Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi tepkisi

AA |  24 Mayıs 2018 Perşembe - 13:46 | Son Güncelleme : 24 05 2018 - 13:46

Çin Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çin donanmasını 2018 Pasifik Kıyısı Deniz Tatbikatına davet etmemesi yönünde açıklamalarına "sorumsuzca ve yapıcı değil" ifadeleriyle tepki gösterdi


Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Rın Guoçiang, Pekin'de düzenlediği basın  toplantısında, ABD'nin Çin'i Güney Çin Denizi'ni silahlandırmaya devam etmesine  ilk yanıt olarak Çin donanmasını 2018 Pasifik Kıyısı (RIMPAC) Tatbikatına davet  etmemesine ilişkin "ABD'nin bu eylemi yapıcı değil. Herhangi bir zamanda iletişim  kapılarını kapatmak iki ülke arasında güven ve işbirliğini teşvik etmeye yardımcı  olmayacaktır." dedi.
 
Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ilgili alanlar üzerinde tartışılmaz egemenlik hakları olduğunu savunan Sözcü Rın, Pekin yönetiminin ilgili bölgede  yaptığı inşa ve savunmaya yönelik faaliyetlerin meşru hakları olduğunu belirtti.
 
Çin'in ilgili bölgede yaptığı inşa faaliyetlerinin bölgeyi  askerileştirmekle alakası olmadığını belirten sözcü, ABD'nin bu konuda  "sorumsuzca söylemlerde bulunmaya" hakkı olmadığını söyledi.
 
"Davet edilmek ya da edilmemek Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde barış ve  istikrarı koruyucu bir rol oynamasını, kendi güvenlik çıkarlarını ve egemenliğini  koruma kararlılığını değiştirmeyecektir." yorumunda bulunan Rın, sağlıklı askeri  ilişkiler geliştirmenin iki ülkenin çıkarına olduğunu belirterek, ABD'nin büyük  resme odaklanmasını, sorunları uygun şekilde ele almasını ve kazananı olmayan bir  zihniyeti terk etmesini beklediklerini ifade etti.
 
Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da bakanlıkta  düzenlediği günlük basın toplantısında, Güney Çin Denizi'nde egemenlik haklarını  koruma çerçevesinde normal inşa faaliyetlerini yürüttüklerini belirterek, ABD'nin  bu konuda Çin'e söz söyleme yetkisinin olmadığını söyledi.
 
Sözcü Lu, ABD'nin bir iki değişim projesini kullanarak Çin'i kendi  haklarını bırakmaya zorlamasının gerçekçi olmadığını ve bu zorlamanın boşa çaba  harcamak olduğunu dile getirdi.
 
ABD Savunma Bakanlığı Pasifik Komutanlığı (PACOM) masasında görevli  sözcü Yarbay Christopher Logan, dün yaptığı açıklamada, "Çin'in Güney Çin  Denizi'ni silahlandırmaya devam etmesine ilk yanıt olarak Çin'i, Halk Özgürlük Ordusu (Çin ordusu) Donanmasını 2018 Pasifik KıyısıTatbikatına davet etmedik."  ifadelerini kullanmıştı.
 
Logan ayrıca Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı Spratly Adası'na  gemi savar füzeleri, karadan havaya füze sistemleri ve elektronik sinyal  karıştırıcılar yerleştirdiğine dair ABD'nin elinde güçlü kanıtlar bulunduğunu öne  sürmüştü.
 
Güney Çin Denizi
 
Kıyı ülkelerini egemenlik tartışmaları nedeniyle karşı karşıya getiren  uluslararası sularda Çin ile Filipinler'in yanı sıra Vietnam, Malezya, Brunei ve  Tayvan da hak iddia ediyor.
 
Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik  ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında  bulunuyor.
 
Pekin'in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu  üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep  oluyor.