Çocuğunuzu başkasıyla kıyaslamayın!

11 Eylül 2017 Pazartesi - 14:45 | Son Güncelleme : 11 09 2017 - 15:52

Bu hafta 18 milyon öğrenci için ders zili çalacak ve 900 bin öğretmen de ders başı yapacak. Okulun ilk günü telaş yapmamak, okula birlikte gidip gelmek, okula alışamadıysa diğer akranlarıyla kıyaslamamak gibi 7 öneriyle çocuğunuzun okula daha hızlı alışmasını sağlayabilirsiniz.


Okula yeni başlayacak olan öğrencilere ailelerin nasıl davranması gerektiği konusunda bilgiler veren  Dr. Fevzi Özgönül, okul ve derslerin minik öğrencilere onlara nasıl sevdirileceği ve bununla ilgili anne babayı düşen görevler hakkında bilgi verdi. Okula yeni başlayan çocukların artık belli bir sorumluluğa sahip olacağını belirten  Dr. Fevzi Özgönül, çocukları karşılaşacakları bocalamadan kurtarmak, okuluna, yeni arkadaşlarına, yeni öğretmenine ve derslerine alıştırmak için yapılabilecekleri 7 madde halinde açıkladı.

İşte çocukları okula alıştırmanın 7 yolu

- Sabah hazırlığı: Çocuğunuzun; üstünü giymesine, hazırlanmasına mutlaka yardımcı olun. Kesinlikle kahvaltı yaptırın, sağlıklı olan yiyeceklerden yemesini sağlayın. 

- Bugün sıradan bir gün: Okulun ilk günü ebeveynler genel olarak telaşlanıp ne yapacağını bilemez. Bugünü herhangi bir sıradan günmüş gibi kabul edin ve ona göre davranın. İlk gün destek olmak amacı ile farklı davranmaya çalışmayın. 

- Mutlaka birlikte olun: Bazen ebeveynler yüzme öğretmek için çocuğunu denize atarak bunu kendi başına başarmasını beklerler, fakat alışması için onu yalnız bırakmak yerine ilk gün mutlaka çocuğunuzun yanında olmanız, okula birlikte gitmeniz ve okuldan birlikte dönmeniz ona güven verecektir. Ders aralarında da sizi görmesi, kaygılı halinden kurtulmasını sağlayacaktır. Fakat bunu uzun süre devam ettirmeyin. Herkesin bir sorumluluğu olduğunu anlamasını sağlayın.

Kıyaslama yapmayın

- Destek olduğunuzu belirten cümleler kullanın: Çocuğunuza kullandığınız kelimeler çok önemli. Kaygısını arttıracak cümlelerden kaçının. Ona “Korkma”, “Ben buradayım” gibi cümleler kurmayın. Sizin çocuğunuza “korkma” demeniz, onda “okul acaba korkulacak bir yer mi?” algısı oluşturabilir. 

- Okula hâlâ adapte olamadıysa: Çocuğunuz birkaç gün geçmesine rağmen okula adapte olmakta zorlanıyorsa, hâlâ sizi istiyorsa; mutlaka öğretmeninden veya okulun rehberlik bölümünden yardım isteyin. Bu sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat çocuğunuzu sakın başka arkadaşları ile kıyaslamayın. “Arkadaşın Mehmet hiç senin gibi ağlamıyor, Ahmet okulu çok seviyor” yaklaşımlarında bulunmayın. 

Öğretmenlerle iletişim halinde olun

- Okula gitmek istemiyorsa: Eğer çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa; önce öğretmeni ile görüşüp okulu neden sevmediğini anlamaya çalışın. Öğretmeni ile problemi çözemezseniz mutlaka bir doktordan yardım alın. Bu hem çocuğunuza, hem de sizin bu süreci kolay atlatmanıza oldukça fayda sağlayacaktır. 

- Okul ve öğretmeniyle mutlaka iletişim içerisinde olun: Okulun ilk gününden itibaren çocuğunuzun öğretmeni ile iletişim içerisinde olmanız, siz yokken neler yaptığı, nasıl davrandığı hakkında bilgi sahibi olmanız çocuğunuzun başarılı bir eğitim hayatı olmasına katkı sağlayacaktır.” 

 

ETİKETLER

Okul Çocuk Veli Aile Uyum