Çin'de hava kirliliğinde kırmızı alarm

AA |  15 Aralık 2016 Perşembe - 11:14 | Son Güncelleme : 15 12 2016 - 11:16

Çin'in orta ve kuzey bölgelerinde, mevsimin en yoğun hava kirliliği bekleniyor


Çin'de, beklenen yoğun hava kirliliği nedeniyle 23  şehirde kırmızı alarma geçilecek. 
 
Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin orta ve kuzey bölgelerindeki  Hınan, Şanşi, Şaanşi ve Hıbey eyaletinin yanı sıra Tiencin kenti ve başkent  Pekin'de yarın geceden itibaren 6 gün boyunca yoğun hava kirliliği beklendiğini  duyurdu.
Meteoroloji merkezi, yoğun hava kirliliğinin beklendiği ilgili  bölgelerde, yarın geceden geçerli olmak üzere kırmızı alarma geçileceğini  açıkladı.
Hava kirliliği 23 kenti etkisi altına alacak. Mevsimin en yoğun hava  kirliliğinin oluşması bekleniyor.
 
Kırmızı alarm boyunca inşaat çalışmaları askıya alınacak ve bazı  bölgelerde eğitime ara verilecek. Başkent Pekin'de bu tedbirlere ek olarak araç  trafiğinde tek-çift plaka uygulaması başlayacak.
Çin, özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele  etmeye çalışıyor. Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki  büyükşehirlerin çoğu, aynı zamanda dünyanın en kirli şehirleri arasında yer  alıyor.
Dünyada sera etkisi oluşturan gazların salımında ilk sırada yer alan  Çin'de özellikle son iki yıldır, ülkenin farklı bölgelerinde insanlar ciddi hava  kirliliği tehdidi altında yaşıyor.
Ülkede hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst  düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.