Çin'de 16, Güney Kore'de 35 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi

AA |  01 Haziran 2020 Pazartesi - 10:35 | Son Güncelleme : 01 06 2020 - 10:35

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte Çin ana karasında 16 vaka görülürken, Güney Kore'de tespit edilen vaka sayısı 35 oldu.


Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, ülkede son bir  günde hepsi yurt dışı kaynaklı 16 yeni Kovid-19 vakasına rastlandığı ve virüsten  ölen bulunmadığı bildirildi.
 
Açıklamada, ülkede halihazırda tedavi gören kişi sayısının da 62  olduğu belirtildi.
 
Çin ana karasında bugüne kadar 83 bin 17 kişide Kovid-19'a  rastlanırken, virüs nedeniyle 4 bin 634 kişi hayatını kaybetti.
 
Güney Kore'de Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 11 bin 503'e  yükseldi
 
Güney Kore Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri'ne göre, ülkede son  24 saatte çoğu Seul'de olmak üzere 35 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi.
 
Güney Kore'de Kovid-19 vaka sayısının 11 bin 503'e yükseldiği  belirtilirken, ülkede bugüne kadar 271 kişi virüsten yaşamını yitirdi.
 
Müşterilerden QR kodu kaydı alınması planlanıyor
Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore'de Kovid-19'un yayılmasına  engel olmak için alınan önlemler kapsamında gece kulüplerine, lokanta veya  kafelere, sinemalara ve kiliselere girişlerde, gereği halinde, yerlerinin tespit  edilebilmesi için müşterilerden Çabuk Tepki (QR) kodu alınmaya başlanması  planlanıyor.
 
Hükümet, dijital giriş kayıtlarını, sistemi ülke çapında genişletmeden  önce pazartesiden pazara kadar Seul, Incheon ve Daejeon şehirlerindeki 19 tesiste  denemeyi planlıyor.
 
Bu yerleri ziyaret edenlerin akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla  tek seferlik bir QR kodu alması ve bunu mekana göndermesi gerekecek.
 
Ardından mekan yöneticisi, kodu tarayacak ve dijital müşteri kaydına  ekleyecek.
 
Olası toplu enfeksiyon durumu halinde sağlık yetkilileri, Sosyal  Güvenlik İstihbarat Servisinde saklanan dijital giriş kayıtlarını, uygulama  operatörü tarafından belirli tesisteki ziyaretçileri izlemek için sağlanan  bireysel QR kodu verileriyle eşleştirecek.
 
Ülkede karantina tedbirlerinin kaldırılması ve eğlence mekanlarının  yeniden açılmasıyla Seul'deki gece kulüplerini ziyaret eden kişiler arasında  Kovid-19 vakaları görülmüş, virüsün yayılma tehlikesi yeniden gündeme  gelmişti.