Çin'den Türkiye'ye destek

17 Ağustos 2018 Cuma - 12:59 | Son Güncelleme : 17 08 2018 - 14:42

Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Çin Türkiye'nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin son zamanlarda  yaşadığı ekonomik gelişmelere yönelik, "Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların  üstesinden gelecek kabiliyetinin olduğuna inanıyoruz." açıklamasını yaptı. 
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı ekonomik gelişmelere yönelik, "Türkiye’nin  geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelecek kabiliyetinin olduğuna inanıyoruz  ve ilgili tarafların farklılıkları diyalogla çözmesini umuyoruz." ifadesini  kullandı.
 
Türkiye ekonomisi ve dış ilişkilerinde son zamanlarda ortaya çıkan  yeni trendi takip ettiklerini belirten Sözcü Lu, Türkiye'nin önemli, yükselmekte  olan bir piyasa ülkesi olduğunu ve  Türkiye’nin sürdürdüğü istikrar ile  kalkınmanın bölgenin barış ve istikrarına katkı sağladığını ifade etti.
 
"Çin tarafı her zaman, Çin ve Türkiye’nin ekonomi ve finans  alanlarındaki iş birliğine büyük önem veriyor." ifadelerini kullanan Çin  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu,  iki taraftan şirketlerin pazar ilkelerine göre  imzaladığı iş birliği projelerini desteklediklerini vurguladı.
 
Daha önce Çin hükümetince yayımlanan "Çin ve Dünya Ticaret Örgütü" başlıklı beyaz kitapta, ABD'nin tek taraflı başlattığı ticari ihtilaf ve savaşların galibinin olmayacağı vurgulanmıştı.
 
Çin, Türkiye ile el ele vererek güçlerini birleştirip çok taraflı ticaret sisteminin daha açık, kapsayıcı, paylaşımcı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir doğrultuda gelişmesini sağlamaya yönelik çağrıda bulunmuştu. 
 

ETİKETLER