Çin'den getirilen ve 14 gündür karantinada bulunan 42 kişi taburcu edildi

AA/DHA |  14 Şubat 2020 Cuma - 11:24 | Son Güncelleme : 14 02 2020 - 14:46

Çin Wuhan’dan tahliye edilen ve Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde gözlem süreleri dolan vatandaşları ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koronavirüs olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Karantina süresi sona erdi"dedi.Karantinadan çıkan Burcu Öner'in ilk sözleri "Anıktabir'i ziyaret edeceğim" oldu.


Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Çin'den tahliye edilen Türk vatandaşlarının 14 günlük karantina süresi sona erdi. Tüm testleri negatif çıkan 42 kişi taburcu edildi.  Vuhan'dan tahliye edilen ve gözlem süreleri dolan vatandaşları Zekai  Tahir Burak Hastanesi'nde ziyaret eden Koca, hastaneden çıkışında gazetecilere  açıklamalarda bulundu. Bu kişilerin bugün karantinadaki 14'üncü günü olduğunu belirten Koca,  bilim kurulunun önerisi doğrultusunda 3 günde bir numunelerin alındığını, en son  dün alınan numunelerin sonuçlarının bu sabah çıktığını, sonuçların negatif  olduğunu aktardı.Bütün tetkiklerin sonuçları için üretilen yerli tanı kiti ile  çalışıldığını vurgulayan Koca, herhangi bir koronavirüsün olmadığını rahatlıkla  söyleyebileceklerini belirtti.
 
Koca, 42 kişi arasında 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk  vatandaşı bulunduğunu hatırlatarak, 42 kişinin her biriyle ayrı ayrı görüştüğünü  söyledi. Bakan Koca, "Bu süreçte özellikle sabrettiler, hem kendi sağlıkları hem  vatandaşımızın sağlığı açısından 14 günlük karantina sürecini geçirmiş oldular."  diye konuştu.
 
"Devletimiz büyük, milletimiz fedakar ve yüce gönüllü"
 
 Karantinada bulunanların çok memnun kaldıklarını, şaşırdıklarını,  kendilerine misafir ötesi davranıldığını, özellikle yemeklerin çok iyi olduğunu  ifade ettiklerini aktaran Koca, şunları söyledi:   "Ben buradan, hizmet eden çalışanlarımıza, sağlık personelimize,  özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte tabii 14 günlük süre bitti. Bundan  sonraki süreçte normal hayatlarına devam ediyor olacaklar. Herhangi bir takip  yapmamız gerekmiyor. Bilim kurulunun bu anlamda herhangi bir önerisi yok.  Azerbaycan, Gürcistan ve Arnavutluk vatandaşları yarın rezervasyonları olması  nedeniyle bir gün daha kalmak istediklerini söylediler. Bir gün daha o  kardeşlerimizi burada yine misafir etmiş olacağız."
 
Mili Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve sağlık çalışanlarına  teşekkür eden Koca, "Hepiniz çok yakınen görmüş oldunuz. Bir karantina hastanesi  ayrılarak, özel ambulansa dönüştürülen uçakla ve bilimsel ekiple sağlık  personeliyle birlikte tahliyesini bu çerçevede yapan tek ülke olduğumuzu  özellikle ifade etmek istiyorum. O anlamda dünyanın neresinde olursa olsun  vatandaşımızı yalnız bırakmayacağımızı, sahipsiz bırakmayacağımızı özellikle  ifade etmek istiyorum. Devletimiz büyük, milletimiz fedakar ve yüce gönüllü  diyebiliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
 "Şimdiden 10 bin talep var
 
 Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca,  "koronavirüs tespiti için üretilen yerli kitle" ilgili bir soru üzerine, kitin  Dünya Sağlık Örgütü'nün verileri doğrultusunda geliştirildiğini aktardı.Kitin yurt dışına ihracatının yapılabileceğini vurgulayan Koca, şöyle  devam etti:"Şimdiden bir ülkeden 10 bin talebin olduğunu, benzer şekilde 3-4  ülkenin daha talepte bulunduğunu söyleyebilirim. Bu kit 90 ile 120 dakika  arasında sonuç verebilen, bugüne kadar bizim sonuçlarımız en erken 4 saat ve 24  saate kadar uzayabilir durumdaydı. Avrupa'da, Almanya, İngiltere ve Fransa'da  üretilenlerin 3 saate yakın olduğunu biliyoruz. Arkadaşlar özellikle bu süreyi  60-75 dakikalık süreyi daha erkene çekme çalışması içindeler. Kit şu anlamda  önemli, hastaları uzun süre bekletmemek, sonucu erken dönemde çıktığında ona göre  tedavi yaklaşımını başlatmak anlamında önemli olduğunu söylemek istiyorum.  Önümüzdeki günlerde de zannediyorum yurt dışına bu anlamdaki talepleri karşılamak  üzere de bizim USAŞ diye bildiğimiz şirket üzerinden bu pazarlaması da yapılmış  olacak."
 
 
Kırgızistan'ın 10 bin adet hemen istediğini belirten Koca, "Özbekistan  aynı şekilde. Bu anlamda talep eden ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor."  dedi. Kendilerinin de geçen hafta perşembe gününden itibaren kullanmaya  başladıklarını bildiren Koca, gözlem altında tuttukları son 2 kişinin sonuçlarını  da bu hızlı sitemle çalıştıklarını açıkladı. Koca, "Yerli kitin doğruluk oranı yüzde 100'e yakın. Yüzde 99,6."  dedi. Kitin dünyanın bildiği ve herkesin bu anlamda kabul ettiği bir  yöntemle çalıştığını anlatan Koca, üretem ile ilgili de bir sıkıntının söz konusu  olmayacağını, talep doğrultusunda bunun planlanabileceğini söyledi.
 
"Hastane kapatılmayacak"
 
"Hastanede kaç kişinin bulunduğuna" yönelik bir soru üzerine de Koca,  "Toplam biliyorsunuz bizim sağlık personelimiz ile birlikte 61 kişiydi. İlk 10  günde mürettebat ve sağlık personelimiz gözlem altına alınmıştı. Yolcularımızın  hepsini 14 güne tamamlamak istemiştik. 42 kişi bugün itibarıyla tahliye oldu. Ama  Gürcistan, Azerbaycan ve Arnavutluk vatandaşları toplam 10 kişi. Onlar uçak  rezervasyonları nedeniyle yarına kadar kalmak istediklerini söylediler. Bir gün  daha misafir etmiş olacağız." diye konuştu. Bakan Koca, başka bir soru üzerine de hastanenin kapatılmayacağını,  benzer bir talep olması durumunda, yine bu amaç için kullanılacağını bildirdi. Koca, hastanenin bilim kurulunun önerileri doğrultusunda dezenfekte  edilerek, bu anlamda hazır hale getirileceğini söyledi.Gözlem altında tutulanlarla tek tek görüştüğünü belirten Koca, gözlem  altında tutulan üniversite öğrencisi Şeyma'nın doğum gününü de tekrar  kutladıklarını aktardı.
 
 "10 günde değil, 24 saatte kurabiliriz
 
 "Acil durumlar için bir hastane veya bölge oluşturulması gibi bir  hazırlığın olup olmadığına" ilişkin soru üzerine de Koca, Türkiye'de Dünya Sağlık  Örgütü'nün ülkelere önerdiğinin daha ötesinde önlemler uygulandığını söyledi. Karantina hastanesi olan bir ülke bulunmadığına işaret eden Koca,  Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütü önermeden önce termal kamera uygulaması  başlattığını hatırlattı.
 
Türkiye'nin bunun yanı sıra bilgilendirme broşürleri hazırladığını,  limanlarda 24 saat sağlık personeli bulundurulduğunu ifade eden Koca, "Sadece  şehir hastanelerinde 48 negatif basınçlı karantina odamız hazır. Her an her  yerde, ameliyathanesiyle, yoğun bakımlarıyla 24 saatte kurabileceğimiz, 50  yataklı karantina hastanesi olabilecek sahra hastanesine sahibiz. 48 tane var. 10  günde değil 24 saatte kurabileceğimiz." diye konuştu. Sağlık Bakanı Koca, dünyadaki gelişmeleri yakinen takip eden ve bu  anlamda yetkin olan üniversite hocalarıyla süreci takip ettiklerini belirti.
 
Süreci eksik bırakmadan yürütme noktasında kararlılık içerisinde  olduklarını anlatan Koca, "Şu an bir milyona yakın anti viral ilacımız var.  Koronavirüse yönelik spesifik ilaç daha geliştirilmedi. Ama buna yönelik hibrit,  kombine birtakım yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Böyle bir durumda, antiviral  tedavinin nasıl yapılması gerektiği konusunda da hazırız." ifadelerini  kullandı.
 
 
 
'MİLYONDA BİR OLACAK OLAY GERÇEKLEŞTİ'
 
Hastanede 14 gün gözlem altında tutulanlardan İngilizce Öğretmeni Burcu Öner, Çin'in Vuhan kentinde görev yaptığını anlatarak, hastanede kendileri ile çok yakından ilgilenildiğini kaydetti. Bakan Koca ve personele teşekkür eden Öner, önce Anıtkabir'e gitmeyi düşündüğünü söylerken, hastanede yaşadığı tesadüfü de paylaşarak şöyle dedi:
 
"Burada enteresan bir olay oldu. Anneme, 'Ankara'ya gideceğiz, bu hastanede kalacağız' dediğim zaman, annem 'ben seni orada dünyaya getirmiştim' dedi. Hatta odama çıktıktan sonra, annemleri görüntülü olarak aradım. 'Nerede kalmıştın anne' dedim, '3'üncü kat 307 numaralı odada kalmıştım' dedi. Dedim 'aynı odadayım.' Milyonda bir olacak olay gerçekleşti. 'Sana iyi baktılar, bana da iyi bakacaklardır' dedim." 
 
Tahliye onlardan Serkan Atamar ise, yetkililere teşekkür ederek, "İki haftalık güzel bir süreç yaşadık. Her şey çok iyiydi. Ben bugünden sonra memleketim Erzincan'a gideceğim diye konuştu.