebze tüketmeyi severim. Ketçap, mayonez yerine hardalı tercih ederim. Süt ürünlerini fazla tüketemiyorum tercihim kefirden yana. Unu kullanmam. Zencefil, turmeriç ve sarımsağı her yemeğe ekleyebilecek kadar seviyorum. Los Angeles’da yaşadığım sürçte Nutritionist Dr. Philiph Goglia’nın uzun süre danışanı oldum. Ondan beslenme konusunda çok şey öğrendiğim. Bunları herkese öneririm. 
 
 

YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep