Çin'de hava kirliliği yüzlerce uçuşa engel oldu

AA |  20 Aralık 2016 Salı - 14:27 | Son Güncelleme : 20 12 2016 - 14:30

Çin'in orta ve kuzey kesiminde etkili olan yoğun hava kirliliği, başkent Pekin'de 217, Tiencin'de de 227 uçuşun iptal edilmesine neden oldu.


South China Morning Post'un haberine göre, söz konusu bölgelerde  havada zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranı, Dünya Sağlık Örgütünün  (DSÖ) insan sağlığı için "üst sınır" olarak kabul ettiği 25 eşik değerinin 12 ila  20 katı arasında seyrediyor.
 
Pekin'de görüş mesafesinin yer yer 50 metreye kadar düştüğü, başkentte  217,  Tiencin'de de 227 uçuşun iptal edildiği, çok sayıda yolcunun  havalimanlarında mahsur kaldığı bildirildi.
 
Ülkenin kuzeyinde çok sayıda otoyolda ulaşımın durma noktasına geldiği  ifade edildi.
 
Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi, geçen hafta ülkenin orta kesimi ve  kuzeyinde Hınan, Şanşi, Şaanşi ve Hıbey eyaletlerinin yanı sıra Tiencin kenti ve  başkent Pekin'de yoğun hava kirliliği sebebiyle kırmızı alarma geçildiğini  duyurmuştu.
 
Çin, özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele ediyor. Ülkede hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak büyük şehirlerin  çoğu aynı zamanda dünyanın en kirli kentleri arasında yer alıyor.
 
Dünyada sera etkisi yaratan gazların salımında ilk sırada yer alan Çin'de hava kirliliği özellikle son iki yıldır ülkenin farklı bölgelerinde insan  sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor.
Ülkede hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst  düzeyde kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.