Cinsiyetinize özel afrodizyak besinler

17 Ekim 2018 Çarşamba - 9:47 | Son Güncelleme : 17 10 2018 - 9:47

Hollandalı bilim adamları araştırdı, cinsiyete göre afrodizyak etkisi yapan besinler belli oldu.


Bazı besinlerin cinsel isteği ve gücü artırdığı uzun zamandır biliniyor. Ancak bazen farklı cinsiyetler farklı besinlerden etkileniyor. İşte afrodizyak etkili 10 besin...
 
KADINLAR İÇİN ETKİLİ AFRODİZYAKLAR
 
Salatalık 
 
Yapılan araştırmalara göre kadınlarda cinsel arzu uyandıran en etkili kokulardan biri de salatalık kokusu.
 
Tarçın
 
Afrodizyak olarak son derece etkili olan tarçının kokusu sinirleri rahatlatır. Bu yüzden tarçın gıda olarak tüketilebileceği gibi masaj yağı olarak da kullanılabilir.
 
Muz
 
Muzun içerisinde bufotenin denilen bir alkaloit (organik madde) bulunur. Bu madde kendine güven duygusunu ve cinsellik arzusunu artırıcı niteliğe sahiptir. Ayrıca muzun içeriğindeki magnezyum, potasyum ve B vitamini de, kadınlarda libido arttırıcı minerallerdendir.
 
Karanfil
 
Doğal afrodizyaklardan en etkililerinden biri olan karanfili baharat olarak kullanabilirsiniz. Veya karanfilden çay yapıp yine cinsel isteği artırıcı etkisi olan adaçayıyla da karıştırabilirsiniz. Nasıl mı? Bir litre suya beş gram kadar adaçayı, iki-üç gram kadar da karanfil koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra süzün ve yatmadan yaklaşık bir saat kadar önce için.
 
Çikolata
 
En büyük afrodizyak etkiye sahip olan besin olarak bilinmektedir. İçeriğindeki dopamin maddesi, beynin keyif bölümünü olumlu yönde çalıştırırken, aynı zamanda da aşk olgusunu oluşturur. Anandamid maddesi ise, cinsel güç ile ilgili olan beyin işlevlerini canlandırır. Özellikle de bitter olanları.
 
ERKEKLER İÇİN ETKİLİ AFRODİZYAKLAR
 
Kabak çekirdeği
 
Hollandalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre folik asit ve çinko içerikli yiyecekler sperm miktarını büyük ölçüde artırıyor. Kabak çekirdeği de çinko açısından çok zengin olan yiyeceklerden biri.
 
Karides
 
Kasların kasılması için gerekli magnezyum ve kalsiyum, cinsel isteği ve sperm sayısını artıran antioksidan ve selenyum ile bol bol çinko... Yani karideste bir erkeğin performansını artıracak her şey var.
 
Acı biber
 
Acı yiyeceklere yakıcı özelliği veren madde kapsaisindir. Bu madde beynin endorfin salınım hızını artırır. Ayrıca acı biber sinir sistemini de harekete geçirir; bu da cinsel arzuda artış sağlar.
 
Kekik
 
Özellikle erkeklerde uyarıcı etkisi bulunan kekik, kurutulmuş olarak birçok yemekle beraber kullanılabilir veya kekik çayı olarak tüketilebilir.
 
Badem
 
Cinsellik hormonlarının üretimi için gereken yağ kökenli maddeler bademde bol miktarda yer alır. Spermleri çok daha dayanıklı ve güçlü hale getiren E vitamini de bademde fazlasıyla mevcuttur. / Posta