Çipras'tan Yunan karasularına ilişkin kararnameye müdahale

24 Ekim 2018 Çarşamba - 12:23 | Son Güncelleme : 24 10 2018 - 12:23

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Aleksis Çipras'ın, ülkesinin bazı bölgelerinde karasularının 6 milden 12 mile çıkarmasına ilişkin hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmesini kararlaştırdığı bildirildi.


Yunan haber ajansı AMNA'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı  haberine göre, Çipras'ın Dışişleri Bakanlığında düzenlediği toplantıda  karasularının genişletilmesi planı ve Türkiye ile ilişkiler ele alındı.
 
Buna göre, Çipras'ın karasularının genişletilmesine ilişkin  kararnameleri durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmelerini ve diğer  partilerle tartışılmalarını kararlaştırdığı ifade edildi.
 
Bakanlıkta Balkanlar, Türkiye ve Kıbrıs'a ilişkin konuların doğrudan  Çipras'a bağlı olacağı kaydedildi. Çipras'ın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın daveti üzerine İstanbul ziyaretine ilişkin hazırlıkların yapılması  talimatını verdiği belirtildi.
 
İstifa eden Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, bakanlığın devrinde yaptığı  konuşmada, ülkesinin karasularını Mora ve Girit arasındaki Antikithira adası ve  iki diğer bölgede 6 milden 12 mile çıkarılması yönünde kararname hazırlandığını  söylemişti.
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masasında konuyla ilgili  soruya verdiği cevapta, "Biz komşumuzun aklıselim çerçevesinde davranmasını  bekliyoruz. Anlaşmalarımız var. Uluslararası teamüller var. Halklarımızın  beklentileri var. Halklarımız arasındaki iyi ilişkiler var. Karşılıklı ekonomik  faaliyetlerimiz var. NATO içinde müttefikiz. Ortak düşmanlarımız var. Bizlere  karşı tehdit ve riskler var. Bunların hepsini değerlendirmek suretiyle  aklıselimle hareket etmelerini bekliyorum." ifadesini kullandı.
 
Türk Dışişleri Bakanlığının da konuya ilişkin açıklamasında, "İki  ülkenin karşılıklı kıyılarının bulunduğu Ege’ye yönelik, ikili mutabakatın  olmadığı adımlara müsamaha göstermemiz mümkün değildir. Yüce Meclisimizin 8  Haziran 1995 tarihli bildirisi bu bağlamda gerekli siyasi ikazı havi olup,  geçerliliğini bugün de korumaktadır." ifadelerine yer verilmişti.