Hong Kong'da göstericiler Meclis binasını bastılar

AA |  01 Temmuz 2019 Pazartesi - 17:20 | Son Güncelleme : 01 07 2019 - 18:03

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde, zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemelere karşı çıkılan protestolar sırasında bir grup göstericinin Yasama Meclisi binasını bastığı bildirildi.


 South China Morning Post gazetesinin haberine göre, parlamentoda  zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal düzenlemenin askıya alınması  kararını yeterli bulmayan ve tasarının tamamen iptali için gösterilerine devam  eden protestocular, saatlerdir önünde eylemlerini sürdürdükleri Yasama Meclisini  basarak duvarlara sloganlar yazdı.    Hong Kong’un yönetiminin İngiltere’den Çin’e devredilişinin 22'nci yıl  dönümünde binlerce kişi protestolar için sokaklara çıkarken, protestocuların  gündeminde kısa süre önce kentte yine büyük gösterilere neden olan ve bu  gösteriler nedeniyle askıya alınan zanlıların Çin'e iadesini kolaylaştıran yasal  düzenleme vardı.
 
  Yasama Meclisi önünde oturma eylemi yapan bir grup protestocunun,  binanın cam kapılarını ve metal bariyerlerini kırarak içeri girmesi ve içeride de  taşkınlık yapması maddi zarara yol açtı. Eylemciler ayrıca, Hong Kong Özel İdare Bölgesi amblemini de renkli  spreylerle boyadı.
 
 Protestocular, Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Carrie Lam'e  çağrıda bulunarak, Meclise gelip bizzat kendileriyle görüşmesini talep etti. Sabah saatlerinde yıl dönümü kutlamalarının merkezi Hong Kong Toplantı  Sergi Salonu'na yürümek isteyen protestocularla polis arasında arbede yaşanmıştı.  Admiralty ve Wan Chai bölgeleri arasında ilerleyen gruba, 200 kadar polis göz  yaşartıcı gazla müdahalede bulunmuştu. Bu arada Yasama Meclisi önünde oturma  eylemini sürdüren protestocular, binanın giriş bölümünün camlarını kırmıştı.
 Şiddet olayları, geleneksel yıl dönümü yürüyüşünün gecikmeli  başlamasına ve rotasının değişmesine sebep oldu.
 
  
"Bu durumdan ders çıkaracağım"
 
Carrie Lam, Hong Kong'un "özel yönetim bölgesi" olarak Çin'e  katılışının 22. yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada, uzun süredir devam eden  gösterilerin kendisine gençleri ve vatandaşları dinlemesi gerektiğini  gösterdiğini kaydetmişti.Hükümetin aslında iyi niyete sahip olduğunu belirten Lam, "Bu durumdan  ders çıkaracağım ve şunu temin ederim ki hükümetin gelecekteki çalışmaları halkla  daha yakın olacak, onların beklentilerine, düşüncelerine ve amaçlarına daha  duyarlı olacak." diye konuşmuştu. 
 
  Şüphelilerin iadesi yasa tasarısı 
 
Protestolara sebep olan, şüphelilerin Çin'e iadesini kolaylaştıran  yasa tasarısı, 3 Nisan'da parlamentoya sunulmuştu. Düzenlemeler, zanlıların Çin  ana karası, Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan'a iadesini  kolaylaştırıyor. Hong Kong parlamentosunda, değişikliğe karşı çıkan milletvekilleriyle  değişiklik yanlıları arasındaki kavgada çok sayıda milletvekili  yaralanmıştı.  Muhalifler, iade yasasında yapılacak bu değişikliğin, Hong Kong'un  özgürlüklerini ortadan kaldıracağını savunurken, Hong Konglu yetkililer bir  cinayet zanlısının Tayvan'a iadesi için bu değişikliğin yapılması gerektiğini  belirtiyor.  Muhalifler yasanın çıkması halinde bunun Çin'in Hong Kong'daki siyasi  muhalifleri hedef almasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.  Hong Kong Özel İdari Bölge Baş Yöneticisi Lam, 15 Haziran'da yaptığı  basın toplantısında, tasarının, toplumda çok büyük fikir ayrılıklarına yol  açtığını ifade ederek, yasal düzenlemenin askıya alındığını duyurmuştu. Bu kararı  yeterli bulmayan göstericiler tasarının tamamen iptal edilmesini  istiyor.  
 

ETİKETLER