Çin’de suçluyu tanıyan gözlük!

09 Şubat 2018 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 09 02 2018 - 2:30

Çinli polisler gerçek zamanlı yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış koyu siyah güneş gözlükleri aracılığıyla suç şüphelilerini belirleyebiliyor.


Çinli polisler gerçek zamanlı yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış koyu siyah güneş gözlükleri aracılığıyla suç şüphelilerini belirleyebiliyor. Kriminal kayıtların depolandığı merkezi veri tabanıyla bağlantılı olan gözlükler Çin Yeni Yılı öncesinde olası suçları engellemek amacıyla kullanılıyor. Gözlüğün sağ tarafında yer alan küçük kamera ile elde edilen veriler elde taşınabilir aygıtlara aktarılıyor. 
 
26 kişi gözaltında
 
Giyilebilir teknoloji sayesinde isim, etnik köken ve adres gibi kişisel bilgiler elde ediliyor. Zhang Xiaolei polis memurunun Global Times isimli gazetedeki ifadesine göre gözlükler tarafından toplanan yüz bilgileri aranan suçlular listesindekilerle karşılaştırılmak üzere veri tabanına aktarılıyor. Gözlükler sayesinde bir hafta içerisinde adam kaçırma ve vur-kaç suçlarından aranan yedi şüpheli yakalandı. Ayrıca sahte kimlik kartı kullanan 26 kişi tespit edildi. 
 

ETİKETLER