Çin liderinin eşi DSÖ iyi niyet elçisi çıktı

DHA |  24 Mayıs 2020 Pazar - 18:06 | Son Güncelleme : 24 05 2020 - 18:06

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) internet sitesinde paylaşılan 9 iyi niyet elçisi arasında Çin Devlet Başkanı Şi Cingpingin eşi Peng Liyuana da yer verdi. Ancak Liyuan için Dünyanın en ünlü sesi ve şefkatli kalbi tanımı yapılırken; Çin Devlet Başkanı Cinpingin eşi olduğu detayının saklandığı ileri sürüldü.


Corona virüs salgınına ilişkin Pekin yönetimi ile beraber hareket ettiği iddia edilen Dünya Sağlık Örgütü hakkında yeni bir detay ortaya çıktı. Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Jinpingin eşi Peng Liyuan, DSÖde 2011'den bu yana iyi niyet elçisi olarak görev yaptığı ortaya çıktı.  DSÖnün internet sitesinde yer alan iyi niyet elçileri listesinde Liyuan için Dünyanın en ünlü sesi ve şefkatli kalbi. Saygılı bir hayran kitlesine sahip büyük ve parlak bir yıldız tanımı yapılırken; Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingin eşi olduğu detayı Liyuan hakkındaki bilgiler arasında yer almadı. Liyuan, Çin ile yakın bağları olan tek iyi niyet elçisi değil. Çin Merkez Televizyonu (CCTV) gazetecisi olan James Chau da DSÖ için sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve sağlık konusunda iyi niyet elçisi konumunda görev yapıyor.
 
TRUMP, DSÖYÜ KUKLA OLMAKLA SUÇLAMIŞTI
 
ABD Başkanı Donald Trump, 19 Mayısta DSÖye yazdığı 4 sayfalık mektupta, DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhanda bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir. 31 Aralıkta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı ifadelerini kullanmıştı. Trump, DSÖyü Çinin kuklası olmakla suçlamıştı.
 
PENG LIYUAN KİMDİR?
 
Çinli halk şarkıcısı ve sahne sanatçısı olan Peng Liyuan, Çin Devlet Başkanı Şi Cingpingin eşidir. Peng, Çin medyasında "Çin First Lady" olarak adlandırılıyor. 2012'den 2017'ye kadar Peng, Halk Kurtuluş Ordusu Sanat Akademisi'nin Başkanı olarak görev yaptı. Öte yandan Peng, Çin Yeni Yılı'nda düzenlenen Yeni Yıl Galasına düzenli olarak katılmasıyla soprano şarkıcısı olarak popülerlik kazandı. Peng, ülke çapında şarkı söyleyen yarışmalarda birçok onursal ödül kazandı.