Çin'i 'Lekima' tayfunu vurdu: 13 ölü, 16 kayıp

İHA / AA |  10 Ağustos 2019 Cumartesi - 12:03 | Son Güncelleme : 10 08 2019 - 19:09

Çin’in doğusunu etkisi altına alan Lekima Tayfunu, toprak kaymasına neden oldu. Çin'de etkili olan Lekima Tayfunu'nda 22 kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi kayboldu.


Çin Merkezi Televizyonu (CCTV) haberine göre, ülkenin doğusundaki Cıciang eyaletini etkisi altına alan tayfun nedeniyle 22 kişi hayatını kaybetti, 10 kişiden ise haber alınamıyor.
 
Cıciang'a bağlı aralarında Taicou, Vıncou ve Ningbo gibi 6 kentin yanı sıra Şanghay'ı ciddi şekilde vuran ve bu yıl meydana gelen 9'uncu tayfunu olan Lekima, saatte 187 kilometre hızla esen rüzgarlara neden oldu.
 
Tayfunla birlikte gelen sağanak ise Cıciang eyaletinin Vınling kentine bağlı Yongcia ilçesinde heyelana neden oldu. Heyelan bir nehrin akışını engelledi ve nehir yatağından taşan sular nedeniyle 120 kişi bölgede mahsur kaldı.
 
Ayrıca, eyaletin Ningbo kentinde ise sele neden olan sağanak 600 kişinin mahsur kalmasına sebep oldu.
 
Şanghay kenti ve Cıciang eyaletinde 4 milyon 170 bin kişiyi etkileyen tayfun nedeniyle 1 milyon 10 binden fazla kişi güvenli yerlere tahliye edildi.
 
Lekima Tayfunu 200 evin yıkılmasına neden olurken, 3 bin 200 konuta da zarar verdi.
 
Cıciang'ın yanı sıra Anhui, Fucien, Ciangsu eyaletleri ve Şanghay kentinde bugün ve yarın da yağışlara sebep olması bekleniyor.
 
200 ev yıkılırken 2 milyondan fazla hane de elektriksiz kaldı 
 
Zhejiang'da ise 800 binden fazla şehir sakini tayfun nedeniyle tahliye edildi. Eyalet çapında 2 milyon 720 bin hane, kuvvetli rüzgar ve yağmurun elektrik hatlarını vurması nedeniyle elektriksiz kaldı. Zhejiang'daki 6 farklı şehirde toplam 200 ev yıkılırken 66 bin 300 hektarlık tarım alanı zarar gördü. 
Fırtınanın yarın erken saatlerinde Jiangsu eyaletine ulaşmasının ardından kuzeye devam edip Şantung eyaletinde tekrar karaya ulaşmadan önce Sarı Deniz'in üzerinde hareket etmesi bekleniyor. 
Zhejiang'daki kıyı işletmeleri kapatılırken, Acil Durum Yönetimi Bakanlığı, kimyasal parklarda ve petrol rafinerilerinde olası yangın, patlama ve toksik gaz kaçağı riski konusunda uyardı. 
 
Yüzlerce uçak seferi iptal edildi
 
Tayfun nedeniyle bölgede ulaşım durma noktasına gelirken, Cıciang ve Şanghay'da 3 bin 23 uçak seferi de iptal edildi.
 
Cıciang'da ayrıca 1257 tren seferi de geçici olarak durduruldu.
 
Tayfunun etkili olduğu bölgelerde binden fazla kurtarma ekibi, 150 itfaiye ve 100 botla kurtarma çalışması yürütülüyor.
 
Lekima Tayfunu'nun, ülkenin kuzey ve batı yönlerinden iç kesimlere doğru ilerleyeceği tahmin ediliyor.
 
Ulusal Meteoroloji Merkezi, dün tayfun nedeniyle kırmızı alarm verildiğini duyurmuştu.
 
625 uçuş ve çok sayıda tren seferi iptal edildi 
 
Çin Sivil Havacılık İdaresi, Pekin, Şangay, Guangzhou, Shenzhen ve Chengdu'daki havalimanlarında 625 uçuşun iptal edildiğini açıkladı. Zhejiang'ın kuzeyi ve Çin’in iç kesimleri arasında gerçekleştirilen onlarca tren seferi de iptal edildi. 
 
Kuzeye doğru hareket eden fırtına gittikçe zayıflasa da beraberinde getirdiği şiddetli rüzgarlar ve yağışlar, bugün öğleden sonra Şangay'ın finans merkezini etkisi altına aldı. Şangay’da en az 250 bin şehir sakini tahliye edildi. Lekima Tayfunu’nun etkisiyle meydana gelen güvenlik riski, Şangay’da bulunan dünyaca ünlü eğlence parkı Disneyland’in de kapatılmasına neden oldu. 
 
 

ETİKETLER